Connect with us

Genel

Günel’den AKP Grubu’na: Ben sizden değil, Sarıyerlilerden özür diledim

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı 2. oturumu Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun’un başkanlığında gerçekleşti. İlk oturumun aksine daha sakin bir ortamda gerçekleşen mecliste, komisyonlardan gelen 3 madde Meclis’ten geçti.

Sarıyer Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı 1. oturumu büyük gerginliklere sahne olmuştu. Sarıyer gündemini de hafta arası boyunca meşgul eden gerginlik, Sarıyer’de CHP’li ve AKP’li siyasiler arasında da devam etmişti. Gerçekleşen 2. oturumda ise ilkinin aksine daha sakin bir hava hakim oldu. CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra, Sarıyer’deki bazı muhtarlar ve STK’lar da meclisi takip edenler arasında yer aldı.

DERELİ: RAKAMLAR ARASINDA UYGUNLUK TARTIŞILMAZ BİR BAŞARIDIR”

Sarıyer Belediye Meclisi CHP Üyesi Hayrettin Dereli, 2020 kesin hesap cetveli ile ilgili bilgileri paylaştı. Dereli, “Belediyemizin gelir tahsilat oranı yüzde 65 olarak gerçekleşti. Bu oran vergi gelirleri bazında yüzde 58’e denk geliyor. Sadece cari yıl dikkate alındığında tahakkuk tahsil oranı gelirlerde yüzde 86, vergi gelirlerinde ise yüzde 85 oldu. Cari dönemde tahmini bütçe ile bütçe gerçekleşme oranı yüzde 97. Tahmini bütçe ile gelir bütçesinin gerçekleşme oranı ise yüzde 92. Gider bütçesi ile gelir bütçesinin gerçekleşme oranı yüzde 95. Enflasyon oranının yüzde 18, işsizlik oranının yüzde 27, faiz oranlarını yüzde 19 olduğu bu dönemde bütçe rakamları arasındaki uygunluk tartışılmaz bir başarıdır. 2020 yılında 465 milyon 418 bin TL bütçe giderine karşılık 440 milyon 960 bin TL gelir elde edildi. Açığımız 24 milyon 458 bin TL’dir. 2019 yılında ise bütçe açığı 27 milyon 261 bin TL’ydi. Gider bütçemizin yüzde 15,29’u personel giderleri oluşturuyor. Bu da 71 milyon 166 bin TL’ye tekabül ediyor. Bunların içerisinde memur, kamu işçisi, sözleşmeli personel, başkan ve meclis üyelerine yapılan maaş ödemeleri yer alıyor. Giderin en büyük kalemini yüzde 65 oran ile mal ve hizmet alımı oluşturuyor. Bu da, 302 milyon 987 bin TL’dir. Özel Kalem Müdürlüğü’nün bütçesi bu yıl 12 milyon TL’den 8,5 milyon TL’ye düştü. Bu rakam sadece bu müdürlüğe ait değil. Tüm müdürlükler için yapılan harcamalar da bu kalemin içerisinde. Muhasebe standartları gereği bu rakam diğer müdürlüklere dağıtılamadığı için yüksek gözüküyor” şeklinde konuştu.

blank

“BU TARZ HAREKETLERLE PUAN KAZANMA ŞANSINIZ YOK”

Pazartesi oturumunda mecliste yaşanan olayların ardından özür konusuna değinen Sarıyer Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Nizamettin Günel, “Ben o konuşmamda sizden değil, Sarıyerlilerden özür diledim. Fakat siz bu konuşmayı farklı yere çektiniz ve AK Parti grubundan özür dilemişim gibi algı yarattınız. Bu tarz hareketlerle puan kazanma şansınız yok. Cumhuriyet Halk Partisi grubu ve Cumhuriyet Halk Partili belediyeler ne yaparsa yapsın size yaranamaz. Daha önce Turban Tesisi’ni devredin, İBB işletsin diyordunuz. Şimdi ise Sarıyer Belediyesi çalışma yapsın diyorsunuz. Bu konuda tutarlı olmalısınız. Sarıyer Belediyesi kamu şerhi konulduğu için bu çalışmaların üzerine çok dikkatli bir şekilde gidiyor. Bu konuda gerekli bilgilendirmeleri de yapar. Belediyenin borcundan bahsediyorsunuz. 2008 yılında 105 milyon TL borç vardı.  O dönemde dolar 1,29. Borca oranladığınızda 81 milyon 395 bin dolar yapıyor. Bugün ise dolar 8’in üzerinde. Dolayısıyla aradaki farkın en büyük nedeni de ortaya çıkıyor. Ayrıca bu borcu belediye binası, yaşam merkezleri, kreşler, BKSM, Yaşar Kemal Kültür Merkezi ve SAGEM gibi yatırımları dahil etmeseniz bile bahsettiğiniz gibi bir tablo ortaya çıkmıyor. Diğer bir konu araç kiralama. Araç kiralama ihalesinin neden zorunlu olduğunu anlattık. O gün 233 kiralık araç yerine 191 aracın olduğunu söyleyince hiçbiri itiraz etmedi. ‘233 araçtan 191’e düştü ama giderler arttı’ demiştiniz. Bu tasarruf sayesinde giderler 21 milyon 416 bin TL’den 13 milyon TL’ye düştü. Belediyemiz 195 araç, sürücüsüz ve yakıtsız şekilde kiralanması için ihale açacak. Ayrıca kiralanan araçlar belediye ve kamu kurumları dışında özel amaçlı tahsisler söz konusu değil.” diye konuştu.

Genel

Piknikçiler Belgrad Ormanı’na akın etti

Published

on

blank

İstanbul’da yaz mevsiminin iyice kendini hissettirmeye başlamasının ardından piknikçiler, Sarıyer’de Belgrad Ormanı’na akın etti. Ormanın girişinde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

İstanbul’da hafta sonu havaların güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar Belgrad Ormanı’nda bulunan piknik alanlarına akın etti. Araçları ile Sarıyer, Bahçeköy’de bulunan Belgrad Ormanı girişine gelen vatandaşlar uzun araç kuyruğu oluşturdu. İçeri girmeyi başaran vatandaşlar aileleri ile birlikte piknik yaptı. Güzel havanın, tertemiz doğanın tadını çıkardı.

Continue Reading

Genel

Kısırkaya’da göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi

Published

on

blank

Dünya Balık Göç Günü kapsamında Kısırkaya’da düzenlenen etkinlikte göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi. Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirilen programda sahilde ve dere kenarında kıyı temizliği yapıldı.

İnsan yaşamında, kültüründe önemli yer tutan balıkların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sorunlarına dikkat çekmek için gerçekleştirilen Uluslararası Balık Göç Günü Sarıyer’de kutlandı. Kısırkaya-Karanlık Deresi’nde yapılan etkinlikte İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğrencileri, akademisyenler ve SAGEM öğrencileri kıyı temizliği yaptı. Her yaş grubundaki bireyin bu konudaki hassasiyetini artırarak, sorunlara dikkat çekmek için yapılan programa; İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Meriç Albay ile Prof. Dr. Devrim Memiş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelik Delen, İBB Tarımsal Hizmetler Başkanı Ahmet Atalık ve muhtarlar katıldı.

“16 YAŞAYAN DERE VAR”

Dereler’in bütün dünyada çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Meriç Abay, “Bugün bir çok ülkede bu gün kutlanıyor. Su demek hayat demek. İstanbul’da hemen hemen bütün dereler kirli ve kullanılamaz halde. Ama Sarıyer’de 16 tane yaşayan dere var. Bu konuda duyarlı olmak zorundayız. Derelerin korunmasında bilimsel katlı sunmak boynumuzun borcu. Yaşayan dereleri gelecek nesillere taşımak çok kıymetli” dedi.

“BALIKLARDAN MAHRUM KALABİLİRİZ”

İBB Tarımsal Daire Başkanı Ahmet Atalık ise; “Dünyayı en çok kirleten canlı insan. Göç yolları üzerinden bir olumsuzluk oluşturduğumuzda en sağlıklı besin kaynağımız balıklardan mahrum kalabiliriz. İlk hedefiniz kendinizin kirletmemesi, ikincisi ise çevrenizdekileri uyarmak” dedi.

Continue Reading

Genel

İBB’nin bedava interneti artık tüm metrolarda

Published

on

blank

İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’ndaki araçlarda hizmete alınan İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması, artık tüm kapalı istasyonlarda Mavi Bölge (Blue Zone) adı ile İstanbulluların kullanımına sunuldu. Ayrıca İstanbullulara hizmet veren 192 metro aracına da kolay şarj için toplam 384 USB Portu konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşlarından Metro İstanbul’un istasyon ve araçlarında teknolojik dönüşüm devam ediyor. Metro alanlarını kültür-sanat ve spor kavşakları haline getirme hedefiyle çalışan Metro İstanbul, bir yandan da yolcularının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği çözümler sunarak bu bölgeleri yaşam alanlarına dönüştürme anlayışı ile çalışıyor. Metrolardaki teknolojik dönüşümün bir ayağı olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ücretsiz Wi-Fi uygulaması, 101 kapalı metro istasyonunda yolcuların kullanımına sunuldu.

“YOLCULAR KESİNTİSİZ İLETİŞİM İSTİYOR”

Büyük kentlerde teknolojinin önemine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, teknolojinin tüm imkanlarını kesintisiz bir şekilde yolculara sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Özgür Soy metrolardaki Wi-Fi hizmetiyle ilgili şu bilgileri verdi:  “İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’mızdaki araçlarımızda İBB ücretsiz Wi-Fi hizmetini devreye aldık. Uygulamanın başladığı Ekim 2021 tarihinden bugüne kadar bu hizmetten yararlanan yolcu sayımız 72 kat arttı. Yolcularımızdan aldığımız kesintisiz iletişim talepleri sonrasında İstanbulluların istasyonlarımızda da ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmesi için İBB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile çalışmalara başladık. Tüm hatlarımızda bulunan toplam 101 adet kapalı istasyonumuzda Mavi Bölgeler oluşturarak İBB ücretsiz Wi-Fi alanlarını yolcularımızın hizmetine sunduk.”

“KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN 384 ŞARJ PORTU MONTE ETTİK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ücretsiz interneti şehrin her yerine yayma hedefini hatırlatan Genel Müdür Özgür Soy, “Mavi Bölgelerde başlatılan ücretsiz internet hizmetini araçlarımıza monte ettiğimiz USB şarj portları ile destekliyoruz. Yolcularımızın metrodaki seyahatleri esnasında mobil cihazlarını şarj edebilmeleri için, M2 Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı’mızda hizmet veren 192 metro aracına USB şarj portu monte ettik. Aralık ayında tamamladığımız bu çalışma kapsamında; engelli yolcularımızın erişimini de göz önünde bulundurarak her bir araca, aynı anda 4 yolcumuzun faydalanabileceği 2 adet olmak üzere filomuza toplam 384 adet port montajı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

120 istasyonda toplam 232 dijital info pano konumlandırdıklarını anlatan Özgür Soy, “Bu panolarla yolcularımız duyurular, haberler gibi standart bilgilerin dışında; online olarak yolculuk planlaması yapabiliyor, sefer tarifesi sorgulayarak istedikleri istasyondan geçen tren saatleri ile ilk ve son tren hareket saatlerini öğrenebiliyor, ağ haritalarını inceleyerek hatlarımızda meydana gelen anlık kesintileri görebiliyor. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamalar ile kesintisiz iletişim imkanı sunarak yolcularımızın metro alanlarında geçirdikleri süreyi eğlenceli hale getirmeyi ve memnuniyetlerini artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank