Connect with us

Genel

Başkan Genç İzmir’deki deprem bölgesinde

Published

on

blank

İzmir’de meydana gelen 6,9’luk depremin ardından bölgeye giden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, afet alanında incelemelerde bulundu. Başkan Genç yaptığı açıklamada, “Bugün rahat ve çabuk para kazanayım hesabının geldiği nokta bu” dedi.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve 100 kişinin yaşamını yitirdiği İzmir depreminin ardından İstanbullu belediye başkanlarıyla bölgeye giden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yıkılan binaların enkazında yapılan arama – kurtarma çalışmalarını yakından izledi. Depremden en çok etkilenen Bayraklı’da incelemelerde bulunan Başkan Genç, daha sonra AFAD’ın depremzedeler için kurduğu çadırları ziyaret etti. İzmirli vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Genç, ihtiyaç halinde Sarıyer Belediyesi olarak her türlü desteği verebileceklerini belirtti. Başkan Genç’in danışmanları da deprem bölgesindeki ihtiyaçlarla ilgili rapor hazırladı. Sarıyer Belediyesi’ne bağlı görev yapan 6 mühendisin de önümüzdeki günlerde İzmir’e giderek teknik incelemelerde bulunacağını belirten Genç, “20-25 yıllık bina inşaatçılıkta yeni bina demektir. Malzemeye baktım, içinden çıkan demire baktım çok fena, beton diye bir şey yok” dedi.

BİNALAR MÜHENDİSLİK HİZMETİ ALMAMIŞ

Afet bölgesinden Ege TV yayınına katılan Başkan Şükrü Genç, yaşanan depremin mühendislik açısından değerlendirmesini yaptı. Binaların mühendislik hizmeti almadığını söyleyen Başkan Genç şöyle konuştu; “Türkiye gerçeği; yine hüsran, yine sıkıntı, yine ağlama duvarları… Ben korkuyorum ki yine bir kaç gün sonra unutulacak, yine önlem alınmayacak, yine ders çıkarılmayacak, yine ağır bedeller ödenecek. Bir gerçek var ki Türkiye deprem kuşağında ve bunun kaçışı yok. Bu yüzden zemin etüdünü ona göre yapacaksın, binanı ona göre yapacaksın. Burada binalar ruhsatlı ama mühendislik hizmeti almamış. Olay başladığından itibaren herkesin söylediği bir şey var ki bu bölge eski bostanların ve alüvyon zeminin olduğu bölgeler. Bu bölgede yaşayanlar biliyorlar ama bugün rahat ve çabuk para kazanayım hesabının geldiği nokta bu. Bu hatalar sonucunda bedel ödeniyor.

HEPİMİZE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Bu binalar çok eski binalar değil. 20-25 yıllık bina inşaatçılıkta yeni bina demektir. Malzemeye baktım, içinden çıkan demire baktım çok fena, beton diye bir şey yok. Yandaki binalarda aynı şekilde. Esas bundan sonrası zor. Hepimize büyük görevler düşüyor. Özellikle yerel yönetimler daha fazla işin içerisinde olmalı. Bütün belediyeler İzmir halkına destek olma noktasında ellerinden geleni yapıyor. Sarıyer Belediyesi’nden 6 mühendis geliyor teknik tespitleri yapmak için. Hiç vakit kaybetmeden çalışmalara başlamalıyız. Bu depremin İstanbul’da olduğunu düşünemiyorum. Burası bize bir başlangıç olmalı. İstanbul için  de çalışmaya başlamamız gerekiyor.

BURADAKİ DAYANIŞMA BENİ GURURLANDIRIYOR

Deprem konusunda hala çok eğitimsiziz. Biz deprem kuşağındayız bu nedenle eğitim çok önemli. Eğitime çocuklardan başlamalı. Reklamlarda, dizi aralarından mutlaka insanlara depremle alakalı videolar gösterilmeli. Her an deprem olabilir. Bu eğitimi herkes almalı. Deprem öldürmez, insanların ihmalkârlığı öldürür. İnsanların cehaleti, yapılan binalarda hatalar, kullanılan malzemelerdeki kepazelikler olayı bu noktaya getirmiştir. Bizim insanımız bu günlerde büyük dayanışma gösteriyor. Bu dayanışmayı normal zamana taşımalıyız. Buradaki dayanışmayı görünce çok gururlandım. Herkes gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Türkiye’nin her yerinden inanılmaz yardımlar geliyor. Ciddi bir zayiat var. Neye ihtiyaç olduğu bilinmeli, araştırılmalı, Tunç Soyer başkanın söylediği uyku tulumu, mat ve battaniyeye ihtiyaç var.  Şu an pandemi sürecimiz devam ediyor. Deprem bu süreci unutturmamalı. Hepimiz burada maskeliyiz, kurtarma ekiplerimiz maskeli. Herkes bu konuda da üzerine düşeni yapmalı.”

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler