Connect with us

Genel

Davutoğlu’ndan İmamoğlu’na dava desteği

Published

on

blank

Gelecek Partisi Genel Başkanı, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, ‘ahmak davası’ duruşmasının görüldüğü sırada ziyaret etti. “İmamoğlu’nu ülkemizin, demokrasimizin ve hukukumuzun itibarı açısından ciddi bir yanlışın olma ihtimali olduğu bir günde ziyaret etmeyi özellikle tercih ettim” diyen Davutoğlu, “Bu hukuki süreçte de desteğimizin demokrasi ve hukukun yanında olduğunu ifade ediyor ve demokrasi açısından kaygı duyan bütün kurumları, şahısları bu dava sürecinde dayanışma içinde olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı. Davutoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu da duygularını, “Bu siyasal süreçte altılı masanın ülkemiz adına, hele hele bu tür yargı süreçlerinde yaşadığımız olumsuzluklardan sonra, 2023’ün ne kadar mühim olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bu anlamda hem kendilerine hem bütün o masada bulunan siyasi partilerimizin liderlerine yürekten başarı diliyoruz. Her yönüyle, her şeyimizle, bütün çabamızla yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz. Ülkemiz adına çok güzel bir yıl olmasını diliyoruz” sözleriyle dile getirdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, Saraçhane’deki makam odasında ziyaret etti. Zabıta mangası tarafından karşılanan Davutoğlu, İmamoğlu ile baş başa sohbet etti. Davutoğlu ve İmamoğlu, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti. Davutoğlu, konuşmalar öncesinde, duygularını yazdığı İBB anı defterine imzaladı. Kendisinden önce konuşan İmamoğlu’nun, “Eski başbakan ve parti genel başkanı” sıfatlarını zikrettiğini belirten Davutoğlu, “Ama benim için en onurlu vasıflardan biri de İstanbullu olmaktır. Çocukluğum şurada, hemen Fatih Camii’nin arka tarafındaki Gelenbevi Ortaokulu’nun yanında geçti. İstanbul’u orada yaşadım, oranın kültürünü aldım. Bana tarih bilincini de insanlık bilincini de öğreten şehir, İstanbul’dur. Onun için her yerde zikrederim: İki kocam vardır şehir açısından; birisi İstanbul biri Konya” bilgilerini paylaştı.

 

DAVUTOĞLU: “HUKUK ÜZERİNDEN SİYASİ DİZAYNIN YAŞANMAMASI GEREKİR”

 

İstanbul’un emanet edildiği İBB Başkanı’nın başarısının ve kentin gelişimi için gösterdiği çabanın önemli olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, “İstanbul şehrinin emanetini üstüne almış olmak, büyük bir sorumluluktur. Yakından çalışmalarını takip ediyoruz. Bu vesileyle İstanbullu olmak hasebiyle de kendisine başarı dileklerimi iletmek için buradayım. Zarif bir şekilde iki kez kendisi bizi, eşiyle, değerli hanımefendi ile birlikte ziyaret ettiler. Bir iade-i ziyaret borcumuz da vardı” diye konuştu. İade-i ziyaret borcunu, özellikle tarihi ve önemli bir günde yapmak istediğini dile getiren Davutoğlu, “Tarihi bir günde derken, olumlu anlamda değil; ülkemizin, demokrasimizin ve hukukumuzun itibarı açısından ciddi bir yanlışın olma ihtimali olduğu bir günde ziyaret etmeyi özellikle tercih ettim. Bu, bizim İstanbul’umuza, demokrasimize, hukukumuza saygının bir gereğidir. Siyasi mücadele içinde farklı görüşler sergilenir. Bazen sert tartışmalar da olur. Ama olmaması gereken bir şey varsa, o da hukukun siyasete alet edilerek, farklı düşünenlerin cezalandırılması üzerinden siyasi bir dizayn etme çabasıdır. Bunun yaşanmaması gerekir” dedi.

 

“BU DAVA; DEMOKRASİMİZE, HUKUKUMUZA, ÜLKEMİZE BİR İTİBAR KAZANDIRMAMIŞTIR”

 

31 Mart 2019 İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesinin yanlış bir karar olduğunu tekrar etmek istediğini kaydeden Davutoğlu, şunları söyledi:

 

“Demokrasimize, hukukumuza, ülkemize bir itibar da kazandırmamıştır. O dönemde yapılan bir yorum üzerinden daha sonra sürdürülen hukuki süreç ise, son derece bizi üzen, hukukumuz açısından da itibarını sarsan birtakım söylentilerle birlikte seyretti. Hangi görüşte ve hangi parti olursa olsun, hepimizin nihai olarak güvenmesi gereken merci yargıdır, hukuktur. Buradan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan bütün yargı mensuplarımıza ve bütün siyasilere, devlet adamlarına çağrıda bulunmak istiyorum. Hukuku, siyasetin dışında, bütün siyasetçilerin de saygı duyduğu nihai merci olarak görmek durumundayız. Ve asla hukukun siyasallaştırılmasına izin vermemeliyiz. Bugün maalesef Türkiye’de, en çok güven sarsıntısı yaşayan bir kurumlardan biri yargı olmuştur. Yargıya güvenin yüzde 80-90 olması bile kabul edilemez. Bir ülkede gerçekten hukuk devrede olacaksa, yargıya güvenin yüzde 100, tam bir mutabakatla olması lazım.”

 

“ÜMİT EDERİZ Kİ, ÜLKEMİZİN İTİBARINI SARSACAK BİR KARAR ÇIKMAZ”

 

“Bugün sürmekte olan davada, ümit ederiz ki, Türkiye’de yargının demokrasinin ve ülkemizin itibarını sarsacak bir karar çıkmaz” diyen Davutoğlu, “Bütün kararlara saygımız nihai kertede tabii olur, ama bir görüş beyanından ibaret olan bir yargı sürecinin başlaması zaten hatadır. Bu şekilde sürdürülmesi hatadır. 3 yıl bir davanın böyle bir gündemde tutulması hatadır. Ve nihayet olarak da tabii buraya siyasi müdahale yapılması hattadır. Ben, değerli Büyükşehir Belediye Başkanı’mıza, İstanbul’a hizmet yönündeki çabalarında destek ifade etmek istiyorum. Ola ki bir farklı kanaatimiz olursa, onu da söyleriz. İstanbul’u korumak bizim için en büyük görevdir. Kuzey Ormanları’nda, Kemerköy’de süren çalışmalardan tutun da İstanbul’un betonlaşmasına kadar olan giden süreçlerin hepsinde, yüreğimizin yandığı da aşikar. Bütün bu çabalarda, İstanbul’un doğasının ve tarihinin korunması çabasında yanındayız. Sık sık da istişare ediyoruz, Kanal İstanbul konusu da dahil olmak üzere. Bundan sonra da her zaman İstanbul’umuzun emrindeyiz. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Bu hukuki süreçte de desteğimizin demokrasiden ve hukun yanında olduğunu ifade ediyor ve bir kez daha demokrasi açısından kaygı duyan bütün kurumları, şahısları bu dava sürecinde dayanışma içinde olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

İMAMOĞLU: “HER ÇABAMIZLA ALTILI MASANIN YANINDAYIZ”

 

Konuşmasında, Davutoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu da duygularını şu sözlerle dile getirdi:

 

“Türkiye’mizin yargı sürecinde, önemli bir günde hem şahsımı hem İstanbul Büyükşehir Belediyemizi hem de 16 milyon İstanbul’u ilgilendiren günde ve de tam da o anda bizi ziyareti, bizim için çok anlamlıdır, çok değerlidir ve asla unutulmayacaktır. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İstanbul’la ilgili önerilerini, tavsiyelerini her zaman bizden esirgememiştir. Bugün de bunun üzerinde bir kısım sohbetimiz oldu. İstişaremiz ve özellikle bu siyasal süreçteki altılı masanın ülkemiz adına, hele hele bu tür yargı süreçlerinde yaşadığımız olumsuzluklardan sonra, 2023’ün ne kadar mühim olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bu anlamda hem kendilerine hem bütün o masada bulunan siyasi partilerimizin liderlerine yürekten başarı diliyoruz. Her yönüyle, her şeyimizle, bütün çabamızla yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz. Umarım ki, ülkemiz adına çok güzel bir yıl olmasını diliyor, tekrar Sayın Başbakanımızı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nu İstanbul’umuzun bu güzel evinde ağırlamaktan büyük onur duydum. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.”

 

“ALTILI MASA ADAYINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK” SORUSUNA YANIT VERDİ

 

Davutoğlu, bir gazetecinin, “Altılı masanın adayının hala açıklanmaması tartışılıyor. Herkes merakla bekliyor. Aday ne zaman açıklanacak” sorusuna, şu yanıtı verdi:

 

“Adayın açıklanmaması, sanki verilen bir söz yerine getirilmemiş gibi bir eda ile bu sorular gündeme geliyor. Altılı masa, ilk toplantısını 12 Ocak’ta yaptığında da 28 Şubat’taki parlamenter sistem açıklamasında da daha başladığımız anda biz şunu söyledik:  Cumhurbaşkanı adayımız, seçim süreci başladığında ilan edilecek. Bütün liderler buna sadık kaldılar. Kimseye, hiçbir zaman, ‘Biz, şu ayda açıklayacağız, şu ayda ismi beyan edeceğiz’ demedik. Belki öyle bir taahhüt de doğru değil. Sayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı olmasını açıklaması, onları bağlar. Ama hiçbir yerde de adayların böyle çok önceden açıklanması diye bir teamül yok. Ben, bu sistemi ‘Başkanlık sistemi’ olarak görmüyorum. Ama çarpık bir başkanlık sistemi de olsa, böyle bir aday açıklamasının aylar öncesinden yapılması diye bir kural yok. Nedir yapılması gereken? Gazetecilerin 5 N1K diye bir prensibi vardır. ‘K’ sorusu, kim sorusu, 5N ile birlikte cevaplandırılacak ve önce ne olacağı, nasıl olacağını cevaplamakla geçer. Biz, şu an altılı masa olarak, 14 Kasım’da Sayın Babacan ev sahipliğinde yapacağımız toplantıda da nasıl yöneteceğimizi, yani geçiş sürecinin mekanizmasını tespit edeceğiz. Ne yapacağımızı da… Son derece başarılı yürüyen bir çalışmamız var. Her gün hemen hemen arkadaşlarımız toplanıyor. Tematik konularda, 55 başlıkta ortak politikalarımızın ne olacağını da muhtemeldir ki, aralık ayı içinde tamamlamış olacağız. Ne yapacağımızı bütün detaylarıyla açıklayacağız. Nasıl yöneteceğimizi de açıklayacağız. Ondan sonra ‘Kim’ sorusuna gidecek. Şöyle bir şey asla olmayacak: Kimse de böyle bir şey tahayyül etmemeli. İçeriden, 6 lider arasından veya dışarıdan yeni aday, cumhurbaşkanlığı makamını Sayın Erdoğan’ın kullandığı gibi kullanmayacak. Tek adam yönetimiyle olmayacak. ‘Kim’ sorusunu soranlar, sanki Erdoğan’ın yerine aynı yetkiyle ve aynı kültürle, aynı üslupla birisi gelecek, bunu bilelim, diye soruyorlar. Hayır, öyle olmayacak. Ne yapacağı, nasıl yöneteceği baştan belli olacak şekilde, 6 liderin mutabakatıyla bir isim üzerinde bir uzlaşıya varacağımıza inanıyorum. Merak etmeyin, Türkiye sahipsiz değil. İşte bugün bir hukuk mücadelesi yürütülüyor. Şu anda bu mücadeleyi doğru yürütmek önemli. Onun için ben buradayım Açık ve net ifade ediyorum: Hukukun siyasallaşması karşısında, omuz omuza vermek, bir isim tespit etmek kadar önemlidir. Bu konuda da bu çalışmalar tamamlandıktan sonra inşallah kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapılacak.”

 

“400 MİLLETVEKİLİNİZ VARSA, PARLEMENTER SİSTEME GEÇERSİNİZ”

 

Davutoğlu, “Aday ve ekibi birlikte mi çıkacaklar açıklanırken” sorusunu ise, “Büyük ihtimal. Nasıl yöneteceğimiz konusu çözüldüğünde, -ki bütün partiler geçiş süreciyle ilgili çalışmalarını masaya getirdiler geçen toplantıda- bu geçiş sürecinde nihayet Türkiye’yi 5 yıl eski mantıkla yönetecek birisi olmayacak. Geçiş sürecinin nasıl işleyeceğini konusunda büyük ölçüde ortak görüşlerimiz var. Ondan sonra da aday tespit edilecek” şeklinde yanıtladı. Davutoğlu, “Geçiş süreci de 5 yıl mı olacak” sorusuna da “Ona seçimde oluşacak meclis aritmetiği karar verir. 400 milletvekiline ulaşırsak, altılı masa olarak hemen harekete geçeriz. Çünkü, Türkiye’nin belirsizliğe ve geçiş sürecinin uzamasına, vakit kaybına tahammülü yok. 400 milletvekiliniz varsa, Anayasa değişikliğini yaparsınız, parlamenter sisteme geçersiniz. Ve sistem yerine oturur. 360 milletvekili çıkarsa, bir uzlaşı sağlanmaya çalışılır bir referandumdan kaçınmak için. 360’tan daha düşük bir milletvekili aritmetiği çıkar ise, başka partilerle uzlaşı olmuyorsa,  o geçiş süreci daha uzun sürecek anlamına gelir. Yani geçiş sürecinin ne kadar süreceğine millet karar verecek, oluşturacağı Türkiye Büyük Millet Meclisi tablosu ile” yanıtını verdi.

 

Genel

Sarıyer’de okuma yazma kursu öğrencilerinin mezuniyet heyecanı

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik açtığı İlkokul Bitirme Kursu’nu tamamlayan öğrenciler mezuniyet heyecanı yaşadı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende bir araya gelen mezunlar diplomalarını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Eğitim Danışmanı Selçuk Dereci, Meclis Üyesi Hayrettin Dereli ve birim müdürlerinin elinden aldılar.

Çeşitli nedenlerle okulunu bitirememiş veya hiç okuma şansı yakalayamamış çalışanlara yönelik açılan İlkokul Bitirme Kursu öğrencilerinin diploma töreninde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bir toplumun kalkınmışlığı okur- yazar oranının artmasıyla ölçülür. Bu bağlamdan yola çıkarak 2009 yılında göreve geldiğimde açtığımız okuma yazma kursuna katılan bir annemizin sözünü hiç unutamam.  Yanıma gelerek kendisine okuma yazmanın dışında ikinci bir kimlik kazandırdığımızı söyledi. Bu o kadar kıymetli ki. Okuma yazma bilmeyen ama yıllar sonra kendine sunulan imkanlarla üniversiteye girmeyi başaran öğrencilerimiz var. Yaşadığımız her anın, her bir noktasında sorumluluklarımız var. Bunları yerine getirmek en büyük görevimiz” dedi.

Kurum içi eğitim çalışmaları kapsamında açılan ve 10 ay süren kursu tamamlayan Temizlik, Veteriner ve Destek Hizmetleri müdürlüklerinde çalışan 22 öğrenci ailelerinin de katıldığı törende diplomalarını alırlarken, duygularını Belediye Başkanı Şükrü Genç’e yazdıkları mektuplarla dile getirdiler.

Continue Reading

Genel

Pınar Mahallesi’nde duman kavgası: 1 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’in Pınar Mahallesi‘nde iki esnaf arasında “duman” kavgası yaşandı. Kavgaya iki esnafın yakınları da dahil olunca ortalık savaş alanına döndü. Polisin güçlükle ayırdığı kavgada 1 kişi yaralandı.

Kavga, Sarıyer’in Pınar Mahallesi Balabandere Caddesi‘nde dün akşam saatlerinde meydana geldi. İddialara göre cadde üzerinde bulunan tatlı dükkanına, arka duvarıyla bitişik olan kahvehaneden duman geldi. Tatlıcı, kahvehane sahibine dumandan rahatsız olduğunu ve engellemesini söyledi. İki esnaf arasında çıkan tartışma giderek büyüdü ve taraflar birbirlerini darbetmeye başladı. Kahvehane sahibinin kavga ettiğini gören aile bireyleri de kavgaya dahil oldu. Caddeye taşan kavgada kahvehane sahibinin yakınları, tatlı dükkanında bulunan masa ve sandalyeleri birbirlerine fırlattı.

BİR KADIN SOPA DARBESİYLE YARALANDI

İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polisler kalabalık grubun kavgasını güçlükle ayırdı. Kavgada bir kadın başına aldığı sopa darbesi ile yaralandı. Sağlık ekipleri yaralı kadına ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra ambulansla hastaneye kaldırdı.

Polis ekipleri kavgaya karışan tarafları gözaltına alarak emniyete götürdü.

Continue Reading

Genel

İstanbul, UEFA Şampiyonlar Ligi finaline hazır

Published

on

blank

İBB, 10 Haziran’daki UEFA Şampiyonlar Ligi finali için hazırlıklarını tamamladı. Yol yapımı, ulaşım, otopark, aydınlatma ve yeşil alan gibi fiziki çalışmalar ile alan tahsisinden tanıtıma kadar pek çok alanda yürütülen hazırlıklar bitirildi. İstanbul’un devler sahnesinin finaline en iyi şekilde ev sahipliği yapması için maç öncesi, sırası ve sonrasında da İBB ekipleri görev yapacak. 25 İBB birimi, bin 117 personeliyle sahada olacak. Maça erişim için 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Biletli seyirci ve akreditasyon sahipleri toplu taşımayı ücretsiz kullanabilecek.

Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından UEFA Şampiyonlar Ligi’nin final maçı İstanbul’da oynanacak. 2020 ve 2021’de pandemi koşulları nedeniyle İstanbul’da oynanamayan dev maça, Atatürk Olimpiyat Stadı ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), on binlerce kişinin tribünlerden, 225 ülkede 300 milyondan fazla seyircinin de televizyonlardan canlı izlediği karşılaşmanın en iyi şekilde gerçekleşmesi için bağlı birim ve iştiraklerinden oluşan 25 kurumu ile katkıda bulunuyor.

TARAFTARLARA ÜCRETSİZ TRANSFER

18 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’a dönen UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için İBB, 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Taraftar transferi noktasında genel ulaşım planlamasını üstlenen İBB, biletli seyircilerin ve akreditasyonlu kişilerin 9-10  Haziran dahil olmak üzere 11 haziran saat 12.00 ye kadar otobüsleri ve metroları ücretsiz kullanmasını sağlayacak.

DEV MAÇA DEV DESTEK

Şampiyonlar Ligi Final hazırlıklarını Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde yerine getiren İBB, başlattığı çalışmaları karşılaşmadan önce tamamladı. Sahada yaptığı çalışmalar sırasında zemin ıslahı, yol bakımı; ihtiyaç duyulan engelli ve yaya rampalarında eğim azaltılması, iyileştirme, tırabzan eklenmesi; giriş ve çıkış noktalarında genişletme çalışması yapıldı. İBB çevre yollarda drenaj, yol çizgileri ve tretuvar işlemlerini yerine getirdi. Otopark alanındaki çalışmalar da tamamlandı. Yenikapı Etkinlik Alanı organizasyon için tanıtım, transfer merkezi ve festival alanı olarak tahsis edildi.

PEYZAJ, TEMİZLİK VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Stadyum çevresinde ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesi, gerekli noktalarda ilave aydınlatmaların yerleştirilmesi, diğer alanlarda ise geçici aydınlatma ve elektrik temin edilmesi için de İBB düzenlemeler yaptı. Organizasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında temizlik ve atık yönetimi ile ilgili olarak da görevlendirmeler yapıldı.

ACİL DURUM EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA

Acil durum ve yardım ekipleri ile zabıta ekipleri de hazırlık çalışmalarından itibaren şantiye ve stadyumda teyakkuz halinde olacak. Stadyum içinde, tribünlerde ve etkinlik alanlarında yangın olaylarına müdahale edilmesi için yeterli sayıda itfaiye aracını ve personelini görevlendirecek.

Çok yönlü süren çalışmalarda; reklam alanlarının ücretsiz olarak tahsis edilmesi, geçici tuvaletlerin temini, ihtiyaç halinde su, vinç, vb. geçici alt yapı hizmetlerinin yapılması, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan müsabakayı izlemeye gelecek olan taraftarların koordinasyonunun sağlanması gibi pek çok alanda daha sorumluluklar üstleniliyor.

Continue Reading

Popüler