Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Devlet itibarı

Published

on

blank

İnsan toplulukları yüzyıllardan beri devletle yönetilirler. İnsanoğlu kendi güvenliği, refahı ve geleceği için devleti oluşturmuş ve ona gereğinde güç kullanma yetkisini dahi vermiştir. Çağımızdaki uluslararası camiaya baktığımızda devletler, devletçiklerin ve devlet olmaya çalışanların varlığını görüyoruz. Devlet olmanın ya da itibarlı devlet olmanın koşulları nedir çağımız da, buna bir göz atalım isterseniz…

***

Devletin itibarını belirleyen faktörler arasında devleti kuran toplulukların tarihsel süreçteki geçmişleri güncel, ekonomik ve sosyal koşulları demokrasiye, hve insan haklarına bağlılık anlayışı ve saygısı belirleyici faktörler arasında yer alır. Biz bu yıl 50. yılını kutlamakta olan bir hukukçu olarak demokrasiye değinmekle beraber hukuk ve insan hakları bağlamında DEVLETİN İTİBARINA kısaca değinmek istiyoruz.

***

İnsanoğlunun güç kullanma yetkisini devlete(kamuya) terk ederken, bunun koşulsuz ve sınırsız olmadığı, temsilcileri vasıtasıyla evrensel hukuk kuralları nazara alınarak konulan mevzuata göre, devletin yönetilmesi gerektiği açık ve tartışmasızdır. Kulun kul ile arasındaki ya da kulun kamuyla(yönetenlerle) arasındaki sorunları ve ihtilafları çözmek üzere tarafsız etki altında kalmayan bağımsız yargı organlarına ve hakimlere ihtiyaç olduğu kuşkusuzdur. Hakim bir kamu görevlisidir. Devlete dahil yargı organlarında(mahkemelerde) hukuki uyuşmazlıklara bakar; ama memur değildir, onlardan farklı bir statüye sahiptir.

***

Günümüzde bağımsız yargı, bağımsız hakim ve bağımsız mahkemelere ait kriterleri çağdaş toplumlara yön veren uluslararası kurum ve kuruluşlar kararlarıyla ve ilkeleriyle belirlemiştir. Bunlar arasında AİHM Sözleşmesi’ni uygulayan Avrupa insan Hakları Mahkemesiyle(AİHM) Avrupa Konseyi’ne danışmanlık yapan Venedik Komisyonu Yargı kriterleri ve Birleşmiş Milletler Bangolor Yargı etiği kriterleri yer alır. Fazla teferruata gerek yok, eğer bu kriterleri tutturmuş iseniz yargınız bağımsızdır, insan hakları karneniz kırıklarla doluysa demokrasi ve insan Hakları konusunda itibarınız maalesef yok demektir. Bir başka yazımızda bağımsız yargı kriterlerine girer, onu nasıl oluşturmamız gerektiğine değiniriz. Bu konuda hem ülkemizin deneyimleri, hem de mukayeseli hukuktan örnekler veririz.

***

Ben bugünü fazla tartışmayı ve sorunları sürekli lastik gibi uzatmayı sevmiyorum. Eğer bu konuda halkın düşüncesi ve onun ötesinde uluslararası camianın bizimle olan sorunları demokrasimiz, hukuk devletimiz hakkında S.O.S veriyorsa artık geleceğe bakmamız gerekiyor.

***

Maalesef son yirmi yıllık süreçte demokrasi ve hukuk kültürümüzün yetersiz olduğu var olan pek çok özelliğimizi yitirdiğimiz ve bu açıdan her geçen gün kan kaybettiğimiz aşikar oldu. İnsanlığın ulaştığı bu günkü teknolojik olanaklar, ülkelerin hiçbir şeyi saklanamadı, her türlü yolsuzluk ve suistimal gizleyemediği bir noktaya getirdi. 30-35 km üstümüzden geçen bir uyduyla, Kıbrıs’taki bir hava üssü ile bütün Ortadoğu’yu dinleyenlere karşı yapılması gereken şey şu, halkınızı uyutsanız bile Dünya’yı uyutamazsınız. Devletin itibarını ve saygınlığını arttırmak için yapılması gerekenler bellidir.

***

Demokratik esaslara göre inşa edilmiş bir Hukuk Devleti, üreten ve adil paylaşan bir ekonomi, kültürlü, eğitimli, etik değerleri yüksek, bir sosyal düzen ve toplumdur. Lütfen kimse hukuka ve adalete saygısı olmayan antilaik ve çağdışı bir anlayışla devletin itibar kazanacağı hayaline kapılmasın. Yaşananlar ortada…

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Erhan Vergili yetim ve öksüzlerin yüzünü güldürüyor

Published

on

blank

İşadamı Erhan Vergili tarafından başlatılan ve hayırseverlerin katkılarıyla yapılan yetim-öksüz çocuklara bot ve mont yardımı başladı. Yardımla ilgili konuşan Vergili, “Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır” dedi.

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle adından sıkça söz ettiren hayırsever işadamı Erhan Vergili, hayırseverlerin de katkılarıyla bu kez yetim ve öksüz ilkokul ile ortaokul öğrencilerinin yüzünü güldürdü. Alınan bilgilere göre, mont ve bot dağıtımı önümüzdeki günlerde de devam edecek.

“Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erhan Vergili, “Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanı olduğum dönemde verdiğim söz üzerine yetim ve öksüz öğrencilere bot ile montların dağıtımına başladık. Her ne kadar görevden ayrılsam da verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. İçerisinde bulunduğumuz zorlu şartlarda yavrularının ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanan ailelerimize bir nebze nefes olup, çocuklarımızın yüzünü güldürüyoruz. Bu hayra vesile olan tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Bizim burada yaptığımız yardım siyaset üstüdür. Her bir hayırseverimizin siyasi düşüncesi farklı olabilir. Fakat mevzu vatandaşa hizmet, çocukları mutlu etmek olunca farklılıklarımızı bir kenara bıraktık, ortak bir paydada buluştuk. Bot ve mont yardımlarının yanı sıra Sarıyerli çocuklara önümüzdeki süreçte önemli sürprizlerimiz de olacak. Ailelerimizin şahsi sosyal medya hesaplarımı ve Beklenen Geliyor Sarıyer isimli sosyal medya gruplarımızı takip etmelerini rica ediyorum. Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır. Bundan sonra yapacağımız projelerde de kendisinden ilham almaya devam edeceğiz. Ben ve arkadaşlarım Ahmet Davutoğlu’nun bize gösterdiği yolda, belirlediği hedefte, çizdiği yol haritasında yorulmadan yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Yeniköy’de bir okulun bağış kutusu çalındı

Published

on

blank

Yeniköy’de bir okulun bağış kutusu çalındı. Kutunun çalındığını fark eden okul yetkilileri durumu polise bildirdi. Bağış kutusunu çalan 2 şüpheli polis ekiplerince yakalandı.

Sarıyer’in Yeniköy Mahallesi’ndeki bir okulun bağış kutusu çalındı. Kutunun çalındığını fark eden okul yetkilileri durumu polise bildirdi. Okulun şikayeti üzerine inceleme başlatan polis, güvenlik kamera kayıtlarını inceledi. Görüntülerde şüphelilerin M.A.M.(18) ve E.G.(20) olduğunu belirledi. Polis ekiplerince yapılan çalışmalarda, şüphelilerin çaldıkları paraları bir benzin istasyonunda, kağıt para olarak değiştirdikleri tespit edildi. Polis, 2 şüpheliyi Sarıyer’deki evlerinde yakalayarak gözaltına aldı. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Boğaz’ın en güzel manzaralı kütüphanesi açıldı

Published

on

blank

Zengin kitap koleksiyonu ile hizmete açılan Büyükdere Kütüphanesi, konforlu çalışma alanları ve eşsiz Boğaz manzarası ile Sarıyerlilerin yeni gözdesi oldu. 14 Kasım’da açılan kütüphane daha birinci ayını doldurmadan 3 bin 500 müdavimini ağırladı. Özellikle gençlerin akın ettiği kütüphane ziyaretçilerin iyi vakit geçirebilecekleri bir yaşam alanı olarak tasarlandı.

Sarıyer’e değer katan projeler arasında yer alan Büyükdere Kütüphanesi, modern ve çeşitli kitap koleksiyonu ile birçok öğrenci ve yetişkinin yeni gözde merkezi oldu. Daha önce eski başkanlık binası olarak kullanılan bina, aynı anda 80 kişilik çalışma kapasitesine sahip bir kütüphaneye dönüştü.

İçerisinde 10 bin 199 kitap ve 25 bin 713 elektronik kitap bulunan kütüphane 3 kattan oluşuyor. Üç adet yetişkin kitaplığı ve çalışma salonu, 1 adet çocuk kitaplığı, okuma ve dinlenme alanı, toplantı odası ve kış bahçesi bölümleri bulunuyor. 7’den 70’e tüm yaş gruplarını ağırlayan kütüphanede öğrenciler araştırmalarını yapıp ders çalışırken, kadınlar okuma saati yapıyor. Ufak bir mola vermek isteyenler ise yeşillikler içerisinde bulunan kış bahçesinde muhteşem manzaraya karşı çaylarını yudumluyor, sohbet ediyor.

ARADIĞINIZ KİTABI SANİYELER İÇERİSİNDE BULUN

Kütüphanede YORDAM Kütüphane Otomasyon programı kullanılıyor. Tüm kitaplar otomasyon programında kayıtlı. KİOSK (Katalog tarama cihazı) sayesinde kullanıcılar aradığı kitabı saniyeler içerisinde bulabiliyor. Kullanıcılar kütüphaneye gelmeden internet üzerinden de kitap ismi, ISBN, yazar adı gibi birçok farklı seçenek üzerinden katalog taraması yapabiliyor.

ÜYE OLUP, ÖDÜNÇ KİTAP ALABİLİRSİNİZ

Ödünç kitap alabilmek için ise üye olmak zorunlu. Üye olmak isteyen kullanıcılar kimlik bilgilerini içeren belge ile kütüphaneye gelip üye formunu doldurmalılar. 18 yaşından küçük kullanıcılar ilk başvurularını velisi ile birlikte yapmalı. 11 yaş altı kullanıcılar ise kütüphaneden velileri eşliğinde yararlanabilir.  Aynı zamanda bir kullanıcı aynı anda 3 adet kitabı 15 gün süreyle ödünç alma hakkına sahip. Her bir kitap için 7 gün uzatma hakkı tanınıyor.

SARIYER DİJİTAL KÜTÜPHANE

Geleneksel kütüphanelerin teknoloji ile birleşmesi sonucunda ortaya çıkan dijital kütüphane ile Sarıyer bölgesinde ikamet eden vatandaşlar istedikleri yerden (tablet, telefon, bilgisayar) aracılığıyla dijital kütüphane uygulamasına erişim sağlayabilir. Dijital kütüphanede 25 bin 713 adet elektronik kitap yer almaktadır.

Continue Reading

Popüler

blank