Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Evlilik Bunalımı mı ? Evlilik Öncesi Eğitim mi

Published

on

blank

Son nefesime kadar gözlerinin içine bakarak yaşamama izin verir misin?
Benimle evlenmezsen eğer ben seninle evlenirim!
Benimle beraber Halley kuyruklu yıldızının geçişini izler misin? (Bir sonraki geçiş tarihi 2061 yılı)
Hatıram yerine hayatım olur musun?

***

İnsanların hayattaki hedefleri farklıdır. Kimi çok iyi bir kariyer, kimi çok para kazanmak, kimi ise çok ünlü
olmak ister. Pek çok insanın öncelikli hayalleri arasında da mutlu ve sağlıklı bir birlikteliğe sahip olmak
vardır.

***

Bu nedenle çiftler yeni bir ilişkiye başlarken mutlu bir gelecek, umutlu ve güzel günler hayal eder. Peki
ama her şey bu kadar güzel başlarken; evlenme teklifi ederken; kullanılan bu kadar güzel ve özel sözlerden sonra neler oluyor da yerini “Boşanmalı mıyım” sorusu alıyor.

***

İlk ayların heyecanı durulunca olası sorunların bireyler tarafından ret ve kabul edilmesi ilişkilerindeki
yapının şeklini belirlemektedir. Bazı çiftler sorunları konuşmaktan kaçınarak sorunları çözümlemeden yok
sayarak ilişkilerini zamanla bunalım dönemine sokmakta ve çözümün olmadığını düşünmektedirler. Yaşadıkları hayal kırıklığı ile “Ben böyle hayal etmemiştim.” şikayeti ile beraber çözümün boşanmaktan başka çare olmadığını düşünmektedirler.

***

Peki ama bu durum neden kaynaklanıyor?

***

Çiftler evlilik yaşamında kendilerini nelerin beklediğini bilmemektedir. Kimi birey çevreden gördüğü olumsuz ve hüsranla biten evlilik örnekleriyle evliliğe önyargılı başlarken; kimi birey de toz pembe görülen evliliklere özenip gerçek dünyadan uzaklaşmaktadır.

***

Olumsuz evlilik örnekleri kişilerde daha çok bencillik duygusu oluşturmakta, ailenin dayanağı olan “BİZ” duygusunu kaybettirmektedir. Olumsuz evlilik örnekleri mutlu evliliklerin azaldığı hissini vermekte ve iki farklı cinsin iki farklı düşünce yapısının ortak bir çatı altında olamayacağına inandırmaktadır. Sosyal medyada daha çok karşılaştığımız toz pembe evlilikler de ise çiftler sanal evliliklerde gördüklerini referans alıp, ilişkilerine ütopik düşüncelerle başladıkları için kendi evliliklerinde de aynı yaşam modelini isterler.Toz pembe evliliklerde eşler arası düşünce çatışmaları yoktur, kişiler sürekli uyum içindedirler ve birbirlerini ruh ikizi olarak adlandırırlar.

***

Bu iki uç örnek de evlilik kurumuna psikolojik olarak zarar vermektedir. Toplumun temeli olan aile kurumu
gibi önemli bir kurumun geleceği ve sürekliliği için çiftlerin evlilikte kendilerini nelerin beklediğini, evliliğin
omuzlarına yükleyeceği sorumlulukları, kendilerine yeni edinecekleri rolleri bilerek; her evliliğin kendine
özel ve farklı olduğunu, evlilikte inişler ve çıkışlar olabileceğini öğrenmeleri gerekir. Evlilik öncesi eğitim ile
çiftler; evlilikte kendilerini nelerin beklediğinin, olası bir problemle karşılaştıkları zaman neler yapabileceklerinin bilincinde ve hazırlıklı olacaklardır. Çünkü çiftlerin içinde büyüdükleri ortamdan çok farklı kültürel yapılardaki ailelere katılmaları, pek çok sorunu beraberinde getirebilir.

***

Evlilik öncesi eğitim ile eşlerin, muhtemel sorunlar karşısında çözüm bulmaları kolaylaşacak ve yaşanabilecek herhangi bir kriz anında o krizi yönetme ve düzeltme becerisine sahip olacaklardır. Evlilik öncesi eğitim ile; evlilikte iletişim ve yaşam becerileri, aile hukuku, evlilik ve sağlık gibi konular ile bu süreci daha bilinçli yürütebileceklerdir. Çiftler evliliğe daha gerçekçi beklentilerle başlayacak ve evlilik daha sağlam temeller üzerine kurulmuş olacaktır.

***

Evlilik bunalımı yaşamadan alınan evlilik öncesi eğitimin önemi dünyada gün geçtikçe artmaktadır. Evlilik öncesi eğitim konusunda alacağınız Aile Danışmanlığı rehberliğindeki eğitim ile hem kendinizi tanıyarak hem de ilişkinizdeki bizi tanıyarak daha sağlıklı ve mutlu bir evlilik için adım atmış olacaksınız.

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Genel

Tarabya’da 4 ton midye ele geçirildi

Published

on

blank

Sarıyer’de denetim yapan İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Tarabya sahilinde yasadışı yollarla avlanan 4 ton canlı midye ele geçirdi.

Sarıyer’de ekipleri, kaça midye avcılığına yönelik operasyon düzenledi. Sarıyer sahil şeridinde dün yapılan operasyona İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sarıyer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Sarıyer Belediye Başkanlığı Zabıta ekiplerinden oluşturulan 47 kişilik ekip katıldı. Yapılan denetimlerde 138 çuval içerisinde yaklaşık 4 ton yakın midye ele geçirildi. Ele geçen midyeler, çuvallar yırtılarak tekrar doğal ortamı olan denize bırakıldı.

Denetimlerde kaçak midye avcılığı yaptığı belirlenen 6 kişiye 11 bin 997 TL ceza kesildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Akademi kabul sınavı yapıldı

Published

on

blank

Mezun grubundaki öğrenciler sınavlara Sarıyer Akademi’de hazırlanabilmek için ter döktü. 250 kişinin başvurduğu sınavlarda sosyal mesafe kuralına göre sınıflara alınan öğrencilerin ateşi ölçüldü, el dezenfektanı kullanmaları sağlandı. Sınıflara tıbbı maske konuldu.

Sarıyer Akademi’de mezun durumdaki öğrenciler için kurum kabul sınavları başladı. 250 kişinin katıldığı ücretsiz sınavlarda öğrenciler maskelerini takıp salonlara sosyal mesafeye uyarak girdi, sınıflarda mesafeli oturdu. Öğrenciler sınavlardan önce Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin bahçesinde sosyal mesafeli olarak sıraya girerken, girişte ateş ölçümü yapıldı. Sınıflar ise sınav aralarında dezenfekte edildi.

100 ÖĞRENCİ AKADEMİLİ OLACAK

Herkese kaliteli eğitim misyonuyla hareket ettiklerini söyleyen Sarıyer Akademi Kurum Müdürü Sami Görey, “Bugün itibariyle 250 civarı öğrenci sınava başvurdu. Bu çocukların çoğu mezuna kalmış veya istediği bölümleri hedefleyen öğrenciler. Biz bunların içerisinden üç sayısal, iki de eşit ağırlık sınıfı olmak üzere 100 öğrencinin kaydını yapacağız. Salı gününden itibaren öğrencilerimizi kurumumuza almaya başlayacağız” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank