Connect with us

Genel

İETT’de maliyet artışına rağmen hizmet arttı

Published

on

blank

İETT, maliyetlerin yüzde 50 oranında arttığı geçen yıl 422 milyon yolcu taşıyarak ve yeni otobüsler alarak hizmetlerini hız kesmeden sürdürdü. İETT 2021 Yılı Faaliyet Raporu, İBB Meclisi’nce onaylandı. Raporu Meclise sunan Genel Müdür Alper Bilgili, “Tam 7 yıl sonra aldığımız yeni metrobüs araçlarıyla filomuzun yaşını 11’den 9’a indirdik. Adalar’da, Türkiye’nin ilk yerli, tescilli 60 elektrikli aracıyla hizmet vermeye başladık. 50 elektrikli otobüs alımı için de ihaleye çıkıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, İETT Genel Müdürlüğü’nün 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nu görüştü. Faaliyet Raporunu İBB Meclisi’ne sunan İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, İstanbul’da şehir içi toplu taşıma yolcusunun yüzde 60’ını taşıdıklarını ve 2021yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 422 milyon yolcu taşıdıklarını söyledi. Geçen yıl İETT’nin bütçesini etkileyen ekonomik göstergelerde en az yüzde 50 oranında artış yaşandığına dikkat çeken Bilgili, buna rağmen yatırım ve hizmetlere hız kesmeden devam ettiklerini kaydetti.

160 METROBÜS ARACININ 30’U HİZMETE BAŞLADI

2021 yılında ihalesini gerçekleştirdikleri 200 yolcu kapasiteli 100 adet 21 metre ve 280 yolcu kapasiteli 60 adet 25 metre yeni metrobüs araçlarımızın ilk 30’unu teslim alarak hizmete koyduklarını hatırlatan Bilgili, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Metrobüs hattında çalışan araç filomuzu 7 yıl aradan sonra gençleştiriyoruz. Kalan 130 metrobüs aracının teslimatını birkaç ay içinde tamamlayarak, hattaki yaş ortalamasını yaşını 11’den 9’a indiriyoruz. Bu sayede toplam otobüs filo yaşımız da 10’dan 9’a inmiş olacak. Hatta 2020’de toplam 223 milyon km yapılırken, bu sene 227 milyona yükselttik. 2022 yılında da bu sayıyı 230 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz.”

ÇEVRECİ ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER GELİYOR

Elektrikli otobüs alımı konusundaki çalışmaları hızla devam ettirdiklerini ifade eden Bilgili, “Bu kapsamda 5 farklı marka aracı sahada ve teknik açıdan test ettik. Elektrikli otobüs alım ihalemizi de yakın bir zamanda tamamlayarak 50 adet elektrikli otobüs alımı için ilk aşamayı gerçekleştirmiş olacağız. Adalar’da yaklaşık 2 yıldır elektrikli araçlar ile hizmet vermekteyiz. Türkiye’deki ilk yerli, tescilli elektrikli araçlarından vatandaşlar oldukça memnun” diye konuştu.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNE DE İETT KALİTESİ GELDİ

Bilgili, özel halk otobüsleri ile İBB iştiraki Ulaşım AŞ’ye ait erguvan otobüslerin Aralık 2020’den itibaren aynı renge boyanarak İETT çatısı altında işletmeye başlandığını, böylece hizmet kalitesinin arttığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“İETT araçlarına uyguladığımız kapsamlı teknik muayeneleri, Ocak ayından itibaren 10 garajımızda artık özel halk otobüslerine de TÜV muayenesi muadili teknik muayene gerçekleştiriyoruz. Bu teknik muayenelerde araçları yaklaşık 200 farklı kritere göre denetleyerek özel halk otobüslerinin bakım kalitesini de İETT standartlarına yükseltmeyi hedefliyoruz. Hizmet kalitesinin artırılması için 1 milyon 700 bin servis öncesi, 200 bin de servis sırasında olmak üzere yaklaşık 2 milyon denetimi saha ekiplerimizle gerçekleştirdik. Bu yıl içerisinde özel halk otobüslerinin tamamında kamera, bilgilendirme ve anons sistemleri, telemetri ve benzeri donanım montajlarının tamamlanmasını hedefliyoruz. Esnek planlama yoluyla metrolara entegre mevcut hat sayısı artırılıyor. Bu sayede daha fazla sefer yapılarak filo verimliliği ve yolcu memnuniyeti artırılıyor. İETT olarak seferlerimizi aksatmadan, zorlu kış mevsiminde de yolcularımıza hizmet etmeye devam ettik. Sahadaki tüm çalışmaları yerinde ve filo izleme merkezlerimizden takip ederek seferlerin aksamadan devam etmesini sağladık.”

Alper Bilgili, İETT’nin daha önce istihdam ettiği kadın otobüs şoförlerine ek olarak Adalar’daki elektrikli araçlarda çalışan sürücülerle birlikte toplam 102 kadın sürücü personel istihdamı sağladığını hatırlattı.

KUR VE AKARYAKIT ARTIŞI BÜTÇEYİ ETKİLEDİ

Son dönemde ekonomide, dövizde ve akaryakıt fiyatlarında yaşanan değişimlerin İETT’ye ciddi oranda olumsuz etkileri olduğuna dikkat çeken Bilgili; yakıt harcamasının giderlerin yarısını oluşturduğunu, enflasyon ve buna artışlarının da kurum bütçesine etkisini en az yüzde 50 oranında artırdığını söyledi. Bilgili, İETT’nin 2021 yılı gider bütçesinin 3 milyar 453 milyon 140 bin 979 lira olarak gerçekleştiğini, gelir bütçesinin ise 744milyon 275 bin 645 liralık ek finansman ile gider bütçesiyle eşitlendiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda parti grupları adına yapılan konuşmaların ardından oylamaya sunulan İETT Genel Müdürlüğü 2021 Yılı Faaliyet Raporu; 92 kabul, 126 ret oyu aldı. 5393 sayılı Belediye Kanununun 26. maddesindeki hüküm gereği, dörtte üç oy çoğunluğuna ulaşmadığı için faaliyet raporu kabul edilmiş oldu.

blank

Genel

Adıgüzel ailesinin acı günü

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin eski meclis üyesi, CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi Rıza Adıgüzel hayatını kaybetti.

CHP Sarıyer önceki dönem ilçe başkan yardımcısı İlyas Adıgüzel’in ağabeyi, 1989-1994 döneminde Sarıyer Belediyesi ve İBB SHP Meclis Üyesi olan Rıza Adıgüzel, bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü ve 63 yaşında hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’in cenazesi, bugün (5 Ekim 2022 Çarşamba) saat 13:00’te Okmeydanı Cemevi’nden kaldırılacak ve Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecektir.

Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak, hayatını kaybeden Rıza Adıgüzel’e Allah’tan rahmet, tüm Adıgüzel ailesine ve sevenlerine ise baş sağlığı dileriz.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de çöküş sürüyor! Taraftarlar isyanda…

Published

on

blank

Sezona büyük tartışmalarla giren Beyaz Martılar, ilk iki haftada aldığı 4 puanla bir anda umut aşılamıştı. Ancak ilerleyen haftalarda alınan üst üste kötü sonuçlar, taraftarları çileden çıkardı.

Sezona yeni başkanı Selçuk Kavaloğlu ve yönetimi ile başlayan; fakat bazı taraftar gruplarınca sezon başlamadan topa tutulan Kavaloğlu ve ekibi, ilk 2 haftada alınan 4 puanla Sarıyerlileri kısa süreliğine de olsa güzel bir havaya sokmuştu. Ancak devamında üst üste alınan kötü sonuçlar ve son olarak evinde aldığı 2-1’lik Kırklarelispor yenilgisinin ardından Kavaloğlu ve ekibi, okları yeniden üzerine çekti. Oynadığı futbolla da taraftarlarını tatmin etmeyen Beyaz Martılar, haftayı 7 puanla 14. sırada tamamladı ve ateş hattına yaklaştı. Tribünde ve sosyal medyada bazı taraftarlar ise Kavaoğlu’na tepki gösterdi, istifa çağrısında bulundu.

Ligde 5 haftadır galibiyete hasret olan Beyaz Martılar, İzmir’e gidecek ve ligde şampiyonluğa oynayan zorlu Bucaspor 1928 deplasmanına konuk olacak. Karşılaşma, 5 Ekim Çarşamba saat 19:00’da oynanacak.

YUSUZ ZİYA ÖNİŞ STADI YENİLENECEK

Sarıyer’in iyice eskiyen, basın ve şeref tribününün olduğu yerlerin bir kısmından sahanın belirli yerleri gözükmeyen Yusuf Ziya Öniş Stadı’nda, önümüzdeki haftalarda yenileme çalışmalarının başlanacağı öğrenildi. Şeref tribününün yıkılıp yeniden yapılacağı çalışmada, tribün olmayan karşı tarafa ise portatif deplasman tribünü yapılacak. Bu çalışma sürecinde ise Sarıyer’in maçlarını Maltepe’de oynayacağı söylenirken, bazı taraftarlar ise takımın bu kadar kötü gittiği dönemde bu durumun takıma daha çok zarar vereceğini belirtti.

blank

Continue Reading

Genel

Sebze-meyve fiyatlarına zam üstüne zam geldi!

Published

on

blank

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde markette 37 ürünün 27’sinde fiyat artışı, 10’unda ise fiyat azalışı olduğunu söyledi. Sivribiber ise bu zamlar arasında yüzde 92.6’lık zam ile birinci sırada yer aldı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde markette 37 ürünün 27’sinde fiyat artışı, 10’unda fiyat azalışı olduğunu söyledi. Bayraktar “Markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 92,6 ile sivri biber oldu.” dedi.

Sivri biberdeki fiyat artışını yüzde 73,6 ile domates, yüzde 39,6 ile salatalık, yüzde 32,4 ile patlıcan, yüzde 29 ile marul, yüzde 28,2 ile kabak takip etti. Markette fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 14,4 ile elma oldu. Elmadaki fiyat düşüşünü yüzde 9,6 ile patates, yüzde 8,7 ile mısır özü yağı, yüzde 6,7 ile kuru soğan, yüzde 6,5 ile yeşil mercimek izledi” dedi. Bu ürünlerde üretici ile market arasındaki fiyat farkına da dikkat çeken Bayraktar yüzde 252,9 ile maydanozda görüldüğünü belirterek, bunu yüzde 231,1 ile marulun, yüzde 219,4 ile domatesin, yüzde 218,3 ile limonun, yüzde 205 ile elmanın takip ettiğini bildirdi. Bayraktar, eylülde üreticide fiyatı en fazla düşen ürünün yüzde 41,2 ile yeşil soğan olduğunu, bunu yüzde 22,5 ile kuru soğan, yüzde 9,1 ile kuru kayısı, yüzde 8,1 ile maydanoz, yüzde 5,1 ile patatesin izlediğini söyledi.

Continue Reading

Popüler

blank