Connect with us

Genel

Derya Avcı: Sendika ve kadın

Published

on

blank

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası İstanbul Avrupa 1 Nolu Şubesi İl Başkanı Sayın Derya AVCI, “Sendika ve Kadın” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İşte Derya Avcı’nın “Sendika ve Kadın” başlıklı o yazısı:

Türkiye’de kadınların yönetimlerde görev almamasının sebebi, sorumluluk üstlenmekten kaçmaları değildir.

***

Sendikalardaki yönetimlerde daha çok erkeklerin görev alması erkek egemen bakış açısının ürünüdür. Sendika bünyesindeki kadınların çok azı yönetimde görev almaktadır. Kanaatimce, kadınları sendika içerisinde pasif kalmaya iten nedenleri ortadan kaldıran çalışmalar yapılması gerekmektedir. Kadınların sendika yönetiminde olmalarıyla, hedeflenen başarıya daha kolay ulaşılabileceği inancındayım.

***

Kadınlar, daha detaycı ve mükemmeliyetçi olmaları münasebetiyle; sendikal faaliyetler açısından erkeklerden daha etkili ve kapsamlı çalışmalara imza atacaklardır.

***

Sendikalarda cinsiyet ayrımının ve cam tavan engelinin ortadan kalkması gerekmektedir. ‘Kadınlar sendika çalışmaları ve yönetiminde başarılı olamaz’ zihniyetinin bulunduğumuz çağa dek süregelmesi oldukça üzücü ve kabul edilemez bir düşünce yapısıdır. Sendikacılığın bir erkek işi olduğu algısını birlikte yok etmeliyiz.

***

Sendika yönetiminde kadınlara daha çok görev ve sorumluluk verilerek aktif çalışmaları desteklenmelidir. Görev almak istemeyen kadınlar ile istişare yaparak onları cesaretlendirmeli ve etkin olmalarını sağlamak konusunda çalışmalar yapmalıyız.

***

Kadınları gölge değil, ışığın kaynağı olarak benimseyen ve benimseten yapının sendika içindeki varlığı ve örgüt içindeki kadın konumlanması, bize o sendikanın kadına bakışını, sendika demokrasisinin ölçüsünü ve cinsiyetçi yaklaşımdan uzak olup olmadığını gösterecektir.

***

Sendikamız adına ‘Kadınlar’ konusundaki duruşumuzun net olduğunu ve daima; çalışan, üreten kadının sesi olmaya devam edeceğimizi belirterek;

Dünya genelinde kabul gören ve kutlanan bu günde, tüm kadınlarımızın ve kadın üyelerimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyorum.

***

Değerli Kadınlar; hayal edebildiğiniz her şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Okyanus’un en derinine dalabilir, en yüksek dağların zirvesine adınızı yazabilirsiniz. Güçlü, güzel, zeki, başarılı, sevgi dolu, şefkatli… Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlasısınız ve elbette ki, yılda 1 gün kutlama ile hakkı ödenemeyecek kadar değerlisiniz.

Saygı ve sevgilerimle.

blank

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler