Connect with us

Genel

Ali İhsan Özdemir: Ak Partili meclis üyeleri proje getirirse hayata geçirilir

Published

on

blank

Sarıyer siyasetinin son dönemde önde gelen isimlerinden, Sarıyer Belediyesi CHP Meclis Üyesi Ali İhsan Özdemir, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı.

2015 yılında mevcut ilçe başkanı Mehmet Deniz’in karşısında CHP Sarıyer İlçe Başkan Adayı olan ve seçimi kaybeden, 2017 yılında CHP Sarıyer İlçe Kongresi’nin ana unsur isimlerinden olan ve Mart 2019 yerel seçimlerinde Sarıyer Belediyesi CHP Meclis Üyesi olan Ali İhsan Özdemir, gazetemizin sorularını yanıtladı. Özdemir, “Sadece bir ilçede olanlardan siyaseti anlamaya çalışmak, gelecekte olacak birçok meseleyi ıskalamakla beraber hiçbir işe yaramaz.” ifadelerini kullandı.

CHP Sarıyer’in 2017 yılı ilçe kongresinde önce muhalefet adaylarından Erdal Sarıgöl’ü desteklemiştiniz. Ancak seçime kısa bir süre kala o dönem meclis üyesi olan Sevim Yalınkılıç’ı destekleme kararı aldınız. O gün aldığınız bu karardan ötürü hiç pişmanlık duydunuz mu?

Dünyanın ve ülkemizin hayati sorunları var!

Dünyanın bir numaralı gündemi olan salgınla iyice daralan ekonomiden yıkıcı işsizliğe, artan açlığa; dış politik sıkışıklıktan iç politikadaki yapay, irrasyonel kamplaşmalara kadar, parlamenter demokrasi yerine tercih edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedeniyle sağlıkta, eğitimde ve gelir dağılımında artan eşitsizliklere kadar nice sorunlar varken!

Toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından 153 ülkenin değerlendirildiği raporda 130. sıradayken…

Kamu kaynaklarının kullanımında ve kamu sağlığı verilerinde şeffaflıktan bu kadar uzaklaşılmışken; atanamayan öğretmenlerden, Emeklilikte Yaşa Takılanlara kadar yığınla sorunlarımız varken üç yıl önceki kongreyi aydınlatmak hangi ihtiyacı karşılayacak bilemedim!

Yine de anlatmak gerekirse: Seçilen delegelerin motivasyonu belliydi, adaylar teke düşerse kongre kazanılacaktı. Bu ‘motivasyon’ istismar edildi! Aday olmamış arkadaşlardan genç, kadın, ileri yaşlı alternatifler önerdiysek de işe yaramadı, delegeyi davet ederek mini kongre yapmayı önerdik, kabul görmedi; bütün seçenekler teklif edildi; fakat adayların hiçbiri feragat etmedi, anlaşamadılar!

Akıl yolundan uzaklaşıldığını, makul sürenin aşıldığını, görüşmelerin tıkandığını teşhis ettik. İşlerin yoluna girmesi sadece mucizeye bağlı hâle gelmişti, olanaklı görünmüyordu…

Zira o mucize de gerçekleşemedi!

“TARTIŞILMAK HER ZAMAN KÖTÜ DEĞİLDİR”

Meclis üyesi aday adayı değilken, kontenjandan meclis üyesi adayı oldunuz. Bize bu süreci anlatabilir misiniz?

2019 yerel seçimlerinde aday olmadıkları halde, İstanbul’un diğer ilçelerinde meclis üyesi olmuş çok arkadaşım var. Ayrıca Şükrü başkan da, 94-99 arası meclis üyesiydi. Gökan Bey 2004’de Belediye Başkan adayımızdı, seçimleri kaybettik. 2009’da belediye başkan aday adayıydı olmadı, meclis üyesi oldu. 2014’te de adaylığı yoktu; lazım oldu ki meclis listesine yazıldı, şimdi PM Üyesi ve Milletvekili. Yani Sarıyer’de de çok emsal var!

Bu gibi durumlarda tartışmalar olur mu, olur; ve bana inanın tartışılmak her zaman kötü değildir!

Ayrıca sadece bir dönemde olanlardan, sadece bir ilçede olanlardan siyaseti anlamaya çalışmak gelecekte olacak birçok meseleyi ıskalamakla beraber hiçbir işe yaramaz!

Sarıyer’deki siyasi yapıyı nasıl görüyorsunuz?

Siyasi yapı hedef birliği olanlarla, ortak yön duygusu olanlarla, aynı oranda istekli olanlarla, disiplin içinde tam zamanlı çalışabilenlerle, plan-program yapabilip hedefe kadar en az sapmayla ilerleyebileceklerle, kesintisiz iletişim kurabilenlerle teşekkül edilebilir ve yenilerle, yeniliklerle sürdürülebilir.

Eksik bile söyledim; ama bu tarife uyanlar siyasi yapı olarak anılmaya yakındır, uymayanlar ise ister parti olsun ister ekip her şey olabilirler; fakat siyasi yapı değillerdir, sonuç da alamazlar!

“SEVİM HANIM DA BİZ DE ALIŞAMADIK”

İki dönem boyunca desteklediğiniz Sevim Yalınkılıç’ı başarılı buluyor musunuz?

Sarıyer insanı naif ve kucak açıcıdır, sosyal demokratlar bakımından da oldu olası fırsatlar ilçesidir. Bu nedenlerle çok siyasi göç alır, bilirkişisi de çoktur.

2017-2019 dönemi Sevim Hanım için de, bizim için de, Sarıyer için de yeni bir durumdu; kendisi de biz de alışamadık. 2019’da yapılan kongrede bir kez daha destekleme kararı aldığımızda seçime kısa bir süre kalmıştı.

İlçe kongresini il kongresi hazırlıkları takip etti ve bütün süreç alışık olmadığımız derecede şaşırtıcı ve onur kırıcı bir deneyim oldu bizim için!

Yeni normal dönemde adet edindiğimiz, alışık olduğumuz neredeyse her şey değişti. Salgın biraz daha sürecek olsa, görücü usulü ile yapılacak evliliklerin selameti sadece internet hızına bağlı!

Başarı bildiğimizden de görecelidir artık!

Sarıyer belediye meclis üyesi olarak gelecekle ilgili planlarınız nedir?

2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde Genel Başkanın çağrısıyla Şırnak’ta çalıştım. Silopi’de, Cizre’de ve İdil’de bulundum. O dönemin Şırnak il başkanı, ilçe başkanları ve partililerle tanıştım. Hiçbirisinin İstanbul’daki gibi havalı, birbirine bilgiçlik taslayan insanlar olmadığını söyleyebilirim!

Bir ilçeden diğerine giderken, kısa aralıklarla 220 cm’lik beton blokların arkasından güvenlik kuvvetlerince yapılan uygulamalarda aracımız her durdurulduğunda, CHP’li olduğum için kolaylık gördüğüm kadar ‘bu seçimleri alın artık’ diyen görevlilerle de karşılaştım!

İster istemez birbirimizle partililik yarıştırdığımız, bazen emek yarıştırdığımız, bazen solculuk bazen de sağcılık yarıştıranlarımız, bazen vatanseverlik yarıştıranlarımız, bazen inanç yarıştıranlarımız hasılı hepimiz aklıma geldi.

Herkese ve her şeye olan bakış açım değişti.

Genel Başkanla konuşmak için 2 saat vaktim olsa tekrarlanan İstanbul seçimlerinde olduğu gibi seferberlik ilan edilmesi gerektiğini anlatırdım. Eskisi-yenisi seçim kazanmış ilçe başkanlarına 3., 4. parti olduğumuz ilçeler için görev yazılmasını, eskisi-yenisi seçim kazanmış il başkanlarına 3., 4. parti olduğumuz iller için görev yazılmasını önerirdim, ayrıca milletvekilleri ve belediye başkanları için de, üstelik daha bugünden…

Mız mızlanan, her durumda ağlamak için bir sebep bulan ne kadar kolaycı, ne kadar çok bilmiş varsa İç Anadolu’da 2., 3. parti olduğumuz illere, ilçelere görev yazılmasını önerirdim…

Samimi olduklarını iyice bildiklerim var, giderler. Gitmeyenler de zaten bizimle değildir!…

Meclis üyesi olarak gelecekle ilgili planlarım değil mi? İlk Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde güneydoğu illerinden herhangi birinde müşahit olarak çalışmaya hazırım.

Belediye olarak pandemi sürecinde yeterli çalışmayı yaptığınızı söyleyebilir misiniz?

Modern dünya bir yıldır salgınla mücadele ediyor.

1.4 milyar nüfusuna rağmen günlük vaka sayısı sadece 19 olan Çin (24Aralık2020, NCH resmi verisi), yalnızca beni mi düşündürüyor?

Aşı geliştirerek üzerine düşeni yapan bilim dünyası, insanlığı aşılanmaya ikna etmek için aynı mahareti göstermekte ne kadar da çaresiz kalıyor!

Aşılamanın ne zaman başlayacağı, kimlerin aşılanacağı hiç değilse ülkemiz için belirsizliğini koruyor üstelik.

Bu şartlarda ne Sarıyer Belediyesi’nin ne de başka bir belediyenin birbirinden geri kalmadığını ya da birbirinden ileriye gidemediğini söylemek belki üzücü; ancak hakkaniyetli olacaktır. Bununla birlikte emek veren, kişisel olarak yoğun çabası olan herkese teşekkür ederiz.

Sarıyer’de AKP’li meclis üyeleri, belediyenin yeterli projeleri olmadığını iddia ediyor. Bu iddiayla ilgili neler söylemek istersiniz?

Bizim garip olduğumuz, eski hallerimiz… CHP’nin muhalefet etme gailesiyle her şeyi reddettiği, nasıl yapılabileceği hakkında öneride bulunmadığı halleri gibi! Biz bu hastalıktan kurtulduk reddettiğimiz ne varsa çözüm önerilerimizle birlikte dile getiriyoruz artık. Aynı hastalığa onlar tutuldu bu kez!

Ak Partili meclis üyeleri de, Sarıyer Belediyesi’nin meclis üyeleridir, Sarıyer’in yararına olacak öneri-proje getirirlerse Şükrü Başkan da yardımcıları da can kulağıyla dinlerler ve hayata geçirirler.

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler