Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Anayasal düzenin gerçek sivil toplum kuruluşu nedir?

Published

on

blank

Batı Demokrasilerinde Temel Hak ve özgürlüklerin en başında gelen düşünce özgürlüğü bazen bir amaç ve hedef etrafında toplananların bir araya gelmesiyle toplu ve etkili biçimde kullanılır. Bu özgürlük, toplanma ve gösteri yürüyüşü  ya da düşüncenin örgütlenerek savunulması şeklinde hayata geçer.

***

Düşüncenin örgütlenerek savunulması AİHM Sözleşmesinin 11. maddesinde yer almaktadır. Buna göre “Herkes barışçıl bir biçimde toplanma özgürlüğü ile kendi çıkarlarını korumak için sendika kurma ve sendikalara girme hakkı da dahil örgütlenme özgürlüğü hakkına sahiptir. Ülkemizde yürürlükte olan Anayasanın 33. maddesi, bu  özgürlüğün siyasi parti, sendika, dernek ve vakıf gibi pek çok örgütlenme biçiminin vasıta kılınarak kullanılmasıyla hayata geçeceğini kabul etmiştir.

***

Sivil Toplum kuruluşları arasında yer alan siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve vakıfların meşruiyeti Anayasanın ve yasaların sınırları içinde ve Anayasal rejime zarar vermedikleri ölçüde geçerli olur.Hiçbir Anayasal sistem kendisine açıkça yada dolaylı yollardan zarar veren oluşumları himaye etmez  ve yasalara göre yaptırımlara tabi tutarak varlıklarına son verir.

***

Genellikle Batı Demokrasilerinde kabul edilen kriterlere göre Sivil Toplum Kuruluşları, Milli Güvenliğe toprak bütünlüğüne, Kamu güvenliğine, suçun önlenmesine, genel sağlığın ve ahlakın korunmasına, başkalarının şöhret ve  haklarının zedelenmemesine, devlet sırlarının ifşa edilmemesine özen gösterilerek bu özgürlüğün kullanılmasına müsaade edilir.

***

Bizim mevzuatımızda Anayasanın 14.maddesi “Anayasada yer alan hak ve özgürlüklerden hiçbirisi Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz.Anayasa hükümlerinden hiçbir Devlete ve kişilere
Anayasayla tanınan temel hak ve özgürlüklerin yok edilmesini ve anayasada belirtilenden daha geniş  şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz.Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler kanunla düzenlenir.” hükmünü amirdir.

***

Maalesef ülkemizde uzunca bir süredir Anayasanın 2. maddesinde  yeralan Laiklik ilkesiyle 14. maddesinde düzenlenmiş Temel Hak ve özgürlüklerin laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetle  içinde bulunan STK görünümlü VAKIF, DERNEK VE YURTLARIN yine Anayasanın 174. maddesindeki Devrim Kanunlarına aykırı faaliyetlerde bulunduğu açıkça görülmektedir. Tarikat ve cemaatler Devletin ve  toplumun şeriatla yönetilmesini savunan, din devletini hedefleyen illegal oluşumlardır, asla STK sayılamazlar. Siyasi İktidarın gözü önünde masum görüntü altında yıllar boyu güçlenerek yakın dönemde darbeye teşebbüs eden bir örgütün(FETO) hizmet hareketi adı altında
vakıflar, okullar, dershaneler ve dernekler şeklinde yapılanıp ekonomik açıdan güçlenip Devlete rağmen, Devletin içinde kadrolaştığı, bu olaydan hala ders alınmadığı anlaşılmaktadır.

***

Yasama yürütme ve yargının gerekli önlemleri almadığı  takdirde yakın gelecekte Anayasal nizamda, Devletin ve toplumun temelinde büyük çatlaklar oluşması muhtemeldir. Kamuoyunun ve gerçek STK’larında bu tehlikeye karşı duyarlı olması beklenen bir durumdur.

Genel

Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan Seyit Torun’a Oktay Aksu tepkisi

Published

on

blank

Tarabya’nın efsane muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, cami avlusunda partinin önemli isimlerinden Cengiz Alp ve Erol Aydın’ın tepkisiyle karşılaştı.

CHP Sarıyer’de belediye başkan adaylığı tartışması sürmeye devam ediyor… 94 yaşında hayatını kaybeden Tarabya’nın 64 yıllık muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun’a Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan sert Mustafa Oktay Aksu tepkisi geldi.

“ANKETLERDE EN SONUNCU ADAY”

Alp ve Aydın Seyit Torun’a, “Sarıyer halkının sesini dinlemediniz. Seçilme kriteri en düşük ve anketlerde en sonuncu olan adayı Sarıyer halkına rağmen aday yaptınız. Sarıyer’de CHP’nin çok rahat alacağı seçimi ciddi anlamda riske soktunuz. Kimsenin istemediği bir adayı dayatmaya hakkınız yok. Hiçbir kritere uymayan bu adayı neye dayanarak aday gösterdiniz? Sarıyer halkı bunun hesabını seçim sonrasında sizden soracaktır.” diyerek çok sert tepki gösterdi. Cengiz Alp’in ve Erol Aydın’ın bu tepkileri karşısında Seyit Torun ise sorunu çözeceğiz diyerek bulunduğu ortamdan hızlıca uzaklaştı.

Continue Reading

Genel

Şükrü Genç’ten Bahçeköy ziyareti

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, Bahçeköy Mahallesi esnafını ziyaret etti. Esnafın sorunlarını ve taleplerini dinleyen Başkan Genç’e, Sarıyer Belediyesi başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda Sarıyerli gönüllü eşlik etti.

Sarıyerlilerin her zaman yanında olan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, esnaf gezisinde ekonomiden etkilenen esnafın, Sarıyer için öneri ve taleplerini dinledi. Başkan Genç’e, Bahçeköy Mahallesi esnafı ve halkı yoğun ilgi gösterdi.  Ziyareti sırasında kendisini yolda gören vatandaşlar ve gençlerle fotoğraf çektiren Başkan Genç, Bahçeköy buluşmasının ardından, Çayırbaşı Özden sitesindeki vatandaşlarla bir araya geldi.

Continue Reading

Genel

Hüseyin Coşkun’dan KURSDER’e ziyaret

Published

on

blank

Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan Adayı Hüseyin Coşkun, KURSDER İstanbul’u ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Meridyen Eğitim Kurumları Meridyen Ortaokulu Yerleşkesinde Sarıyer’de faaliyet gösteren Özel Okul ve Kurs kurucuları ve yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunan Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, eğitimcilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

KURSDER İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve EGİDER Genel Sekreteri aynı zamanda Meridyen Eğitim Kurumları kurucularından Abdullah Alp ve Mustafa Akyasan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmeye, Meridyen Eğitim Kurumları, Kolezyum Eğitim Kurumları, Zekeriyaköy VİP Final Kurs, Zekeriyaköy Kampüs, Özel İlgi Okulları, Tarabya Çözüm Okulları, Pozitif Kurs Merkezi, Modüler Kurs Merkezi, İstinye Vega Kurs Merkezi, Sarıyer Oğuz Fen Bilimleri, Sarıyer VİP Final Kurs Merkezi ve diğer Kurum Kurucuları ve yöneticileri katıldı. Görüşmede Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Müdürü Temel Köroğlu, Eğitim Bir Sen Sarıyer Şube Başkanı Halil İbrahim Kahraman ve Ak Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Yusuf Korkmaz’da hazır bulundu.

Sarıyer özelinde eğitim öğretimde yaşanan sorunları, Sarıyer’in maddi imkanı yetersiz dezavantajlı gençlerinin sosyal belediyecilik anlayışı ile eğitime ulaşabilmeleri ile ilgili çözüm önerilerini dinleyen Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, ‘Halkın teveccühüyle göreve geldiğimizin ilk ayında eğitim konusundaki konuları görüşmek üzere sizlerle belediyede toplantı yapacağız’ açıklamasını yaparken talepleri not aldı ve çözümü noktasında gereğinin yapılacağını belirtti.

KURSDER İstanbul Yönetim kurulu başkanı ve EĞİDER genel sekreteri ve Meridyen Eğitim Kurumları kurucusu Abdullah Alp, ziyaretinden ve sorunlarını dinleyerek çözüm sözü vermesinden ötürü Hüseyin Coşkun’a teşekkür ederken, seçim çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Popüler

blank