Connect with us

Genel

Bakanlıktan 21 elektrik dağıtım şirketine fahiş ödeme!

Published

on

blank

2021 yılında, yüz milyonlarca lira kâr elde eden 21 elektrik dağıtım şirketine “Genel Aydınlatma Ödemeleri” adı altında 3 milyar 611 bin 389 TL ödendiği ortaya çıktı. Dağıtım şirketlerine yapılan ek ödemenin 2 milyar 900 milyon TL’lik kısmının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından karşılandığı belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2021 yılı verileri, elektrik dağıtım şirketlerine yönelik, ‘Fahiş kazanç’ iddialarını doğruladı. 2014-2019 yılları arasında, mülkiyeti TEDAŞ’a ait trafolardan toplam 201 milyon 691 bin TL reklam ve kira geliri elde eden şirketlere 2021 yılında, “Genel Aydınlatma Ödemeleri” adı altında 3 milyar 611 bin 389 TL ödendiği bildirildi. Isparta’da yurttaşı karanlığa mahkûm eden elektrik dağıtım şirketinin bağlı olduğu Akdeniz Enerji, genel aydınlatma ödemelerinden en fazla pay alan şirketlerden oldu.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, sokak ve caddelerin aydınlatılması faaliyeti kapsamında elektrik şirketlerine ödenen paranın detaylarını paylaştı. Elektrik şirketlerine 2021 yılında yapılan 3,6 milyar TL’lik ödemenin 2,9 milyar TL’sinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, 96,9 milyon TL’sinin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, 30,9 milyon TL’sinin ise İLBANK tarafından karşılandığı belirtildi.

En fazla pay alan şirketler

1 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılan toplam ödemeden elektrik şirketlerinin aldığı pay da açıklandı.

En fazla ödemeyi 347 milyon 599 bin TL ile Başkent Elektrik alırken aralarında Cengiz ve Kolin ortaklığı ile kurulan CK Akdeniz’in de olduğu fazla pay alan bazı şirketler ve aldıkları para şöyle sıralandı:

  • Toroslar:346 milyon 285 bin TL
  • Uludağ: 230 milyon 579 bin TL
  • Boğaziçi:213 milyon 376 bin TL
  • Yeşilırmak: 206 milyon 744 bin TL
  • Akdeniz:193 milyon 727 bin TL

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi ekipleri Sarıyerliler için seferber oldu

Published

on

blank

Sarıyer’de etkisini gösteren yoğun yağış ve fırtına sonrasında mazgallar taştı, çatılar uçtu ve ağaçlar devrildi.  Sarıyer Belediyesi ekipleri yağıştan etkilenen bölgelere hızla müdahalede bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi ekipleri,  sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak yağış ve lodos sonrasında Sarıyerlilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aşırı yağıştan dolayı caddelerde oluşan su birikintilerine müdahale eden Fen İşleri ekipleri, mazgalları da temizliyor. Park Bahçeler ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları ve kırılan dalları kaldırıyor. Ekipler kriz masasından gelen ihbarları değerlendirerek, sorun yaşanan noktalara tek tek giderek çalışmalarına devam ediyor.

blank

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Popüler