Connect with us

Genel

Açı Okulları, Sarıyer’deki yerleşkesinde eğitime ara verdi

Published

on

blank

İstanbul’un önde gelen özel eğitim öğretim kurumlarından Açı Okulları, yıllardır her gün yüzlerce öğrencinin girip çıktığı Sarıyer’deki yerleşkesini ‘deprem gündemi’ üzerine kapattı.

Türkiye’nin 11 ilinde yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli iki deprem, İstanbul’u tehdit eden Marmara depremiyle ilgili kaygıları da tetikledi. Evlerden okullara, binaların depreme dayanıklılığı yeniden sorgulanmaya başladı. Bunlardan biri de Levent, Kemerburgaz, Akatlar ve Sarıyer’de yerleşkeleri bulunan Özel Açı Okulları… Okulun yönetim kurulu, velilere gönderdiği bilgilendirme notunda, “Açı okul öncesi, ilkokul ve ortaokulun bulunduğu Sarıyer kampüsünü önümüzdeki eylül ayına kadar kapatma kararı aldığını” bildirdi. Gerekçe olarak olası bir depremle ilgili kaygılar gösterildi.

ZEMİN ETÜDLERİ VE BETON ÖLÇÜM SEVİYESİ RİSKLİ

18 Şubat tarihli notta şöyle dendi: Bahçeköy’de bulunan Sarıyer Açı Okul Öncesi, ilkokul ve ortaokul yerleşkelerimizin, Açı’nın hiçbir yapım aşamasını takip etme şansı olmayan binaları 35 yıl önce yapılmıştır. Daha önce yaptırdığımız deprem denetim raporlarına göre gerek zemin etütlerinin gerek beton ölçüm seviyesinin daha emniyetsiz olmasından kaynaklanarak 2018 şartname gereklerini de tam olarak yerine getiremeyeceğini düşünmemiz nedeniyle Açı Okulları Yönetim Kurulu olarak risk almayıp Sarıyer yerleşkemizi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı başlangıcı olan eylül ayına kadar kapatma kararı almış bulunuyoruz.“

Notta, ‘Sarıyer kampüsündeki öğrencilerin, eğitim ve öğretiminin 20-24 Şubat arası çevrim içi devam edeceği, 27 Şubat itibariyle; ‘diğer binalardaki boş sınıfların değerlendirilmesi’, ‘ikili tedrisata geçilmesi’ ‘gerekirse bina kiralanması’ gibi seçeneklerle çözüm bulunacağı’ belirtildi.

Yönetim bu süre içinde güçlendirme projeleri ve inşaatla, Eylül 2023’te kampüsü yeniden açmayı planlıyor.

Yine Sarıyer’de bulunan lisede ise eğitim öğretime normal şekilde devam edilecek.

İstanbul valiliği de deprem risk tespit edilen 93 okulun tahliye edileceğini bildirmişti.

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer’in Sultanları PTT’ye set vermedi

Published

on

blank

Sultanlar Ligi‘nde Play Off mücadelesi veren Sarıyer’in Sultanları, ligin orta sıralardaki ekibi PTT‘ye karşı zorlanmadı ve salondan 3-0’lık galibiyetle ayrıldı.

Sultanlar Ligi’nde üst üste iki zorlu maçta THY’ye 3-0, Vakıfbank’a ise 3-1 mağlup olan Sarıyer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, Play Off iddiası için mutlak kazanması gereken mücadelede konuk ettiği PTT’yi 3-0 mağlup etti. Bahçeköy Orman Fakültesi’nde oynanan ve Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos Sosyal Tesisleri’nde kalan depremzedelerin de izlediği mücadelede Sarıyer’in Sultanları, ilk seti 25-18, ikinci seti 25-20 ve üçüncü seti de 25-17 kazandı.

GALATASARAY’A KONUK OLACAK

21. haftayı 8. sırada tamamlayan Sarıyer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, 22. haftada Burhan Felek Spor Salonu’nda ligin güçlü ekiplerinden Galatasaray’a konuk olacak. Bu zorlu mücadele, 1 Nisan Cumartesi saat 15:00’te oynanacak.

Continue Reading

Genel

Derya Avcı DP’den aday adayı oldu

Published

on

blank

28 yıldır çalıştığı devlet memurluğu görevinden emekliye ayrılan Derya Avcı, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri öncesinde Demokrat Parti’den Milletvekili Aday Adayı oldu.

BASK İstanbul İl Temsilcisi ve TEÇ-SEN İstanbul İl Başkanı Derya Avcı, 28 yıldır çalıştığı devlet memurluğu görevinden emekliye ayrılmasının ardından 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri öncesinde Millet İttifakı ortağı Demokrat Parti’den, “Yeter! Söz milletindir.” diyerek Milletvekili Aday Adayı olduğunu duyurdu. Uzun yıllardır sendikal faaliyetlerde aktif görevlerde bulunan Avcı, mücadelesini daha etkin bir şekilde meclis çatısı altında sürdürmek istediğini ifade etti.

blank

Continue Reading

Genel

CHP’li belediye başkanları Ankara’da toplandı

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Ankara’da düzenlenen Belediye Başkanları Toplantısı’na katıldı.

“Yerelde yaptık, genelde de başaracağız” sloganı ile açılış konuşmasına başlayan Seyit Torun’un ardından Onursal Adıgüzel seçim güvenliği konusunda bilgilendirme yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ın konuşmaları ile devam eden toplantı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına hitap etmesiyle son buldu.
Basına kapalı gerçekleşen toplantı ile ilgili bilgi veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, güçlü yerel yönetimler kavramına vurgu yapıldığını söyledi.

Yaşamın merkezinde olan yerel yönetimlerin yetki ve imkanlarının artırılması ile sorunların daha kısa sürede ve daha doğru şekilde çözüleceğinin önemli olduğunu belirten Başkan Genç, “Yerel yönetimler katılımcılığın en önemli basamağıdır. Bu nedenle de demokrasinin gelişmesi için çok önemli rol oynamaktadırlar. Ayrıca sorunların tespitini daha kolay yapmak ve sürdürülebilir bir anlayışla çözebilmektedirler. Bu temelde paylaşımların yapıldığı toplantı çok başarılı geçti” dedi.

blank

Continue Reading

Popüler

blank