Connect with us

Genel

DİLEK DOĞAN’IN DAVASI ERTELENDİ

Published

on

blank

Sarıyer Küçük Armutlu’da, DHKP/C’ye yönelik yapılan operasyon sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan’ın ölümüne ilişkin bir polis memurunun yargılandığı davada, katılan avukatların davanın tarafsızlığına yönelik beyanlarını “reddi hakim” olarak değerlendiren mahkeme heyeti, dava dosyasını bir üst mahkeme olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki güvenlik gerekçesiyle kapalı yapılmasına karar verilen duruşmaya, sanık polis memuru Y.M. katılmadı.

Dilek Doğan’ın annesi, babası ve akrabaları ile tarafların avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, Doğan’ı 27 avukat temsil etti. Doğan’ın yakınları ve arkadaşları ise duruşmanın kapalı yapılması dolayısıyla salona alınmadı.

Müşteki avukatlarından Cemal Yücel, geçen celse çıkan olaylar nedeniyle duruşmada gösterilen bazı görüntülerin izlenilmediğini belirterek, söz konusu görüntülerin tekrar izlenilmesini talep etti. Diğer müşteki ve katılan avukatları ise duruşmanın kapalı yapılması kararının kaldırılmasını istedi.

Talebi ara kararında değerlendiren mahkeme heyeti, kamu güvenliğinin ihlali ile ilgili sorunların devam ettiğini gerekçe göstererek duruşmadaki kapalılık kararının devamına hükmetti.

Mahkeme heyeti, katılan avukatlarının mahkeme heyetinin taraflı davrandığı, sanık Y.M’ye güvence verildiği ve adil bir kararın bu mahkemeden çıkmayacağı beyanlarının “reddi hakim” niteliğinde olduğunu belirterek, bu yöndeki talebi değerlendirmesi için dava dosyasının  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vererek duruşmayı 12 Ekim tarihine erteledi.

Click to comment

Bir Cevap Yazın