Connect with us

Genel

CHP Ekonomi Masası Maslak’ta

Published

on

blank

CHP Ekonomi Masası, Sarıyer Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nde esnafları dinledi. Toplantıda sektörün ve esnafın sorunları dinlenirken çözüm önerileri de dile getirildi.

CHP Ekonomi Masası toplantıları, Sarıyer Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nde devam etti. Oto Sanatkarlar Odası’nda esnaf ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda, CHP Milletvekilleri İlhan Kesici, Tahsin Tarhan, Aykut Erdoğdu ve Gökan Zeybek, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve başkan yardımcıları yer aldı ve esnafların sorunlarını dinledi. İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Keskin oto sanayide yaşanan sorunları ve sektörün hangi konularda baskı altında olduğunu anlattı.

“ESNAF EKONOMİNİN KILCAL DAMARI”

İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Esnaf son dönemde bu yeni düzende neo-liberal düzende esnaf ekonominin yükü gibi algılanıyor” ifadesini kullandı. Erdoğdu, şunları söyledi:

“Sanki sizin üretiminiz yok, sanki ekonomiye bir şey katmıyormuşsunuz sadece yük oluyormuşsunuz gibi bir algı var. Öncelikle bunun doğru olmadığını anlatmak ve anlamak zorundayız. Bütün esnaf için söylüyorum esnaflar ekonominin kılcal damarıdır. Burada oluşacak bir tıkanma bütün ekonomi bozacak bir durum ortaya çıkar. Son birkaç yıldır ağır bir kriz altındasınız, mevcut birikimlerinden yediğinizin farkındayız. Buna daha fazla dayanamayacağınızı biliyor. Sizlerin en büyük zorluğun sigorta şirketleri ile olduğunu dinledik. Sektörün yüzde 95’ı yabancıların elinde. Sigorta zorluğu sadece sizin için değil araç kullanıcıları için de geçerli. Çünkü Türkiye oransal olarak en yüksek primleri ödeyen ülke. El emeği ile hasar gören araçları tamir eden siz esnafların haklarınızı alamadığınız biliyor.”

“SEKTÖRÜN AYAKTA KALMASI ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN ÖNEMLİ”

Sigorta şirketleri ile yaşadıkları problemleri olduğunu belirten İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Keskin, “Sigorta şirketleri otomotiv sektörünü istediği gibi yönlendiriyor. Eksper bize geliyor. 1975’ten bugüne burada çalışıyorum. Bugüne kadar böyle muazzam bir baskı görmedim. Eksperler sigorta şirketi tarafından atandığı için biz dosya alabilmek için ‘sigorta şirketlerinin kriterlerine uymak zorundayız’ diyorlar. Biz de sigorta şirketleri Hazine’yi temsil ediyorsa o zaman dosya ücretini oradan alsın. Parça tedarikinde bizi bir firmaya doğru yönlendiriyor” dedi.

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank