Connect with us

Genel

İmamoğlu: 2023’teki seçimde Cumhurbaşkanı değişecek

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Diyanet’in hutbesine tepki gösterdi. İmamoğlu, Boğaziçili gençlere de çağrı yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde protestoya katılan gençlere yönelik tutumu eleştirdi. İstanbul’a yapmak istedikleri altyapı projelerinin iktidar tarafından engellendiğini de söyleyen İmamoğlu, 2023 seçimlerine ilişkin mesaj da verdi.

GAZETECİLERE ANLATTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Raylı Sistemler İçin Hamle” başlıklı toplantı sonrası, bir grup gazeteci ile sohbet etti.

SİYASİ MESAJLAR

Sohbete katılan gazetecilerden olan Barış Yarkadaş, İmamoğlu’nun sözlerini ve izlenimlerini sosyal medya hesabından paylaştı.

TAKSİ SORUNU

Gazeteci Barış Yarkadaş, şunları yazdı:

İBB Başkanı @ekrem_imamoglu , “Raylı Sistemler” sunumu sonrası aralarında benim de olduğum bir grup gazeteciyle kahve sohbeti gerçekleştirdi. İktidarın önüne çıkardığı engelleri ayrıntılı olarak anlatan İmamoğlu, “UKOME’de sandalye sayısı artırılarak, yeni taksi sistemine geçmemiz engelleniyor. Taksi meselesi büyük bir meseledir. Ancak bu sorunu çözmede kararlıyız” dedi.

“SÜREÇ UZUYOR”

Ekrem İmamoğlu, bazı yatırımlar için gereken bono tahvili işleminin 1 yıl sürdüğünü de belirterek, “Normalde 3 aylık bir süreçte yapılabilecek bir işlem” ifadesini kullandı.

İmamoğlu, “Yeni borçlanma talebimiz de var. 300 milyon Euro… Bunun için de tam 9 aydır bekliyoruz” dedikten sonra özetle şöyle konuştu: “Metrobüs araçlarımız eski. 300 aracı yenilemek için meclisten yetki aldık. Yurt dışı borçlanması için yetki istedik. Ancak ne yazık ki; 2021 Yatırım Planı’na alınmadı isteğimiz. İşlemler bugün başlasa, otobüsün İstanbul’a gelmesi 1 yıl sürer… Bazı yatırımlar için Ağustos’tan beri cevap bekliyoruz.”

2023 MESAJI!

İBB Başkanı İmamoğlu, HIZ-RAY’ı da hayata geçirmek istediklerini, bunun İstanbul’a nefes aldıracak bir proje olduğunu belirtti. İmamoğlu, “Daha şimdiden projeye talip olanlar var. Ancak hayata geçmesi için, Kamu Yatırım Programı’na alınması ve Cumhurbaşkanı onayı gerekiyor” deyince Gazeteci Mehmet Tezkan araya girdi ve “Bu proje gerçekleşmez” dedi. İmamoğlu, bunun üzerine “Neden?” diye sordu. Mehmet Tezkan, “Cumhurbaşkanı bu projeyi onaylamaz” dedi.

İmamoğlu bunun üzerine “Onaylaması için girişimde bulunuruz. Nasıl olsa 2023’teki seçimde Cumhurbaşkanı değişecek. Proje o zaman hayata geçer” dedi. Bu söz İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun toplantıda verdiği siyasi mesajın ilkiydi.

BOĞAZİÇİ VE DİYANET

İkinci siyasi mesaj ise benim sorduğum sorunun ardından geldi. Ekrem İmamoğlu’na “Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ile görüştünüz. Şu an sekiz öğrenci de tutuklu. Gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz, öğrencilere ve hükümete mesajınız var mı?” diye sordum. İmamoğlu şunları söyledi:

“Üniversitedeki protestoların ardından yaşanan gözaltılar sonrası, kamu yöneticileriyle bazı görüşmeler yaptım. Bunların sayısı 6-7’dir. Ancak bunları kamuoyu ile paylaşmayı doğru bulmuyorum. Boğaziçili gençlerimizle de internet üzerinden uzun bir görüşme gerçekleştirdik.

Ne yazık ki; hoş olmayan bir süreç yaşanıyor. Gençlerimize söylenmedik söz, edilmedik hakaret kalmadı. Ben gençlerimizin devlete küfretmediğini biliyorum. Akademik bir talebi dile getiriyorlar. Bu taleplere kulak verilmiyor. Aksine, gençlere ahlak ve edep dersi veren hutbe var.

Ben o hutbeyi doğru bulmadım. Diyanet, sürekli siyasetin içinde. Diyanet madem bu konuları ele alıyor, o halde 3 gençten ikisinin işsiz olduğunu da devleti yönetenlere hatırlatsın ve işsizliği çözmeleri için çağrı yapsın. Diyanet, ‘Gençleri ayırmayan devlet yöneticileri olsun’ diye de dua etsin.”

GENÇLERE ÇAĞRI

İBB Başkanı İmamoğlu, sorum üzerine gençlere ise şöyle seslendi:

“Gençlerimiz özgün protestolarını yapsınlar, onların yanındayız. Ancak bunu kampüsün içinde gerçekleştirsinler. Özgürlük ve demokrasi mücadelesi kampüsün içinde gerçekleşmeli, orada devam etmeli.”

[email protected]_imamoglu sözlerini şöyle tamamladı: “Protestoya katılan gençleriniz, tüm gençlerimiz gibi zeki ve birikimli… Toplumun çok büyük bir kesimi de arkalarında… Ancak ne yazık ki; gözaltına alınıyor, tutuklanıyorlar. Milletvekillerimiz onları karakolda da adliyede de yalnız bırakmıyor. Biz de yanlarındayız. Kendilerini kesinlikle yalnız hissetmesinler.”

GÜNDEM BOĞAZİÇİ

İmamoğlu’nun bir grup gazeteci ile yaptığı uzun sohbetin özeti bu…

Belli ki; Boğaziçi direnişi, her türlü zorbalık ve baskıya rağmen, siyasetin ana gündemlerinden biri olmaya devam edecek.

Genel

Sarıyerli çocuklar bayramını kutluyor

Published

on

blank

Sarıyer’de bir hafta sürecek 23 Nisan kutlamaları büyük bir coşkuyla başladı. Pandemi koşullarında Sarıyerli çocukların bayram heyecanını doyasıya yaşayabilmeleri için hazırlanan sürpriz tır, şarkılar ve marşlar eşliğinde mahalle mahalle dolaşarak bayrak ve balon dağıttı.  Koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan etkinlikte, palyaçolar ve animasyon gösterileri de çocuklara unutulmaz anlar yaşattı. 23 Nisan kutlama programında 12 ülke ve 12 şehirden 582 çocuğun halk oyunları performansları da online platformda izleyicisiyle buluşacak. 

Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle online platforma taşındı. Halk oyunları performanslarından tiyatro gösterimine kadar özenle yapılan program kapsamında Sarıyerli çocuklar için bir de 23 Nisan tırı hazırlandı. Mahallelerde kurulan mobil sahnelerin ilk durağı köyler bölgesi oldu. Çocukların büyük bir sevinçle karşıladığı tır da animatörler ve palyaçolar eğlenceli anlar yaşattı.

UNUTULMAZ ANLAR YAŞADILAR

23 Nisan’a kadar Sarıyer’in 34 mahallesinde kurulacak mobil sahne ilk olarak Kilyos, Uskumruköy, Gümüşdere, Rumeli Feneri, Maden ve Zekeriyaköylü çocuklar ile buluştu. Koronavirüs önlemleri kapsamında gerçekleştirilen programda çocuklara unutulmaz anlar yaşatan animatörler büyük beğeni aldı. Sokağa çıkamayan minikler de camlarda ve balkonlarda eğlenceye ortak oldu.

582 ÇOCUK HALK OYUNLARINI SERGİLEYCEK

Her sene dünyanın dört bir yanından gelerek Sarıyer’de karnaval havası estiren çocuklar bu sene online olarak etkinliklere katılarak halk oyunları performanslarını sergileyecek. Hakkari, Tekirdağ, Sivas, Burdur, Hatay, Edirne, Diyarbakır, Erzurum, Van, Aydın, Artvin ve Gaziantep’in yanı sıra Çin, Endonezya, Kosova, Kıbrıs, Arjantin, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan ve Ukrayna’dan 582 çocuğun kendi yörelerine ait halk oyunlarını sahneleyecekleri etkinlik bir hafta boyunca saat:13:00’de başlayarak 21:00’e kadar Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

Continue Reading

Genel

Çarşamba gününe kadar çamur yağacak

Published

on

blank

Yurt genelinde yağışlar devam ederken, Afrika’dan taşınan çöl tozlarıyla ülkemizde çarşamba gününe kadar çamur yağışları etkili olacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Gözle görülmüyor ancak çamur yağışları şeklinde etkili olacak. Solunum için zararlı, çok fazla maruz kalmamakta fayda var. Ancak bitkiler için doğal gübre” dedi.

“GÖZLE GÖREMEYECEĞİZ”

Dün başlayan ve Çarşamba gününe kadar yurtta etkili olacak çöl tozları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Dün itibariyle ve bugün hatta yarın daha da yoğun olmak üzere Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Şimdi bu çöl tozu Afrika’daki kuvvetli rüzgârlarla beraber yeryüzünden atmosfere güney yönlü hava hareketleriyle ülkemize kadar geliyor. Yukarı seviyelerde olduğu için biz onu yer seviyesinde göremiyoruz. Gözle göremeyeceğiz. Toz miktarına baktığımızda yoğun bir toz değerinde artış görürsek bugünlerde o çöl tozudur. Daha çok yağışlarla iniyor. Biz yağışlarla indiği zaman yağmurdan sonra bilhassa parlak yüzeylerde çamur izleri kaldığı için halk dilinde ‘Çamur yağmuru yağdı’ diyorlar. Banklarda, arabaların üzerinde bu çamur izlerini görmek mümkün” diye konuştu.

“BİTKİLERE DOĞAL GÜBRE OLDUĞU İÇİN ‘BEREKET YAĞMURLARI’ DERLER”

Çöl tozunun insanda solunum yollarına zarar verebileceğini ancak bitkiler için doğal gübre olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çöl tozunun içeriğinde oradaki eski kaya parçacıklarının parçalanmış hali, mineraller, zengin bir içerik var. Bu tozları vücuda yoğun bir şekilde alırsak solunum sistemlerinde zarar meydana getiriyor. Ama çöl tozu ekolojik sistem için bir besin kaynağı. Etrafımızdaki yeşillikler için bitkiler için doğal gübre olarak görüyoruz. Eski insanlar nisan yağmurlarını ‘Bereket Yağmurları’ olarak isimlendirirler. Bunun sebebine baktığımız zaman bahar aylarında ülkemize Afrika’dan Arap Yarımadası’ndan çöl tozu geliyor. İçerisindeki zengin besin kaynakları bitkilerin temel ihtiyacı olan gübre ihtiyacını karşıladığı için atalarımız nisan yağmurlarını bu şekilde isimlendirmişlerdir” dedi.

VATANDAŞLARI UYARDI

Çarşamba gününe kadar etkisini sürdürecek çöl tozları için vatandaşları uyaran Prof. Dr. Toros, “Bu çöl tozu zaman zaman belli yerlerde görüş mesafesinde düşüşlere yol açabilir. Yine radyo frekanslarında ve iletişim kanallarında yayın kesintilerine yol açabilir. Bunlar doğal süreçlerdir. Çarşamba gününe kadar yoğun şekilde çöl tozu etkisinde kalacağız, olumsuz etkilenmemek için yine dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamakta fayda görüyorum” dedi.

“ŞU ANDA İSTANBUL’DA GÖRDÜĞÜMÜZ PUS”

İstanbul’da sabah saatlerinde birçok ilçede etkili olan puslu havayı da değerlendiren Prof. Dr. Toros, “Şu anda İstanbul’da gördüğümüz pus. Yani küçük su zerrecikleri. Çok yoğun olursa sis diyoruz. Yoğunluğu az ise pus diyoruz. Ülkemizde sistem geçişleri var şu an. Öğleden sonra havadaki hareketlenme ile beraber dağılacaktır” dedi.

Continue Reading

Genel

Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a koronavirüs şoku

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’un koronavirüs testi pozitif çıktı. Coşkun’un, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantinaya alındığı öğrenildi.

Sarıyer Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün toplu halde verdiği PCR testlerinin ardından Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’nun covid-19 testinin pozitif çıktığı, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantina altına alındığı öğrenildi.

Sağlık durumu iyi olan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak acil şifalar dileriz.

Continue Reading

Popüler