GenelSon Dakika

Flaş gelişme: İBB o otobüsü men etti

İBB, bu sabah saatlerinde fiziki mesafe kurallarına uymadan yolcu taşıyan 62 nolu Kağıthane-Beşiktaş hattındaki otobüsün şoförünün sertifikasını iptal, aracı ise seferden men ettiğini duyurdu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yayılan corona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla birçok tedbir alındı. İçişleri Bakanlığı ise valiliklere gönderdiği ek genelgede, yolcu otobüslerinin kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edeceğini belirtti. Ancak bu tedbirlere uymayarak halkın sağlığını tehlikeye sokanlar da oluyor.

İNSAN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATTI

İstanbul’da Gültepe-Kabataş seferini yapan 62 hat numaralı oto

büs, iddiaya göre sabah 06.15 hareket saatine rağmen daha fazla yolcu taşımak için daha geç hareket etti. Bir yolcu tarafından Levent metro durağından bir durak önce çekilen görüntülerde, onlarca yolcunun tıka basa olduğu otobüste corona virüsü salgınına karşı sosyal mesafenin korunmadığı görülüyor.

Bir otelde güvenlik görevlisi olduğunu, sabah işe gitmek üzere otobüse bindiğinde bu görüntüleri çektiğini söyleyen yolcu, otobüse bindiği Harmantepe durağından Levent’e kadar bu şekilde gittiklerini belirtti. Görüntüleri çeken yolcu, “Harmantepe’den Levent’e kadar bu şekilde geldik. Normalde 6.15’te gelmeliyken, 6.30’da geldi. Nereden baksanız bir haftadan beri bu şekilde. Şoförün de kendisini koruması için maskesi, eldiveni yoktu” ifadelerini kullandı.

İBB O OTOBÜSÜ MEN ETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, fiziki mesafe ve yüzde 50 kuralına aykırı yolcu taşıyan 62 Gültepe-Kabataş hattındaki otobüsün şoförünün sertifikasını iptal ettiğini duyurdu.

İBB’nin açıklaması şu şekilde:

* Koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul’da kent içi hareketlilik yüzde 8’e düştü. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle toplu taşıma araçlarının yolcu taşıma kapasitesi yüzde 50’ye düşürüldü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gelirleri maliyetlerini karşılamayan Özel Halk Otobüsü işletmecileri için destek ödemesi yapılacağını açıkladı.

* Buna rağmen bir işletmeci bu sabah 62 Gültepe-Kabataş hattında otobüsü sosyal mesafe ve yüzde 50 kuralına aykırı bir şekilde yolcuyla doldurdu. Bir yolcu tarafından kayda alınan ve kamuoyuna yansıyan görüntüler üzerine İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü inceleme başlattı. Yapılan inceleme sonucunda kurallara aykırı şekilde yolcu taşıyan aracın şoförünün sertifikasının iptal edilmesine karar verildi.

* Söz konusu şoför bundan böyle hiçbir Özel Halk Otobüsü veya diğer işletmelere ait araçları kullanamayacak. Ayrıca aracın seferden men edilmesine ve işletmeciye para cezası kesilmesine karar verildi. İETT, Filo Takip Merkezi aracılığıyla yolcu trafiğini anlık olarak takip ediyor.

* Bir hatta belirlenen sınırın üzerinde bir yolcu talebi söz konusu olduğunda hemen yedek araçlarla hattaki yoğunluğun azaltılması için harekete geçiliyor.

blank
Etiketler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı