Connect with us

Genel

İBB Taksim’de tezgah tekeline izin vermeyecek

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetki ve sorumluluk alanında kalan İstiklâl Caddesi, Taksim Meydanı ve civarında açılan 58 tezgâhtan mevzuata uygun olan 27’sine izin verdi. Bu tezgahların işgaliye izinlerinin, yetkisi olmadığı halde Beyoğlu Belediyesi tarafından verildiğini tespit eden İBB, 2018 -2019 ve 2020 yıllarına ait işgaliye ödeme makbuzlarını ibra eden tezgâh sahiplerinin haklarını korudu. Bu çalışma sırasında 26 tezgahtan 11’nin aynı fırın şirketine ait olduğu da ortaya çıktı.

İBB, İstanbul genelinde, amacı dışına çıkarak fırıncılara verilen, kazanç kapısı haline gelen, tekelleşen seyyar işgaliye izinlerini 2020 yılı başında iptal etti. Sıhhi bir yöntem olmayan, sağlık açısından risk oluşturulan açıkta kahvaltı hizmeti verilmesini de ortadan kaldırıldı.

58 BAŞVURU 27 İZİN
Bu kararlar çerçevesinde çalışmalarını yürüten İBB, Taksim’deki tezgahların belirlenen prensipler dışında kaldığını tespit etti. İBB, işgaliye ödemlerinin Beyoğlu Belediyesi’ne yapılmasıyla ilgili, herhangi bir yazışmaya da belgeye de ulaşamadı. Bunun üzerine İBB, İstiklâl Caddesi, Taksim Meydanı ve civarında Beyoğlu Belediyesi tarafından yetkisi olmadığı halde, işgaliye izni verilen simit, mısır, kestane tezgâhları işletenlerin, sıkıntı yaşamamaları adına, 2018-2019, 2020 yıllarına ait işgaliye ödeme makbuzlarını ibraz etmelerini istedi.

Makbuzlarını ibraz edenlere, İBB Zabıta Daire Başkanlığı tarafından, işgaliye izni verileceği bildirilerek gerekli yazışmalar yapıldı.

Yapılan uyuralar sonucunda, 58 işgaliye sahibinin Zabıta Daire Başkanlığı’na müracaat etmelerini sağladı. Daha önce belirtilen tarihlerdeki işgaliye makbuzlarını ibraz eden 27 tezgâh sahibinin izinleri verildi.

Zabıta Daire Başkanlığı tarafından yapılan incelemeler sırasında, 26 simit tezgahının, belirli fırıncılara birden fazla verildiği tespit edildi. Örneğin, bir firmaya 11, bir başka firmaya beş tezgâh verildiği ortaya çıktı. Tekelleşme olarak görülmesi gereken bu tablonun İBB’nin işgaliye izin prensiplerine aykırı olduğu aşikardır.

Bu sebeple; bir kişiye veya firmaya birden fazla işgaliye izni verilmesi, Zabıta Daire Başkanlığı tarafından kabul edilmedi. Bununla birlikte, tezgâh sahiplerine ve Beyoğlu Belediyesine, yetkileri olmadığı halde İBB’nin sorumluluk alanında verdikleri, simit tezgahlarında tekel oluşturan bu tablonun ortadan kaldırılması amacıyla, bir hafta içinde tezgahları kendi belediye sorumluluk alanlarına çekmeleri istendi. Aksi halde, İBB yetki ve sorumluluk alanlarında çalışmalarına müsaade edilmeyeceği vurgulandı.

5 SEYYAR KAHVALTICILAYA İZİN VERİLMEDİ
Yine İBB’nin yetki ve sorumluluk alanlarında açıkta seyyar kahvaltıcılara izin verilmemesi ve bu yöntemlerin sıhhi açıdan sakıncalı olması nedeniyle 5 seyyar kahvaltıcıya da genel prensipler doğrultusunda izin verilmedi.

Daha önceki yıllarda, Beyoğlu Belediyesi tarafından yetkisiz olarak İBB sorumluluk alanında 2018 yılından itibaren işgaliye izni verilen ve bunu belgeleyen 27 vatandaşın işgaliye izinleri Zabıta İBB Zabıta Daire Başkanlığı tarafından yenilendi.

Genel

Dayanışmanın adresi Uskumruköy Muhtarlığı

Published

on

blank

31 Mart 2019 seçimlerinde Uskumruköy Mahallesi Muhtarlık seçimlerini kazanan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana mahallesinde farklılık yaratmaya, büyük bir dayanışma ağı kurmaya devam ediyor.

Sarıyer’in son yıllarda nüfusu hızla artan ve ciddi gelişim gösteren mahallelerinden Uskumruköy’de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde zafer elde eden ve yeni muhtarı olan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmadı ve Ramazan boyunca her gün muhtarlık ofisinin mutfağında kendi elleriyle 100 kişilik yemek pişirdi. Ekibiyle birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarını yürüten Üst, Uskumruköy Muhtarlığı’nı adeta bir sosyal dayanışma ağına dönüştürdü. Gazetemizin de ziyarette bulunduğu Uskumruköy Muhtarlığı, sadece sosyal dayanışma amaçlı faaliyetler de yürütmüyor. Muhtarlık binasının merdivenlerinden çıktıktan sonra, sanki bir kütüphaneye gelmiş hissine kapılıyorsunuz. Raflarda dolu dolu kitaplar, çocuklar için birbirinden güzel oyunlar, masalarda yer alan satranç takımı ve daha niceleri… Yine bazı kadınların el işlerini yapmak için ayrılan köşede, muhtarlık binasının kütüphaneyi aratmayan bölümünün içinde yer alıyor.

blank blank

blank

Continue Reading

Genel

Hasan Saim Öztürk: Siyaset ve imaj değişikliği

Published

on

blank

Canlı ya da cansız bir nesnenin özüne dokunmadan harici alemdeki çevresine yansıyan şeklini değiştirmeye kısacası imaj değişikliği diyoruz. İmaj değişikliği genel olarak bir malın pazarlanması sanatında kullanılır. Bu değişiklik bazen bir eşyanın, bazen bir düşüncenin ya da ideolojinin veya siyasette yer alan bir siyasi partinin konusu olur. Pazarlamacılar ya da milletin yeter artık illallah dediği fırıldak, üç kağıtçı, madrabaz, yalancı tiplerle olur. Daha ziyade eşeği boyayıp Kayserili’nin babasına yutturması gibi bir hikayeye dönüşmeye başlar. Velhasıl imaj değiştirme siyasette de kandırma ve ikna etme sanatının bir parçasıdır.

***

Siyasette yapılan imaj değişiklikleri ve algı operasyonları daha ziyade seçmen bilincinin henüz yeterince gelişmediği, zarar görmedikçe ve tavuğuna kışt denilmediği sürece kıpırdamayan bireylerden oluşan toplumlarda daha çok iş yapar ve sonuçta satış pazarlamada usta olanlar hep kazanırlar. Onlar kazanır da, imaj değişikliğine ve algı
operasyonuna kapılanların sonu ne olur! Bu sorunun cevabı çok basit, perişan olurlar.

***

Geçenlerde sosyal medyada yazmıştım. Mustafa Kemal Atatürk laik Cumhuriyeti kurdu, padişahı ve halifeyi tasfiye etti ve halkın egemenliğini temsil eden TBMM’yi açtı. Ama bir türlü bu ülkede halk iktidarı ya da salt, onun çıkarlarını savunan bir iktidar ortaya çıkmadı ki, buna karşın şu oldu: Halka kendisini şirin gösterenler, onun diliyle konuşup beklentilerine, din duygularına hitap edenler iktidar olunca halk kendisinin iktidar olduğunu zannetti .70 yıldır ara
rejimler ve darbeler dahil her yönetim fiyaskoyla biten dönemler yaşattı halka… Peki; ama şimdi kuyruklar yok, yollar düzgün, dünya bizden çekiniyor diyebilirsiniz…

***

Size öyle zannettiriyorlar, algı yönetimleri ve imaj değişiklikleri ile… Moralinizi bozmadan tüyleriniz yolunuyor. Mutlu
olanlar yok mu, elbette ki var. Kim onlar peki; imaj değişikliğinde ve algı yönetiminde başarılı olanlar, onların yandaşları ve sizlere, halimize şükredelim dedirtenler. Yol var, geçmeden parasını ödeyenlerin, havaalanı var, uçmadan ücretini verenlerin, alınan birkaç maaşa sesini çıkarmayıp kendisi pazara çıkamayanların, dolarları ve
hazinesi peşkeş çekilenlerin Green Kart(ABD vatandaşlığı)alma başarısı gösterdiğinde havalara uçanların ülkesi, borca batırılanların ve imaj değişikliğine aldanıp yeniden bıçağın altına yatanların ülkesinde yaşamak gerçekten zor.

***

Yaşamak güzel şey aslında diyen bir şairimiz vardı.. O da, çok zorluklar çekmiş bu ülked;e ama yine de umutlarını
korumuş son anına kadar… Ha gayret değerli dostlar, az kaldı…

Continue Reading

Genel

Nevzat Aydın’dan adaylık açıklaması

Published

on

blank

Beyaz Martılar’da kabus gibi geçen sezonun ardından yönetim, seçimli kongreye gitme kararı almıştı. “Tek adaylı mı, iki adaylı mı kongre olacak?” tartışmalarının yaşandığı sırada, taraftarın başkan adaylığı için desteklediği Nevzat Aydın’dan adaylıkla ilgili bir açıklama geldi.

Sarıyer Spor Kulübü’nde seçimli Olağanüstü Genel Kurul ile ilgili gelişmeler netlik kazanmaya başladı. Kongrede Saffet Akkoyun’un yeniden aday olacağı konuşulurken, taraftarların desteklediği Nevzat Aydın’dan açıklama geldi. Aydın, “Sarıyer taraftarına bana gösterdiği ilgi ve alaka için çok teşekkür ederim. Aday değilim, umarım bu büyük camia kendisine yakışan başkanı seçer ve Sarıyer’i en kısa zamanda tekrar Süper Lig’de görürüz.” açıklamasında bulundu. Yaşanan bu gelişmenin ardından, Sarıyer Spor Kulübü’nde yine tek adaylı bir seçim yaşanacağı konuşuluyor.

Continue Reading

Popüler