Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Din ve Bilim

Published

on

blank

Cumhuriyetin kuruluş projesinin halk egemenliğine dayalı laik, üniter, tam bağımsız ulus devleti olduğunu sanırım bilmeyen yoktur. Ama yaşadığımız süreç ve son yıllardaki yönetim anlayışına bakıldığında aklı başında olanlar bunu sık sık hatırlatmak ihtiyacını duyuyor. Özellikle laik devlet seküler yaşam anlayışı ülkenin çok parçalı etnik ve mezhepsel yapısı için ulus devletinin oluşmasına katkı sunması açısından hayati önemi olduğunu hepimiz biliyoruz.

***

Ulusal birliğin ulusal bir ekonomiyle desteklenmediği sürece toplumsal dokunun gevşek olacağı ve bunun çözülmelere yol açabileceği ülkenin tam bağımsızlığının tehlikeye gireceği başta kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından her vesile ile dile getirilmiştir.

***

Cumhuriyetimizin çok partili rejime geçmesinden sonra giderek Batı eksenli bağımlı ekonomi ve borçlu devlet borçlu toplum çizgisi toplumu zayıf düşürmüş sanayi devrimi hikayesi olmayan tarım toplumu olarak bizleri Orta Doğu’nun çok asker besleyen Nato’nun askeri haline taşıyarak beka sağlama endişesiyle şekillendirmiştir. Bir sağdan birsoldan adam asarak asayişi düzenlemeye ve terörü önlemeye çalışan 12 Eylül Cunta yönetimi küresel sermayenin neo-liberal politikaların kapısını açmış, kentleşme sonucu yetersiz politikalarla ve sermayeyle başarısız olmuş, tarım çökmüş ve borçlanan bir ülke olarak krizin birinden çıkıp diğerine girme faciaları ülkemize taşınmıştır.

***

Beceriksiz siyaset erbabının siyasal İslam anlayışıyla yönettiği ülkemiz krizin birinden çıkıp diğerine girerken fakirleşenhalkımız olan biteni yönetimlere değil onların yarattığı sanal bir düşman olan dış güçlere bağlamıştır. Yönetenlerin bilim ve akılla olayları değerlendirmek yerine yeni reçeteler ve pansuman tedavileri ile halkı uyutmaya devam etme teşebbüsleri devam etmektedir. Bununla da yetinmeyen yönetimlerin halkın din duygularına hitap eden kutsalkitabın işlerine gelen söylemleriyle yola devam etme eğilimi taşıdıklarını görüyoruz. Halbuki aynı kutsal kitap yalan söylememeyi, kul ve kulların hakkını yememeyi iftira etmemeyi, israfı ve pek çok yasağı getirmişken bunlar kimsenin aklına gelmemiştir.

***

Madem ki küresel sermayenin peşine takıldınız, Devlet Babayı zayıflattınız, bari bunun gereklerini yerine getirin Bilimi ve aklı devreye sokun. Ama ne yazık ki yurttaşların çok büyük ekseriyetinin mutfağında yangın çıkaran, tenceresini boşaltan, üretimi bitiren,finans oyunlarıyla ayakta kalmaya çalışan bir uygulama içindesiniz, o zaman sizi terci edenlerde ,ne yazık ki halkımızda ve sizlerde bunun sonuçlarına katlanmak zorundasınız. Bu yönetim anlayışıdevam ettikçe… Değerli okurlar sıkıntılı günler bir süre devam edecek gibi gözüküyor.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Piknikçiler Belgrad Ormanı’na akın etti

Published

on

blank

İstanbul’da yaz mevsiminin iyice kendini hissettirmeye başlamasının ardından piknikçiler, Sarıyer’de Belgrad Ormanı’na akın etti. Ormanın girişinde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

İstanbul’da hafta sonu havaların güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar Belgrad Ormanı’nda bulunan piknik alanlarına akın etti. Araçları ile Sarıyer, Bahçeköy’de bulunan Belgrad Ormanı girişine gelen vatandaşlar uzun araç kuyruğu oluşturdu. İçeri girmeyi başaran vatandaşlar aileleri ile birlikte piknik yaptı. Güzel havanın, tertemiz doğanın tadını çıkardı.

Continue Reading

Genel

Kısırkaya’da göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi

Published

on

blank

Dünya Balık Göç Günü kapsamında Kısırkaya’da düzenlenen etkinlikte göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi. Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirilen programda sahilde ve dere kenarında kıyı temizliği yapıldı.

İnsan yaşamında, kültüründe önemli yer tutan balıkların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sorunlarına dikkat çekmek için gerçekleştirilen Uluslararası Balık Göç Günü Sarıyer’de kutlandı. Kısırkaya-Karanlık Deresi’nde yapılan etkinlikte İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğrencileri, akademisyenler ve SAGEM öğrencileri kıyı temizliği yaptı. Her yaş grubundaki bireyin bu konudaki hassasiyetini artırarak, sorunlara dikkat çekmek için yapılan programa; İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Meriç Albay ile Prof. Dr. Devrim Memiş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelik Delen, İBB Tarımsal Hizmetler Başkanı Ahmet Atalık ve muhtarlar katıldı.

“16 YAŞAYAN DERE VAR”

Dereler’in bütün dünyada çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Meriç Abay, “Bugün bir çok ülkede bu gün kutlanıyor. Su demek hayat demek. İstanbul’da hemen hemen bütün dereler kirli ve kullanılamaz halde. Ama Sarıyer’de 16 tane yaşayan dere var. Bu konuda duyarlı olmak zorundayız. Derelerin korunmasında bilimsel katlı sunmak boynumuzun borcu. Yaşayan dereleri gelecek nesillere taşımak çok kıymetli” dedi.

“BALIKLARDAN MAHRUM KALABİLİRİZ”

İBB Tarımsal Daire Başkanı Ahmet Atalık ise; “Dünyayı en çok kirleten canlı insan. Göç yolları üzerinden bir olumsuzluk oluşturduğumuzda en sağlıklı besin kaynağımız balıklardan mahrum kalabiliriz. İlk hedefiniz kendinizin kirletmemesi, ikincisi ise çevrenizdekileri uyarmak” dedi.

Continue Reading

Genel

İBB’nin bedava interneti artık tüm metrolarda

Published

on

blank

İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’ndaki araçlarda hizmete alınan İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması, artık tüm kapalı istasyonlarda Mavi Bölge (Blue Zone) adı ile İstanbulluların kullanımına sunuldu. Ayrıca İstanbullulara hizmet veren 192 metro aracına da kolay şarj için toplam 384 USB Portu konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşlarından Metro İstanbul’un istasyon ve araçlarında teknolojik dönüşüm devam ediyor. Metro alanlarını kültür-sanat ve spor kavşakları haline getirme hedefiyle çalışan Metro İstanbul, bir yandan da yolcularının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği çözümler sunarak bu bölgeleri yaşam alanlarına dönüştürme anlayışı ile çalışıyor. Metrolardaki teknolojik dönüşümün bir ayağı olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ücretsiz Wi-Fi uygulaması, 101 kapalı metro istasyonunda yolcuların kullanımına sunuldu.

“YOLCULAR KESİNTİSİZ İLETİŞİM İSTİYOR”

Büyük kentlerde teknolojinin önemine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, teknolojinin tüm imkanlarını kesintisiz bir şekilde yolculara sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Özgür Soy metrolardaki Wi-Fi hizmetiyle ilgili şu bilgileri verdi:  “İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’mızdaki araçlarımızda İBB ücretsiz Wi-Fi hizmetini devreye aldık. Uygulamanın başladığı Ekim 2021 tarihinden bugüne kadar bu hizmetten yararlanan yolcu sayımız 72 kat arttı. Yolcularımızdan aldığımız kesintisiz iletişim talepleri sonrasında İstanbulluların istasyonlarımızda da ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmesi için İBB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile çalışmalara başladık. Tüm hatlarımızda bulunan toplam 101 adet kapalı istasyonumuzda Mavi Bölgeler oluşturarak İBB ücretsiz Wi-Fi alanlarını yolcularımızın hizmetine sunduk.”

“KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN 384 ŞARJ PORTU MONTE ETTİK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ücretsiz interneti şehrin her yerine yayma hedefini hatırlatan Genel Müdür Özgür Soy, “Mavi Bölgelerde başlatılan ücretsiz internet hizmetini araçlarımıza monte ettiğimiz USB şarj portları ile destekliyoruz. Yolcularımızın metrodaki seyahatleri esnasında mobil cihazlarını şarj edebilmeleri için, M2 Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı’mızda hizmet veren 192 metro aracına USB şarj portu monte ettik. Aralık ayında tamamladığımız bu çalışma kapsamında; engelli yolcularımızın erişimini de göz önünde bulundurarak her bir araca, aynı anda 4 yolcumuzun faydalanabileceği 2 adet olmak üzere filomuza toplam 384 adet port montajı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

120 istasyonda toplam 232 dijital info pano konumlandırdıklarını anlatan Özgür Soy, “Bu panolarla yolcularımız duyurular, haberler gibi standart bilgilerin dışında; online olarak yolculuk planlaması yapabiliyor, sefer tarifesi sorgulayarak istedikleri istasyondan geçen tren saatleri ile ilk ve son tren hareket saatlerini öğrenebiliyor, ağ haritalarını inceleyerek hatlarımızda meydana gelen anlık kesintileri görebiliyor. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamalar ile kesintisiz iletişim imkanı sunarak yolcularımızın metro alanlarında geçirdikleri süreyi eğlenceli hale getirmeyi ve memnuniyetlerini artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank