Connect with us

Genel

Flaş gelişme: İstanbul’da berberler kapanıyor

Published

on

blank

Türkiye’yi de etkisi altına almaya başlayan Corona Virüsü vakasının ardından İstanbul’daki berberlerin geçici bir süre kapatılacağı öğrenildi.

Corona virüs salgının görülmesinin ardından Türkiye’de bir çok önlem alınmaya başlandı. Vatandaşların bir arada durmaması ve evlerinde vakit geçirmeleri çağrısı yapıldı. İstanbul Erkek Berberleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz İstanbul’daki berberlere çağrıda bulunarak, dükkanlarını bir süre kapatmalarını istedi.

Akyüz; “İstanbul’da 7 bin civarında kayıtlı meslektaşımız var. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu korkutucu bir salgın. Ama gerçekten bakanlığımız ve devletimiz bu virüsle mücadelesini veriyor, çok da başarılılar. Ancak tabii ki bu sadece devletimize düşmüyor. Bir sağlık seferberliği diyelim buna biz. Çünkü gerçekten korkutucu boyutları var. Ama henüz ülkemizde o boyutlara gelmedi, gelmesini de istemiyoruz. Gelmemesi de hepimizin, esnafımızın, halkımızın elinde. Mesleğimiz insana çok yakın temas halinde yapılan bir meslek. Bundan dolayı biz müşterilerimiz için, salonlarımız için gerekli önlemleri alıyoruz, aldık fakat gerçekten şu anda en çok korkutucu durumda olan meslektaşlarımızın kendileri ve ailelerinin büyük bir tedirginlikleri var. Gelen müşteride acaba hastalık var mı? Bundan korunmanın çok zor olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar maske taksak da eldiven taksak da biz mesleğimizi dokunmadan yapamıyoruz. Gelen müşteri oturduğu yer belli, orada yüzüne dokunuyorsun, Türkiye’deki meslektaşlarımızın bu sadece erkek berberi de değil kadın kuaförü, güzellik uzmanı bunların bir çoğu şu anda kendiliğinden faaliyetlerini durdurmuş durumda. Bizim bugün esnafımızın durumu, artık büyük salon, küçük salon demeden müşterilerin tamamından tedirginler. Dolayısıyla yavaş yavaş büyük salonlar kapattı, küçük salonlar da bölge bölge, mahalle mahalle toplanarak karar alıp kapatmaya başladılar” dedi.

“BİZİM MESLEĞİMİZ TEDİRGİNLİK OLUŞTURUYOR”

Yasal olarak kimseyi dükkanını kapatmaya zorlayamayacaklarını ancak tavsiyede bulunabileceklerini belirten Şükrü Akyüz; “Hakikaten büyük tehlike ve tedirginlik oluşturuyor bizim mesleğimiz. Burun kılına kadar alıyoruz. Yaklaşmadan, dokunmadan temas etmeden bu işleri yapmanız mümkün değil. Biz bu gün diyoruz ki meslektaşlarımıza, arkadaşlar, değerli meslektaşlarım eğer kendinizi seviyorsanız, ailenizi önemsiyorsanız, size tavsiyem biraz ara verin. Zaten sokakta müşteri yok, kimse yok. Sayın Cumhurbaşkanımız da söylüyor evinizde oturun diye. Sokaklar bomboş, caddeler bomboş, bir haftadır çalışıyorsunuz, bir günlük iş yapamadınız. Bu demektir ki hem çalışanlarınızı hem kendinizi hem ailenizi korumak istiyorsanız bir on beş gün kendinize izin verin” diye konuştu.

30 MART’A KADAR KAPALI

Gazetemize ulaşan son dakika bilgisine göre ise; İstanbul Berberler Odası, “Değerli üyelerimiz; İnsan sağlığını tehdit eden Covid-19 hızla yayılmaktadır. Siz değerli esnaflarımızın istekleri doğrultusunda, mesleğimizin tehlikeli sınıfta olması ve sizlerin müşteri ile birebir yakın temas içerisinde bulunmanız sebebi ile alınan mesleki karar doğrultusunda; 22 Mart Pazar – 30 Mart Pazartesi tarihleri arasında iş yerlerinizi geçici bir süre ile kapatmanız uygun görülmüştür.” denildi.

blank
blank
blank