Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Devlet itibarı

Published

on

blank

İnsan toplulukları yüzyıllardan beri devletle yönetilirler. İnsanoğlu kendi güvenliği, refahı ve geleceği için devleti oluşturmuş ve ona gereğinde güç kullanma yetkisini dahi vermiştir. Çağımızdaki uluslararası camiaya baktığımızda devletler, devletçiklerin ve devlet olmaya çalışanların varlığını görüyoruz. Devlet olmanın ya da itibarlı devlet olmanın koşulları nedir çağımız da, buna bir göz atalım isterseniz…

***

Devletin itibarını belirleyen faktörler arasında devleti kuran toplulukların tarihsel süreçteki geçmişleri güncel, ekonomik ve sosyal koşulları demokrasiye, hve insan haklarına bağlılık anlayışı ve saygısı belirleyici faktörler arasında yer alır. Biz bu yıl 50. yılını kutlamakta olan bir hukukçu olarak demokrasiye değinmekle beraber hukuk ve insan hakları bağlamında DEVLETİN İTİBARINA kısaca değinmek istiyoruz.

***

İnsanoğlunun güç kullanma yetkisini devlete(kamuya) terk ederken, bunun koşulsuz ve sınırsız olmadığı, temsilcileri vasıtasıyla evrensel hukuk kuralları nazara alınarak konulan mevzuata göre, devletin yönetilmesi gerektiği açık ve tartışmasızdır. Kulun kul ile arasındaki ya da kulun kamuyla(yönetenlerle) arasındaki sorunları ve ihtilafları çözmek üzere tarafsız etki altında kalmayan bağımsız yargı organlarına ve hakimlere ihtiyaç olduğu kuşkusuzdur. Hakim bir kamu görevlisidir. Devlete dahil yargı organlarında(mahkemelerde) hukuki uyuşmazlıklara bakar; ama memur değildir, onlardan farklı bir statüye sahiptir.

***

Günümüzde bağımsız yargı, bağımsız hakim ve bağımsız mahkemelere ait kriterleri çağdaş toplumlara yön veren uluslararası kurum ve kuruluşlar kararlarıyla ve ilkeleriyle belirlemiştir. Bunlar arasında AİHM Sözleşmesi’ni uygulayan Avrupa insan Hakları Mahkemesiyle(AİHM) Avrupa Konseyi’ne danışmanlık yapan Venedik Komisyonu Yargı kriterleri ve Birleşmiş Milletler Bangolor Yargı etiği kriterleri yer alır. Fazla teferruata gerek yok, eğer bu kriterleri tutturmuş iseniz yargınız bağımsızdır, insan hakları karneniz kırıklarla doluysa demokrasi ve insan Hakları konusunda itibarınız maalesef yok demektir. Bir başka yazımızda bağımsız yargı kriterlerine girer, onu nasıl oluşturmamız gerektiğine değiniriz. Bu konuda hem ülkemizin deneyimleri, hem de mukayeseli hukuktan örnekler veririz.

***

Ben bugünü fazla tartışmayı ve sorunları sürekli lastik gibi uzatmayı sevmiyorum. Eğer bu konuda halkın düşüncesi ve onun ötesinde uluslararası camianın bizimle olan sorunları demokrasimiz, hukuk devletimiz hakkında S.O.S veriyorsa artık geleceğe bakmamız gerekiyor.

***

Maalesef son yirmi yıllık süreçte demokrasi ve hukuk kültürümüzün yetersiz olduğu var olan pek çok özelliğimizi yitirdiğimiz ve bu açıdan her geçen gün kan kaybettiğimiz aşikar oldu. İnsanlığın ulaştığı bu günkü teknolojik olanaklar, ülkelerin hiçbir şeyi saklanamadı, her türlü yolsuzluk ve suistimal gizleyemediği bir noktaya getirdi. 30-35 km üstümüzden geçen bir uyduyla, Kıbrıs’taki bir hava üssü ile bütün Ortadoğu’yu dinleyenlere karşı yapılması gereken şey şu, halkınızı uyutsanız bile Dünya’yı uyutamazsınız. Devletin itibarını ve saygınlığını arttırmak için yapılması gerekenler bellidir.

***

Demokratik esaslara göre inşa edilmiş bir Hukuk Devleti, üreten ve adil paylaşan bir ekonomi, kültürlü, eğitimli, etik değerleri yüksek, bir sosyal düzen ve toplumdur. Lütfen kimse hukuka ve adalete saygısı olmayan antilaik ve çağdışı bir anlayışla devletin itibar kazanacağı hayaline kapılmasın. Yaşananlar ortada…

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Bilim ve Teknoloji

Tüm mutasyonları etkisiz hale getiren ilaç üretildi

Published

on

blank

Covid-19’a karşı geliştirilen bir antikor ilacının İngiltere, Brezilya, California ve Güney Afrika’da tanımlananlar da dahil olmak üzere çok sayıda corona virüs mutasyonunu “güçlü bir şekilde” etkisiz hale getirdiği açıklandı.

Kanadalı AbCellera ve ABD’li Eli Lilly Covid-19’a karşı birlikte geliştirdikleri ikinci bir antikor ilacının klinik denemelerine başladıklarını açıkladı. İlaç şirketleri, LY-CoV1404 adı verilen monoklonal antikor tedavisini hafif ile orta derecede Covid-19 hastalarında değerlendireceğini duyurdu.

TÜM MUTASYONLARA KARŞI GÜÇLÜ ETKİ GÖSTERDİ

Bununla birlikte, AbCellera LY-CoV1404’ün kilinik öncesi denemelerinde corona virüsün bilinen tüm mutasyonlarına karşı güçlü etki gösterdiği belirtildi.

AbCellera, antikor ilacının İngiltere, Brezilya, California, Güney Afrika ve New York mutasyonları da dahil olmak üzere corona virüsün şu anda bilinen tüm varyantlarını nötralize ettiğini ve ilacın corona virüsün başak proteininin mutasyona uğrayan bölgesine bağlandığını duyurdu.

BAŞAK PROTEİNİN MUTASYONA UĞRAYAN BİRKAÇ YERİNE BAĞLANIYOR

Başak protein corona virüsün insanların ACE2 enzimlerine tutunarak vücuda girmesine ve hastalığa yol açıyor. Araştırmacılar virüsün bu bölgesinde mutasyonlarla gelen değişikliklerin endişe verici olduğunu düşünüyor, çünkü aşılar da virüsün başak proteinin hedef alıyor.

PANDEMİDEKİ MUTASYON TEHDİDİNİ ORTADAN KALDIRABİLİR

Ancak, AbCallere geliştirilen antikor ilacının başak proteinin birçok kısmına bağlanabildiğini bu nedenle ilacın etkisini olası yeni mutasyonlar nedeniyle yitirmeyeceğini söyledi. Klinik testlerin son aşamasında bu durum kanıtlanırsa LY-CoV1404’ün corona virüs tedavisinde oyun değiştirici olabileceği ifade edilerek, varyantların yarattığı tehdidi ortadan kaldırabileceği ifade edildi.

Bununla birlikte, LY-CoV1404, iyileşen bir Covid-19 hastasından alınan bir kan örneğinden geliştirildi. Antikor, corona virüsü sivri glikoprotein reseptör bağlanma alanı (RBD) üzerinde yüksek oranda korunmuş bir epitopu hedefleyerek ACE2’ye viral bağlanmayı bloke ederek çalışıyor. AbCellera bu etkiyi, “güçlü nötrleştirme aktivitesi için iyi belgelenmiş bir mekanizma” olarak tanımladı.

AbCellera’nın CEO’su Carl Hansen, “LY-CoV1404 analizimiz, onun son derece güçlü olduğunu ve şu anda bilinen tüm mutasyonları etkisiz hale getirdiğini gösteriyor. LY-CoV1404’ün, Covid-19’un endemik hale gelmesi durumunda aşılara uzun vadeli bir tamamlayıcı sağlama potansiyeli bizi cesaretlendiriyor. LY-CoV1404, Covid-19 antikor tedavilerini hızla geliştirme, test etme ve küresel olarak tedarik etmede lider olan ortağımız ile birlikte , devam eden BLAZE-4 denemesinin bir parçası olarak geliştirdik” dedi.

TEK BAŞINA YA DA DİĞER ANTİKOR TEDAVİLERİYLE BİRLİKTE KULLANILABİLİR

Ek olarak, LY-CoV1404’ün diğer geniş ölçüde nötralize edici antikorlara kıyasla viral nötralizasyon deneylerinde önemli ölçüde daha güçlü olduğu görüldü. Bu nedenle ilacın tek başına veya viral varyantların yükselmesi nedeniyle etesevimab iya da ABD’de önceden onaylanan bamlanivimab da dahil olmak üzere diğer antikorlarla kombinasyon halinde kullanılabileceği açıklandı.

Diğer taraftan, Eli Lilly ayrıca Vir Biotechnology ve GlaxoSmithKline tarafından geliştirilen bir monoklonal antikor ile kombinasyon halinde bamlanivimab’ı değerlendiriyor. VIR-7831 adlı ilaç hafif ila orta derecede Covid-19’u olan düşük riskli hastalarda bamlanivimab ile kombinasyon halinde inceleniyor.

ABCELLERA TESİSLERİNİ BÜYÜTÜYOR

Öte yandan, Covid-19 ve diğer viral tehditlere karşı devam eden çabalarını desteklemek için AbCellera, kısa süre önce Vancouver’daki merkezini genişletmek için temel attı. Projenin, önümüzdeki birkaç yıl içinde mevcut 250 kişilik işgücüne yüzlerce çalışanı ekleyerek şirketin önemli ölçüde büyümesine olanak sağlaması bekleniyor.

Genişlemenin toplam 115 bin metrakelik iki tesisi kapsaması ve bu tesislerin 2023 ve 2024 yıllarında tamamlanması hedefleniyor.

Hansen, yaptığı açıklamada, “Dünyanın dört bir yanından biyoteknoloji ve ilaç ortaklarıyla yeni antikor tedavilerinin geliştirilmesini hızlandırmak için Vancouver’da son teknoloji tesisler inşa ediyoruz. Bu teknoloji kampüsünün, yetenekli insanların her yerdeki hastaların yararına antikor keşfini önemli ölçüde iyileştirmeye ve hızlandırmaya katkıda bulunabileceği bir yer olarak hizmet vermeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

İmamoğlu, Sarıyer’den “el bağlama” incelemesine espirili gönderme yaptı

Published

on

blank

İmamoğlu, dün gerçekleştirdiği bir inceleme gezisinde elleri arkada yürüyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e “Bak elin arkada geziyorsun” diye takıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında İstanbul’un fethinin 567. yıldönümünde Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ni ziyareti sırasında yürürken ellerini arkasına bağladığı gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı. Konuyla ilgili nasıl bir açıklama yapacağı merak edilen İmamoğlu’ndan esprili bir gönderme geldi. Sarıyer Duatepe’de dün gerçekleştirilen inceleme gezisinde, elleri arkada yürüyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e “Bak elin arkada geziyorsun” diyerek takılan İmamoğlu, “Arada karışık yap. Bazen böyle dur, bazen başının arkasına koy. Karışık olsun ki kafaları karışsın. Hayır, tek tip yapınca uydurma kabiliyetleri artıyor. Karadeniz’de biliyorsun, yokuş yukarı çıkıyorsan adam elleri böyle gider. Biz çocukluğumuzdan beri yaparız” dedi.

“BİZ HEP BÖYLE YÜRÜYORUZ”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise İmamoğlu’na, “Allah’tan Fatih’in heykelini daha koymamışlar. Ama biz burada hep böyle yürüyoruz” diyerek takıldı. İkilinin diyaloğu gülüşmelere neden oldu.

Continue Reading

Genel

Çayırbaşı’nda otomobiliyle uyuşturucu satan şüpheli yakalandı

Published

on

blank

Sarıyer’de sokağa çıkma kısıtlamasının yaşandığı bu günlerde otomobilinin önüne sahte Vefa Sosyal Destek Grubu kartı yapıştırarak uyuşturucu satan şüpheli yakalandı.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Büro Amirliği ekipleri Çayırbaşı Mahallesi, Bahçeköy Caddesi üzerinde park edilen otomobilden şüphelendi. Otomobilde yaptıkları aramada otomobilin ön camına yapıştırılmış ‘Vefa Sosyal Destek Grubu’ kartının sahte olduğunu fark etti. Otomobilde yapılan aramada kamuflaj için bagaja konulmuş yardım malzemeleri de bulundu. Sürücü Remzi B.’nin yapılan üst aramasında satışa hazır uyuşturucu madde buldu. Narkotik köpeği ‘Eros’ otomobil içinde yaptığı aramada vites kolunun olduğu bölgeye tepki verdi. Vites kolunun kılıfını söken polis kolun etrafına saklanmış şeffaf poşet içinde 25 parça uyuşturucu madde buldu. Otomobil otoparka çekilirken Remzi B. emniyetteki ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ayrıca Remzi B.’nin üzerinde bulunan 5 bin 230 liraya da uyuşturucu ticaretinden elde edildiği gerekçesiyle el konuldu.

Continue Reading

Popüler