Connect with us

Genel

Ceren Sönmez: Sönmez Kompresör olarak hedeflerimize planlı ve programlı ilerliyoruz

Published

on

blank

Sönmez Kompresör’ün genç ve dinamik yöneticisi Ceren Sönmez, iş dünyasındaki yaşamı ve hedefleriyle ilgili gazetemizin sorularını yanıtladı.

Ceren Sönmez, “Türkiye’de iş kadını olmak, kendi ayakları üzerinde durmak özgüven sahibi olmak demektir. Ekonomik özgürlüğünü kazanmış, aile bütçesine katkı sağlayan, üreten bir insan olmanın getirisi olarak kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde duran özgüvenli bir kadın olmaktır. Hayal ettiğim alanlarda yenilikçi adımlar atarak firmamızı daha da büyütmek istiyorum.” diye konuştu.

İşte Ceren Sönmez ile gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın gerçekleştirdiği röportaj:

Ceren Sönmez kimdir? Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

16.08.1999 yılında İstanbul Sarıyer’de doğdum. Eğitimimi Doğa Koleji’nde tamamladım. Üniversiteyi Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü tekstil ve moda tasarımı bölümünde okudum ve mezun oldum. Bir tekstil firmasında staj yaptım, akabinde aile şirketimiz olan Sönmez Kompresör’de babam Hüseyin Sönmez tarafından eğitim alarak çalışmaya başladım. İyi seviyede yabancı dilim olup ek yabancı dil eğitimi aldım.

Şirketinizin ve markanın pazardaki konumundan bahseder misiniz?

Basınçlı endüstriyel kompresör makineleri sektörünün pazar lideri ekomakın distribütörü olan Sönmez Kompresör şirket kurucusu olan Babam Hüseyin Sönmez tarafından markamızı konumlandırması ve marka stratejisindeki öncülüğünden dolayı pazardaki konumunu en üst seviyelere taşıyor. Akabinde özverili çalışma ve Sönmez Kompresör ailemizin planlı ve programlı hedeflerine ilerlemesi ile beklentileri karşılayan müşteri memnuniyetini sağlayan bir markayız.

Tekstil ve Moda Tasarımı eğitimi aldınız. İş hayatına da 2 yıldır devam ediyorsunuz. Mesleğiniz mi, aile şirketiniz mi?

Başarılı olan aile şirketimizin başarısını sürdürmek istiyorum; ama bölümümü istekli ve severek okudum. Tasarım alanında da hayallerim var. Zamanı gelince çalışmalarımı yapacağım.

24 yaşında genç bir kadın olarak Türkiye’de iş kadını olmak nasıl bir serüvendir?

Türkiye’de iş kadını olmak, kendi ayakları üzerinde durmak özgüven sahibi olmak demektir. Ekonomik özgürlüğünü kazanmış, aile bütçesine katkı sağlayan, üreten bir insan olmanın getirisi olarak kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde duran özgüvenli bir kadın olmaktır.

İş yaşamına yönelik gözümü korkutuyor dediğiniz bir şey var mıdır?

Gelecek kaygısı ve korkularım var. Dünya tüketilen bir devre geçti; ama bu değil ki başarısızlık düşüncesine kapılacağım. Önemli olan, böyle bir durumda hazırlıklı olup kaygıyı kontrol edebilmektir.

“FİRMAMIZI DAHA DA BÜYÜTMEK İSTİYORUM”

Babanızın işini ikici kuşağa devretme hayalini üstleniyorsunuz. Peki, siz yönetimi devir aldığınızda şu alanlarda yatırım yapmak istiyorum dediğiniz bir hayaliniz var mıdır?

Evet var. Babamın bana bayrağı devrettiğinde hedeflerim ve amaçlarım doğrultusunda ilerleyip, hayal ettiğim alanlarda yenilikçi adımlar atarak firmamızı daha da büyütmek, aynı zamanda ihracatta daha fazla satış ve pazarlama rekorları kırıp ileriye götürmek, yatırım yapmak istiyorum.

Gelecek yıllarda babanızla birlikte aile şirketini yöneten Ceren Sönmez olmakla yetinecek misiniz? Yoksa sizi sosyal yaşamda başka sorumluluklar alırken görebilecek miyiz?

Şöyle ki, zamanın nasıl yönlendireceğini, ticaret de karşıma neler çıkabileceğine göre de sorumluluklar alabilirim.

Click to comment

Bir Cevap Yazın