Connect with us

Genel

Büyükdere’deki tarihi karakol uyuşturucu yatağı haline geldi

Published

on

blank

Büyükdere’de bulunan tarihi Topçu Karakolu, uyuşturucu bağımlılarının meskeni oldu. Çevredeki vatandaşlar ise yaşanan bu durumdan oldukça rahatsız ve de tedirgin olduğunu ifade etti.

Sarıyer Büyükdere Mahallesi’nde bulunan tarihi Topçu Karakolu, uyuşturucu bağımlılarının meskeni oldu. 1911 yılında Sultan Mehmet Reşat tarafından yaptırılan ve konum bakımından İstanbul Boğazına hakim olan Karakol, 1958 yılına kadar 3. Kolordu Komutanlığı tarafından karakol olarak kullanıldı.

Karakolun taşınmasının ardından tarihi bina 1958-1980 yılları arasında askeri lojman olarak kullanıldı. Zaman içerisinde iki katlı binanın içerisindeki ahşap yapılarda çökmeler meydana geldi. Mahalle sakinlerinin iddialarına göre ise madde bağımlısı kişilerin burayı mesken tuttuğu öğrenildi.

Tarihi binanın duvarlarındaki yazılar ve içerisinde bulunan çöpler dikkat çekti. Çürümeye terk edilen binanın çöken ikinci katı mahalle sakinlerini yıkılma korkusuyla tedirgin ederken, binanın bahçesinde bulunan köpek çadırları da dikkat çekti.

Genel

Büyükdere’deki kafenin bahçesinde faciadan dönüldü

Published

on

blank

Büyükdere’de kafenin bahçesinde bulunan 2 ağaç devrildi. Ağaçların devrildiği anda altlarında kimsenin olmaması olası facianın önüne geçti.

Sarıyer Büyükdere’de kafenin bahçesinde bulunan çam ağacı, saat 13.00 sıralarında yanındaki ağacın üzerine devrildi. Üzerine binen ağacın ağırlığına dayanamayan diğer ağaçta devrildi. Kafenin bahçe çitlerini yıkarak sokağa devrilen ağaçlar ağaç motorlu testere ile kesilerek kaldırıldı. Ağaçların devrildiği anda sokakta ve kafenin bahçesinde kimsenin olmaması olası faciayı önledi.

Continue Reading

Genel

Peyker Şimşek: Girişimci, cesaretli kadınlarla yol yürümek istiyoruz

Published

on

blank

Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi Başkanı Peyker Şimşek, kadınları sosyal ve ekonomik anlamda güçlendirmek için, tüm girişimci ve cesaretli kadınları kooperatiflerine beklediklerini belirtti.

Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi Başkanı Peyker Şimşek yaptığı açıklamada, “Ortakların tümü kadın olan Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi’nin amacı; çalışma imkanı bulamayan kadınlara iş imkanı sağlamak, ev eksenli çalışmalarını anlamlı, yararlı üretimlere dönüştürmektir. Kadınların yoksullukla mücadelesinde aile bütçelerine katılmalarını sağlamaktır.

Dar gelirli kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlenmeleri için onlarla birlikte çalışmaktadır.

Kadınların mücadelesinden aldığı ilhamla kadınlar, toplumun her alanında eşit bireyler olana kadar çalışmaya  devam ediyor.

Kadınlar, pandemi döneminde çok daha fazla ücretsiz ev içi bakım yükü üstlenmek zorunda kaldılar.

Toplumsal eşitliksizler keskinleşti. Gelir eşitsizliği kalıcı hale geldi.

Tüm zorluklara rağmen dayanışma içerisinde umudu yeşertip birlikte olup, birbirini güçlendirmeye, yaşamı daha iyi hale getirmek için mücadelemiz sürmektedir.

Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi olarak, Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı(KEDV) olmak üzere tüm STK’ların  desteğini gördü. Bu destekle bölgemizdeki kadınları ekonomik ve sosyal olarak güçlendirecek yeni projelere imza attı. Bu projeleri hep birlikte yürütmek amacıyla girişimci, cesaretli kadınlarla birlikte yol almak istiyoruz.

Yeni çalışma ve yol arkadaşlarımızı kooperatifimize bekliyoruz.” dedi.

Continue Reading

Genel

Başkan Genç’ten ve CHP Sarıyer örgütünden esnaf ziyareti

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP Sarıyer ilçe örgütü, Ekrem İmamoğlu’nun İBB’yi kazanmasının 2. yıldönümü olan 23 Haziran’da Sarıyer esnafına ziyaret gerçekleştirdi.

25 yıl sonra Ekrem İmamoğlu ile önce 31 Mart’ta, ardından da 23 Haziran’da 806 bin oy farkla iki kez üst üste İBB’yi kazanan Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), 23 Haziran 2019 İstanbul seçimlerinin 2. yıl dönümünde İstanbul’un 39 ilçesinde eş zamanlı saha çalışması gerçekleştirdi. Sarıyer’de de gerçekleştirilen çalışmada, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve başkan yardımcısı Nadir Günday, CHP Antalya Milletvekili Cahit Arı, CHP PM Üyesi Ayşe Eser Danışoğlu, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve yöneticileri, CHP Sarıyer Kadın Kolları Başkanı Sunay Sevinç, Antalya Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyeleri ve partililer yer aldı.

ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİ

23 Haziran seçimlerinin 2. yıldönümünde Sarıyer esnafına, vatandaşlara bir kez daha teşekkür eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, esnafın koronavirüs salgını nedeniyle yaşadığı mağduriyet karşısında sorunlarını ve taleplerini dinledi, Esnafla fikir alışverişinde bulundu. Sokaktan geçen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Başkan Genç, bazı vatandaşlarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

blank

Continue Reading

Popüler