Connect with us

Genel

AKP Sarıyerli Gamze Demirtaş’ın istifasındaki o çelişki dikkatlerden kaçmadı

Published

on

blank

Tutuklanan Boğaziçili Doğu Demirtaş’ın annesi Gamze Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşüp izin istediği ve 1 Şubat’ta istifa ettiği iddia edildi. Demirtaş, Sarıyer Belediyesi’nin 5 Şubat’ta yapılan son meclis toplantısına da katılmamıştı. Yaşandığı iddia edilen bu sürecin ardından, Erdoğan’ın Kabe fotoğrafı için eylemlerdeki herkesi suçlamaya devam etmesi ise olayın bir başka çelişik boyutunu oluşturdu. 

Boğaziçi Üniversitesi önünde açılan resim sergisinde Kâbe fotoğrafının yere serilmesi olayına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Doğu Demirtaş’ın annesi Gamze Demirtaş, AKP Sarıyer Belediye Meclis üyeliğinden istifa etmişti. Gamze Demirtaş, aynı zamanda AKP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanıydı.

Gençlerin tutukluluğu tartışılırken, Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur ise bugünkü köşesinde, konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

“Boğaziçi olaylarının başlamasından sonra, 1 Şubat tarihinde meclis üyeliğinden de istifa etmesinde oğlunun tutuklanmasının etkisi var mıydı? Bence vardı ve bir annenin duygusal tepkisiydi bu. Çünkü gözaltılar 30 Ocak 2021 tarihinde yaşanmış, kendisi de 1 Şubat tarihinde istifa etmişti” diyen Uğur, Gamze Demirtaş’ın eşi Sertaç Demirtaş’la konuşan kişilerden aldığı bilgiden de bahsetti.

Uğur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifadan haberinin olduğunu belirterek, “Gamze Hanım istifa girişiminden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da durumunu anlatıp izin istemiş. Eşinin ‘Beyefendi’nin de bilgisi var’ demesinin sebebi de bu” dedi.

Fuat Uğur’un yazısı şu şekilde:

“Aslında ilginç bir gelişme daha vardı. O da Doğu Demirtaş’ın annesi Gamze Demirtaş ile ilgiliydi. Bir tıp doktoru olan Gamze Hanım AK Parti Kadın Kolları İlçe Başkanlığı görevinin yanı sıra aynı zamanda AK Parti Belediye Meclis Üyesiydi. Cumhuriyet’in dünkü haberinden sonra Gamze Demirtaş’ın belediye meclis üyeliğinden istifa ettiği haberi verilmeye başlandı.

Evet, Gamze Demirtaş istifa etmişti ama bunun tarihi 1 Şubat’tı.

Üstelik ondan 10 gün önce de 22 Ocak 2021 tarihinde de aylar öncesinden kararlaştırıldığı üzere kadın Kolları Başkanlığı’ndan ayrılmış. Aylar öncesinden diyorum çünkü aldığım bilgiye göre Gamze Demirtaş’ın ayrılması karşılıklı konuşularak alınan bir karar.

blank

KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI’NDAN AYRILIŞI İŞ YOĞUNLUĞUNDAN

Gamze Demirtaş, eski Sarıyer Belediye Başkan adayı Salih Bayraktar tarafından siyasete kanalize edilen bir isim. Çok başarılı çalışmalarıyla tanınıyor. Ancak Salih Bayraktar geçen 31 Mart seçimlerinde kaybedince Gamze Hanım da il yönetimiyle konuşarak bir sonraki kongreden önce bırakma kararını onlara bildirmiş. Hekimlik mesleğinin özellikle bu dönemdeki ağır çalışma şartları nedeniyle de parti çalışmalarına yetişememekten yakınıyormuş. Hatta bu yüzden kendisine teklif edilen Beşiktaş İlçe Başkanlığı görevini bile istememiş. Yukarıdaki tweetlerden anlaşılacağı üzere AK Parti Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanlığından ayrılması tamamen bu iradeye dayalı olarak gerçekleşmiş. Bunu da Twitter hesabından zaten aşağıdaki gibi duyurmuş.

blank

OĞLUNUN TUTUKLANMASI DUYGUSAL OLARAK YIPRATTI

Peki, Boğaziçi olaylarının başlamasından sonra, 1 Şubat tarihinde meclis üyeliğinden de istifa etmesinde oğlunun tutuklanmasının etkisi var mıydı?

Bence vardı ve bir annenin duygusal tepkisiydi bu. Çünkü gözaltılar 30 Ocak 2021 tarihinde yaşanmış, kendisi de 1 Şubat tarihinde istifa etmişti.

Gamze Hanım’ı telefonla aramama rağmen cevap vermedi. Ama eşiyle konuşanlardan aldığım bilgiyi aktarmak istiyorum size. Eşi Sertaç Demirtaş eskiler hatırlayacaktır Grup Vitamin adlı müzik grubundandı. Sertaç Bey bu sürecin eşini biraz incittiğini ve duygusal bir durumda olduğunu söylemiş. Ama partinin bilgisi dışında yanlış bir şey yapmak istemedikleri için de konuşmayacağını anlatmış.

Bir önemli bilgi daha vereyim. Gamze Hanım istifa girişiminden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da durumunu anlatıp izin istemiş. Eşinin “Beyefendi’nin de bilgisi var” demesinin sebebi de bu.

Genel

İstanbul’da vaka sayısı arttı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) haftalık vaka sayısı verilerine göre, İstanbul’da bir önceki haftaya göre dikkati çeken artış gözlendi. Haritada İstanbul’un rengi kırmızı oldu.

27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan her 100 bin kişideki vaka sayıları, İstanbul’da 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu. Bir önceki haftaya (20-26 Şubat) ait her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayıları İstanbul’da 89,90, Ankara’da 39,84, İzmir’de ise 53,42 olarak belirlenmişti.

Üç büyükşehrin Kovid-19 vaka sayılarındaki artış dikkati çekerken bölgesel bazda da Karadeniz Bölgesi’ndeki iller en yüksek oranlara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller ise en az vaka sayılarına sahip olmayı sürdürdü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 8 Mart yürüyüşü

Published

on

blank

Sarıyer’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için önce çelenk sunma töreni, ardından yürüyüş gerçekleştirilecek.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Sarıyer Merkez’deki Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve sonrasında Sarıyer Merkez’den Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek. Program 11:00’de başlayacak ve 13:00’te sona erecek.

Continue Reading

Genel

İşte 1 Haziran’da Türkiye’yi bekleyen koronavirüs tablosu…

Published

on

blank

1 Haziran’da Türkiye’yi nasıl bir Covid tablosu bekliyor? sorusunun cevabı merak edilirken ABD’den dikkat çeken bir araştırma sonuçları geldi.

Mutasyona uğramış virüsün yayılmasıyla Türkiye’de günlük vaka sayıları bir süredir 10 binin üzerinde seyrediyor.

Özellikle Ankara’da vaka oranlarının 3’te 2’sinin mutant olduğuna dair raporlar var.

Mevcut tabolda yatak doluluk oranının bu hafta yüzde 49,1’e, yüzde 63,2’ye yükseldiği; buna karşın hastalarda zatürre oranının bu hafta yüzde 3,6’ya, ventilatör doluluk oranının da yüzde 28,3’e düştüğü görülüyor.

Ancak ABD’de Washington Üniversitesi’ne bağlı “The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)” tarafından Türkiye için yayımlanan yeni projeksiyon umut verici.

Gazete Oksijen’in aktardığına göre üç ay sonra, yani 1 Haziran’da Türkiye’de beklenen durum şöyle öngörülüyor:

– Aşılama bu hızla devam ederse günlük vefat sayısı 1 Haziran’da 22’ye kadar gerileyecek. Hatta sıcak havalarda maske kullanımında rehavete kapılmazsak bu sayısı 17’ye kadar gerileyebilir.

– Türkiye’de 27 Kasım’da açıklanmaya başlanan günlük vaka sayısı o zaman 30 binli rakamlardaydı. Aşılama ve kısıtlamalar ile 1 Haziran’da günlük vaka sayısının şu anki trendin sürmesi durumunda 3 bin 406’ya gerileceği öngörülüyor. Eğer maske kullanımı da sıkı bir şekilde devam ederse 2 binli rakamlara ulaşmak mümkün olacak. Ancak varyantların etkisini değerlendiren kötü senaryoda vaka sayısının 1 Haziran’da bile 6 bin 680 olabileceği tahmin ediliyor.

– Alınan önlemlerin tam etkisini göstermesi için en önemli kriterlerden biri maske kullanımı. Bu konuda uluslararası standart nüfusun yüzde 95’inin maske kullanımı konusunda kararlı olması. Ancak Türkiye’de yüzde 87’lerde olduğu tahmin edilen maske kullanım oranının yaz rehavetiyle 1 Haziran’da yüzde 83’e kadar gerilemesi bekleniyor.

– Türk sağlık sistemi Covid yoğunluğunu 1 Haziran’da tamamen geride bırakmış olacak. Yoğun bakım ve normal yatak kullanımı kapasitenin 10’da birine kadar gerileyecek.

Continue Reading

Popüler