Connect with us

Genel

GEZİCİ’DEN YENİ REFERANDUM ANKETİ…

Published

on

blank

Gezici Araştırma Merkezi’nin son araştırmasına göre; 16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesinde “evet”in oranı yüzde 48,9’a, “hayır” diyenlerin oranı yüzde 51,1’e çıkıyor.

Gezici Araştırma Merkezi’nin 4-5 Şubat tarihlerinde, 24 il, 85 ilçe ve 135 mahalle ve köyde ikamet eden 2 bin 860 katılımcıyla gerçekleştirdiği referandum araştırmasına  göre Cumhurbaşkanlığı Sistemi referandumunda oylar kafa kafaya gidiyor.

Araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 43,7’si “evet” demek istediğini ifade ederken yüzde 45,7’si “hayır” diyeceğini söyledi.

Katılımcıların yüzde 10,6’sı ise “kararsız” olduğunu belirtti. Kararsızlar bilimsel bir yöntemle ağırlıklarına göre dağıtıldığında, “evet” diyenlerin oranı yüzde 48,9, “hayır” diyenlerin oranı ise yüzde 51,1 olarak belirlendi.

YÜZDE 44.1’LİK KESİMİN DEĞİŞİKLİĞE DAİR FİKRİ YOK

Araştırmaya katılan halkın TBMM’de tartışılan anayasa değişikliğinin içeriği hakkında bir bilgiye sahip olup olmadığı da sorgulandı. Katılımcıların yüzde 56,9’u yeni anayasa değişikliğiyle ilgili “bilgi sahibi olduğunu” ifade ederken, yüzde 44,1’i anayasa değişikliği hakkında “bir fikri olmadığını” bildirdi.

Katılımcıların siyaseten kendilerini konumlandırdığı yere göre de tercihleri belirlendi. Kendisini “demokrat” olarak tanımlayanların yüzde 30,4’ü referandumda “evet” demek istediğini ifade ederken, yüzde 61,3’ü “hayır” diyeceğini belirtti.

Muhafazakârların yüzde 77,5’i “evet”, yüzde 13,4’ü “hayır” demek istediğini söylerken, Türk milliyetçisi olarak kendisini tanımlayanların yüzde 53,1’i “evet”, yüzde 35,2’si “hayır” diyeceğini belirtti.

Son 1,5 ayda Kürt milliyetçilerinde de “evet” oranının arttığı ve yüzde 22’ye ulaştığı görüldü.

NEDEN “EVET” NEDEN “HAYIR” ?

Araştırmaya katılanlar, “neden evet” sorusuna, yüzde 24,3’le “Daha güçlü Türkiye için”, yüzde 18,1 ile de “Ülkenin bekası için” cevabını verdiler. Hayır diyenlerin yüzde 16,1’i “Demokrasiye zarar vereceğini düşündüğü için”, yüzde 14,3’ü ise “Yetkilerin tek kişi elinde toplanmaması için” “hayır” diyeceklerini belirttiler.

MURAT GEZİCİ’DEN UYARI!

Sandığa katılmama oranının yüzde 16 civarında seyrettiğini belirten Gezici Araştırma Merkezi Genel Müdürü Murat Gezici, “Referandum sonucunda kararsızların tercihi ve sandığa gitmeyenlerin oranı belirleyici olacak. Sandığa katılım yüksek olursa, ‘hayır’ çıkma olasılığı yükselir, aksi takdirde ‘evet’ çıkma olasılığı yüksek” dedi.

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın