Connect with us

Genel

CHP’DE KURULTAY SESLERİ YÜKSELMEYE BAŞLADI

Published

on

blank

61 Yıllık CHP Üyesi olan, CHP’de milletvekilliği, parti sözcülüğü ve genel sekreter yardımcılığı yapan kurultay onursal delegesi Orhan Birgit, CHP’de Olağanüstü Kurultay toplanmasının tartışmaya açılmasını önerdi.

Bu doğrultuda kendisine yapılan başvurular olduğunu da belirten Birgit duyuruda şu görüşlere yer verdi:

“Mustafa Kemal’in, saldırgan devletlerin işgali altında olan vatanımızı kurtarmak amacıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı başkaldırının 97’nci yılını kutluyoruz. Bu başkaldırıyı örgütlemek amacıyla bütün rütbelerini terk ederek, kadın-erkek yurtseverlerin sağduyularına sığınmaya karar veren Mustafa Kemal’in Erzurum ve Sivas Kongrelerinde başlattığı o şanlı direniş, 23 Nisan 1920’de Ankara’da çalışmalara başlayan Türkiye Büyük Milet Meclisi’ni, asker-sivil tüm devlet organlarının tek yasal kaynağı olarak görmüştür.

Bu nedenledir ki, tüm Dünya parlamentoları arasında Gazi Meclis olarak tanımlanmayı da hak etmiş, bir yandan yasaları oluştururken, öte yandan içinden çıkarttığı yürütme organını denetleme yetkisinin kendisine tanınmış görevlerin başında olduğunu unutmamıştır.

SİVİL DARBE GİRİŞİMLERİ

Bu kutsal görevleri günümüzde kimi muhteris politikacıların yönettiği sivil darbe girişimleri ile yok etmek isteyenlerin olduğu bilinmektedir. 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerini kazanarak 14 yıldır İktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin büyük kongresi delegelerince genel başkan seçilen; bu nedenle de Türkiye Cumhuriyeti’nin 64’ncü Hükümetini kurarak Başbakan olan Sayın Ahmet Davutoğlu, partiler üstünde olması gerektiğini bir türlü kabule yanaşmayan Sayın Cumhurbaşkanı tarafından tüm görevlerinden istifaya çağrılmış; AKP Genel Başkanı da olan Başbakan bu darbe eylemlerine ne yazık ki boyun eğmiştir! Benzer bir darbe de MHP Genel Başkanı tarafından kendi partisi içindeki muhalefeti ezmek amacıyla yürürlüğe konulmak istenilmektedir !

Click to comment

Bir Cevap Yazın

blank
blank
blank