Connect with us

Damla Aytaç

Damla Aytaç: Sosyal zenginlik ve meslek seçimi

Published

on

Eğitimle İlgili Yeni Yazılarıyla Damla Aytaç Duymaz Sarıyer Son Baskı Gazetemizde sizlerle...
Kendimizi geliştirmenin önemi… Her alanda kendimizi geliştirmemizin ne kadar önemli olduğunun farkında mıyız? Kendimize çizdiğimiz yolda ne kadar başarılı olacağımızın tahlillerini yapabiliyor muyuz doğru bir şekilde? Kendimize en uygun mesleği seçmenin öneminin farkında mıyız peki? Mesleğimizi seçiyorken ne gibi denemelerde bulunuyoruz? Sosyalliğimizin mesleğimize etkileri neler?

***

Kendimizi akademik alanda yetiştirdiğimiz gibi, aynı zamanda sosyal alanda da yetiştirmemizin gerekliliğinin farkına varıp bu alanda kendimizi geliştirmek adına da çeşitli girişimlerde bulunmalıyız. Gerek kendim işe alımlarda karşılaştığım, gerekse birçok yöneticilerle paylaşımlarımız doğrultusunda vardığımız bir kanı var; mezuniyetine/mezun olduğu okulun adının güçlülüğüne güvenen birçok genç maalesef iş görüşmesinde nasıl davranması, konuşması gerektiğini bilmediği gibi, iş etiğine dair birçok kurallarında farkında değiller. Sorumluluk almaktan kaçıp, verilen görevi kendi yöntemiyle kolaylaştırıp kazanıma dönüştürmek yerine sürekli şikayet etmeyi tercih etmeleri ise cabası… Kendini ifade etme güçlüğü insan ilişkilerini ne denli zayıflattığını anlayamamalarını da buna ekleyebiliriz. Bunları göz önüne alacak olursak, kendimizi sadece akademik anlamda değil, sosyal anlamda da geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu fark etmememiz büyük bir kayıp olur.

***

İnsan ilişkilerimizi kuvvetlendirmek sadece iş hayatında değil, özel hayatımızda da oldukça önemli. Doğru dili seçmek, doğru tonlamada bulunmak, doğru jest ve mimikleri seçmek… Kendimizi ifade ediş biçimimizi ne kadar yerinde seçersek o kadar net anlaşılırız. İyi anlaşmak için, kendimizi iyi anlatmayı öğrenmeliyiz önce. Sosyal anlamda gelişebilmek adına bu yönümüze eğilmeliyiz.

***

Sosyal anlamda gelişebilmenin bir diğer adımı da çokça kez dillendirdiğimiz, kişisel gelişim… Kitap okumak, film ve belgesel izlemek, tiyatroya ve konsere gitmek, dergi takip etmek, yeni diller öğrenmek ve de kültürler keşfetmek gibi kültürel anlamda kendimize birçok katkıda bulunmak, bulunduğumuz ortamlarda da yine kendimizi ifade etme açısından bir hayli önemli.

***

Güzel gelecek ve de güzel yarınlar için akademik alanda doygunluğa ererken bu saymış olduklarımı yaparsak, yani akademik yönümüzü sosyalliğimizle zenginleştirirsek keyifli dönüşler alabiliriz. Ayrıca, akademik alanda ilerliyorken uğruna vakit harcadığımız iş için tecrübe kazanmaya başlarsak o işte ne kadar yetenekli, başarılı olduğumuzu da görür ve ona göre yolumuzda ilerleriz. Almış olduğumuz kültürel doygunlukla da girmiş olduğumuz birçok ortamda kendimizi ifade ediş biçimlerimiz daha gelişmiş ve de sosyal paylaşımlarımız daha zengin ve de renkli olur. İlerlediğimiz yolda da sevgi, saygı, sabır ve de hoşgörü ile adımlarımızı atarsak gelmeyi planladığımız yerlerde çok daha mutlu oluruz. Bu doygunlukla da hem mesleğimizi daha emin adımlarla seçmiş oluruz, hem de o mesleğe daha verimli hazırlanmış oluruz.

blank
blank
blank