Connect with us

Genel

Sandıkçı: Ekrem Beyin projesi hayata geçtiği zaman ortada güven sorunu kalmayacak

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi, taksi durağı sahibi İrfan Sandıkçı, pandemi sürecinde İBB’nin ve Sarıyer Belediyesi’nin taksicilere ciddi anlamda destek olduğunu ifade etti. Sandıkçı, “Ekrem Bey ciddi bir şekilde Sarıyer’e önem veriyor.” dedi.

Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi, taksi durağı sahibi İrfan Sandıkçı, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı. Sandıkçı, “İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin ve Sarıyer Belediye’mizin erzak konusunda ciddi anlamda destek sunması, kontağını kapatan taksici esnafımıza biraz olsun nefes aldırdı. Evinde çorbası kaynadı, yemeği pişti. İstanbul’da bizim ana sorunumuz; İstanbul’da taksi sahibi olup taksicilik yapan kişi oranının yüzde 5 olmasıdır. Yüzde 95’i Oto Center’a arabayı kiraya vermiş ve oturduğu yerden kirasını alıyor. Ekrem Beyin projesinin ana hattı şu; bu işi, taksi direksiyonunun başında olan ve mağdur olan taksici esnafı yapsın. 10 yıllık kiralık araçlarla kendi işini yapsın ve kendi mesleğine sahip çıksın. Burada amaç; korsanları tamamen bitirip bu işi yapmaktır. Projenin ana hattı budur. Şu anda taksici olmadan taksicilik yapan bir sürü insan var. Aplikasyon üzerinden İstinye Park’tan gelip yolcu alıyorlar. Takside aylık gelir kaybı, bu kayıt dışı sebeplerden ötürü 150 Milyon TL’dir.” ifadelerini kullandı.

İşte Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi İrfan Sandıkçı ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:

Taksi durağı işletmecisi olarak pandemi sürecinin ne gibi etkilerini gördünüz?

Pandemi sürecinde taksi esnafı, en çok mağdur olan kuruluşlardan biri oldu. Çünkü gece çalışması ve hafta sonu çalışmasının olmaması, taksi esnafını ciddi anlamda etkilemiştir. Gelir anlamında ciddi bir mağduriyet yaşanmaktadır. Sektör olarak minibüs, okul servisleri, garsonlar gibi taksi sektörü de, büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu durumun yaşanmasında, iş potansiyelinin yüzde 50’nin altına düşmesi en büyük etkenlerden olmuştur.

Bu süreçte taksicilere yeteri kadar sahip çıkıldığını düşünüyor musunuz?

Pandeminin ilk sürecinde iki ay tam kapama oldu. Bu süreçte kontak kapatıldığı için hiç iş olmadı. Bu arkadaşlarımız, günlük kazançla geçimlerini sağlamaktadır. Direksiyon başına geçmedikleri zaman, kontak çalışmadığı zaman evlerine ekmek götürememektedirler. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin ve Sarıyer Belediye’mizin erzak konusunda ciddi anlamda destek sunması, kontağını kapatan taksici esnafımıza biraz olsun nefes aldırdı. Evinde çorbası kaynadı, yemeği pişti. Yani gıda yardımı bu süreçte çok iyi bir şekilde yapıldı. 3 binden fazla koli dağıtımı yaptık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi, bu süreçte büyük mağduriyetin biraz olsun destekleriyle önüne geçmiş oldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeni taksi projesi için neler söylemek istersiniz?

O projeyi iyi anlamak, iyi etüt etmek lazım. Ak Parti seçimi kaybettikten sonra bir yasa ile turizmcilere sivil araçla taşımacılık yapma hakkı tanıdı. 10 binin üzerinde sarı olmayan, yani taksi olmadan taşımacılık yapan araç var. Ekrem Beyin projesinin ana hattı şu; bu işi, taksi direksiyonunun başında olan ve mağdur olan taksici esnafı yapsın. 10 yıllık kiralık araçlarla kendi işini yapsın ve kendi mesleğine sahip çıksın. Burada amaç; korsanları tamamen bitirip bu işi yapmaktır. Projenin ana hattı budur. Şu anda taksici olmadan taksicilik yapan bir sürü insan var. Aplikasyon üzerinden İstinye Park’tan gelip yolcu alıyorlar. Takside aylık gelir kaybı, bu kayıt dışı sebeplerden ötürü 150 Milyon TL’dir. Vergileri yok, rekabeti yok… Şimdi herkes Uber’e karşı; ama Uber çıkınca, biz kendimizi düzelttik. Araçlarımız yenilendi, şoförlerimiz kendine daha bir çekidüzen verdi. Bütün şoförlerimiz sigortalı oldu. Yani bir yerde rekabet olduğu zaman kalite gelmektedir. Tek başlılık bitiyor ve alternatifin olduğu zaman işini daha da bir dikkatli yapıyorsun.

“TAKSİ SAHİBİ OLUP TAKSİCİLİK YAPAN YÜZDE 5’TİR”

İmamoğlu’nun taksi projesine bazı plaka sahipleri tepki göstermişti. Sizce, bu tepkinin sebebi nedir?

İstanbul’da bizim ana sorunumuz; İstanbul’da taksi sahibi olup taksicilik yapan kişi oranının yüzde 5 olmasıdır. Yüzde 95’i Oto Center’a arabayı kiraya vermiş ve oturduğu yerden kirasını alıyor. Pandemiden önce bir taksinin aylık kirası, ortalama 10 bin TL idi. Yani şoför kontağı çevirdiği zaman, güne eksi 700 TL ile başlıyordu. 750 lira kazandığı zaman cebine 50 lira giriyordu. Bir de yevmiye verecek, sigortasını ödeyecek, mazotunu koyacak… Sektörde rekabet edebilmek için, direksiyon başındakinin bu işi yapması gerekiyor. Veya söz hakkının olması gerekiyor. Oda seçimi yapılıyor, direksiyon başındaki arkadaşlarımız seçimde oy kullanamıyor. Çünkü böyle bir hakkı yok. Kendi başkanını seçemeyen tek sektör, bizim sektörümüzdür. Yani diğer hiçbir sektörde böyle bir durum yoktur. Bir oda seçimi yapacaksın; ama plaka sahibi müteahhit, şarkıcı veya yurt dışından yatırım amaçlı almış biri çıkıyor ve seçimde söz sahibi oluyor. Az öncede belirttiğim gibi, plakayla taksicilik yapanların sayısı yüzde 5’tir. Bu durum pandemi döneminde de ciddi sıkıntılara yol açtı. Mesela devlet kredi ödemesi yapacağını söyledi. Ancak bankaya giden taksi şoförünün mesleki tanımı olmadığı için krediyi alamıyor. Bu yardımları, destekleri bile plaka sahipleri alıyor. Direksiyon başındaki şoförlerin hiçbir hakkı olmuyor. Ancak şu an Sayın İmamoğlu bu durumları düzeltmek için bir çalışma yapıyor. Daha rekabetçi, sektöre alternatif yaratacak bir yapı kurmak istiyor. İTaksiyi daha modernize edecek. Aplikasyonla çalışılacak. Ayrıca içinde kayıt olacak. Müşteriyi hangi yoldan götürdüğü belli olacak. Araca bineceğiniz zaman taksimetrede fiyatın ne kadar tutacağı o anda belli olacak. Projeler gerçekten çok iyi ve bundan tüm İstanbullu kazanacaktır. Zaten yapılan anketlerde de, yüzde 85’in bu taksi projesini istediği görülüyor.

Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi olarak, seçildiğiniz iki yıllık süreçte eksik gördüğünüz çalışma ya da çalışmalar var mıdır?

Biz Sarıyer’de belki 50 yıldır gündeme getirilen; ama çözülemeyen sorunları, büyükşehiri aldıktan sonra çözmeye başladık. Biliyorsunuz ki, Sarıyer’in kanalı yapılıyor, alt yapı sorunu tamamen çözülüyor. Büyükdere’de, Merkez’de, yine köylerde iki tane arıtma projesi, Hacıosman’da Kent Ormanı projesi gibi projeler kısa sürede yapılan ve Sarıyer’e kazandırılan önemli projeler oldu. Ve daha spor tesisi yapılacak. Büyükdere Fidanlığı halka açılacak. Zaten biz büyükşehiri aldıktan sonra Sarıyerliler de, bu farkındalığı görmeye, yaşamaya başladı. Ayrıca ben büyükşehirin Sarıyer için hazırlattığı iki projesi olduğunu da belirtmek istiyorum. Tarabya ve köyler bölgesinde yaşlılar için bakım evi yapılacak. İBB’nin Sarıyer’e yatırımları önümüzdeki süreçte artarak devam edecek. Sarıyer’e İBB’den güzel hizmetler gelmeye devam edecek.

blank

“ŞÜKRÜ BAŞKAN SARIYER’İ BÜYÜK BİR BAŞARIYLA YÖNETİYOR”

Zaman zaman Sarıyer meclisinde AKP’li meclis üyeleriyle aranızda gerginlikler meydana geliyor. Yaşanan bu gerginlik ortamı için neler söylemek istersiniz?

Yaşanan bu gerginlikler, siyasetin doğasında vardır. Yani biz bir şey yapınca, haliyle karşı tarafta kendini göstermeye çalışıyor. Ama biz Ak Partililerle imar konusunda ortak çalışmalarda yaptık. Yaptığımız bu çalışmayı da, oy birliğiyle, Ak Parti’nin, MHP’nin de desteği ile büyükşehire yolladık. Yani onlarda kendilerince siyaset yapmak zorundalar. Ancak bir gerçek var ki, Şükrü başkan 3 dönemdir, 12 yıldır Sarıyer’i büyük bir başarıyla yönetiyor, karşılığını da görüyor. Her seçimde oyunu arttırarak yeniden seçiliyor. Bunu unutmamak, bu başarıyı iyi görmek lazım.

İBB’nin CHP’ye geçmesiyle birlikte iki yıllık süreçte bir başarı hikayesinin oluştuğunu söyleyebilir misiniz?

Seçimi kazanmak, hatta iki kere üst üste kazanmak büyük bir başarı hikayesidir. Ekrem Bey bu başarıyı, seçimden sonra yaptığı çalışmalarıyla, dokunuşlarıyla sürdürmeye devam etti. İstanbul’u 25 yıllık bir yönetimden devraldığımız için, kısa sürede belki kolay olmuyor; ama mesela biz o kısa sürede Sarıyer’de birçok değişimi yaşamaya başladık. Bunlar daha yüzde 10 bile değil. Daha birçok proje, Sarıyer’de hayata geçirilecek. Ekrem Bey ciddi bir şekilde Sarıyer’e önem veriyor.

“PROJE HAYATA GEÇTİĞİ ZAMAN GÜVEN SORUNU ORTADAN KALKACAK”

Taksi projesine bir şey eklemek istiyorum; geçen günlerde Ekrem Bey ile görüşmüştük. Bazı çekincelerimizi dile getirdik. Grup Başkanvekilimiz Nizamettin Günel ağabeyimizle Ulaşım Daire Başkanı’na gittik. 2 saate yakın bir toplantı yaptık. Çekincelerimizi ifade ettik ve kendisi de not aldı. Ve bu proje gerçekten hayata geçirilirse İstanbullu kazanacaktır. Proje hayata geçtiği zaman insanlarımızın taksiler konusunda güven sorunu da ortadan kalkacaktır. İTaksi projesinin amacı da zaten, 24 saat kayıt altında olmasıdır. Yolcu bindiği zaman hem kendi, hem de şoförün davranışı kayıt altında olacaktır. Mesela biz de bir olay yaşadık. Aracımıza vurdular. Daha sonra vuran kişi haklı olduğunu iddia etti. Şoförümüzün kırmızı ışıkta geçtiği söylendi. Ancak kayıtlarda kırmızı ışıkta geçmediği ortaya çıktı. Yani kayıt olduğu zaman her sorunu çözebiliyorsun. Ortadan güven sorunu da kalkmış oluyor. Ayrıca İBB’nin yeni çalışmasında, takside şoförlük yapabilmek için uyuşturucu testide istenecek. Bu arada deniz taksi projesi de hayata geçecek. Boğazın kıyısında belirli duraklar olacak ve çağırdınız zaman gelip sizi alacak.

Genel

Kısırkaya’da göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi

Published

on

blank

Dünya Balık Göç Günü kapsamında Kısırkaya’da düzenlenen etkinlikte göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi. Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirilen programda sahilde ve dere kenarında kıyı temizliği yapıldı.

İnsan yaşamında, kültüründe önemli yer tutan balıkların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sorunlarına dikkat çekmek için gerçekleştirilen Uluslararası Balık Göç Günü Sarıyer’de kutlandı. Kısırkaya-Karanlık Deresi’nde yapılan etkinlikte İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğrencileri, akademisyenler ve SAGEM öğrencileri kıyı temizliği yaptı. Her yaş grubundaki bireyin bu konudaki hassasiyetini artırarak, sorunlara dikkat çekmek için yapılan programa; İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Meriç Albay ile Prof. Dr. Devrim Memiş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelik Delen, İBB Tarımsal Hizmetler Başkanı Ahmet Atalık ve muhtarlar katıldı.

“16 YAŞAYAN DERE VAR”

Dereler’in bütün dünyada çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Meriç Abay, “Bugün bir çok ülkede bu gün kutlanıyor. Su demek hayat demek. İstanbul’da hemen hemen bütün dereler kirli ve kullanılamaz halde. Ama Sarıyer’de 16 tane yaşayan dere var. Bu konuda duyarlı olmak zorundayız. Derelerin korunmasında bilimsel katlı sunmak boynumuzun borcu. Yaşayan dereleri gelecek nesillere taşımak çok kıymetli” dedi.

“BALIKLARDAN MAHRUM KALABİLİRİZ”

İBB Tarımsal Daire Başkanı Ahmet Atalık ise; “Dünyayı en çok kirleten canlı insan. Göç yolları üzerinden bir olumsuzluk oluşturduğumuzda en sağlıklı besin kaynağımız balıklardan mahrum kalabiliriz. İlk hedefiniz kendinizin kirletmemesi, ikincisi ise çevrenizdekileri uyarmak” dedi.

Continue Reading

Genel

İBB’nin bedava interneti artık tüm metrolarda

Published

on

blank

İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’ndaki araçlarda hizmete alınan İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması, artık tüm kapalı istasyonlarda Mavi Bölge (Blue Zone) adı ile İstanbulluların kullanımına sunuldu. Ayrıca İstanbullulara hizmet veren 192 metro aracına da kolay şarj için toplam 384 USB Portu konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşlarından Metro İstanbul’un istasyon ve araçlarında teknolojik dönüşüm devam ediyor. Metro alanlarını kültür-sanat ve spor kavşakları haline getirme hedefiyle çalışan Metro İstanbul, bir yandan da yolcularının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği çözümler sunarak bu bölgeleri yaşam alanlarına dönüştürme anlayışı ile çalışıyor. Metrolardaki teknolojik dönüşümün bir ayağı olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ücretsiz Wi-Fi uygulaması, 101 kapalı metro istasyonunda yolcuların kullanımına sunuldu.

“YOLCULAR KESİNTİSİZ İLETİŞİM İSTİYOR”

Büyük kentlerde teknolojinin önemine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, teknolojinin tüm imkanlarını kesintisiz bir şekilde yolculara sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Özgür Soy metrolardaki Wi-Fi hizmetiyle ilgili şu bilgileri verdi:  “İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’mızdaki araçlarımızda İBB ücretsiz Wi-Fi hizmetini devreye aldık. Uygulamanın başladığı Ekim 2021 tarihinden bugüne kadar bu hizmetten yararlanan yolcu sayımız 72 kat arttı. Yolcularımızdan aldığımız kesintisiz iletişim talepleri sonrasında İstanbulluların istasyonlarımızda da ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmesi için İBB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile çalışmalara başladık. Tüm hatlarımızda bulunan toplam 101 adet kapalı istasyonumuzda Mavi Bölgeler oluşturarak İBB ücretsiz Wi-Fi alanlarını yolcularımızın hizmetine sunduk.”

“KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN 384 ŞARJ PORTU MONTE ETTİK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ücretsiz interneti şehrin her yerine yayma hedefini hatırlatan Genel Müdür Özgür Soy, “Mavi Bölgelerde başlatılan ücretsiz internet hizmetini araçlarımıza monte ettiğimiz USB şarj portları ile destekliyoruz. Yolcularımızın metrodaki seyahatleri esnasında mobil cihazlarını şarj edebilmeleri için, M2 Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı’mızda hizmet veren 192 metro aracına USB şarj portu monte ettik. Aralık ayında tamamladığımız bu çalışma kapsamında; engelli yolcularımızın erişimini de göz önünde bulundurarak her bir araca, aynı anda 4 yolcumuzun faydalanabileceği 2 adet olmak üzere filomuza toplam 384 adet port montajı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

120 istasyonda toplam 232 dijital info pano konumlandırdıklarını anlatan Özgür Soy, “Bu panolarla yolcularımız duyurular, haberler gibi standart bilgilerin dışında; online olarak yolculuk planlaması yapabiliyor, sefer tarifesi sorgulayarak istedikleri istasyondan geçen tren saatleri ile ilk ve son tren hareket saatlerini öğrenebiliyor, ağ haritalarını inceleyerek hatlarımızda meydana gelen anlık kesintileri görebiliyor. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamalar ile kesintisiz iletişim imkanı sunarak yolcularımızın metro alanlarında geçirdikleri süreyi eğlenceli hale getirmeyi ve memnuniyetlerini artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 19 Mayıs motosiklet korteji ile kutlandı

Published

on

blank

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istiklal meşalesini yakmak için Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’un 103’üncü yıldönümünde Sarıyer kırmızı beyaza büründü.  Çelenk sunma töreniyle başlayan kutlamalar, motosiklet korteji ile renklendi. İstinye’den Sarıyer Merkez’e kadar uzanan kortej sonrasında gösteriler, DJ performansları ve müzik yayını ile Sarıyerliler bayram coşkusunu yaşadı.

Ulusal egemenliğimizin temelinin atıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Sarıyer’de coşku ile kutlandı. Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve İstinye Anadolu Lisesi’nde başlayan kutlamalar “İki Teker Kardeşliği” etkinliği ile devam etti. Sarıyer Belediyesi ve Ekip Akademi iş birliği ile düzenlenen bayram kortejinde yüzlerce motosikletli, ellerinde ve motosikletlerindeki Türk bayraklarıyla yola koyuldu. İstinye Tersane’den başlayıp Sarıyer Merkez’e gelen kortej vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Yunus polislerin de eşlik ettiği kortej sonrasında gösteri yapan Koorosh Ghorbanı Sarıyerlilere heyecanlı anlar yaşattı.

“UMUDU HİÇ KAYBETMEMEK LAZIM”

“19 Mayıs unutulmaması gereken bir gün” diyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç şöyle konuştu; “Biz birbirimiz için yaşamak zorundayız. Birbirimiz için yaşadığımızda toplumumuz, vatanımız için insanlık için yaşamış olacağız.  ‘2 tekerin kardeşliği’ diye bir başlık yaratmış arkadaşlar. Kağnı arabalarıyla başlayan bir Kurtuluş Savaşı, ulusal kurtuluş savaşı var ve bugün onların da aynı şekilde 2 teker üzerinde yaşam mücadelesi veren yüzlerce, binlerce insan var. 2 tekerin kardeşliği buradan çıktı. Kurtuluş Savaşı’nın hiçbir zaman unutulmaması gerekir. Ne kadar darda olursan ol, sıkıntılar olanaksızlıktan ne kadar fazla olursa olsun. Gazi Mustafa Kemal’in çok güzel bir sözü var, ‘Umudu hiç kaybetmemek lazım. Ben hiç kaybetmedim ve umudumla kazandım’ diyor.”

DOST BARİYER İÇİN SÖZ VERDİ

Korteje katılan Ekip Akademi eğitmenlerinden Sadun Şanal ise; ” Biz de 2 tekerli bütün dostlarımıza bunu güvenli ve ileri bir şekilde sürmeyi öğretmek için buradayız. Burada da bugünkü amacımız hem bu süreçte birlikte olmak Atatürk’e hep birlikte anmak hem de bunu en güvenli ve en bizlere yakışır, Atatürk’e yakışır bir şekilde bu süreci sonuçlandırmak. Bizim birkaç yıldır hep mücadele ettiğimiz bu katil bariyer konusu vardı. Birçok kazada birçok arkadaşlarımızı kaybettik ne yazık ki. Şimdi bunun yeni bir sistemle artık dost bariyer diyebiliriz buna. Bu sisteme çevirmeye başladık. Sarıyer Belediyesi bu konuda gerekli tüm desteği vereceğine söz verdi” diye konuştu.

blank

Continue Reading

Popüler

blank