GenelSon Dakika

Çayırbaşı’nı ve tüm Sarıyerlileri sevindiren haber

Yıllardır bir çok siyasetçi ve bürokratın büyük çaba gösterdiği ama bir türlü başarmaya Muaffak olamadığı ve çürümeye terk edildiği Atatürk’ün mirası Çayırbaşı Fidanlığı’nda mutlu sona çok az kaldı. 

1928 yılında Atatürk’ün emriyle kurulan Büyükdere fidanlığının kuruluş hikayesi oldukça ilginç, Atatürk’e ikram edilen meyve tabağındaki meyvelerin hangi bahçeden toplandığını soran ve birkaçı dışındakilerin yurtdışından getirildiğini öğrenen Atatürk, yetkililere talimat vererek Türkiye’nin ilk meyve bahçesi ve fidanlığı ile aynı zamanda ülkemizin ilk Bahçıvan okulunun da kurulması talimatıyla fidanlık ve o zamanki ismiyle Bahçıvan yetiştirme yurdunun temeli atılmış olur ve 1936 senesinde faaliyete geçer.

200 ÇEŞİT MEYVE FİDANI

Bahçıvanlık okulundan binden fazla kişi mezun olur ve hiçbirisi işsiz kalmaz, güzel maaşlı işlere girer. Büyükdere Fidanlığı’nda yerli ve yabancı menşeli 200 civarında meyve fidanı yetiştirilirken, İtalyanlar tarafından kurulan fidanlıkta sadece burada yetiştirilen 3 renkli kayın, bodur at kestanesi gibi özel türlerin yanında sadece 15 çeşit Armut fidanı yetiştirilmekteydi. 2001 yılında İl Özel İdaresi tarafından kapatılan Fidanlık ve Bahçıvanlık Okulu bugün ise tam anlamıyla harebe durumundadır. 300 dönümlük arazinin bir bölümünden Çayırbaşı Tüneli bağlantı yolu geçirildi ve altında ise Büyükşehir belediyesinin araç parkı bulunuyor, hemen yan tarafında ise Karayolları 3. Bölge yol bakım işletme müdürlüğünün şantiyesi bulunuyor. Şantiyeden sonraki şimdi satış yapılan teşhir merkezine kadar olan bölüm ise kelimenin tam anlamıyla bir çöplük halinde. Bahçeköy caddesi tarafında yol genişlemesi nedeniyle bir bölümü ana yola dahil edilen fidanlıkta eskiye ait neredeyse hiçbir şey kalmadı. Bütün binalar virane şeklinde ve her yer çöplük içerisinde. Faal olduğu dönemde idari bina olarak hizmet vermekte olan ana binanın hali ise içler acısı durumda. Binanın, kapıları, pencereleri, elektrik tesisatı ve para edecek neyi varsa hepsi talan edilmiş, bina bimekanların ve uyuşturucu müptelalarının sığınak yeri olmuş. Bu durumdan çevre esnafı da çok şikayetçidir. Esnaflar, akşamları evsizlerin ve uyuşturucu kullananların binaya geldiğini, binada sökülmedik bir yer kalmadığını, şu anda sadece duvarlardan ibaret olduğunu söylüyor.

DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK

Bir zamanlar film ve klip çekimlerine ev sahipliği yapan 40 yıllık dişbudak ağaçlarından oluşturulan ve başka hiç bir yerde eşi benzeri bulunmayan yeşil tünelin son hali ise içler acısı vaziyette. Şu anda satış yapılan yer haricinde kalan bölümleri kelimelerle tarif etmek mümkün değil, gidip bizzat rezaletin boyutunu görmeniz gerekir. Yıllardır birçok yöneticinin orada bir şeyler yapma hayali hep suya düştü. Geçmiş dönem Belediye Başkanı Sedat Özsoy, o araziye bütün kamu binalarının bir arada olduğu kompleks yapmak istemiş; ancak başarılı olamamıştı.

EKREM TEKÇE, YAŞAM BAHÇESİ YAPILMASINI İSTEDİ!

2016 yılında Meclis üyesi Ekrem Tekçe tarafından söz konusu arazinin Park yapılarak Sarıyerlilerin hizmetine sunulması için bir önerge verilmiş; lakin söz konusu alanın Sarıyer Belediyesi’ne devri için bir talepte bulunulmuş; ancak bu talep, dönemin AKP’li İBB’si tarafından kabul görmemiş.

KADİR TOPBAŞ REAKRASYON ALANI SÖZÜ VERMİŞTİ!

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un en güzel koylarından birisi olan Büyükdere koyundaki bu paha biçilmez araziye otel yapmak isteyenlere karşı çıkmış ve valilikten resmi yazıyla buranın kendilerine tahsis edilmesini isteyerek, buranın Atatürk’ün mirasına uygun bir şekilde yeniden canlandırılacağını söyleyerek Cumhurbaşkanlığı köşkü dahil olmak üzere ülkemizin birçok bölgesine çiçek tohumu ve fidan gönderen bu güzide işletmeyi okuluyla birlikte tekrar eski günlerine getirme sözü vermişti. Büyükşehir Belediyesi’nin planlarına göre burada halkın istifade edeceği rekreasyon alanları oluşturulacağı sözü maalesef lafta kaldı.

HER ŞEY FARUK ÖZDEMİR’İN MUHTAR OLMASIYLA DEĞİŞTİ!

2019 Yerel ve Mahalli İdareler seçimlerinde Çayırbaşı Mahalle Muhtar Adayı olarak seçimlere giren ve halka verdiği sözler ile sandıktan birinci sırada çıkarak mühürü alan Faruk Özdemir, 18.07.2019 ve 19.10.2019 tarihli yazılarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Fidanlık alanının  Rekreasyon alanı ve Afet sonrası toplanma bölgesi olarak dizayn edilmesi önerisini sunarak, seçimlerden önce azalarıyla birlikte Çayırbaşı halkına vermiş oldukları sözü yerine getirmek için somut adımlar attı ve bununla da yetinmeyerek, 02.03.2020 tarihli bir yazı ile Sarıyer Kaymakamlığı’na Mahallesinin en büyük sorunlarından birisi olan işsizliğin fidanlık alanında oluşturulacak, fidan satışı, kafeterya vs. gibi alanlarda çalıştırılacak elemanların mahallesinden temin edilerek azaltılabileceğine dair görüşlerini bildirdi.

SADECE RESMİ YAZIŞMALARLA YETİNİLMEDİ

Muhtar Faruk Özdemir ve azaları, yaptıkları resmi yazışmalarla yetinmeyerek ulaşabildikleri siyasetçi, bürokrat ve hatırı sayılır kişileri de devreye sokarak bu çok önem verdikleri projelerinin hayata geçirilmesi için büyük çaba harcadılar. Harcanan bu çabalar, göreve geldiklerinin birinci yıl dönümüne denk gelen bir sürede meyvesini verdi ve İBB yetkilileri fidanlık alanının rekreasyon alanı olarak düzenlenmesini yatırım programına aldılar. Geçtiğimiz günlerde İBB Daire başkanı alana gelerek yetkililerle incelemede bulundu ve projenin detaylandırılması talimatını verdi. Bittiği zaman sadece Çayırbaşı ve Sarıyer’in değil, İstanbul’un en güzel mesire yerlerinden birisi olacak olan fidanlık, yıllar sonra çürümekten kurtularak İstanbulluların rahatça nefes almasına olanak sağlayan harika bir yer olacak. Bugüne dek kimsenin yapamadığını Faruk Özdemir ve ekibi başardı.

HEMEN KARŞISINDA POLİS MERKEZİ OLACAK

Fidanlık alanının hemen karşısındaki belediyeye ait binanın Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilmesiyle birlikte Çayırbaşı Polis merkezinin açılacak olması, fidanlıktaki güvenlik endişesini de sıfıra indirecek. Muhtar ve ekibinin daire başkanıyla fidanlık alanında yaptığı incelemede hastanenin karşısındaki büyük alanın otopark olarak değerlendirilmesinin hem parka gelecek, hem de hastaneye gelecek vatandaşlar için çok iyi olacağı fikride çok beğenilerek projeye dahil edildi. Böylelikle en az bin araçlık bir otopark oluşturalacak ve hem hastane için gelen hem de parka gelen insanların otopark sorunu olmayacak.

SAHİLLER BİRAZ OLSUN RAHATLAYACAK

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte İstanbulluların akın akın geldiği Sarıyer sahilleri, açılacak olan parkla birlikte rahatlayacak. Rekreasyon alanının içinde çocuklar için oyun alanları, çay bahçeleri, yürüyüş parkurları ve dinlenme tesisleri yer alacak.

FİDANLIK FİKRİNİ ÇOCUKLUK ARKADAŞIM SADİ CANLI VERDİ

Faruk Özdemir, Muhtar adayı olduğunda vatandaşlarla bire bir görüşmeler yaparak dilek ve önerilerini aldığını belirterek,”aynı sokakta büyüdüğümüz Sadi Canlı’ya muhtar seçilirsek İBB’den ilk olarak ne isteyelim diye sorduğumda verdiği tek cevap, Fidanlığın Park yapılmasını istemesi olmuştu, isim konusunda bir önerin var mı diye sorduğum zaman ise Park olsun da adı ne olursa olsun demişti. Bu görüşmeden sonra yapılacaklar listemin başına bu öneriyi koydum ve ekip arkadaşlarımla birlikte bütün kanallardan bu iş üzerine yoğunlaştık ve artık gerçekleşme aşamasına geldi bu vesile ile çocukluk arkadaşım Sadi Canlı’ya ayrıca teşekkür ederim”

BU BAŞARI EKİP İŞİ, BİRLİKTE BAŞARDIK

Faruk Özdemir, yaptığı açıklama ile görevdeki ilk bir yılında halka vermiş olduğu sözlerin neredeyse tamamını tutmanın huzuru ve mutluluğu içerisinde olduğunu belirterek, “Öncelikle, İlçe Kaymakamımız Sayın Mehmet Özer’e, Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç’e, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’na teşekkürlerimi sunarım. Aza arkadaşlarıma, benimle çalışmayı kabul ettikleri için ayrıca teşekkür ederim. Amacımız, bizlere güvenip oy veren komşularımızı birlikte bir bütün halinde hareket ederek, seçimler öncesinde ne söz verdiysek biri hariç yerine getirdik. Tabi görev süremiz içerisinde öngörmediğimiz, sonradan karşılaştığımız birçok sorunu da çözdük. Mesela, hidrant konusu göreve geldikten sonra çok elzem olduğunu gördüğümüz ve öncelik verdiğimiz bir sorundu ve çok şükür çeşitli bölgelere koydurmuş olduğumuz 6 adet hidrant ile bu sorunu hallettik. Vaatte bulunupta yapamadığımız tek şey, tabi ki şimdilik mutlaka bunun yerine getirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Yerine getiremediğimiz tek şey sağlık ocağına iki aile hekimi atanmasıydı. Malumunuz içinde bulunduğumuz salgın ortamı nedeniyle doktorlarımızın büyük bir bölümü pandemi ile mücadelede kullanılıyor. Bu kriz biter bitmez bu sözümüzü de yerine getireceğiz. Ben ve arkadaşlarım Çayırbaşı fidanlığımızın halkımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerken, koronavirüs illetinden bir an önce kurtulmayı ve hastalarımıza acil şifa dileklerimizi iletirken şunu söylemek istiyoruz; bu ortaya çıkacak olan güzelliği görmek istiyorsanız, lütfen evde kalın.”

Kaynak: Simas Haber Ajansı

blank
Etiketler

Bir Cevap Yazın

Bu haberi okumak isteyebilirsiniz

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı