Connect with us

Genel

Balıkçılar istedi, Başkan Genç yaptı

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bir seçim vaadini daha yerine getirdi. Sarıyer’de balıkçılığın en yoğun şekilde icra edildiği Rumeli Feneri mahallesi bugün yapılan açılış ile “Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatifi Balık Satış Yeri ve Balıkçı Lokali”ne kavuştu. Kooperatiften gelen talep üzerine limana bir de soğuk hava deposu yapıldı.

Uzun zamandır atıl durumda olan bina Sarıyer Belediyesi tarafından baştan aşağı yenilenerek “Su Ürünleri Kooperatifi Balık Satış Yeri ve Balıkçı Lokali” olarak Sarıyerli balıkçıların ve halkın hizmetine sunuldu. Taze balıkların tüketiciye direkt olarak ulaştırılacağı bu merkezle beraber Rumeli Feneri mahallesinde balıkçılığın daha da canlanması planlanıyor. Açılış törenine Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yanı sıra Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yaşar Sert, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Saadet Karakulak, Muhtarlar, Meclis Üyeleri ve çok sayıda Sarıyerli balıkçı da katıldı. Açılış kurdelasının kesilmesinin ardından temsili bir mezatın da yapıldığı törende katılımcılara balık ekmek ikramında bulunuldu. Önceden belirlenmiş bir programı nedeniyle açılışa katılamayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “güzel çalışmalarınız için şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonraki programlarımızda bir arada olabilmek ümidiyle sizleri ve tüm davetlileri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” ifadelerinin yer aldığı bir mesaj gönderdi.

“BALIKÇIYI VE TÜKETİCİYİ KORUMALIYIZ”

“Bugün 30 Ağustos Zafer bayramı, ben konuşmama başlamadan önce başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bizleri bugünlere getiren atalarımızı saygı ve minnetle anmak istiyorum” diyen Sarıyer Belediyes Başkanı Şükrü Genç konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “İçinde bulunduğumuz her yerin şartları ne olursa olsun kıymetini bilmek zorundayız. Hepimizin ayrı sorumluluk alanları var. Bu sorumluluk alanlarında herkes eğer kendi sorumluluğunu yerine getirirse samimi bir şekilde her şey çok daha müthiş boyutlara gelir. Türkiye’nin üç tarafı denizle kaplı. Bu kadar denizle kaplı, bu kadar akarsuyun, göletinin olduğu bir yerde balıkla beslenen insan sayısına bakıldığında oranların bu kadar düşük olmasında birilerinin hatası var. Bunda hepimizin de hatası var. Balıkçıyı da korumak zorundayız. Tüketiciyi, yani balık yiyen sayısını da arttırıp onları da korumak zorundayız. En başta da bunlardan iyi sonuç alabilmek için denizlerimizi, sularımızı korumalıyız. Ellerimizi kenetlemek zorundayız. Dönem olarak zor bir dönem. Bu dönemi de atlatmak zorundayız. Yarın başlayacak balık mevsiminin bereketli olmasını, tüm balıkçı dostlarımıza Allah’tan kaza bela olmadan tamamlamalarını diliyorum.”

“YENİ SEZON HERKESE BEREKETLİ OLSUN”

“Bir şeylere ulaşmak için biraz sabretmek lazım” diyerek konuşmasına başlayan Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yaşar Sert sözlerini şöyle sürdürdü: “Başkanımıza çok çok teşekkür ediyoruz bu imkanı bize sağladığı için burada başkanımızın emeği çok büyük. Lokalimizi hep beraber, birbirimize saygı duyarak kollayacağız. Yapılan her şeye saygı duymak lazım. 2024 balıkçılık av sezonunun tüm balıkçılarımıza hayırlı, uğurlu, bereketli olmasını temenni ediyorum. Bugün 30 Ağustos bu önemli günde açılışımızın olması mutluluk verici. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.”

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BALIKÇIYI DESTEKLEYEN BAŞKAN GENÇ’E TEŞEKKÜR

Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatifi Balık Satış Yeri ve Balıkçı Lokali’nin açılışına katılan, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Saadet Karakulak; böyle önemli bir merkezin balıkçılara ve Sarıyerlilere kazandırılmasını çok önemli bulduğunu ifade etti. Karakulak yaptığı konuşmada şu başlıklara değindi: “Balık satışının daha hijyenik koşullarda yapılması ve lokalden de balıkçıların yararlanması açısından burayı çok kıymetli buluyorum. Balıkçılıkta balığı korumanın önemli olduğu konusunda hemfikiriz. Balıkçılık sorunlarını dinleyen, çözüm konusuna kafa yoran ve küçük ölçekli balıkçılarımızı her daim destekleyen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e çok teşekkür ediyorum. Balıkçılık sezonunun tüm camiaya bereketli olmasını diliyorum. Umarım her şey hepimiz için güzel olur.”

“BALIKÇILARIN SORUNLARI TESPİT EDİLİYOR”

Sarıyer Belediyesi Balıkçılık ve Su Ürünleri Birim Sorumlusu Dr. İrem Köse Reis; “Birimimizi kurduğumuz günden beri düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz balıkçılık çalıştayları ile balıkçılarımızın sorunlarını tespit edip ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde olduk” dedi. Dr. İrem Köse Reis konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Düzenli olarak ülkemiz su ürünleri kooperatifleri ve balıkçılık ile uğraşan, dernek ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Su ürünleriyle ilgili eğitim veren üniversitelerle akademik iş birliği protokollerimiz mevcut. Ve balıkçılık alanında sürdürülebilir projeler hakkında destek sağlamaktayız. Balıkçılarımıza yönelik birçok konuda eğitimler, konferanslar, çalıştaylar gerçekleştirdik. Ülkemizde küçük düzeyde olan balık tüketim miktarımızı arttırmak amacıyla ilçemiz okullarında eğitim gören, yaklaşık dört bin öğrenciye bu alanda eğitimler verdik. Okullarda öğrencilere yönelik eğitim çalışmalarımız devam etmekte. Sektörümüze olan katkılarımız gelen talep ve yönlendirmelerle yine devam edecektir.”

Genel

İBB’nin “Genç Üniversiteli Desteği” için başvurular başladı

Published

on

blank

İBB’nin ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde öğrencilere geri ödemesiz olarak verilecek 6000 TL’lik eğitim desteği için başvurular başladı. Destekten faydalanmak isteyen öğrenciler, 20 Ekim tarihine kadar İBB’nin “İstanbul Senin” mobil uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında üniversite öğrencilerini ekonomik anlamda desteklemek için 75 bin öğrenciye 6000 TL’lik eğitim yardımında bulunuyor.

Başvurmak isteyen öğrencilerin kendisinin ya da ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi, devlet ya da vakıf/özel üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuması gerekiyor. Ara sınıf ve son sınıf öğrencilerinin de yılsonu başarı notunun 100 üzerinden en az 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması da istenen kriterler arasında yer alıyor.

“İSTANBUL SENİN” ÜZERİNDEN BAŞVURULACAK

Destekten faydalanmak isteyen öğrencilerin İBB’nin “İstanbul Senin” uygulamasını indirerek, uygulama üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Proje ve kriterler hakkında detaylı bilgiler de “İstanbul Senin” mobil uygulamasında yer alıyor. 26 Eylül’de başlayan başvurular 20 Ekim tarihine sonlanacak.

“Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında sağlanan destekler geri ödemesiz ve faizsiz olarak veriliyor. “Genç Üniversiteli Desteği” kapsamında, projenin yapıldığı ilk dönem olan 2019-2020 eğitim öğretim döneminde 29 bin 423 öğrenciye destek sağlandı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde 33 bin 763 öğrenciye, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde 51 bin 992 öğrenciye destek verildi. 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde ise 75 bin öğrenciye 4 bin 500 TL geri ödemesiz eğitim yardımı sağlandı.

Genç Üniversiteli Başvuru Genel Şartları

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi
  • Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora öğrencisi olmak
   • Ön lisans – Lisans Öğrencileri için üst yaş sınırı 30
   • Yüksek Lisans – Doktora Öğrencileri için üst yaş sınırı 40
  • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
  • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf / Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
  • Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması
  • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak

 

Genç Üniversiteli İstenilen Evraklar

  • Sabıka kaydı almadığına dair belge
  • Disiplin cezası almadığına dair belge
  • Aile Vukuatlı Nüfus kayıt örneği belgesi
  • Öğrenci belgesi
  • Transkript belgesi
  • Vakıf/özel okullarda okuyan öğrenciler için %100 bursluluk belgesi
  • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.)
  • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
  • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Yurtta veya kirada kaldığına dair belge
  • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge

Continue Reading

Genel

Sarıyer Gönüllüleri sokak hayvanları için toplandı

Published

on

blank

Sarıyer Gönüllüleri adı altında bir araya gelen hayvanseverler, sokak hayvanlarının farklı bölgelere taşınmasını sağlayan belediyelere karşı önlemler alınması gerektiğini savundu, kontrolsüz üreme sorunu için kısırlaştırma çağrısında bulundu.

Sarıyer’de buluşan bir grup hayvansever, sokak hayvanlarını başka bölgelere nakleden belediyelere karşı yaptırım uygulanmasını talep ederek, kontrolsüz üreme sorununu önlemek amacıyla tüm belediyelere kısırlaştırma seferberliği başlatılması çağrısında bulundu.

Sarıyer Gönüllüleri olarak adlandırdıkları bu grup, Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk heykeli önünde toplandı ve “Kısırlaştır, Aşılat, Yerinde Yaşat. Sokak Hayvanları Sahipsiz Değildir.” yazılı bir pankart açtı.

Hayvanseverler adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Yağmur Üstündağ Türkeli, sokak hayvanlarının toplatılması ve yok edilmesine yönelik söylemleri eleştirdi.

“HAYVANLARIN YAŞAM HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Bazı belediyelerin sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gibi görevlerini ihmal ettiğini belirten Türkeli, şöyle devam etti: “Kısırlaştırma görevini yerine getirmeyen, eziyet eden, hayvanları farklı bölgelere atan belediyelere yaptırım uygulanmalı, kontrolsüz üretimin önüne geçilmeli. Konunun çözümü için tüm siyasi partilerin belediyelerine kısırlaştırma seferberliği ve gönüllüler ile beraber koordineli bir şekilde çalışma çağrısında bulunuyoruz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara gerekse sokak hayvanlarının toplatılmasının çözüm olacağına inanan kişilere buradan bir kez daha sesleniyoruz. 2004’te çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen birçok belediye, ilgili kanunun ‘kısırlaştır, aşılat ve yerinde yaşat’ hükmüne uymamıştır. Hatta bazı belediyeler hala kısırlaştırma merkezi kurmamakta, hayvanları toplarken bir kısmını öldürmekte, kalanları da kırsala atarak çoğalmasına sebep olmaktadır.”

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de trafik kazası: 2 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’de direksiyon hakimiyetini kaybeden şoför, kullandığı kamyonetle yol çalışması yapan iş makinasına çarptı. Kazada, kamyonet şoförü ile iş makinasının şoförü yaralandı.

Kaza, saat 10.00 sıralarında Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikameti, Yavuz Sultan Selim Köprüsü girişinde meydana geldi. İddiaya göre, Mustafa Güngör kullandığı 46 ADR 933 plakalı kamyonetin direksiyon hakimiyetini kaybetti. Güngör, kullandığı kamyonetle yol çizgisi çalışması yapan Muammer Yıldızbaş’ın kullandığı 34 EYS 522 plakalı iş makinasına yandan çarptı. Kazada her iki şoför de araçta sıkıştı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri araçlarının içinde sıkışan her iki şoförü de kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti. Yaralılar, olay yerindeki ilk müdahalenin arından hastaneye kaldırıldı. İki yaralının da hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Kaza nedeniyle Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikametinde trafik yoğunluğu yaşandı. Trafik akışı iki şeritten kontrollü olarak sağlandı. Kazaya karışan araçların kaldırılmasının ardından trafik akışı normale döndü.

Kaza ile ilgili inceleme devam ediyor.

Continue Reading

Popüler