Connect with us

Genel

Başkan Genç İBB Meclisi’nde Kanal İstanbul’u konuştu

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne Kanal İstanbul tartışmaları damga vurdu. Mecliste konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Kanal İstanbul’un hedefinin imar rantı olduğunu söyleyerek; “İlla bir kanal ısrarı olacaksa, gelin ne yapalım biliyor musunuz? Çocuklarımızın, gençlerimizin, torunlarımızın yarınlarını güvence altına alan, halkımızın rahat nefes almasını sağlayacak bir YAŞAM KANALI kuralım!” dedi.

İstanbul’a “Çılgın Proje” olarak 2011 yılında tanıtılan ve bilim insanlarını isyan ettiren Kanal İstanbul, İBB meclisinde konuşuldu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Kanal İstanbul’u mesleki yönden değerlendirerek, kentleşmeye etkisini anlattı. Toplantıda söz alan İnşaat Mühendisi Başkan Şükrü Genç, hazırlanan ÇED raporunun gerçek verileri yansıtmadığını belirterek, “ÇED raporunun ilk paragrafında kanal İstanbul için en önemli gerekçe “…günümüzde gemi trafiğindeki artış, tehlikeli/zehirli maddeleri taşıyan gemi geçişlerinin artması, kent üzerinde büyük baskı ve tehdit” olarak gösterilmektedir. Daha ilk paragraf, en önemli gerekçe doğru değil. Çünkü 2006 yılında 54 bin 880 gemi geçen İstanbul Boğazı’ndan; 2020 yılında 38 bin 404 gemiye düşmüştür. Yani 14 yılda yüzde 30 azalma yaşanmıştır. Kaldı ki bütün bilimsel veriler gemi geçiş sayısının önümüzdeki yıllarda daha da azalacağını gösteriyor” dedi.

KANAL İSTANBUL TASARIM PROJESİDİR

Yeni şehir adı altında hedefi imar rantı olan Kanal İstanbul’un aslında tasarım projesi olduğunu ifade eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç şöyle konuştu; “Mühendislik hizmeti almamış, bilimsel nitelikleri olmayan söylemler ve sorunlar barındıran, varsayımlara dayanan, kendi içerisinde çelişkiler barındıran (Özellikle ÇED raporunda), uzmanları ve uygulayıcıları dâhil etmeyen, kısacası, hazırlayanların dahi yapılabileceğine inanmadığı çok net olan metinlerden oluşan ısmarlama hazırlığa proje denmesi mümkün değildir. Net olan bir şey var ki; bu “çılgınlık” ne gündemdir, ne ihtiyaçtır ne de önceliktir. Madem bu kadar büyük bir bütçe düşünülüyor. O zaman maceraya ne gerek var? Bugüne kadar doğa ile inatlaşmanın, bilimi yok saymanın bedeli hep ağır olmuştur. Son sözü her zaman doğa söylemiştir! Kanal İstanbul ısrarcılarını buradan uyarıyorum, gelecekte, geri dönüşü olmayacak bedeller ödetmeye kimsenin hakkı yok. Bilime rağmen, bilime karşı hareket edilemez!” dedi.

RAPORA UYULMADIĞI İÇİN YÜZLERCE İNSANIMIZI KAYBETTİK

Ekolojik dengenin bozulmasıyla birkaç ay önce, Giresun, Ordu, Rize, Kastamonu, Sinop ve Bartın’ı etkileyen, Bozkurt ilçesini adeta yerle bir eden sel felaketlerini ve ciğerlerimizin yakan orman yangınlarının unutulmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Genç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı Ocak ayı Meclis toplantısının 3. oturumunda şunları söyledi; “Yüzlerce insanımızı, çok önceden hazırlanan bilimsel raporlara uyulmadığı için kaybettik. Bedeli insanımız, bölgemiz ve ülkemiz için ağır oldu. İster küçük, ister büyük bir proje yapmak niyetinde olunduğunda, her şartta tasarlama, planlama, projelendirme, uygulama, raporlama aşamaları eksiksiz uygulanmalıdır.

HİÇBİR DOĞRU GEREKÇE YOK!

Çok tartışılan sözde ÇED raporunun ilk paragrafında kanal İstanbul için en önemli gerekçe “…günümüzde gemi trafiğindeki artış, tehlikeli/zehirli maddeleri taşıyan gemi geçişlerinin artması, kent üzerinde büyük baskı ve tehdit” olarak gösterilmektedir. Daha ilk paragraf, en önemli gerekçe doğru değil. Çünkü 2006 yılında 54 bin 880 gemi geçen İstanbul Boğazı’ndan; 2020 yılında 38 bin 404 gemiye düşmüştür. Yani 14 yılda yüzde 30 azalma yaşanmıştır.  Kaldı ki bütün bilimsel veriler gemi geçiş sayısının önümüzdeki yıllarda daha da azalacağını gösteriyor. Çünkü, dünya genelinde petrol rezervleri azalıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları yaygınlaştırılıyor. Akaryakıt gemilerle taşınma yerine boru hatları ile taşınıyor. Birim başına maliyetleri azalıyor. İklim değişikliği nedeniyle yeni taşıma rotaları oluşturuluyor. Rusya’nın Karadeniz yerine Baltık Denizi limanlarına ağırlık vermesi, gibi çok çeşitli gerekçeler önümüzdeki yıllarda da azalmanın devam edeceğini göstermektedir.

KANALDA DA KAZALAR YAŞANACAK

İstanbul Boğazı’nda alınan önlemler ile son 25 yıldır trajik bir kaza yaşanmamıştır. 2004 – 2019 arası meydana gelen kaza sayısı 86, geçen gemi adedi ise 779 bindir.  Kazaların yüzde 34’ü seyir hatalarından, yüzde 66’sı ise gemilerde meydana gelen arızalardan kaynaklanmaktadır. Geminin dümeni kilitlenmekte ve kıyıya oturmaktadır. Bu tür kazalar kanalda da yaşanacaktır. Hatta kanalın boyutlarının küçük olması nedeni ile arıza sonucu karaya oturma gibi sonuçlar daha sık gerçekleşecek, kazalara müdahale ise Süveyş Kanalı’nda yaşanan kaza da olduğu gibi zor olacaktır. Tek yönlü trafik uygulamasına geçilmesi, tankerlerin Boğaz’ı sadece gündüz kullanabilmesi, 250 metrenin üzerindeki tankerlere hem kılavuz kaptan hem de römorkör bulundurma zorunluluğu getirilmesi, gelişen teknolojinin de imkânları artırması ile güvenlikte başarı sağlanmış, uzmanların önerdiği maddi külfet getirmeyecek ilave emniyet tedbirleri ile deniz trafiği çok daha emniyetli hale getirilebilir.

KANAL, TERCİH SEBEBİ OLMAYACAK

Başka bir açıdan bakalım. Bir tarafta en sığ yeri 25, en dar yeri 698 metre olan İstanbul Boğazı, diğer yanda ise en sığ yeri 20,75, en dar yeri 275 metre olan Kanal İstanbul. Kanalın Boğaz’a göre daha dar ve sığ olması büyük tonajlı gemiler için büyük risk barındıracak, arıza sonucu karaya oturma gibi sonuçlar daha sık gerçekleşecektir. Bu nedenle kanal tercih sebebi olmayacaktır. Büyük gemiler kanaldan geçemezken, küçük gemiler ise kılavuzluk ücreti ödememek için İstanbul Boğazı’ndan geçmeye devam edecektir. İstanbul Boğazı’ndan geçmek üzere gemilerin bekleme süresi iddia edildiği gibi günler, haftalar ve aylar değil sadece 14 saattir. Bu da oldukça olağan bir durumdur.  Kanal İstanbul 45 km, İstanbul Boğazı ise 30 km uzunluğa sahiptir. Doğal olarak oluşmuş, daha kısa bir su yolumuz varken daha uzun, daha dar ve sığ bir kanaldan gemiler geçmeyi tercih etmeyecektir. İlla bir kanal ısrarı olacaksa, gelin ne yapalım biliyor musunuz? Çocuklarımızın, gençlerimizin, torunlarımızın yarınlarını güvence altına alan, halkımızın rahat nefes almasını sağlayacak bir YAŞAM KANALI kuralım!”

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank