Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: O benim dünyam

Published

on

blank

Duygusal ilişkinizde partnerinize; bağlı mısınız, bağımlı mısınız? İlişki bağımlılığı, partnere karşı aşırı derecede bağlılık göstermeye başladığınızda ortaya çıkan bir durumdur.

***

“Ben onsuz yaşayamam”, “ne yaparsa yapsın ondan vazgeçemiyorum”, “o olmadığı zaman kendimi eksik hissediyorum” gibi cümlelerin içeriklerinde hep bir bağımlılıktan söz etmek mümkündür. Maalesef ki bu şekilde devam eden ilişkiler de partnerinizi hayatınızın merkez noktası haline getirdiyseniz, ilişkiniz size bir şeyler katmıyor aksine sizi olduğunuz noktadan da geriye götürüyorsa fakat buna rağmen ilişkinizi bırakamıyorsanız, çaresiz kabullenişleriniz başladıysa ve ayrılık halinde hayatınızın mahvolacağına inanıyorsanız, giderek benliğinizi kaybetmeye başlayarak bağımlı bir ilişki içerisinde yaşıyorsunuz demektir. Bu ilişkiler sağlıksız bir döngüye ve kronik bir mutsuzluğa neden olmaktadır.

***

Bağımlı ilişki örüntülerine sahip olan kişi de bağımlı olunan kişi de yaşadıkları ilişki içerisinde mutsuzdur. İlişkiler ve iletişimler kişileri mutlu edebilmek ve kişileri geliştirebilmek için var olması gerekirken; bağımlı ilişkilerde başlarda mutluluk veren bir ilişkiymiş gibi görünse de zamanla iki tarafa da zarar veren sağlıksız bir hal almaktadır. Her iki tarafta bunu hisseder; fakat çözüm noktasında ilk adım için atılması gereken adımı atamazlar.

***

Bağımlı ilişki örüntülerine sahip olan birey kendi içinde sürekli kızgınlık, öfke, korku, kıskançlık, kaybetme ve terk edilme endişesi gibi yoğun olarak olumsuz duygular hissetmeye başlar. Kendi içsel dünyasında çok fazla çözümleyemediği sorular ve olumsuz duygular ile içinde yaşadığı anın değerini ve mutlu olma şansını kaybetmektedir. Çünkü düşüncesi sürekli partnerine yönelik ve onu kaybetme endişesi ile ilgilidir. İlişkilerde bağımlılık ilk zamanlarda sorunmuş gibi görünmemektedir. Çünkü ilişkilerde partnerlerden biri diğerine çok fazla ilgi gösterirse önce karşı tarafın çok hoşuna gider. Fakat zamanla bu ilgi bağımlılığa evrilmektedir. Partnerine daha fazla yakınlık kurmak, huzurunun bağımlı olduğu kişiye endeksli olduğunu ve bu nedenle o kişinin vazgeçilmez olduğunu düşündüğü için daha fazla ilgi gösteren kişi partnerine bağlı kalabilmek ve daha fazla yakınlaşmak için; kendi ihtiyaçlarını göz ardı edip, bağımlı olduğu partnerinin kurallarına ve isteklerine göre hareket eder. Partnerinin daha fazla hoşuna gitmesi ve kabul görmek için kendi benliğine aykırı davranarak ‘-miş gibi’ bir hayat yaşar. Bağımlı olan kişi sorgulamadan, kendini yok sayarak bağımlı olduğu kişinin her dediğini yapmaya başlar. Hayatındaki mutluluk hissinin bağımlı olduğu kişiye bağlı olduğuna inanmıştır. Burada çok yoğun bir kaybetme korkusu, terkedilme veya yalnız kalma korkusu vardır. Bu korkular o kadar yoğun yaşanır ki; bağımlı olunan kişi de artık üstündeki yoğun ilgi, etrafında bir uydu gibi davranılması ve sürekli kontrol ediliyormuş hissi ile sorumluluk duygusunun verdiği suçluluk ile kendisini mutlu ve huzurlu hissedemez. Sık sık kendine ‘bir yerde hata yapıyoruz ama’ dediği huzursuzluk hali mevcuttur.

***

Bağımlı mısınız; aşırı fedakâr mısınız?

Fedakarlık; aynı zamanda özverili sözcüğü ile tabir etmek mümkündür. İlişkilerin devamı için partnerimizi önemsemek, özveride bulunmak ve bunu hissettirmek önemlidir. Bunun fedakarca ve sevgiyle yapılması gerekir; fakat bazı ilişkilerde sınırlar net çizilmediği için fedakarlık ve bağımlılık ‘iç içe geçme’ durumundadır. İlk zamanlar ‘verilen’ ve ‘alınan’ sağlıklı ilişkilerde olması gereken gibi denk gibi görülse de zamanla bağımlı ilişkilerde bunun tek taraflı olduğu görülmektedir. Sürekli fedakarlık yapılarak kendi ihtiyaçlarını bastırıp partnerinin ihtiyaçlarına odaklanması, kendi hislerinden çok partnerinin hislerini önemsemesi ilk zamanlar ‘fedakarlık’ gibi görülse de iki taraf üzerinde kalıcı hasarlar bırakacak kadar sağlıksız bir hal almaya başlar. Zamanla ilişkide “her şeyi senin için yaptım ve karşılığı bu oldu”, “senin için neler feda ettiğimi bilmiyorsun.” gibi cümleler kurulur. Bu da ilişkilerde çatışmalara neden olacaktir. İlişkilerin devamlılığı ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir olması için özverinin karşılıklı olarak sevgiyle yapılması gerekmektedir.

***

İlişki bağımlılığının temel özellikleri nelerdir?

Kendini yetersiz ya da değersiz gören insanlar, ilişkisiyle var olma eğilimi gösterebilir. Ancak pek çoğu bağımlılığın farkında bile değildir.

Düşük ögüven:

İlişki bağımlısı kişiler kendilerini yeteri kadar ‘iyi’ olmadıklarını düşünürler. Kendilerini sürekli başkalarıyla ‘kıyaslama’ yaparak kendi yeteneklerinin farkında olmazlar. Sürekli kendilerini eleştirerek; hatalı durumlar karşısında kendilerini suçlarlar. İkili ilişkilerde ‘bir adım geri de durmalıyım’ diye düşünürler. Kendi sınırlarının farkında değillerdir ve sürekli sevilmek için çaba harcamak zorunda olduklarını düşünürler.

İnsanları memnun etmeye çalışmak:

Sevdiğini mutlu etmeye çalışmak sağlıklı ve ilişkilerde olması gereken bir istektir. Ama ilişki bağımlısı kişiler için partnerini mutlu etmek dışında başka bir seçenek yoktur. ‘Hayır’ kelimesi onlar için sevilmemenin en temel kelimesidir. Hayır dedikleri anda ilişkilerinin yürümeyeceğini ve sürekli partnerinin ihtiyaçlarını karşılama ve kendini partnerini memnun etmek için feda etmesi gerektiğini düşünür. Partneri üzgün ya da sinirliyse bu benim hatam, düzeltmeliyim düşüncesi ile sürekli bir içsel huzursuzluk yaşarlar.

***

Aşırı derecede onaya ihtiyaç duyarlar.

Birilerinin size “harika” demesi size müthiş bir yaşam enerjisi verirken, etrafinızdan kendinizle ilgili olumsuz bir yorum duyduğunuzda karalar bağlıyorsanız; bir iş yaptığınızda birilerinden “bu güzel olmuş” cümlesi duymazsanız bir yanınızı eksik hissediyorsanız ve becerilerinizden şüphe duyuyorsanız özgüveniniz konusunda bir sorun var demektir. Tam olarak da ilişki bağımlıları büyük oranda onaylanma ihtiyacı duyarlar. Başkalarının gözünde kim olduğunu, nasıl algılandığını yaşamlarının hedefiyse, iş kontrolden o zaman çıkıyor. Bu da ilişkilerinde bağımlılığa yol açıyor.

***

İlişki bağımlılığı ilişkide kendini nasıl belli eder?

‘Seven insan kıskanır’ diyerek.. Kıskançlık sevdiği veya sahip olduğu bir şeyi kaybetmekten duyulan, belli bir düzeyde yaşandığında normal kabul edilebilen bir duygudur. Fakat bir başka açıdan kıskançlık, çiftler arasında ilişkinin özel alanına yönelik bir tehdit algılandığında ortaya çıkar. Aşırı kıskançlık; korku, kaygı, güvende olmama gibi başka duygulardan kaynaklanan sağlıksız ve normal olmayan bir tepkidir ve sevginin yaşanmasını engeller. Kıskançlık, kişinin sağlıksız muhakeme yapmasına bazen de eşine duydugu güvensizliğe işaret eder. Kıskançlığın kişinin kendine duyduğu güvensizlikten kaynaklandığını da düşünebiliriz.

***

Gerçek sevgide güven, hoşgörü; partnerinin ihtiyaçlarına karşı hassasiyet ve dengeli bir tutum vardır.

***

Sağlıksız bağımlılıktan, sağlıklı bağlılığa nasıl geçilir?

Bağlı olmak mı, yoksa bağımlı olmak mı? İlki sağlıklı davranış örüntülerini tanımlarken, diğeri sağlıksız olanları ifade etmektedir. Bağlılık ise sevgi yolu ile olan karşılıklı iki tarafı mutlu eden, sadakat, ilgi ve hoşgörü ile kurulur. Bağlı olmayla bağımlı olmanın arasındaki farkı kavradıktan sonra yukarıda tarif edilen özellikleri göz önünde bulundurarak bağımlı yapıya sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, bazı adımları takip etmenizde yarar vardır.

***

1. Değişime karşı istekli olmalısınız. Otomatik davranışlar ve tepkiler alışkanlık haline gelmiştir ve bunlardan kurtulmak için zaman ve emek gerektiğini bilmelisiniz.

2. Kendinizi iyi tanıyın ve ilişkiden beklentilerinizi gözden geçirin. Bugüne kadar içinde bulunduğunuz ilişkiniz de önceliğiniz hep sevgilinizdi. Hayatınızın her anını, yapacağınız her şeyi partnerinize göre planlıyordunuz; kendi isteklerinizi hep görmezden geliyordunuz. Şimdi kendinizi düşünme zamanı geldi. Bu nedenle istemediğiniz konular da ‘hayır’ demeyi öğrenmeniz gerektiğinin farkında olun.

3. Sınırlarınız olsun ve kendinize zaman ayırın. İlişkinizden önce ne yapardınız, hobileriniz nelerdi bir düşünün. Belki spor yapıyordunuz, belki müzik aleti çalıyordunuz. Kendinize özel olarak ayırdığınız zamanlarınız olsun.

4. Kendinizle ilgili ihtiyaçlarınızın üzerine eğilin. Ne istediğinizi ve ilişkiden ne beklediğinizin farkında olun.

5. Başkalarını yönetmekten ve kontrol etmekten vazgeçin; kendi ihtiyaçlarınız üzerine eğilmekle, başkalarını değiştirmeye çalışmak yoluyla güven duygusunu aramayı bırakabileceksiniz.

6. Sabırlı olun. Diğer seçeneklerin de etkili olabilmesi için olmazsa olmaz koşuldur.

7. Uzman desteği alın. Kişiliğin bir parçası haline gelmiş olan takıntılı özelliklerden uzman desteği olmadan kurtulmak oldukça güçtür. Uzman desteği ile içinizdeki ‘SEN’ i keşfedin.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

İstanbul’da beton vadilerden yaşam vadilerine…

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir seçim vaadini daha hayata geçirdi. İmamoğlu’nun ilçe belediye başkanlığı döneminde başlattığı Yaşam Vadisi projesi, doğusundan batısına kadar İstanbul’un pek çok ilçesine yayılıyor. Beylikdüzü’nde yeşil kuşağı denizle buluşturan Kavaklıdere Yaşam Vadisi’ni açan Başkan İmamoğlu, “Bir avuç insanın bizi engelleyici, bizi kötüleştirmeye ve durdurmaya dönük çabalarını görüyoruz. Saçma sapan bir dava ile bile bizi mahkum etmeye çalışıyorlar. Ülkemize hukuka, adalete dönük yazık ediyorlar ama başaramayacaklar. Çünkü bizi izleyen, yaptığımız işleri içselleştiren İstanbullu hemşerilerim, 16 milyon insanımız var. Hatta bu ülkenin 86 milyon vicdanlı vatandaşları var, başaramayacaklar” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un çehresini güzelleştirmeye devam ediyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’a kazandırdığı ilk yaşam vadisi olan Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nin son etabı da tamamlandı. Beylikdüzü, bölge halkının ve tüm İstanbulluların faydalanabileceği, nefes alabileceği yaşam alanları haline dönüştürüldü. İlçeyi daha yeşil, daha sosyal ve daha modern bir görünüme kavuşturan Kavaklıdere Yaşam Vadisi 3, 4, 5. Etap, vadi kuşağını da denizle buluşturdu.

İBB’nin “150 Günde 150 Proje” kapsamında İstanbul’a kazandırdığı 4,5 km uzunluğundaki, 301 bin 700 metrekarelik alana sahip Kavaklıdere Yaşam Vadisi; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, İBB Bürokratları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ile İstanbulluların katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İMAMOĞLU: “AKIL MANTIKLA YEŞİLE, DİĞERİYLE BETONA”

Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, insanın kendi evinde kendi koşularıyla olmasının ayrı bir mutluluk olduğunu belirterek, İstanbul’da beton vadiler yerine Yaşam Vadileri döneminin başladığını ve boş alanların yeşil alanlara dönüşesiyle insanların yaşama dair umutlarının güçlendiğini söyledi. Yaşam Vadisinin Beylikdüzü’nde yaşamı nasıl değiştirdiğini ilçe sakinlerinin çok iyi bildiğini vurgulayan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Değişimi ve dönüşümü burada yaşamanın İstanbul’a dair hayallerimizi de pekiştirdiğimizi belirtmek isterim. Bu doğal hava koridorları, onun sunduğu oksijen ve sağlıklı yaşam sağlıklı nesiller demek. İşin içine bilimi ve tekniği katarak bu güzel eseri ortaya çıkardık. Size dönüşümü iki yönlü anlatacağım. Akılla, mantıkla nereye; diğeriyle nereye diye. 90’lı yılların ilk yarısında Emlak Konut tarafından Gölet diye bir proje hayata geçirilmişti. O güzel yeşil alana gidip bakıp biz de burada dönüşümü bir an önce gerçekleştirmeliyiz diye gayret gösteriyorduk. İlçe belediye başkanı olduğumda ilk proje oyarak Beylikdüzü Yaşam Vadisini hayata geçirdik. 6 yıldır doğru akıl, teknik akıl, vatandaşını düşünen akıl, 6 yıl gibi bir sürede bu şehre 1,5 milyon metrekareye yakın yeşil alan kazandırdık. Rıfat Ilgaz Caddesi’ni de bitirmek üzereyiz. Onun da o bölümden Migros’a ve E5 uzayan kolu olacak bizim yaşam vadisinin. Hayal ettiğimiz gibi, 32 yıl sonra, 20 yaşında hayal eden bir genç delikanlı olarak büyük keyfini yaşıyorum. Bu şehrin gençlerine ve çocuklarına diyorum ki güzel şeyler hayal edin. Hayal edin ve çok çalışın. Ahlaklı ve adil olun. Mutlaka kazanırsınız ve o hayalinizi gerçekleştirirsiniz. Aynen bugün yaşadığımız gibi. Gölet projesinde ise başka hakim akıl devreye girdi. Başakşehir ve o dönemin suskun İBB’si ve bu dönemin Emlak Konut’u iş birliğiyle, o güzelim alan betona döndü.”

Haliç kıyılarından Silivri’ye, Pendik’ten Ayamamaya, Çekmeköy’den, Baltalimanı’na, Tuzla’dan Ortaköy’e, Kurbağalıdere’den diğer nice projelere kadar İstanbul genelinde 21 yaşam vadisini hayata geçirmenin yoğun çabası içinde olduklarını ifade eden İmamoğlu, şehrin kaynaklarını bir avuç insanı mutlu edecek saçma sapan işlere değil 16 milyon insanını mutlu edecek projelere ayırdıklarını kaydetti.

“HUKUKA VE ÜLKEMİZE YAZIK EDİYORLAR”

İstanbul’da çok kararlı bir yönetim ve çok kararlı bir halk olduğunu ve bu kararlılığın bu şehri çok güzel bir dönüşüme kavuşturacağını vurgulayan İmamoğlu, hakkında yürütülen dava sürecine ise şu sözlerle değindi:

“Bir avuç insanın bizi engelleyici bizi kötüleştirmeye ve durdurma çabalarını görüyoruz. Saçma sapan bir dava ile bile bizi mahkum etmeye çalışıyorlar. Ülkemize hukuka, adalete dönük yazık ediyorlar. Ama başaramayacaklar. Çünkü eminim ki bizi izleyen, takip eden, yaptığımız işleri anlayan ve içselleştiren İstanbullu hemşerilerim, 16 milyon insanımız var. Hatta bu ülkenin 86 milyon vicdanlı vatandaşları var, başaramayacaklar. Dürüst insanlar bu ülkede kazanmaya devam edecek. Gücümü ve enerjimi sizlerden aldım. Almaya devam ediyorum. Gerçekten hepinize yürekten teşekkür ediyorum.”

ÇALIK: “BAŞKAN İMAMOĞLU İLE BİR HAYAL KURDUK”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık da İstanbul’un özellikle son 20 yılda rant kaygısıyla betonlaşmaya teslim edildiğini belirterek, rant yaratma aracı olarak kullanılan projelerin kamusal alanları halktan kopardığını ve sosyal yaşamı zayıflattığını söyledi. Başkan Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki İBB yönetiminin, bu durumu tersine çevirmek için yoğun bir çaba içerisinde olduğunun altını çizen Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kısa süre önce kamuoyuyla paylaşılan İstanbul Vizyon 2050 çalışması da bu çabanın önemli bir göstergesi, kentimizin daha adil, yeşil ve yaşanabilir bir geleceğe sahip olması için ideal bir yol haritasıdır. Biz Beylikdüzü’nde Ekrem Başkanımızla beraber bir hayal kurduk. Kentimizde ortak yaşamı güçlendirmenin, kentimize müşterekler kazandırmanın hayaliydi bu. Beylikdüzü’nde hayata geçirdiğimiz her projede odağımıza bu ortaklaşma fikrini koyduk. Ne mutlu ki, 2019’dan itibaren, sadece Beylikdüzü değil, Ekrem İmamoğlu liderliğinde İstanbul’un tamamı bu ortaklaştırıcı anlayışa kavuştu. Yaşam Vadisi sadece bir park değil, Beylikdüzü halkının hayatına enerji, mutluluk ve özgürlük hissini katan bir ortak yaşam alanı. Gençlerin buluşma yeri, İstanbulluların nefes aldığı örnek bir vaha. Toplam 7 km uzunluğunda 1 milyon 200 bin metrekarelik yeşil alanı kentimize kazandırdık. Ekrem başkanımıza ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum.”

Törende konuşmaların ardından Başkan İmamoğlu ve Murat Çalık ile diğer katılımcılar kurdele keserek Kavaklıdere Yaşam Vadisi’nin açılışını gerçekleştirdi. İmamoğlu ve beraberindekiler, golf arabalarıyla vadiye gezerek, vatandaşlarla sohbet etti ve İSKİ yetkililerinden yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı. Törenin ardından alanda Çal Grubu da “Doğa İçin” konseptli bir konser verdi.

300 BİN METREKARELİK YENİ YEŞİL ALAN

Beylikdüzü’nde 1. ve 2. Etapları ilçe belediyesi tarafından daha önce bitirilen Yaşam Vadisi’nin son etapları da tamamlanmıştı. Hayata geçirilen 4 bin 550 metre uzunluğunda ve 301 bin 700 metrekarelik Beylikdüzü Kavaklıdere Yaşam Vadisi’nde; çeşitli sosyal aktivitelerin yapılabileceği meydanlar, kütüphane, okuma alanları, oyun tünelleri,  engelsiz çocuk oyun parkları bulunuyor. Tüm etapların tamamlanmasıyla Beylikdüzü Yaşam Vadisi, denizle de buluşmuş oldu.

İSKİ tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında öncelikle dere ıslahı gerçekleştirildi. 2.185 metre atıksu, 3.975 metre yağmursuyu kanalı yapıldı. Böylece Marmara Denizi’ne karışan atık sular Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırıldı.

Birçok etkinliğin düzenlenebileceği yeşil amfi, yürüyüş ve bisiklet yolu parkurları, seyir terasları, piknik ve dinlenme alanları, bitki tünelleri, havuzlar, street workout egzersiz parkları, geri dönüşüm parkı, sanat atölyeleri ve sahil seyir gruplarından oluşan yaşam alanları yer alıyor. Tüm bu çalışalar 500 milyon liraya al oldu.

21 VADİ PROJESİNİN 5’İ TAMAMLANDI

Proje sayesinde Kavaklıdere çevresinde meydana gelen kirli görüntüler tarihe karıştı. Bölge halkının ve tüm İstanbulluların faydalanabileceği, nefes alabileceği yaşam alanları haline dönüştürüldü. İBB, İstanbul genelinde 21 yaşam vadisi yapımını planladı. Haziran 2019’dan bugüne kadar; Hacetderesi Yaşam Vadisi 1. Etap, Beylikdüzü Yaşam Vadisi 3. 4. ve 5. Etap, Haliç Kıyıları Yeşil Koridor ve Yaşam Vadisi 1. Etap, Silivri Boğluca Yaşam Vadisi 1. ve 2. Etap ile Pendik Yaşam Vadisi 1. Etap bitirilerek hizmete açıldı. 12 yaşam vadisi projesinin yapımı sürerken, 7 yeni vadinin yapımı ise planlandı.

Continue Reading

Genel

İstinye’de kız isteme tartışmasında kan döküldü

Published

on

blank

İstinye’de iki aile arasında ‘kız isteme’ tartışması kavgaya dönüştü. Taraflardan biri, elinde bulunan satır ile bir kişiyi kolundan yaraladı. Olayda iki kişi yaralanırken polisin havaya ateş açmasıyla birlikte kavga son buldu. 

Sarıyer’in İstinye Mahallesi’nde iki aile arasında ‘kız isteme’ tartışması kavgaya dönüştü. Sokakta karşılaşan aile üyeleri tartışmaya başladı. Tartışma bir anda kavgaya döndü. Kavganın büyümesi üzerine ellerinde satırlarla diğer akrabalar da kavgaya dahil oldu.

SATIRLA İKİ KİŞİ YARALANDI

Bir anda büyüyen kavgayı polis ekipleri ayırmakta güçlük çekti. Kavga sırasında taraflardan biri elinde bulunan satır ile bir kişiyi kolundan yaraladı. Polis, havaya ateş ederek kavgayı sonlandırdı. Kavgada satırla ve darbedilerek yaralanan 2 kişi, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Polis, sokağa güvenlik şeridi çekerek delil incelemesi yaptı. Yapılan incelemelerin ardından sokak, yaya ve araç trafiğine yeniden açıldı.

Continue Reading

Genel

Rumeli Kavağı’ndaki balıkçı barınağında yangın: 2 yaralı

Published

on

blank

Rumeli Kavağı’ndaki balıkçı barınağında midyecilerin depo olarak kullandığı ahşap barakada çıkan yangın kısa sürede büyüyerek 2 barakaya daha sıçradı. Yangında 2 kişi yaralandı.

Yangın, saat 19.15 sıralarında, Sarıyer’in Rumeli Kavağı Mahallesi Liman Caddesi’nde bulunan balıkçı barınağında çıktı. İddiaya göre midyeciler tarafından depo olarak kullanılan barakada, tüp parlaması sonucu çıkan yangın kısa sürede büyüyerek iki barakaya daha sıçradı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi.

ÇOK SAYIDA İTFAİYE EKİBİNDEN YANGINA MÜDAHALE

Yangına çok sayıda itfaiye ekibi müdahale etti. Ekiplerin yaklaşık bir saatlik çalışmasının ardından yangın söndürülürken, 3 baraka kullanılamaz hale geldi. Tüp parlaması sonucu barınakta bulunan ve iş yerinin sahibi oldukları öğrenilen 2 kişi vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar sağlık ekipleri tarafından olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, yangının kesin çıkış nedeni itfaiye ekiplerinin yapacağı çalışmanın ardından belirlenecek.

Continue Reading

Popüler

blank