Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Üvey Ailem

Published

on

blank

Üvey anne: Ali, lütfen ıslak havlunu askıya as.
Ali: Annemin evinde havluyu istediğimiz yere bırakıyoruz, annem asıyor.
Üvey anne (sinirli şekilde): Demek ki annen seni tembelliğe alıştırmış.
Acaba bu annenin şöyle karşılık vermesi daha iyi olmaz mıydı?
Üvey anne (sakin şekilde): Anlıyorum Ali, ama bu evde herkes havlusunu kendisi asıyor.

****

Birbirini seven iki insan iyi günde kötü günde; hastalıkta ve sağlıkta bir ömür sürekliliği olmasını dileyerek evlenmektedir. Fakat insan hayatının en önemli dönüm noktalarından bir tanesi olan evlilik birlikteliğini pek çok kişi bir ömür sürdürememektedir. Boşanmanın yani sıra, yaşanan eş kayıpları da evlilik sürecinin sonlanmasına neden olmaktadır. Boşanma veyahut eşin vefatı ile biten evlilikler de kişiler yeniden evlenmeyi düşünebilmektedir.

***

Yeni bir aile düzenine geçildiği zaman; özellikle çocuklu ailelerde üveylik durumu ortaya çıkmaktadır. Çocuklar açısından bakıldığı zaman aileye yeni katılan birey ya “üvey anne” ya da “ üvey baba” konumundadır.

***

Ebeveynin yeniden evlenmesi çocukların yaşamında yeni bir dönemin başlangıcıdır. Evlilik sonrasında yeni bir eve taşınmak, çevre ve okul değiştirmek; yeni arkadaşlar ve akrabalarla tanışmak ve uyum sağlamak; yeni kurulan ailenin kurallarına ve düzenine alışmak ve uyum sağlamak bir çok çocuk için sıkıntılı bir dönemin yaşanmasıdır. Düzeni değişen çocuk yoğun stres yaşar ve öfkeli davranışlar gösterir; her şeye itiraz etmek, çevresiyle uyum sorunları yaşamak, derslerinde başarı düşüşleri ve ilgisizlik son olarak içine kapanarak kendini soyutlama depresyon görülebilmektedir.

***

Yeni kurulan aile ortamı önceki aile ortamından tamamen farklıdır. Araştırmacı yazar, Fitzburgh Dodsonw, yapılan yeni evliliklerin başarısının çoğu zaman üvey anne-baba ve çocuk ilişkisinin başarısına bağlı olduğunu belirtiyor. Bunu
yüzmeyi sığ sularda öğrenmek yerine derin sularda öğrenmeye benzetiyor. Anne-babaların aile içindeki yeri ve görevi net olurken, üvey anne babalık rolü süreç içinde şekillenmektedir.

***

Üvey Anne ve Babalara Önerilerim:

Her şeyden önce eşinin çocuğuna üvey anne ya da baba olan kişinin gerçekçi beklentiler içinde olması önemlidir. Her şeyin sorunsuz ve kusursuz ilerleyeceği ütopyasına kapılmamalıdır. Bütün bunların zaman ve emek gerektireceğini göz ardı etmemek gerekir. Üvey ebeveyn olarak süreci doğru yönetirseniz, çocukların gerçek ebeveynlerinden bile avantajlı konuma gelebilirsiniz. Çünkü çocuklar sorunlarını anne babaları dışındaki bireylere daha rahat paylaşırlar.

***

Üvey ebeveyn ve çocukları arasında sağlıklı ve yakın bir ilişkinin kurulması bazen yıllar alacak uzun bir süreç olabilir. Ebeveynlerin bu konuda sabırlı olmaları ve üvey çocuklarıyla aralarındaki ilişkiye olumlu yatırımlar yapmaları
gerekir. Her iki ailenin birbirlerinin alışkanlıklarına, geçmişlerine, kurallarına, beklentilerine, bireysel istek ve ihtiyaçlarına uyum sağlamaları mutlaka zaman alacaktır. Her iki ailenin birbirlerini karşılıklı olarak kabul edebilmeleri için sabır ve anlayışla hareket etme konusunda kararlı olmaları gerekir.

***

İlk yıllarda üvey babalık veya üvey annelik rolünü üstlenmiş olan ebeveynin çocuklar üzerinde disiplin kurma konusunda aceleci davranmaması ve bu rolü öncelikle öz ebeveyne bırakması daha uygun olacaktır. Çocukların üvey
ebeveynleri ile öncelikle güven duymaları gerekiyor. Çocuğun ayrı kaldığı annesi ya da babasıyla görüşmemesi, üvey ebeveynine uyum sağlamasını kolaylaştırmaz, tam tersine zorlaştırır. Annesi ve babası her ne kadar yeni bir hayat kurmuş olsa da çocuğun kendi biyolojik ebeveyniyle olan bağlantısını yitirmemesi, kendine güvenini arttırır ve yeni ailesine uyumunu kolaylaştırır.

***

Üvey çocuklara uyum sağlamaya çalışırken bol bol birlikte zaman geçirmek ve bunun için gerekli düzenlemeleri yapmak önemlidir. Ancak birlikte zaman geçirmek kadar üvey anne ya da babanın yeni üvey çocuğuyla baş başa zaman geçirmesi de önemlidir. Baş başa geçirilen zamanlar ebeveynle çocuğun birbirine alışmasını ve yakın ilişki geliştirmesini kolaylaştırır.

***

Hiçbir zaman öz ebeveynin yerine geçmek gibi bir niyetinizin olmadığını gösterin.

***

Çocukların size hitapları konusunda baskı yapmayın, hitap şeklini çocuğun kararına bırakın.

***

Sizi tanıması için zaman gerektiğini bilin ve çocuğun öz ebeveynlerini sevme gereksinimlerine saygı duyun. Öz ebeveyni hakkında kötü konuşmayın.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Kocataş’ın ulaşım sorunu için İETT’de önemli toplantı

Published

on

blank

Kocataş Mahallesi’nde bir süredir ulaşım sorunu yaşanıyor. Yüksek enflasyonla birlikte mazotun çok pahalı olması nedeniyle bir süredir minibüs seferlerinin yapılmadığı Kocataş’ta minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesi, bir süredir ulaşım aksaklıklarının yaşanmasına neden olmuştu. Bu sorun, İETT Genel Müdürlüğü’nce yapılan toplantıda ele alındı.

Sarıyer’in Kocataş Mahallesi’ndeki ulaşım sorunu İETT Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantının gündem maddesi oldu. Mazotun pahalı olması nedeniyle masraflarını karşılamakta güçlük çeken minibüs esnafının bir süredir seferlerini yapmadığı Kocataş hattında minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesiyle birlikte ulaşımda önemli aksaklıklar meydana gelmeye başlamıştı.

GÜNDEM MADDESİ ULAŞIM VE OTOBÜS SORUNU

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Daire Başkanı Müfit Yetkin, İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon, Avrupa Yakası Muhtarlıklar Şube Müdürü Ali Öztürk, İETT Yolcu Hizmetleri Müdürü Büşra Boysan, İETT Avrupa Bölgesi Planlama Müdürü Suzan Tunç, İBB Mahalli İdareler Müdürü Ayşe Dündar, CHP İBB Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Görkem Kurşun ve Kocataş Mahallesi Muhtarı Serdal Doğan’ın katılımıyla Beyoğlu’nda düzenlenen toplantının gündem maddesi Kocataş’taki ulaşım ve otobüs sorunu oldu.

OTOBÜSLERİN TAMAMI DEĞİŞTİRİLECEK

Gerçekleşen toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kocataş Mahalle Muhtarı Serdal Doğan, “Mahallemizdeki ulaşımla ilgili yaşanan olumsuzluklar, otobüslerin sefer iptalleri, iptallerden dolayı oluşan aşırı yoğunluk, araç arızaları ve seferlerin yetersizliğini en ayrıntılı bir şekilde dile getirdik. Tarafımıza Kocataş Mahallemizde çalışan otobüslerin tamamının değiştirilerek, yaşanan olumsuzlukların bir an önce çözülmesi sözü verildi” diye belirtti.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Uygur Türklerinden Çin protestosu

Published

on

blank

Doğu Türkistan’da 30 katlı bir binada çıkan yangında 30 kişi hayatını kaybetti. Sarıyer Tarabya’da eylem yapan 500 kişilik Uygur Türkü, yangında Çin yetkililerinin ihmali olduğunu söyleyerek protesto etti.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde bulunan 30 katlı bir binanın 15’inci katında 24 Kasım Perşembe günü yangın çıktı. 21’inci kata kadar sıçrayan yangında 6 ev yanarken, 30 kişi hayatını kaybetti. Çinli yetkililerin, Uygur Türklerinin yaşadığı binada çıkan yangına müdahale etmediğini iddia eden Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyeleri Tarabya’daki Çin konsolosluğu önünde eylem yaptı. Pankart ve dövizler açan yaklaşık 500 kişilik grup, sloganlar atıp Çin’i protesto etti. Saat 1400’da başlayan ve 1 saat süren eylem basın açıklamasının ardından son buldu.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’den Amasra şehitlerinin çocuklarına eğitim bursu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, Amasra’daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarına eğitim desteği vereceğini açıkladı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, toplamda 55 çocuğa verilecek burs desteği için Sarıyerlilere ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Sarıyer Belediyesi Meclisi’nden oy birliğiyle geçen karar doğrultusunda; Türkiye’yi yasa boğan maden faciası sonrasında 42 maden işçisinin çocuklarına burs imkanı sağlanacak. 0-6 yaş arası 33 çocuğa 1.000 TL afet yardımı yapılacak. İlk, ortaokul ve lise olmak üzere 22 çocuğa ise 1.600 TL verilecek.

Yaraları Sarmak Hepimizin Görevi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptığı açıklamada; “Bartın’da yaşanan maden faciası hepimizi büyük acılara boğdu. Ailelerin yuvasına ateş düştü. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Zor koşullarda çalışarak evine ekmek götürme derdinde olan madencilerimizin bizlere emaneti olan ailelerine destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Devletimiz, STK’lar, hayırseverler üzerine düşen görevleri yerine getiriyorlar. Biz de yerel yönetim olarak ailelerimizin yanında olmak istedik ve meclisimizin oy birliği ile aldığı kararla çocuklarımıza burs desteği sağlayacağız. Yaraları sarmak hepimizin görevi” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank