Connect with us

Genel

BEKİR COŞKUN: YOLCUMUZ VAR

Published

on

blank

Usta gazeteci ve Sözcü yazarı Bekir Coşkun, bugünkü köşesinde dün hayatını kaybeden usta oyuncu Tarık Akan’ı kaleme aldı.Coşkun,”Bir terminalden uğurlar gibi gitsin…Yolcumuz var…” ifadelerini kullandı.

Usta gazeteci ve Sözcü yazarı Bekir Coşkun, bugünkü köşesinde dün hayatını kaybeden ve Türkiye’yi yasa boğan Yeşilçam’ın usta oyuncusu Tarık Akan’ı kaleme aldı.Coşkun yazısında,”Bu ülkenin neresinde olursa olsun, bir ücra köy kahvehanesine gittiğimde bile, eminim Tarık Akan oradadır…”dedi.

İşte Bekir Coşkun’un Sözcü gazetesindeki Tarık Akan’ı kalemine aldığı “Yolcumuz var” başlıklı köşe yazısı:

 

“Geçen hafta “Tarık Akan’la bir köy kahvesinde” başlıklı yazımın çıktığı günün ertesi…
Telefonla aradı “İyiyim””dedi…
Çok sevindim ama ben bunun bir veda konuşması olduğunu biliyordum…
“Sesin iyi geliyor, söz verdik bir köy kahvesinde buluşacağız” dedim…
“Söz” dedi…

*

Sözümüz sözdür…

*

Sokakta geleceğini arayan, “yol”lar kapalı bile olsa yazgıyı yıkıp aşmaya çalışan, umudunu yitirmeden didinen bir genç görürseniz o biraz filmdeki “Seyit Ali”dir…
Kömür ocaklarında; yuvasına ekmek yetiştirmekle, sermayenin sömürüsü arasında direnen bir işçi görürseniz, o biraz “Maden”deki “Nurettin”dir…
İmam nikahına, başlık parasına, çocuk eli kınalanıp parası olanlara verilen kızlara, cahil insanları din adı altında sömürenlere direnenlerin içinde “Adak” filminden“Müslüm” vardır…

*

Hangimiz yaşamımızda arada bir “Damat Ferit” olmadık?…
Gezi direnişinde; direnişe katılan Tarık Akan’dan çok,”Nehir” filminin “Sinan”ı vardı, Taksim’deki insanların kimliklerine sinmiş…

*

Bu günlere bir bakın; “Kanal” filmi devam ediyor… Bir tek yürekli devlet görevlisi çıkıp da bu yaşadığımız zulme karşı çıkarsa…
Bilin ki o; içine gizlenmiş filmdeki “Kaymakam”dır…

*

Bilinçaltlarımıza yerleşip bize direnmeyi öğreten insanlar, öyle kolay ölmezler…
Yani…
Sözümüz söz…
Bu ülkenin neresinde olursa olsun, bir ücra köy kahvehanesine gittiğimde bile, eminim Tarık Akan oradadır…

*

Bu yazı yazılırken, haber portalları, televizyonlar, radyolar, Tarık Akan’ı anlatmaya devam ediyorlar…
Ömrümde ilk kez telefonumu okşadım…
Bir terminalden uğurlar gibi gitsin…
Yolcumuz var…”

Bekir Coşkun-Sözcü

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer ve İzmit’ten çağdaş eğitim modeli: Türkiye Akademi

Published

on

blank

Oluşturduğu altyapısıyla Sarıyer’den tüm Türkiye’ye eğitim imkânları sunan Sarıyer Belediyesi eğitim kurumu Sarıyer Akademi ile İzmit Belediyesi eğitim kurumu Çınar Akademi arasında kurulan iş birliği Türkiye Akademi adı altında örnek bir model oluşturdu. Yeni eğitim – öğretim yılına başlayan Türkiye Akademi’nin iki kurumu, tek bir çatı altında buluşarak hedefleri daha da büyüttü.

Kapılarını 2015 yılında çocukların ve gençlerin eğitim süreçlerini desteklemek amacıyla açan Sarıyer Akademi ile İzmit Belediyesi arasında geçen yıl başlayan ilişkiler, İzmit Belediyesi bünyesinde kurulan Çınar Akademi ile iş birliğine dönüştü.

Türkiye Akademi adı altında çalışmalarını birlikte sürdürme kararı alan kurumlar, eğitimde yerel yönetimlerin ortaya koyduğu önemli bir model olarak öne çıkıyor.

İzmit Belediyesi ev sahipliğinde Sarısu Kampı’nda düzenlenen iki günlük eğitimde buluşan kurum yöneticileri ve öğretmenleri; akademik toplantılar, sunumlar, zümre toplantıları ve içerik paylaşımlarının yanı sıra sosyal etkinlikler de gerçekleştirdi.

TEK BİR AMACIMIZ VAR: ÇOCUKLARIMIZA DESTEK OLMAK

Sarıyer Akademi ve Çınar Akademi iş birliği hakkında konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Çocukların geleceğine yön verecek uzman eğitmenlerimizle güncel sınav sistemine en uygun eğitimleri veriyoruz. Yerel yönetimlerin eğitim kurumları içerisinde kendi yayınlarını çıkaran ilk eğitim kurumu olarak öne çıkıyoruz.

Ayrıca yapay zekâ, matematik olimpiyatları eğitimleriyle, öğrenci ve öğretmen gelişim programı ile Türkiye’nin en prestijli üniversite ve okullarına binlerce öğrenci yerleştirdik. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve bazı okullarla da iş birliği yaptık. Eğitim desteği sunduk. Tek amacımız var ki o da hep daha fazla çocuk ve gencimize destek olmak. Bu nedenle bizim gibi düşünen, eğitime önem veren, birlikte çalışarak daha çok üretebileceğimiz belediyelerimizle görüştük. Çalışmalarımızı Türkiye Akademi çatısı altında topladık.

İZMİT BELEDİYESİ BİZİ ETKİLEDİ, BAKIÇ AÇIMIZ GENİŞLEDİ

İzmit Belediyesi bizim paydaşımız oldu. Çalışmaya başladığımız ilk günden itibaren gerek Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet gerekse çalışma arkadaşlarının eğitim konusundaki hassasiyeti bizleri çok etkiledi. Bizler Sarıyer Akademi’de 7 yılık tecrübemizi onlara aktarırken, onlar bize yeni bakış açıları kazandırdı. Böylece iki kurumu Türkiye Akademi adı altında birleştirmeye karar verdik” dedi.

ÖĞRENCİLER HAYALLERİNE KAVUŞACAK

Ücretsiz olarak hizmet veren Çınar Akademi’de öğrencilerin, tecrübeli ve alanında uzman eğitmen kadrosu ile hayallerine kavuşabileceklerini belirten İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise, “ Çınar Akademi, Sarıyer Belediyesinin yıllardır marka olmuş Sarıyer Akademi’den feyz alarak eğitim alanındaki fırsatları İzmit’e sunabilmek adına başladığımız bir projeydi. Sarıyer Belediyesi ve Sarıyer Akademi tecrübelerini bize aktararak en büyük destekçimiz oldu. Bizler İzmitli öğrencilerimizi kaliteli eğitimle buluşturmak için Sarıyer Akademi ile çalışmaya, onların tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Continue Reading

Genel

2. Sarıyer Festivali Türkiye’nin gündemine taşındı

Published

on

blank

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği, on binlerin katılım sağladığı ve Betül Demir ile Gripin konserleriyle Sarıyer’i sallayan 2. Sarıyer Festivali, ulusal basının da gündeminde yer aldı. 

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği 2. Sarıyer Festivali, Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda on binlerin katılımı ile gerçekleşti. Modadan tasarıma, konserlerden yogaya, çocuk oyun alanlarından birbirinden güzel eşsiz lezzetlerin yer aldığı yemek alanlarına kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapan 2. Sarıyer Festivali, ulusal basının da gündemine taşındı. Betül Demir ve Gripin konserleriyle Sarıyer’i sallayan 2. Sarıyer Festivali için Hürriyet Kelebek, Posta, Korkusuz ve Takvim gazeteleri festivalden büyük övgüyle bahsetti.

Continue Reading

Genel

Gelecek Partisi Sarıyer’den yüz güldüren destek

Published

on

blank

Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı, Sarıyer genelindeki ihtiyaç sahibi 500 öğrencinin yüzünü güldürüyor. Bu kapsamda İlçe Başkanı Erhan Vergili öncülüğünde, öğrencilere okul çantası ve kırtasiye malzemeleri dağıtımı yapılıyor.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına 1 aydan kısa bir süre kala Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı’ndan Sarıyerli aileleri ve öğrencileri mutlu eden bir proje daha geldi.

Sosyal medya hesapları üzerinden duyurular yapan Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Teşkilatı, İlçe Başkanlığını arayarak isimlerini yazdıran vatandaşlara siyasi parti üyeliği ve düşünce farkı gözetmeksizin çanta ve kırtasiye malzemeleri yardımı yapıyor.

Daha sonra İlçe Başkanlığında aileleri ve çocukları misafir eden Başkan Erhan Vergili, hem vatandaşların sorunlarını dinliyor, hem de miniklere hediyelerini takdim ediyor. Vergili daha sonra kendisiyle birebir görüşmek isteyenleri de makam odasında ağırlıyor.

Çocuklarla da yakından ilgilenen Başkan Erhan Vergili, miniklerle uzun uzun sohbet ederken, oyunlar oynadı.

Fotoğraf çekimi için makam masasının üstüne oturmak isteyen çocukları kırmayan Vergili, “Bu masalar, koltuklar bizlerin değil, yavrularımızındır. Bizler onların geleceği için mücadele veriyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Popüler

blank