Connect with us

Genel

CHP Ekonomi Masası Maslak’ta

Published

on

blank

CHP Ekonomi Masası, Sarıyer Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nde esnafları dinledi. Toplantıda sektörün ve esnafın sorunları dinlenirken çözüm önerileri de dile getirildi.

CHP Ekonomi Masası toplantıları, Sarıyer Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nde devam etti. Oto Sanatkarlar Odası’nda esnaf ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda, CHP Milletvekilleri İlhan Kesici, Tahsin Tarhan, Aykut Erdoğdu ve Gökan Zeybek, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve başkan yardımcıları yer aldı ve esnafların sorunlarını dinledi. İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Keskin oto sanayide yaşanan sorunları ve sektörün hangi konularda baskı altında olduğunu anlattı.

“ESNAF EKONOMİNİN KILCAL DAMARI”

İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Esnaf son dönemde bu yeni düzende neo-liberal düzende esnaf ekonominin yükü gibi algılanıyor” ifadesini kullandı. Erdoğdu, şunları söyledi:

“Sanki sizin üretiminiz yok, sanki ekonomiye bir şey katmıyormuşsunuz sadece yük oluyormuşsunuz gibi bir algı var. Öncelikle bunun doğru olmadığını anlatmak ve anlamak zorundayız. Bütün esnaf için söylüyorum esnaflar ekonominin kılcal damarıdır. Burada oluşacak bir tıkanma bütün ekonomi bozacak bir durum ortaya çıkar. Son birkaç yıldır ağır bir kriz altındasınız, mevcut birikimlerinden yediğinizin farkındayız. Buna daha fazla dayanamayacağınızı biliyor. Sizlerin en büyük zorluğun sigorta şirketleri ile olduğunu dinledik. Sektörün yüzde 95’ı yabancıların elinde. Sigorta zorluğu sadece sizin için değil araç kullanıcıları için de geçerli. Çünkü Türkiye oransal olarak en yüksek primleri ödeyen ülke. El emeği ile hasar gören araçları tamir eden siz esnafların haklarınızı alamadığınız biliyor.”

“SEKTÖRÜN AYAKTA KALMASI ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN ÖNEMLİ”

Sigorta şirketleri ile yaşadıkları problemleri olduğunu belirten İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Keskin, “Sigorta şirketleri otomotiv sektörünü istediği gibi yönlendiriyor. Eksper bize geliyor. 1975’ten bugüne burada çalışıyorum. Bugüne kadar böyle muazzam bir baskı görmedim. Eksperler sigorta şirketi tarafından atandığı için biz dosya alabilmek için ‘sigorta şirketlerinin kriterlerine uymak zorundayız’ diyorlar. Biz de sigorta şirketleri Hazine’yi temsil ediyorsa o zaman dosya ücretini oradan alsın. Parça tedarikinde bizi bir firmaya doğru yönlendiriyor” dedi.

Genel

Erhan Vergili yetim ve öksüzlerin yüzünü güldürüyor

Published

on

blank

İşadamı Erhan Vergili tarafından başlatılan ve hayırseverlerin katkılarıyla yapılan yetim-öksüz çocuklara bot ve mont yardımı başladı. Yardımla ilgili konuşan Vergili, “Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır” dedi.

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle adından sıkça söz ettiren hayırsever işadamı Erhan Vergili, hayırseverlerin de katkılarıyla bu kez yetim ve öksüz ilkokul ile ortaokul öğrencilerinin yüzünü güldürdü. Alınan bilgilere göre, mont ve bot dağıtımı önümüzdeki günlerde de devam edecek.

“Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erhan Vergili, “Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanı olduğum dönemde verdiğim söz üzerine yetim ve öksüz öğrencilere bot ile montların dağıtımına başladık. Her ne kadar görevden ayrılsam da verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. İçerisinde bulunduğumuz zorlu şartlarda yavrularının ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanan ailelerimize bir nebze nefes olup, çocuklarımızın yüzünü güldürüyoruz. Bu hayra vesile olan tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Bizim burada yaptığımız yardım siyaset üstüdür. Her bir hayırseverimizin siyasi düşüncesi farklı olabilir. Fakat mevzu vatandaşa hizmet, çocukları mutlu etmek olunca farklılıklarımızı bir kenara bıraktık, ortak bir paydada buluştuk. Bot ve mont yardımlarının yanı sıra Sarıyerli çocuklara önümüzdeki süreçte önemli sürprizlerimiz de olacak. Ailelerimizin şahsi sosyal medya hesaplarımı ve Beklenen Geliyor Sarıyer isimli sosyal medya gruplarımızı takip etmelerini rica ediyorum. Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır. Bundan sonra yapacağımız projelerde de kendisinden ilham almaya devam edeceğiz. Ben ve arkadaşlarım Ahmet Davutoğlu’nun bize gösterdiği yolda, belirlediği hedefte, çizdiği yol haritasında yorulmadan yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Yeniköy’de bir okulun bağış kutusu çalındı

Published

on

blank

Yeniköy’de bir okulun bağış kutusu çalındı. Kutunun çalındığını fark eden okul yetkilileri durumu polise bildirdi. Bağış kutusunu çalan 2 şüpheli polis ekiplerince yakalandı.

Sarıyer’in Yeniköy Mahallesi’ndeki bir okulun bağış kutusu çalındı. Kutunun çalındığını fark eden okul yetkilileri durumu polise bildirdi. Okulun şikayeti üzerine inceleme başlatan polis, güvenlik kamera kayıtlarını inceledi. Görüntülerde şüphelilerin M.A.M.(18) ve E.G.(20) olduğunu belirledi. Polis ekiplerince yapılan çalışmalarda, şüphelilerin çaldıkları paraları bir benzin istasyonunda, kağıt para olarak değiştirdikleri tespit edildi. Polis, 2 şüpheliyi Sarıyer’deki evlerinde yakalayarak gözaltına aldı. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Boğaz’ın en güzel manzaralı kütüphanesi açıldı

Published

on

blank

Zengin kitap koleksiyonu ile hizmete açılan Büyükdere Kütüphanesi, konforlu çalışma alanları ve eşsiz Boğaz manzarası ile Sarıyerlilerin yeni gözdesi oldu. 14 Kasım’da açılan kütüphane daha birinci ayını doldurmadan 3 bin 500 müdavimini ağırladı. Özellikle gençlerin akın ettiği kütüphane ziyaretçilerin iyi vakit geçirebilecekleri bir yaşam alanı olarak tasarlandı.

Sarıyer’e değer katan projeler arasında yer alan Büyükdere Kütüphanesi, modern ve çeşitli kitap koleksiyonu ile birçok öğrenci ve yetişkinin yeni gözde merkezi oldu. Daha önce eski başkanlık binası olarak kullanılan bina, aynı anda 80 kişilik çalışma kapasitesine sahip bir kütüphaneye dönüştü.

İçerisinde 10 bin 199 kitap ve 25 bin 713 elektronik kitap bulunan kütüphane 3 kattan oluşuyor. Üç adet yetişkin kitaplığı ve çalışma salonu, 1 adet çocuk kitaplığı, okuma ve dinlenme alanı, toplantı odası ve kış bahçesi bölümleri bulunuyor. 7’den 70’e tüm yaş gruplarını ağırlayan kütüphanede öğrenciler araştırmalarını yapıp ders çalışırken, kadınlar okuma saati yapıyor. Ufak bir mola vermek isteyenler ise yeşillikler içerisinde bulunan kış bahçesinde muhteşem manzaraya karşı çaylarını yudumluyor, sohbet ediyor.

ARADIĞINIZ KİTABI SANİYELER İÇERİSİNDE BULUN

Kütüphanede YORDAM Kütüphane Otomasyon programı kullanılıyor. Tüm kitaplar otomasyon programında kayıtlı. KİOSK (Katalog tarama cihazı) sayesinde kullanıcılar aradığı kitabı saniyeler içerisinde bulabiliyor. Kullanıcılar kütüphaneye gelmeden internet üzerinden de kitap ismi, ISBN, yazar adı gibi birçok farklı seçenek üzerinden katalog taraması yapabiliyor.

ÜYE OLUP, ÖDÜNÇ KİTAP ALABİLİRSİNİZ

Ödünç kitap alabilmek için ise üye olmak zorunlu. Üye olmak isteyen kullanıcılar kimlik bilgilerini içeren belge ile kütüphaneye gelip üye formunu doldurmalılar. 18 yaşından küçük kullanıcılar ilk başvurularını velisi ile birlikte yapmalı. 11 yaş altı kullanıcılar ise kütüphaneden velileri eşliğinde yararlanabilir.  Aynı zamanda bir kullanıcı aynı anda 3 adet kitabı 15 gün süreyle ödünç alma hakkına sahip. Her bir kitap için 7 gün uzatma hakkı tanınıyor.

SARIYER DİJİTAL KÜTÜPHANE

Geleneksel kütüphanelerin teknoloji ile birleşmesi sonucunda ortaya çıkan dijital kütüphane ile Sarıyer bölgesinde ikamet eden vatandaşlar istedikleri yerden (tablet, telefon, bilgisayar) aracılığıyla dijital kütüphane uygulamasına erişim sağlayabilir. Dijital kütüphanede 25 bin 713 adet elektronik kitap yer almaktadır.

Continue Reading

Popüler

blank