Connect with us

Genel

Balıkçılar istedi, Başkan Genç yaptı

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bir seçim vaadini daha yerine getirdi. Sarıyer’de balıkçılığın en yoğun şekilde icra edildiği Rumeli Feneri mahallesi bugün yapılan açılış ile “Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatifi Balık Satış Yeri ve Balıkçı Lokali”ne kavuştu. Kooperatiften gelen talep üzerine limana bir de soğuk hava deposu yapıldı.

Uzun zamandır atıl durumda olan bina Sarıyer Belediyesi tarafından baştan aşağı yenilenerek “Su Ürünleri Kooperatifi Balık Satış Yeri ve Balıkçı Lokali” olarak Sarıyerli balıkçıların ve halkın hizmetine sunuldu. Taze balıkların tüketiciye direkt olarak ulaştırılacağı bu merkezle beraber Rumeli Feneri mahallesinde balıkçılığın daha da canlanması planlanıyor. Açılış törenine Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yanı sıra Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yaşar Sert, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Saadet Karakulak, Muhtarlar, Meclis Üyeleri ve çok sayıda Sarıyerli balıkçı da katıldı. Açılış kurdelasının kesilmesinin ardından temsili bir mezatın da yapıldığı törende katılımcılara balık ekmek ikramında bulunuldu. Önceden belirlenmiş bir programı nedeniyle açılışa katılamayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “güzel çalışmalarınız için şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonraki programlarımızda bir arada olabilmek ümidiyle sizleri ve tüm davetlileri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” ifadelerinin yer aldığı bir mesaj gönderdi.

“BALIKÇIYI VE TÜKETİCİYİ KORUMALIYIZ”

“Bugün 30 Ağustos Zafer bayramı, ben konuşmama başlamadan önce başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bizleri bugünlere getiren atalarımızı saygı ve minnetle anmak istiyorum” diyen Sarıyer Belediyes Başkanı Şükrü Genç konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “İçinde bulunduğumuz her yerin şartları ne olursa olsun kıymetini bilmek zorundayız. Hepimizin ayrı sorumluluk alanları var. Bu sorumluluk alanlarında herkes eğer kendi sorumluluğunu yerine getirirse samimi bir şekilde her şey çok daha müthiş boyutlara gelir. Türkiye’nin üç tarafı denizle kaplı. Bu kadar denizle kaplı, bu kadar akarsuyun, göletinin olduğu bir yerde balıkla beslenen insan sayısına bakıldığında oranların bu kadar düşük olmasında birilerinin hatası var. Bunda hepimizin de hatası var. Balıkçıyı da korumak zorundayız. Tüketiciyi, yani balık yiyen sayısını da arttırıp onları da korumak zorundayız. En başta da bunlardan iyi sonuç alabilmek için denizlerimizi, sularımızı korumalıyız. Ellerimizi kenetlemek zorundayız. Dönem olarak zor bir dönem. Bu dönemi de atlatmak zorundayız. Yarın başlayacak balık mevsiminin bereketli olmasını, tüm balıkçı dostlarımıza Allah’tan kaza bela olmadan tamamlamalarını diliyorum.”

“YENİ SEZON HERKESE BEREKETLİ OLSUN”

“Bir şeylere ulaşmak için biraz sabretmek lazım” diyerek konuşmasına başlayan Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yaşar Sert sözlerini şöyle sürdürdü: “Başkanımıza çok çok teşekkür ediyoruz bu imkanı bize sağladığı için burada başkanımızın emeği çok büyük. Lokalimizi hep beraber, birbirimize saygı duyarak kollayacağız. Yapılan her şeye saygı duymak lazım. 2024 balıkçılık av sezonunun tüm balıkçılarımıza hayırlı, uğurlu, bereketli olmasını temenni ediyorum. Bugün 30 Ağustos bu önemli günde açılışımızın olması mutluluk verici. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.”

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BALIKÇIYI DESTEKLEYEN BAŞKAN GENÇ’E TEŞEKKÜR

Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatifi Balık Satış Yeri ve Balıkçı Lokali’nin açılışına katılan, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Saadet Karakulak; böyle önemli bir merkezin balıkçılara ve Sarıyerlilere kazandırılmasını çok önemli bulduğunu ifade etti. Karakulak yaptığı konuşmada şu başlıklara değindi: “Balık satışının daha hijyenik koşullarda yapılması ve lokalden de balıkçıların yararlanması açısından burayı çok kıymetli buluyorum. Balıkçılıkta balığı korumanın önemli olduğu konusunda hemfikiriz. Balıkçılık sorunlarını dinleyen, çözüm konusuna kafa yoran ve küçük ölçekli balıkçılarımızı her daim destekleyen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e çok teşekkür ediyorum. Balıkçılık sezonunun tüm camiaya bereketli olmasını diliyorum. Umarım her şey hepimiz için güzel olur.”

“BALIKÇILARIN SORUNLARI TESPİT EDİLİYOR”

Sarıyer Belediyesi Balıkçılık ve Su Ürünleri Birim Sorumlusu Dr. İrem Köse Reis; “Birimimizi kurduğumuz günden beri düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz balıkçılık çalıştayları ile balıkçılarımızın sorunlarını tespit edip ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde olduk” dedi. Dr. İrem Köse Reis konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Düzenli olarak ülkemiz su ürünleri kooperatifleri ve balıkçılık ile uğraşan, dernek ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Su ürünleriyle ilgili eğitim veren üniversitelerle akademik iş birliği protokollerimiz mevcut. Ve balıkçılık alanında sürdürülebilir projeler hakkında destek sağlamaktayız. Balıkçılarımıza yönelik birçok konuda eğitimler, konferanslar, çalıştaylar gerçekleştirdik. Ülkemizde küçük düzeyde olan balık tüketim miktarımızı arttırmak amacıyla ilçemiz okullarında eğitim gören, yaklaşık dört bin öğrenciye bu alanda eğitimler verdik. Okullarda öğrencilere yönelik eğitim çalışmalarımız devam etmekte. Sektörümüze olan katkılarımız gelen talep ve yönlendirmelerle yine devam edecektir.”

Genel

DSP’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı Alaaddin Pınarbaşı

Published

on

blank

Demokratik Sol Parti’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı, partinin mevcut ilçe başkanı Alaaddin Pınarbaşı oldu.

31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde DSP’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı belli oldu. 5 yıldır DSP’nin Sarıyer İlçe Başkanlığı görevini yürüten Alaaddin Pınarbaşı, DSP Sarıyer Belediye Başkan Adayı oldu. Pınarbaşı, “Sarıyer’e hizmet için yola çıktık. Sarıyer için çalışacağız.” dedi.

Continue Reading

Genel

İstinye’de trafik kazası: 2 yaralı

Published

on

blank

İstinye’de seyir halindeki otomobil yolun karşısına geçen yayaya çarptı. Kazayı gören ters istikamete giren İETT otobüsü ise hafif ticari araçla kafa kafa çarpıştı. Kazada yaralanan 2 kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Kaza saat 11.45 sıralarında Sarıyer İstinye Bayırı’nda meydana geldi. İddialara göre, sahil istikametinde giden otomobil, yolun karşısına geçen şahsa çarptı. Hızını alamayan araç daha sonra yol kenarındaki ağaçlara vurarak durabildi. Bu sırada kazayı gören 34 HO 2542 plakalı 29S hatlı İETT otobüsü ilerlemek için ters yöne girince kaza da kaçınılmaz oldu. İETT otobüsü Maslak yönüne seyreden Veysel Çınar yönetimindeki 34 AAC 512 plakalı hafif ticari araçla kafa kafaya çarpıştı. Otobüste bulunan yolcular büyük panik yaşarken sürücü Veysel Çınar ise kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. İlk kazada otomobil sürücü ve yayanın yaralandıkları ve ambulansla hastaneye kaldırıldıkları öğrenildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç bağımsız aday oldu

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediyesi Ana Hizmet Binası önünde yerel seçimlere ilişkin kararını açıkladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmesini aktaran Genç, seçimlere bağımsız aday olarak katılacağını duyurdu.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, geçtiğimiz günlerde aday belirleme süreci ile ilgili bir basın açıklaması düzenlemiş, CHP yönetimine seslenerek kararın yeniden gözden geçirilmesi için 18 Şubat gece yarısına kadar süre vermişti. Verilen sürenin dolmasının ardından Sarıyer Belediyesi Ana Hizmet Binası önünde Sarıyerlilerin yoğun katılımıyla basın açıklaması düzenleyen Başkan Şükrü Genç, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile yaptığı görüşmeyi aktararak seçimlere bağımsız aday olarak katılacağını söyledi. Genç, açıklamanın ardıdan Sarıyerliler ile birlikte adaylık başvurusu için Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’na gitti.

BÜYÜK BİR TEPKİ VAR

Başkan Genç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugüne kadar birlikte konuştuk, birlikte yürüdük, birlikte karar verdik. Yine birlikte karar vereceğimiz bir aşamaya geldik. Sayın Genel Başkanımın telefon görüşmesiyle beraber Sarıyer’de aday belirleme süreciyle ilgili yapılan yanlışlığa karşı partime süreci yeniden değerlendirmeleri için haykırdım. Sarıyer’e yazık oluyor, kaybediyoruz dedim. Bu kararı vermeden önce Sarıyer’de ağırlığı olan 16 aday adayından dördüyle birlikte oturduk konuştuk, değerlendirme yaptık. Kamuoyuna ortak bir açıklama yaptık. Orada da özetle Sarıyer’de bu yanlışlığa karşı giderek yükselen büyük bir tepki var. Genel merkez tarafından partimizin geleneklerine ve liyakat, kazanacak aday söylemlerine ve bir oy bile bizim için çok önemli vurgusuna rağmen saha anketlerine bakmaya gerek duymadan en sonda yer alan bir arkadaş aday yapılmış, Sarıyerliler’in iradesi yok sayılmış, partimize, Sarıyer’e kaybettirecek en zayıf aday atanmıştır dedik! Sadece 16 aday adayı değil Sarıyerliler şaşkındır, öfkelidir, ayaktadır dedik. Partimize gönül veren seçmenlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız, esnaflarımız, balıkçılarımız, mülkiyet ve göç korkusu yaşayan mahallelerimiz endişelidir dedik! Beni aday yapın diye değil, kaybediyoruz diye endişelerimi paylaştım!

SORUMLULUK BİZİM OMUZLARIMIZDA DEĞİL

Partimizi her dönem artan oylarla iktidara taşıyan, 3 dönem bunu başaran bir belediye başkanı ve partili olmamın bir sorumluluğu var üzerimde. Bu açıklamaları Cumhuriyet Halk Partisi’ni düşündüğüm için yaptım. Türkiye siyaseti için yaptım Türkiye siyasetini, demokratik, toplumcu gördüğüm için, bunun bilincinde yaptım. Ve aynı şekilde bunu sessiz çoğunluk için yaptım. Sesini çıkarmaktan korkanlar için yaptım. Siyasetin bu kadar iki dudak arasında karar verildiği bir duruma getirilmesine karşı olduğum için yaptım. Sarıyer’i kaybetmenin sorumluluğu artık bizlerin omzunda değil. Bunu şimdi niçin söylüyorum? Biz bu kaybetmeye izin vermeyeceğiz. Kendisini siyasette sorumlu, önder, bu işin tek sorumlusu, tek karar vericisi olduğunu kendine arz eden insanlara hatırlatma yapıyorum. Bu sorumluluk Sarıyer halkının değil, halkımızın değil, sizlerin olacaktır.

AŞILAMAYAN NEDİR?

Ekip arkadaşlarımla bir araya geldik. Çalışma arkadaşlarımla bir araya geldim. Sivil toplum kuruluşları, önemli temsilcileriyle toplandık. Öğrencilere, çocuklara, kadınlara kısaca halka sorduk. Yaşanan süreci anlattık. Bildiğiniz gibi dün açıklamaya çok kısa bir süre kala Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel’den telefon aldığımı ve bugün öğlene kadar süreci yeniden değerlendirileceğini sizlerle paylaştım. Geldiğimiz noktada biraz önce Sayın Genel Başkanım dedi ki ‘Başkanım biz sizi çok seviyoruz. Sizinle hep varız. Partide önemli görevlere sizi arz edelim, görev verelim. Ekrem Başkan da sizi çok seviyor. Bizler de çok seviyoruz ama bunu aşamadık.’ Aşılamayan nedir? Eğer bu partiye bu kadar hizmetim olmuşsa şahsen soruyorum. Bu aşılamayanın ne olduğunu lütfen bu halka açıklayın.

DEMOKRASİ DERSİ VERELİM

Daha önce defalarca paylaştığım gibi sürecin bundan sonrasına birlikte karar vereceğiz. Ve şimdi tam bu noktadayız. Sizden onay almadan karar vermeyeceğim. Karar anındayız şu anda. Şimdi sizlere soruyorum. Bunu önümüzdeki kırk gün içinde her bir nokta, her bir ocakta, her bir köşede ısrarla soracağım. Son anına kadar soracağım. 31 Mart’a kadar soracağım. Var mıyız yok muyuz? Varız Arkadaşlar. Biz şunu biliyoruz. Biz çok güzel konuştuk. Ben bu yaşıma kadar hiç kimseye zarar vermedim. Yine zarar vermeyeceğiz? Ama halkımızın çok güzel bir sözü var. Kısa çöp, uzun çöpten hakkını alacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Bağımsızlık bizim karakterimizdir’. Gelin demokrasi dersi verelim. Nasıl barış içinde, aslanlar gibi kazanıldığını, kazanılacağını ve de bu işin bir örnek olacağını herkese gösterelim. Yolumuz açık olsun.”

Continue Reading

Popüler