Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Devlet itibarı

Published

on

blank

İnsan toplulukları yüzyıllardan beri devletle yönetilirler. İnsanoğlu kendi güvenliği, refahı ve geleceği için devleti oluşturmuş ve ona gereğinde güç kullanma yetkisini dahi vermiştir. Çağımızdaki uluslararası camiaya baktığımızda devletler, devletçiklerin ve devlet olmaya çalışanların varlığını görüyoruz. Devlet olmanın ya da itibarlı devlet olmanın koşulları nedir çağımız da, buna bir göz atalım isterseniz…

***

Devletin itibarını belirleyen faktörler arasında devleti kuran toplulukların tarihsel süreçteki geçmişleri güncel, ekonomik ve sosyal koşulları demokrasiye, hve insan haklarına bağlılık anlayışı ve saygısı belirleyici faktörler arasında yer alır. Biz bu yıl 50. yılını kutlamakta olan bir hukukçu olarak demokrasiye değinmekle beraber hukuk ve insan hakları bağlamında DEVLETİN İTİBARINA kısaca değinmek istiyoruz.

***

İnsanoğlunun güç kullanma yetkisini devlete(kamuya) terk ederken, bunun koşulsuz ve sınırsız olmadığı, temsilcileri vasıtasıyla evrensel hukuk kuralları nazara alınarak konulan mevzuata göre, devletin yönetilmesi gerektiği açık ve tartışmasızdır. Kulun kul ile arasındaki ya da kulun kamuyla(yönetenlerle) arasındaki sorunları ve ihtilafları çözmek üzere tarafsız etki altında kalmayan bağımsız yargı organlarına ve hakimlere ihtiyaç olduğu kuşkusuzdur. Hakim bir kamu görevlisidir. Devlete dahil yargı organlarında(mahkemelerde) hukuki uyuşmazlıklara bakar; ama memur değildir, onlardan farklı bir statüye sahiptir.

***

Günümüzde bağımsız yargı, bağımsız hakim ve bağımsız mahkemelere ait kriterleri çağdaş toplumlara yön veren uluslararası kurum ve kuruluşlar kararlarıyla ve ilkeleriyle belirlemiştir. Bunlar arasında AİHM Sözleşmesi’ni uygulayan Avrupa insan Hakları Mahkemesiyle(AİHM) Avrupa Konseyi’ne danışmanlık yapan Venedik Komisyonu Yargı kriterleri ve Birleşmiş Milletler Bangolor Yargı etiği kriterleri yer alır. Fazla teferruata gerek yok, eğer bu kriterleri tutturmuş iseniz yargınız bağımsızdır, insan hakları karneniz kırıklarla doluysa demokrasi ve insan Hakları konusunda itibarınız maalesef yok demektir. Bir başka yazımızda bağımsız yargı kriterlerine girer, onu nasıl oluşturmamız gerektiğine değiniriz. Bu konuda hem ülkemizin deneyimleri, hem de mukayeseli hukuktan örnekler veririz.

***

Ben bugünü fazla tartışmayı ve sorunları sürekli lastik gibi uzatmayı sevmiyorum. Eğer bu konuda halkın düşüncesi ve onun ötesinde uluslararası camianın bizimle olan sorunları demokrasimiz, hukuk devletimiz hakkında S.O.S veriyorsa artık geleceğe bakmamız gerekiyor.

***

Maalesef son yirmi yıllık süreçte demokrasi ve hukuk kültürümüzün yetersiz olduğu var olan pek çok özelliğimizi yitirdiğimiz ve bu açıdan her geçen gün kan kaybettiğimiz aşikar oldu. İnsanlığın ulaştığı bu günkü teknolojik olanaklar, ülkelerin hiçbir şeyi saklanamadı, her türlü yolsuzluk ve suistimal gizleyemediği bir noktaya getirdi. 30-35 km üstümüzden geçen bir uyduyla, Kıbrıs’taki bir hava üssü ile bütün Ortadoğu’yu dinleyenlere karşı yapılması gereken şey şu, halkınızı uyutsanız bile Dünya’yı uyutamazsınız. Devletin itibarını ve saygınlığını arttırmak için yapılması gerekenler bellidir.

***

Demokratik esaslara göre inşa edilmiş bir Hukuk Devleti, üreten ve adil paylaşan bir ekonomi, kültürlü, eğitimli, etik değerleri yüksek, bir sosyal düzen ve toplumdur. Lütfen kimse hukuka ve adalete saygısı olmayan antilaik ve çağdışı bir anlayışla devletin itibar kazanacağı hayaline kapılmasın. Yaşananlar ortada…

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank