Connect with us

Genel

Sandıkçı: Ekrem Beyin projesi hayata geçtiği zaman ortada güven sorunu kalmayacak

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi, taksi durağı sahibi İrfan Sandıkçı, pandemi sürecinde İBB’nin ve Sarıyer Belediyesi’nin taksicilere ciddi anlamda destek olduğunu ifade etti. Sandıkçı, “Ekrem Bey ciddi bir şekilde Sarıyer’e önem veriyor.” dedi.

Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi, taksi durağı sahibi İrfan Sandıkçı, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı. Sandıkçı, “İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin ve Sarıyer Belediye’mizin erzak konusunda ciddi anlamda destek sunması, kontağını kapatan taksici esnafımıza biraz olsun nefes aldırdı. Evinde çorbası kaynadı, yemeği pişti. İstanbul’da bizim ana sorunumuz; İstanbul’da taksi sahibi olup taksicilik yapan kişi oranının yüzde 5 olmasıdır. Yüzde 95’i Oto Center’a arabayı kiraya vermiş ve oturduğu yerden kirasını alıyor. Ekrem Beyin projesinin ana hattı şu; bu işi, taksi direksiyonunun başında olan ve mağdur olan taksici esnafı yapsın. 10 yıllık kiralık araçlarla kendi işini yapsın ve kendi mesleğine sahip çıksın. Burada amaç; korsanları tamamen bitirip bu işi yapmaktır. Projenin ana hattı budur. Şu anda taksici olmadan taksicilik yapan bir sürü insan var. Aplikasyon üzerinden İstinye Park’tan gelip yolcu alıyorlar. Takside aylık gelir kaybı, bu kayıt dışı sebeplerden ötürü 150 Milyon TL’dir.” ifadelerini kullandı.

İşte Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi İrfan Sandıkçı ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:

Taksi durağı işletmecisi olarak pandemi sürecinin ne gibi etkilerini gördünüz?

Pandemi sürecinde taksi esnafı, en çok mağdur olan kuruluşlardan biri oldu. Çünkü gece çalışması ve hafta sonu çalışmasının olmaması, taksi esnafını ciddi anlamda etkilemiştir. Gelir anlamında ciddi bir mağduriyet yaşanmaktadır. Sektör olarak minibüs, okul servisleri, garsonlar gibi taksi sektörü de, büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu durumun yaşanmasında, iş potansiyelinin yüzde 50’nin altına düşmesi en büyük etkenlerden olmuştur.

Bu süreçte taksicilere yeteri kadar sahip çıkıldığını düşünüyor musunuz?

Pandeminin ilk sürecinde iki ay tam kapama oldu. Bu süreçte kontak kapatıldığı için hiç iş olmadı. Bu arkadaşlarımız, günlük kazançla geçimlerini sağlamaktadır. Direksiyon başına geçmedikleri zaman, kontak çalışmadığı zaman evlerine ekmek götürememektedirler. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin ve Sarıyer Belediye’mizin erzak konusunda ciddi anlamda destek sunması, kontağını kapatan taksici esnafımıza biraz olsun nefes aldırdı. Evinde çorbası kaynadı, yemeği pişti. Yani gıda yardımı bu süreçte çok iyi bir şekilde yapıldı. 3 binden fazla koli dağıtımı yaptık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi, bu süreçte büyük mağduriyetin biraz olsun destekleriyle önüne geçmiş oldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeni taksi projesi için neler söylemek istersiniz?

O projeyi iyi anlamak, iyi etüt etmek lazım. Ak Parti seçimi kaybettikten sonra bir yasa ile turizmcilere sivil araçla taşımacılık yapma hakkı tanıdı. 10 binin üzerinde sarı olmayan, yani taksi olmadan taşımacılık yapan araç var. Ekrem Beyin projesinin ana hattı şu; bu işi, taksi direksiyonunun başında olan ve mağdur olan taksici esnafı yapsın. 10 yıllık kiralık araçlarla kendi işini yapsın ve kendi mesleğine sahip çıksın. Burada amaç; korsanları tamamen bitirip bu işi yapmaktır. Projenin ana hattı budur. Şu anda taksici olmadan taksicilik yapan bir sürü insan var. Aplikasyon üzerinden İstinye Park’tan gelip yolcu alıyorlar. Takside aylık gelir kaybı, bu kayıt dışı sebeplerden ötürü 150 Milyon TL’dir. Vergileri yok, rekabeti yok… Şimdi herkes Uber’e karşı; ama Uber çıkınca, biz kendimizi düzelttik. Araçlarımız yenilendi, şoförlerimiz kendine daha bir çekidüzen verdi. Bütün şoförlerimiz sigortalı oldu. Yani bir yerde rekabet olduğu zaman kalite gelmektedir. Tek başlılık bitiyor ve alternatifin olduğu zaman işini daha da bir dikkatli yapıyorsun.

“TAKSİ SAHİBİ OLUP TAKSİCİLİK YAPAN YÜZDE 5’TİR”

İmamoğlu’nun taksi projesine bazı plaka sahipleri tepki göstermişti. Sizce, bu tepkinin sebebi nedir?

İstanbul’da bizim ana sorunumuz; İstanbul’da taksi sahibi olup taksicilik yapan kişi oranının yüzde 5 olmasıdır. Yüzde 95’i Oto Center’a arabayı kiraya vermiş ve oturduğu yerden kirasını alıyor. Pandemiden önce bir taksinin aylık kirası, ortalama 10 bin TL idi. Yani şoför kontağı çevirdiği zaman, güne eksi 700 TL ile başlıyordu. 750 lira kazandığı zaman cebine 50 lira giriyordu. Bir de yevmiye verecek, sigortasını ödeyecek, mazotunu koyacak… Sektörde rekabet edebilmek için, direksiyon başındakinin bu işi yapması gerekiyor. Veya söz hakkının olması gerekiyor. Oda seçimi yapılıyor, direksiyon başındaki arkadaşlarımız seçimde oy kullanamıyor. Çünkü böyle bir hakkı yok. Kendi başkanını seçemeyen tek sektör, bizim sektörümüzdür. Yani diğer hiçbir sektörde böyle bir durum yoktur. Bir oda seçimi yapacaksın; ama plaka sahibi müteahhit, şarkıcı veya yurt dışından yatırım amaçlı almış biri çıkıyor ve seçimde söz sahibi oluyor. Az öncede belirttiğim gibi, plakayla taksicilik yapanların sayısı yüzde 5’tir. Bu durum pandemi döneminde de ciddi sıkıntılara yol açtı. Mesela devlet kredi ödemesi yapacağını söyledi. Ancak bankaya giden taksi şoförünün mesleki tanımı olmadığı için krediyi alamıyor. Bu yardımları, destekleri bile plaka sahipleri alıyor. Direksiyon başındaki şoförlerin hiçbir hakkı olmuyor. Ancak şu an Sayın İmamoğlu bu durumları düzeltmek için bir çalışma yapıyor. Daha rekabetçi, sektöre alternatif yaratacak bir yapı kurmak istiyor. İTaksiyi daha modernize edecek. Aplikasyonla çalışılacak. Ayrıca içinde kayıt olacak. Müşteriyi hangi yoldan götürdüğü belli olacak. Araca bineceğiniz zaman taksimetrede fiyatın ne kadar tutacağı o anda belli olacak. Projeler gerçekten çok iyi ve bundan tüm İstanbullu kazanacaktır. Zaten yapılan anketlerde de, yüzde 85’in bu taksi projesini istediği görülüyor.

Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi olarak, seçildiğiniz iki yıllık süreçte eksik gördüğünüz çalışma ya da çalışmalar var mıdır?

Biz Sarıyer’de belki 50 yıldır gündeme getirilen; ama çözülemeyen sorunları, büyükşehiri aldıktan sonra çözmeye başladık. Biliyorsunuz ki, Sarıyer’in kanalı yapılıyor, alt yapı sorunu tamamen çözülüyor. Büyükdere’de, Merkez’de, yine köylerde iki tane arıtma projesi, Hacıosman’da Kent Ormanı projesi gibi projeler kısa sürede yapılan ve Sarıyer’e kazandırılan önemli projeler oldu. Ve daha spor tesisi yapılacak. Büyükdere Fidanlığı halka açılacak. Zaten biz büyükşehiri aldıktan sonra Sarıyerliler de, bu farkındalığı görmeye, yaşamaya başladı. Ayrıca ben büyükşehirin Sarıyer için hazırlattığı iki projesi olduğunu da belirtmek istiyorum. Tarabya ve köyler bölgesinde yaşlılar için bakım evi yapılacak. İBB’nin Sarıyer’e yatırımları önümüzdeki süreçte artarak devam edecek. Sarıyer’e İBB’den güzel hizmetler gelmeye devam edecek.

blank

“ŞÜKRÜ BAŞKAN SARIYER’İ BÜYÜK BİR BAŞARIYLA YÖNETİYOR”

Zaman zaman Sarıyer meclisinde AKP’li meclis üyeleriyle aranızda gerginlikler meydana geliyor. Yaşanan bu gerginlik ortamı için neler söylemek istersiniz?

Yaşanan bu gerginlikler, siyasetin doğasında vardır. Yani biz bir şey yapınca, haliyle karşı tarafta kendini göstermeye çalışıyor. Ama biz Ak Partililerle imar konusunda ortak çalışmalarda yaptık. Yaptığımız bu çalışmayı da, oy birliğiyle, Ak Parti’nin, MHP’nin de desteği ile büyükşehire yolladık. Yani onlarda kendilerince siyaset yapmak zorundalar. Ancak bir gerçek var ki, Şükrü başkan 3 dönemdir, 12 yıldır Sarıyer’i büyük bir başarıyla yönetiyor, karşılığını da görüyor. Her seçimde oyunu arttırarak yeniden seçiliyor. Bunu unutmamak, bu başarıyı iyi görmek lazım.

İBB’nin CHP’ye geçmesiyle birlikte iki yıllık süreçte bir başarı hikayesinin oluştuğunu söyleyebilir misiniz?

Seçimi kazanmak, hatta iki kere üst üste kazanmak büyük bir başarı hikayesidir. Ekrem Bey bu başarıyı, seçimden sonra yaptığı çalışmalarıyla, dokunuşlarıyla sürdürmeye devam etti. İstanbul’u 25 yıllık bir yönetimden devraldığımız için, kısa sürede belki kolay olmuyor; ama mesela biz o kısa sürede Sarıyer’de birçok değişimi yaşamaya başladık. Bunlar daha yüzde 10 bile değil. Daha birçok proje, Sarıyer’de hayata geçirilecek. Ekrem Bey ciddi bir şekilde Sarıyer’e önem veriyor.

“PROJE HAYATA GEÇTİĞİ ZAMAN GÜVEN SORUNU ORTADAN KALKACAK”

Taksi projesine bir şey eklemek istiyorum; geçen günlerde Ekrem Bey ile görüşmüştük. Bazı çekincelerimizi dile getirdik. Grup Başkanvekilimiz Nizamettin Günel ağabeyimizle Ulaşım Daire Başkanı’na gittik. 2 saate yakın bir toplantı yaptık. Çekincelerimizi ifade ettik ve kendisi de not aldı. Ve bu proje gerçekten hayata geçirilirse İstanbullu kazanacaktır. Proje hayata geçtiği zaman insanlarımızın taksiler konusunda güven sorunu da ortadan kalkacaktır. İTaksi projesinin amacı da zaten, 24 saat kayıt altında olmasıdır. Yolcu bindiği zaman hem kendi, hem de şoförün davranışı kayıt altında olacaktır. Mesela biz de bir olay yaşadık. Aracımıza vurdular. Daha sonra vuran kişi haklı olduğunu iddia etti. Şoförümüzün kırmızı ışıkta geçtiği söylendi. Ancak kayıtlarda kırmızı ışıkta geçmediği ortaya çıktı. Yani kayıt olduğu zaman her sorunu çözebiliyorsun. Ortadan güven sorunu da kalkmış oluyor. Ayrıca İBB’nin yeni çalışmasında, takside şoförlük yapabilmek için uyuşturucu testide istenecek. Bu arada deniz taksi projesi de hayata geçecek. Boğazın kıyısında belirli duraklar olacak ve çağırdınız zaman gelip sizi alacak.

Genel

Sarıyerli çocuklar bayramını kutluyor

Published

on

blank

Sarıyer’de bir hafta sürecek 23 Nisan kutlamaları büyük bir coşkuyla başladı. Pandemi koşullarında Sarıyerli çocukların bayram heyecanını doyasıya yaşayabilmeleri için hazırlanan sürpriz tır, şarkılar ve marşlar eşliğinde mahalle mahalle dolaşarak bayrak ve balon dağıttı.  Koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan etkinlikte, palyaçolar ve animasyon gösterileri de çocuklara unutulmaz anlar yaşattı. 23 Nisan kutlama programında 12 ülke ve 12 şehirden 582 çocuğun halk oyunları performansları da online platformda izleyicisiyle buluşacak. 

Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle online platforma taşındı. Halk oyunları performanslarından tiyatro gösterimine kadar özenle yapılan program kapsamında Sarıyerli çocuklar için bir de 23 Nisan tırı hazırlandı. Mahallelerde kurulan mobil sahnelerin ilk durağı köyler bölgesi oldu. Çocukların büyük bir sevinçle karşıladığı tır da animatörler ve palyaçolar eğlenceli anlar yaşattı.

UNUTULMAZ ANLAR YAŞADILAR

23 Nisan’a kadar Sarıyer’in 34 mahallesinde kurulacak mobil sahne ilk olarak Kilyos, Uskumruköy, Gümüşdere, Rumeli Feneri, Maden ve Zekeriyaköylü çocuklar ile buluştu. Koronavirüs önlemleri kapsamında gerçekleştirilen programda çocuklara unutulmaz anlar yaşatan animatörler büyük beğeni aldı. Sokağa çıkamayan minikler de camlarda ve balkonlarda eğlenceye ortak oldu.

582 ÇOCUK HALK OYUNLARINI SERGİLEYCEK

Her sene dünyanın dört bir yanından gelerek Sarıyer’de karnaval havası estiren çocuklar bu sene online olarak etkinliklere katılarak halk oyunları performanslarını sergileyecek. Hakkari, Tekirdağ, Sivas, Burdur, Hatay, Edirne, Diyarbakır, Erzurum, Van, Aydın, Artvin ve Gaziantep’in yanı sıra Çin, Endonezya, Kosova, Kıbrıs, Arjantin, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan ve Ukrayna’dan 582 çocuğun kendi yörelerine ait halk oyunlarını sahneleyecekleri etkinlik bir hafta boyunca saat:13:00’de başlayarak 21:00’e kadar Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

Continue Reading

Genel

Çarşamba gününe kadar çamur yağacak

Published

on

blank

Yurt genelinde yağışlar devam ederken, Afrika’dan taşınan çöl tozlarıyla ülkemizde çarşamba gününe kadar çamur yağışları etkili olacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Gözle görülmüyor ancak çamur yağışları şeklinde etkili olacak. Solunum için zararlı, çok fazla maruz kalmamakta fayda var. Ancak bitkiler için doğal gübre” dedi.

“GÖZLE GÖREMEYECEĞİZ”

Dün başlayan ve Çarşamba gününe kadar yurtta etkili olacak çöl tozları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Dün itibariyle ve bugün hatta yarın daha da yoğun olmak üzere Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Şimdi bu çöl tozu Afrika’daki kuvvetli rüzgârlarla beraber yeryüzünden atmosfere güney yönlü hava hareketleriyle ülkemize kadar geliyor. Yukarı seviyelerde olduğu için biz onu yer seviyesinde göremiyoruz. Gözle göremeyeceğiz. Toz miktarına baktığımızda yoğun bir toz değerinde artış görürsek bugünlerde o çöl tozudur. Daha çok yağışlarla iniyor. Biz yağışlarla indiği zaman yağmurdan sonra bilhassa parlak yüzeylerde çamur izleri kaldığı için halk dilinde ‘Çamur yağmuru yağdı’ diyorlar. Banklarda, arabaların üzerinde bu çamur izlerini görmek mümkün” diye konuştu.

“BİTKİLERE DOĞAL GÜBRE OLDUĞU İÇİN ‘BEREKET YAĞMURLARI’ DERLER”

Çöl tozunun insanda solunum yollarına zarar verebileceğini ancak bitkiler için doğal gübre olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çöl tozunun içeriğinde oradaki eski kaya parçacıklarının parçalanmış hali, mineraller, zengin bir içerik var. Bu tozları vücuda yoğun bir şekilde alırsak solunum sistemlerinde zarar meydana getiriyor. Ama çöl tozu ekolojik sistem için bir besin kaynağı. Etrafımızdaki yeşillikler için bitkiler için doğal gübre olarak görüyoruz. Eski insanlar nisan yağmurlarını ‘Bereket Yağmurları’ olarak isimlendirirler. Bunun sebebine baktığımız zaman bahar aylarında ülkemize Afrika’dan Arap Yarımadası’ndan çöl tozu geliyor. İçerisindeki zengin besin kaynakları bitkilerin temel ihtiyacı olan gübre ihtiyacını karşıladığı için atalarımız nisan yağmurlarını bu şekilde isimlendirmişlerdir” dedi.

VATANDAŞLARI UYARDI

Çarşamba gününe kadar etkisini sürdürecek çöl tozları için vatandaşları uyaran Prof. Dr. Toros, “Bu çöl tozu zaman zaman belli yerlerde görüş mesafesinde düşüşlere yol açabilir. Yine radyo frekanslarında ve iletişim kanallarında yayın kesintilerine yol açabilir. Bunlar doğal süreçlerdir. Çarşamba gününe kadar yoğun şekilde çöl tozu etkisinde kalacağız, olumsuz etkilenmemek için yine dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamakta fayda görüyorum” dedi.

“ŞU ANDA İSTANBUL’DA GÖRDÜĞÜMÜZ PUS”

İstanbul’da sabah saatlerinde birçok ilçede etkili olan puslu havayı da değerlendiren Prof. Dr. Toros, “Şu anda İstanbul’da gördüğümüz pus. Yani küçük su zerrecikleri. Çok yoğun olursa sis diyoruz. Yoğunluğu az ise pus diyoruz. Ülkemizde sistem geçişleri var şu an. Öğleden sonra havadaki hareketlenme ile beraber dağılacaktır” dedi.

Continue Reading

Genel

Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a koronavirüs şoku

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’un koronavirüs testi pozitif çıktı. Coşkun’un, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantinaya alındığı öğrenildi.

Sarıyer Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün toplu halde verdiği PCR testlerinin ardından Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’nun covid-19 testinin pozitif çıktığı, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantina altına alındığı öğrenildi.

Sağlık durumu iyi olan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak acil şifalar dileriz.

Continue Reading

Popüler