Connect with us

Genel

Gezici Araştırma’dan flaş son seçim anketi

Published

on

blank

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, CHP’nin oylarını, Orta Anadolu, Doğu Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve özellikle Güneydoğu Anadolu’da yüzde 15-18 oranında artırdığını söyledi.

Gezici Araştırma Merkezi, Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 15-20 Ocak 2022 tarihleri arasında yaptığı son anketin sonuçlarını açıkladı. Gezici Araştırma Merkezi Başkanı, Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici, 1420 katılımcı üzerinden 12 İl de 70 mahallede yürütülen çalışmanın detaylarını şöyle değerlendirdi:

blank

CHP’NİN OYU ARTTI

– Genel seçim yapılsa hangi partiye oy verileceğine ilişkin dağılım incelendiğinde yüzde 31.3’ü AK Parti-Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermek istediğini, yüzde 27.2’si  CHP-Kemal Kılıçdaroğlu’na ve yüzde 12.1’i İYİ Parti Meral Akşener’e oy vermek istediğini ifade etmektedir. CHP’nin oylarını; Orta Anadolu, Doğu Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve özellikle Güneydoğu Anadolu’da yüzde 15-18 oranında artırdığı gözlenmektedir. Bu artışta muhafazakar ve utangaç seçmenden gelen oy geçişlerinin etkisi bulunuyor.

İktidarın oylarının düştüğü bölgelerde muhalefetin oy artışının sosyal medya kullanımındaki artışa paralel arttığı gözleniyor. Örneğin bu bölgelerde facebook kulanıcı sayısı % 65, İnstagram % 52,  Whatsapp kullanım oranının ise % 68 olduğu anlaşılıyor.

blank

2. TURDA OYU 51.5

– Cumhurbaşkanı ilk turda belirlenemeyip ikinci tura Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın kalması durumunda kime oy vereceğine ilişkin dağılım incelendiğinde, yüzde 41.2’si Recep Tayyip Erdoğan’a, yüzde 43.7’si Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermek istediğini ifade etmektedir. Kılıçdaroğlu’nun 2. turda yüzde 51.5 ile aldığı gözlenmekte.

Araştırmada şu yorumlara da yer verildi: “Yapılacak seçimlerde oy kullanacak olan seçmenin en dikkat çekici özelliği sistemi sorgulayacak olmasıdır. Seçmen kendi önünde uzanan iki ayrı yol olduğunu düşünüyor: Mevcut sisteme hiç dokunulmadan mı devam edecekler yoksa bu sistemi kaldırıp yerine daha çoğulcu, daha demokratik bir siyasete imkan tanıyacak Parlamenter sistemi mi tercih edecekler? Değişen seçmen profili bize şunu gösteriyor: Bugün liberal değerler hiç olmadığı kadar önemsenir bir hale geldi.  Geçmişte seçmen kendi konforu için oy veriyordu. Oysa şimdi bu bakış değişti; gelecek kaygısı çok ön planda. Seçmende yarın ne olacağına dair ciddi bir belirsizlik duygusu var. İktidar kanadının bu belirsizliği beslediğini düşünüyorlar. Adaletin yara aldığını, adil düzenin sarsıldığını, eşitlik bilincinin zayıfladığını vec özgürlük, demokrasi, liyakat gibi bir takım değerlerin siyaset sahnesinden çekildiğini düşünüyorlar ve bunların bir toplum için en vazgeçilmez unsurlar olduğunu düşünüyorlar.

blank

Güvenilir bir cumhurbaşkanı sorunları çözer

Kamuoyu araştırmasında, katılımcılara “Nasıl bir cumhurbaşkanı ülkenin sorunlarını çözer” sorusu yöneltildi. Bu soruya 8 farklı cevap verildi:

– Güvenilir: Yüzde 61.1

– Dürüst: Yüzde 53.5

– Devlet işleyişini iyi bilen: Yüzde 45.2

– İttifakları bir arada tutabilen: Yüzde 41.1

– Adil olabilen: Yüzde 34.0

– Parlamenter sistemi savunan: Yüzde 32.9

– Yolsuzlukla mücadele edebilen: Yüzde 32.5

– Ekonomiden anlayan: Yüzde 29.9

Millet İttifakı’na oy verenlere “Hangi isim seçilirse başkanlık sistemindeki gücü bırakarak eski parlamenter sisteme geçmeyi sağlar” sorusu yöneltildi. Yanıt verenlerin yüzde 60.6’sının ‘Kılıçdaroğlu’ dediği görülüyor. AKP seçmenin yüzde 22’si, MHP’ye oy verenlerin yüzde 32’si de ‘Kılıçdaroğlu’ diyor. Bu seçmen Kılıçdaroğlu’na oy vermeyi de düşünüyor.

blank

‘ATATÜRKÇÜYÜM’ DİYENLER ARTTI

Araştırmaya katılanların kendisini nasıl tanımladığına ilişkin dağılım incelendiğinde ise Türkiye’de son 7 yılda kendisini “Türk milliyetçisi, muhafazakar, dindar ve Kürt milliyetçisi” olarak tanımlayanların oranı ile bu tanımlamaların siyasi tercihlere etkisinin azaldığı görüldü. 1980 ile 2000 arasında doğanların siyasi tercihlerinin hızla değiştiği ortaya çıktı. Araştırmanın bir çarpıcı sonucu da kendisini Atatürkçü olarak tanımlayanların sayısının yıllar içinde önemli oranda artması.

blank

PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞTE KILIÇDAROĞLU ETKİSİ

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı & Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat GEZİCİ; Millet İttifakı’na oy verenlere soruldu:  Hangi isim seçilirse Başkanlık sistemindeki gücü bırakarak eski Parlamenter sisteme geçmeyi sağlar? Yanıt verenlerin % 60.6’sının Kemal Kılıçdaroğlu dediği görülüyor. Kılıçdaroğlu’nun farklı siyasi partileri bir arada tuttuğunu, Türkiye’nin askıya aldığı demokrasiyi Millet ittifakı masasına getirdiğini, devlet geleneğinden gelen Kılıçdaroğlu’na güven duygusunun artmasıyla Parlamenter sisteme geçişi yapacağına inancın giderek arttığını görüyoruz. Aynı soruyu Cumhur ittifakına sorduğumuzda, Cumhur ittifakının % 67’sinin fikir beyan etmemesine rağmen Ak Parti seçmenin % 22’si, MHP’ye oy verenlerin % 32’si Kılıçdaroğlu’nun Parlamenter sisteme geçmeyi sağlayacağına inanıyor bu seçmen Sn. Kılıçdaroğlu’na oy vermeyide düşünüyor .

blank

İTTİFAKIN ADAYINA BÜYÜK DESTEK

Araştırmaya katılan halkın Cumhurbaşkanlığı seçiminde kamuoyunda öne çıkan isimlerin mi aday olmaları gerektiğini düşünüyorsunuz? Yoksa ortak bir isim mi? Şeklindeki soruya ilişkin verdikleri yanıtların dağılımları incelendiğinde; % 36,8’inin kamuoyunda öne çıkan bir ismin aday olmasını istediğini, % 63,2’inin İttifakın ortak adayı olmasının yeterli /İttifakın belirlediği aday olmasını istediğini ifade ettiği görülüyor.

blank

DENGELER DEĞİŞTİ

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı & Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat GEZİCİ; Araştırmaya katılan halkın Cumhurbaşkanlığı seçiminde kamuoyunda öne çıkan isimlerin mi aday olmaları gerektiğini yoksa ortak bir ismin mi olması gerektiği ile ilgili görüşleri ile 24 Haziran 2018 milletvekili seçiminde kime oy verdiği arasındaki ilişki incelendiğinde AK Parti-Recep Tayyip Erdoğan’a oy verenlerin % 56,8’i kamuoyunda öne çıkan bir ismin aday olmasını istediğini ifade ederken % 43,2’si İttifakın ortak adayı olması yeterli /İttifakın belirlediği aday olmasını istediğini ifade etmektedir. Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verenlerin % 15,4’ü kamuoyunda öne çıkan bir ismin aday olmasını istediğini ifade ederken % 84,6’sı İttifakın ortak adayı olması yeterli /İttifakın belirlediği aday olmasını istediğini ifade etmektedir. Miilet ittifakına oy veren seçmen sistemi sorgulamaya geçtiği ve millet ittifakı söylemleri birlikte konsensüs içinde hareket ettiği gözlenmektedir. Yukardaki tabloda şunu görüyoruz adaylardan daha çok artık sistemin sorgulandığı görülüyor, İyi parti % 74’ü ve HDP % 81.6’sı  ve mecliste temsil edilmeyen ittifak dışı partilerinde % 72.9’un rahatlıkla oyunu aldığı görülüyor.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Tarabya’nın çınarı, efsane muhtar hayatını kaybetti

Published

on

blank

Tarabya Mahallesi’nde görevi başında tam olarak 65 yılı geride bırakan, mahallenin sevilen muhtarı Hasan Refet Üstün vefat etti, Sarıyerlileri yasa boğdu. Üstün, Türkiye’de üst üste en uzun dönem muhtarlık görevini sürdüren muhtar olarak da tanınıyordu.

Hasan Refet Üstün’ün ismi yaşadığı ve görevini sürdürdüğü mahallesiyle adeta özdeşleşmişti. 94 yaşındaki Üstün, bir süre önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış ardından sağlığına kavuşarak sevenlerini sevindirmişti. Görevindeki başarısıyla da öne çıkan isimlerden Türkiye’nin en eski efsane muhtarı Hasan Refet Üstün, son dönemde yaşadığı rahatsızlıkları sebebiyle görevini azası Mehmet Kadir Reisoğlu’na bırakmıştı.

Refet Üstün’ün çok sayıda seveni de bu üzücü haberi paylaşarak baş sağlığı dileklerinde bulundular ve taziye mesajlarıyla üzüntülerini dile getirdiler.

blank

BAŞKAN GENÇ’TEN TAZİYE MESAJI

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yayımladığı taziye mesajında, “Tarabyalıların gönlünü fethederek 60 yılı aşkın muhtarlık görevini layıkıyla yerine getiren, mahalle sakinlerinin dertlerini dinleyen ve onlarla zamanını canla başla çalışarak fedakârca hizmet için harcayan sevgili büyüğümüz, Tarabya Mahallesi muhtarımız Rafet Üstün’ün vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Yüce gönüllü muhtarımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Emekleri unutulmayacak.” ifadelerini kullandı.

CENAZE PAZARTESİ GÜNÜ

Hasan Refet Üstün’ün cenazesi, 26 Şubat Pazartesi günü Tarabya Merkez Camii’nde öğle namazına müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Continue Reading

Genel

DSP’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı Alaaddin Pınarbaşı

Published

on

blank

Demokratik Sol Parti’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı, partinin mevcut ilçe başkanı Alaaddin Pınarbaşı oldu.

31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde DSP’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı belli oldu. 5 yıldır DSP’nin Sarıyer İlçe Başkanlığı görevini yürüten Alaaddin Pınarbaşı, DSP Sarıyer Belediye Başkan Adayı oldu. Pınarbaşı, “Sarıyer’e hizmet için yola çıktık. Sarıyer için çalışacağız.” dedi.

Continue Reading

Genel

İstinye’de trafik kazası: 2 yaralı

Published

on

blank

İstinye’de seyir halindeki otomobil yolun karşısına geçen yayaya çarptı. Kazayı gören ters istikamete giren İETT otobüsü ise hafif ticari araçla kafa kafa çarpıştı. Kazada yaralanan 2 kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Kaza saat 11.45 sıralarında Sarıyer İstinye Bayırı’nda meydana geldi. İddialara göre, sahil istikametinde giden otomobil, yolun karşısına geçen şahsa çarptı. Hızını alamayan araç daha sonra yol kenarındaki ağaçlara vurarak durabildi. Bu sırada kazayı gören 34 HO 2542 plakalı 29S hatlı İETT otobüsü ilerlemek için ters yöne girince kaza da kaçınılmaz oldu. İETT otobüsü Maslak yönüne seyreden Veysel Çınar yönetimindeki 34 AAC 512 plakalı hafif ticari araçla kafa kafaya çarpıştı. Otobüste bulunan yolcular büyük panik yaşarken sürücü Veysel Çınar ise kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. İlk kazada otomobil sürücü ve yayanın yaralandıkları ve ambulansla hastaneye kaldırıldıkları öğrenildi.

Continue Reading

Popüler