Connect with us

Genel

Bakanlıktan 21 elektrik dağıtım şirketine fahiş ödeme!

Published

on

blank

2021 yılında, yüz milyonlarca lira kâr elde eden 21 elektrik dağıtım şirketine “Genel Aydınlatma Ödemeleri” adı altında 3 milyar 611 bin 389 TL ödendiği ortaya çıktı. Dağıtım şirketlerine yapılan ek ödemenin 2 milyar 900 milyon TL’lik kısmının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından karşılandığı belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2021 yılı verileri, elektrik dağıtım şirketlerine yönelik, ‘Fahiş kazanç’ iddialarını doğruladı. 2014-2019 yılları arasında, mülkiyeti TEDAŞ’a ait trafolardan toplam 201 milyon 691 bin TL reklam ve kira geliri elde eden şirketlere 2021 yılında, “Genel Aydınlatma Ödemeleri” adı altında 3 milyar 611 bin 389 TL ödendiği bildirildi. Isparta’da yurttaşı karanlığa mahkûm eden elektrik dağıtım şirketinin bağlı olduğu Akdeniz Enerji, genel aydınlatma ödemelerinden en fazla pay alan şirketlerden oldu.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, sokak ve caddelerin aydınlatılması faaliyeti kapsamında elektrik şirketlerine ödenen paranın detaylarını paylaştı. Elektrik şirketlerine 2021 yılında yapılan 3,6 milyar TL’lik ödemenin 2,9 milyar TL’sinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, 96,9 milyon TL’sinin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, 30,9 milyon TL’sinin ise İLBANK tarafından karşılandığı belirtildi.

En fazla pay alan şirketler

1 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılan toplam ödemeden elektrik şirketlerinin aldığı pay da açıklandı.

En fazla ödemeyi 347 milyon 599 bin TL ile Başkent Elektrik alırken aralarında Cengiz ve Kolin ortaklığı ile kurulan CK Akdeniz’in de olduğu fazla pay alan bazı şirketler ve aldıkları para şöyle sıralandı:

  • Toroslar:346 milyon 285 bin TL
  • Uludağ: 230 milyon 579 bin TL
  • Boğaziçi:213 milyon 376 bin TL
  • Yeşilırmak: 206 milyon 744 bin TL
  • Akdeniz:193 milyon 727 bin TL

Genel

Kocataş’ın ulaşım sorunu için İETT’de önemli toplantı

Published

on

blank

Kocataş Mahallesi’nde bir süredir ulaşım sorunu yaşanıyor. Yüksek enflasyonla birlikte mazotun çok pahalı olması nedeniyle bir süredir minibüs seferlerinin yapılmadığı Kocataş’ta minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesi, bir süredir ulaşım aksaklıklarının yaşanmasına neden olmuştu. Bu sorun, İETT Genel Müdürlüğü’nce yapılan toplantıda ele alındı.

Sarıyer’in Kocataş Mahallesi’ndeki ulaşım sorunu İETT Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantının gündem maddesi oldu. Mazotun pahalı olması nedeniyle masraflarını karşılamakta güçlük çeken minibüs esnafının bir süredir seferlerini yapmadığı Kocataş hattında minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesiyle birlikte ulaşımda önemli aksaklıklar meydana gelmeye başlamıştı.

GÜNDEM MADDESİ ULAŞIM VE OTOBÜS SORUNU

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Daire Başkanı Müfit Yetkin, İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon, Avrupa Yakası Muhtarlıklar Şube Müdürü Ali Öztürk, İETT Yolcu Hizmetleri Müdürü Büşra Boysan, İETT Avrupa Bölgesi Planlama Müdürü Suzan Tunç, İBB Mahalli İdareler Müdürü Ayşe Dündar, CHP İBB Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Görkem Kurşun ve Kocataş Mahallesi Muhtarı Serdal Doğan’ın katılımıyla Beyoğlu’nda düzenlenen toplantının gündem maddesi Kocataş’taki ulaşım ve otobüs sorunu oldu.

OTOBÜSLERİN TAMAMI DEĞİŞTİRİLECEK

Gerçekleşen toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kocataş Mahalle Muhtarı Serdal Doğan, “Mahallemizdeki ulaşımla ilgili yaşanan olumsuzluklar, otobüslerin sefer iptalleri, iptallerden dolayı oluşan aşırı yoğunluk, araç arızaları ve seferlerin yetersizliğini en ayrıntılı bir şekilde dile getirdik. Tarafımıza Kocataş Mahallemizde çalışan otobüslerin tamamının değiştirilerek, yaşanan olumsuzlukların bir an önce çözülmesi sözü verildi” diye belirtti.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Uygur Türklerinden Çin protestosu

Published

on

blank

Doğu Türkistan’da 30 katlı bir binada çıkan yangında 30 kişi hayatını kaybetti. Sarıyer Tarabya’da eylem yapan 500 kişilik Uygur Türkü, yangında Çin yetkililerinin ihmali olduğunu söyleyerek protesto etti.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde bulunan 30 katlı bir binanın 15’inci katında 24 Kasım Perşembe günü yangın çıktı. 21’inci kata kadar sıçrayan yangında 6 ev yanarken, 30 kişi hayatını kaybetti. Çinli yetkililerin, Uygur Türklerinin yaşadığı binada çıkan yangına müdahale etmediğini iddia eden Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyeleri Tarabya’daki Çin konsolosluğu önünde eylem yaptı. Pankart ve dövizler açan yaklaşık 500 kişilik grup, sloganlar atıp Çin’i protesto etti. Saat 1400’da başlayan ve 1 saat süren eylem basın açıklamasının ardından son buldu.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’den Amasra şehitlerinin çocuklarına eğitim bursu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, Amasra’daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarına eğitim desteği vereceğini açıkladı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, toplamda 55 çocuğa verilecek burs desteği için Sarıyerlilere ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Sarıyer Belediyesi Meclisi’nden oy birliğiyle geçen karar doğrultusunda; Türkiye’yi yasa boğan maden faciası sonrasında 42 maden işçisinin çocuklarına burs imkanı sağlanacak. 0-6 yaş arası 33 çocuğa 1.000 TL afet yardımı yapılacak. İlk, ortaokul ve lise olmak üzere 22 çocuğa ise 1.600 TL verilecek.

Yaraları Sarmak Hepimizin Görevi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptığı açıklamada; “Bartın’da yaşanan maden faciası hepimizi büyük acılara boğdu. Ailelerin yuvasına ateş düştü. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Zor koşullarda çalışarak evine ekmek götürme derdinde olan madencilerimizin bizlere emaneti olan ailelerine destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Devletimiz, STK’lar, hayırseverler üzerine düşen görevleri yerine getiriyorlar. Biz de yerel yönetim olarak ailelerimizin yanında olmak istedik ve meclisimizin oy birliği ile aldığı kararla çocuklarımıza burs desteği sağlayacağız. Yaraları sarmak hepimizin görevi” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank