Connect with us

Genel

AKP Sarıyerli Gamze Demirtaş’ın istifasındaki o çelişki dikkatlerden kaçmadı

Published

on

blank

Tutuklanan Boğaziçili Doğu Demirtaş’ın annesi Gamze Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşüp izin istediği ve 1 Şubat’ta istifa ettiği iddia edildi. Demirtaş, Sarıyer Belediyesi’nin 5 Şubat’ta yapılan son meclis toplantısına da katılmamıştı. Yaşandığı iddia edilen bu sürecin ardından, Erdoğan’ın Kabe fotoğrafı için eylemlerdeki herkesi suçlamaya devam etmesi ise olayın bir başka çelişik boyutunu oluşturdu. 

Boğaziçi Üniversitesi önünde açılan resim sergisinde Kâbe fotoğrafının yere serilmesi olayına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Doğu Demirtaş’ın annesi Gamze Demirtaş, AKP Sarıyer Belediye Meclis üyeliğinden istifa etmişti. Gamze Demirtaş, aynı zamanda AKP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanıydı.

Gençlerin tutukluluğu tartışılırken, Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur ise bugünkü köşesinde, konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

“Boğaziçi olaylarının başlamasından sonra, 1 Şubat tarihinde meclis üyeliğinden de istifa etmesinde oğlunun tutuklanmasının etkisi var mıydı? Bence vardı ve bir annenin duygusal tepkisiydi bu. Çünkü gözaltılar 30 Ocak 2021 tarihinde yaşanmış, kendisi de 1 Şubat tarihinde istifa etmişti” diyen Uğur, Gamze Demirtaş’ın eşi Sertaç Demirtaş’la konuşan kişilerden aldığı bilgiden de bahsetti.

Uğur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifadan haberinin olduğunu belirterek, “Gamze Hanım istifa girişiminden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da durumunu anlatıp izin istemiş. Eşinin ‘Beyefendi’nin de bilgisi var’ demesinin sebebi de bu” dedi.

Fuat Uğur’un yazısı şu şekilde:

“Aslında ilginç bir gelişme daha vardı. O da Doğu Demirtaş’ın annesi Gamze Demirtaş ile ilgiliydi. Bir tıp doktoru olan Gamze Hanım AK Parti Kadın Kolları İlçe Başkanlığı görevinin yanı sıra aynı zamanda AK Parti Belediye Meclis Üyesiydi. Cumhuriyet’in dünkü haberinden sonra Gamze Demirtaş’ın belediye meclis üyeliğinden istifa ettiği haberi verilmeye başlandı.

Evet, Gamze Demirtaş istifa etmişti ama bunun tarihi 1 Şubat’tı.

Üstelik ondan 10 gün önce de 22 Ocak 2021 tarihinde de aylar öncesinden kararlaştırıldığı üzere kadın Kolları Başkanlığı’ndan ayrılmış. Aylar öncesinden diyorum çünkü aldığım bilgiye göre Gamze Demirtaş’ın ayrılması karşılıklı konuşularak alınan bir karar.

blank

KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI’NDAN AYRILIŞI İŞ YOĞUNLUĞUNDAN

Gamze Demirtaş, eski Sarıyer Belediye Başkan adayı Salih Bayraktar tarafından siyasete kanalize edilen bir isim. Çok başarılı çalışmalarıyla tanınıyor. Ancak Salih Bayraktar geçen 31 Mart seçimlerinde kaybedince Gamze Hanım da il yönetimiyle konuşarak bir sonraki kongreden önce bırakma kararını onlara bildirmiş. Hekimlik mesleğinin özellikle bu dönemdeki ağır çalışma şartları nedeniyle de parti çalışmalarına yetişememekten yakınıyormuş. Hatta bu yüzden kendisine teklif edilen Beşiktaş İlçe Başkanlığı görevini bile istememiş. Yukarıdaki tweetlerden anlaşılacağı üzere AK Parti Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanlığından ayrılması tamamen bu iradeye dayalı olarak gerçekleşmiş. Bunu da Twitter hesabından zaten aşağıdaki gibi duyurmuş.

blank

OĞLUNUN TUTUKLANMASI DUYGUSAL OLARAK YIPRATTI

Peki, Boğaziçi olaylarının başlamasından sonra, 1 Şubat tarihinde meclis üyeliğinden de istifa etmesinde oğlunun tutuklanmasının etkisi var mıydı?

Bence vardı ve bir annenin duygusal tepkisiydi bu. Çünkü gözaltılar 30 Ocak 2021 tarihinde yaşanmış, kendisi de 1 Şubat tarihinde istifa etmişti.

Gamze Hanım’ı telefonla aramama rağmen cevap vermedi. Ama eşiyle konuşanlardan aldığım bilgiyi aktarmak istiyorum size. Eşi Sertaç Demirtaş eskiler hatırlayacaktır Grup Vitamin adlı müzik grubundandı. Sertaç Bey bu sürecin eşini biraz incittiğini ve duygusal bir durumda olduğunu söylemiş. Ama partinin bilgisi dışında yanlış bir şey yapmak istemedikleri için de konuşmayacağını anlatmış.

Bir önemli bilgi daha vereyim. Gamze Hanım istifa girişiminden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da durumunu anlatıp izin istemiş. Eşinin “Beyefendi’nin de bilgisi var” demesinin sebebi de bu.