Connect with us

Genel

Dünya Elektronik Basın Konseyi Maslak’ta buluştu

Published

on

blank

Dünya Elektronik Basın Konseyi(DEBK), Maslak’taki yeni genel merkezinde ilk toplantısını koronavirüs kuralları çerçevesinde gerçekleştirdi. 

Dünya E-Basın Konseyi Birliği Genel Başkanı Hasan Taşkın, Genel Başkan Yardımcısı Ali Büyükasar, Kurumsal İletişim Başkanı Çetin Ali Aytaç, Teşkilat Başkanı Yusuf Ersoy, Denetleme Kurulu Üyesi Ahmet Hilmi Yılmaz ve Disiplin Kurulu Üyesi Mehmet Büyükasar toplantıda bir araya geldi. Aralık ayında yapılacak genel kurul öncesi son çalışmalar tamamlanarak kongre öncesi süreç başarıyla tamamlandı. Toplantıda ayrıca ülkenin içinde bulunduğu kritik durum, medya ve algı operasyonları, yalan haber, kara propaganda ile mücadele, DEBK’nin kuruluş amacı gibi konular ele alındı ve toplantıda birlik beraberlik adına güzel görüntüler sergilendi.

YALAN HABERLE MÜCADELE BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ

Toplantı sonrası kısa bir açıklamada bulunan Genel Başkan Yardımcısı Ali Büyükasar, “Ülkemiz üzerinde içeride ve dışarıda çok büyük oyunlar oynanırken, konseyimiz bu tür huzur ve düzen bozmayı planlayan kişi ve kurumlara karşı tavizsiz tutumunu sürdürmeye devam edecektir. Vatanımızın şerefini, milletimizin onurunu sadece cephelerde değil; aynı zamanda ulusal ve dünya basınında müdafaa ederek ülkemiz üzerinde oynanan algı operasyonlarını ve yalan haberleri bertaraf etmek birinci önceliğimiz olacaktır. ” dedi.

KONSEYE KATKIDA BULUNABİLECEK HERKES ÜYE OLABİLİR

Dünya E-Basın Konseyi Başkanı Hasan Taşkın, “Elektronik ve Sosyal Medya’da Türkiye, dünya için bir çatı oluşturarak yine bir ilke imza attı. Dünya E-Basın Konseyi, dünyada elektronik Basın ve Dijital yayıncılık alanında özgürlüğün önünün açılmasına, gelişmesine, ifade özgürlüğünün kişisel hakları koruyacak şekilde geliştirilmesine büyük katkıda bulunacak” dedi.

Başkan Hasan Taşkın, “Dünya E-Basın Konseyi internet ve sosyal medya haberciliği alanında uluslararası standartlarda etik ilkeler oluşturarak, bilinçli sosyal medya özgürlüğünün sağlanması adına çalışmalar yürütmektedir. DEBK, bu ilkeli mücadelesini her platformda da sürdürmeye devam edecektir” değerlendirmesini yaptı.

Hasan Taşkın, Dünya E-Basın Konseyi’ne İnternet yayıncılığı yapan kurumların, STK ve resmi kurumların basın müşavirleri ve basın danışmanları, Bilişim uzmanları ile internet haberciliği yapan gazetecilerin, konseyin gelişmesine katkı sunacak hukukçuların, akademisyenlerin veya üniversitelerin yöneticileri veya temsilcileri, sosyologlar, psikologlar, dijital yayıncılar, yazılımcılar, servis sağlayıcılar, İT firmaları, Teknoloji üreticileri veya temsilcileri, elektronik yazarlar, Blog yazarları, dijital reklam firmaları veya temsilcileri ile dijital iletişimciler, Medya Konseyleri, Odalar ve birlikler, Basın Konseyleri ve benzeri kuruluşların üye olabileceğini de sözlerine ekledi.

Dünyada elektronik ve sosyal medya özgürlüğünün desteklenmesi, geliştirilmesi ve oto kontrolün sağlanması için üst çatı olarak adlandırılan “Dünya Elektronik (E) Basın Konseyi, Bakanlar Kurulu’nun izni ve Cumhurbaşkanı’nın oluru ile  22/9/2014 tarihinde resmi statü kazanmıştı.

 

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank