Connect with us

Emrah Dinç yazdı

EMRAH DİNÇ YAZDI: İSTANBUL’DA ULAŞIMA İSYAN

Published

on

blank
İETT otobüsleri, Metrobüs, Metro, Tramvay, vapurlar, hepsi halkımız için ulaşımda günümüzün piyasa koşulları ve temel ihtiyaçları içersinde güzel hizmetlerdir. Fakat, İstanbul ‘un kapasitesini taşıyacak yeterliliğe sahip değildir.
Bugün, Üsküdar’ da yolcu taşıyan halk otobüsü kaza yaptı sonucunda 3 ölü 5 yaralı gibi hazin bir tablo ortaya çıktı. Bu durum sadece bugüne mahsus bir tablo değil. Önceden daha kötüleride oldu. Bu çile özellikle İstanbul’da yaşayan yurttaşlarımızın temel kanayan yarasıdır. Büyük şehir belediyesi ulaşım sorununa çözüm bulmaya çalışıyor. Fakat, neye, nereye, kime hizmet ettiğini halka anlatmıyor. Bu hizmetlerin tek adresi vardır. Sermaye neredeyse en iyi hizmet oradadır. Bu durum ulaşım içinde geçerlidir. Çarpık kentleşme, betonlaşan şehir hayatı, büyük göçlerin yoğunlaşması ve vahşi piyasa ortamı İstanbul’u yaşamaktan uzak bir hale getirmiştir. Bu şehir çalışan tüm kitlenin sadece otel gibi kullandığı şehir haline gelmiştir. Yerel yönetimlerde rüşvet, kafa kol ilişkileri ve mafyacı bir anlayış hakim olunca işlerin boyutu yurttaş can veriyor. FAİŞ fiyatlarla ulaşım hizmetleri devam ediyor. Var mı böyle bir mantık? Yaşam kalitesi, insana olan bir değer maalesef ki yoktur. İşte böylelikle, birbirine karşı anlayışsız, ahlak ve saygıdan yoksun duyarsız bir geleceğe doğru yürümeye sebep olmaktadır.
Düşünsenize, özellikle gündelik yolculuk yapanlar çok iyi bilirler. Bir otobüse biniyorsunuz, nefes alacak alan yok, insanlar tıklım tıkış, hamile, yaşlı, gazi, engelli kimse tanımıyor. Gençler geçmişine bunlara sebep siz olduğunuz derece onlara yer vermiyor. Herkes kendi yolunda at gözlüğüyle yoluna devam ediyor.
Fakat, bir durumu anlamak istiyorum. Büyük bir insanlık suçu işliyoruz. İnsanlığımız yollarda heba oluyor. Buna neden dur diyen yok? Bunları dile getiren üzerine giden muhalefet partileri, sivil toplum örgütleri neden yok? Halkımız neden bu durumlara tepki vermiyor?
Ben artık isyan ediyorum. Yurttaş olarak ulaşımda can güvenliği, ücretsiz ulaşım hakkımı istiyorum.
Bu memleket bizim!
Bizim olan bu memlekette birlikte daha güzel bir gelecek kurabiliriz. Lütfen! Elimizden birşey demeyin ulaşım hakkınızla ilgili haklarınızı her mecrada aramaktan vazgeçmeyin!
Kurtuluş mücadele edenlerin birliğiyle gelecek.
Çünkü, Kurtuluş mücadele edenlerin birliğiyle gelecek.
Çünkü, Kurtuluş haksızlıklara karşı mücadele edenlerin birliğiyle gelecek.

Click to comment

Bir Cevap Yazın