Connect with us

Genel

İmamoğlu: 2024 hedefimiz; 20 milyon turist

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, küresel havacılık sektörünün en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen ‘28. Routes World 2023’ açılış töreninde konuştu. 2023 verilerine göre İstanbul’u 17 milyonun aşkın turistin ziyaret edeceğinin hesaplandığını aktaran İmamoğlu, “2024 yılında, bu sayının 20 milyonu aşmasını elbette ki bekliyor ve hedefliyoruz” dedi. 4,5 yıllık görev süreleri boyunca ulaşım, konaklama, kültürel ve tarihi mirası koruma anlamında önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Ulaştırma Bakanlığımızın dışında, bizim etkin bir şekilde yürüttüğümüz 10 metro hattıyla beraber, İstanbul ulaşımını kolaylaştırma konusunda üstün adımlar atmış bir belediyeyiz. Bu aynı zamanda bir dünya rekoru” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) iş birliği ile düzenlenen, küresel havacılık sektörünün en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen “28. Routes World 2023” açılış töreninde konuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile İstanbul Valisi Davut Gül’ün de katıldığı açılış töreninde konuşan İmamoğlu, İstanbul’un dünyanın sayılı turizm merkezlerinden birisi olduğunu vurguladı.

“2024’TE 20 MİLYON TURİST HEDEFLİYORUZ”

İstanbul’un turizm anlamında asıl potansiyeline henüz erişemediğinin altını çizen İmamoğlu, “Bu yılın verileriyle baktığımızda, 17 milyonu aşan yabancı ziyaretçisi olacak İstanbul’umuzun. 2024 yılında, bu sayının 20 milyonu aşmasını elbette ki bekliyor ve hedefliyoruz” dedi. İstanbul’daki havaalanlarının, yılda 125 milyon yolcuya hizmet edecek kapasiteye ulaştığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bilindiği gibi, Türkiye’nin bir turizm ülkesi ve markası olarak stratejisini, bakanlığımız ve ilgili kurumlarımız yürütüyor. Ancak biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, tabii ki bu konudaki sürece sorumluluğumuzu katarak, ‘Daha fazla ne yapabiliriz ve İstanbul’umuzu dünyanın en çok ziyaret edilen üç kentinden birisini yapma vizyonuyla nasıl bir yolculuğu tasarlayabiliriz’; buna eğildik” diye konuştu.

“İSTANBUL’UMUZA ‘TURİZM PLATFORMU’ OLUŞUMUNU KAZANDIRDIK”

4,5 yıllık görev süreleri boyunca ulaşım, konaklama, kültürel ve tarihi mirası koruma anlamında önemli çalışmalar yaptıklarını aktaran İmamoğlu, “İstanbul’un altyapısını iyileştirmek, sektörü büyütmek ve şehrimizin potansiyelini arttırmak adına çok stratejik adımlar attığımızı ifade edebilirim. Bu adımları, elbette ki demokratik katılım ve ortak akılla yönetmek için, İstanbul’umuza ‘Turizm Platformu’ oluşumunu kazandırdık. Şehrimizdeki turizm sektörünün tüm bileşenlerini ve bilim dünyasını buluşturan bu platform, yönetim ekibimizle birlikte planlamalar ve çalışmalar sürdürerek, iş birliğimizi daha etkili hale getirmiştir. Stratejik planlarımızı tamamladıktan sonra da icrai faaliyetlerde de iş birliğimizi ortaya koyunca, aslında sürdürülebilir bir metodolojiyi kentimize kazandırmış olduk” ifadelerini kullandı.

“10 METRO HATTIYLA, ÜSTÜN ADIMLAR ATMIŞ BİR BELEDİYEYİZ”

İmamoğlu, kent ve ülke turizmine katkı kapsamında yaptıkları çalışmaları da şu sözlerle özetledi:

“İstanbul’da ulaşımla ilgili önemli adımlar atılıyor. Bu noktada, Ulaştırma Bakanlığımızın dışında, bizim etkin bir şekilde yürüttüğümüz 10 metro hattıyla beraber, İstanbul ulaşımını kolaylaştırma konusunda üstün adımlar atmış bir belediyeyiz. Bu aynı zamanda bir dünya rekoru. Devam eden metro hatlarımız 2025 yılında tamamlandığında, şehrimizin 450 kilometreyi aşan yaygın bir metro ağına sahip olacağını buradan bütün misafirlerimize duyurmak isterim. Kaldı ki hedefin bu olmadığını, daha üst sayılara, daha üst kilometrelere ulaşmanın İstanbul’un vazgeçilmez hedefi olduğunu da ifade edeyim. İkinci olarak; şehrimizin binlerce yıllık tarihini ve bu mirası ayağa kaldıracak bir yatırım sürecini başlattık. 4,5 yıllık yönetimimizde; 16 müze ve galeri, 180 tarihi çeşme, 420 tarihi hazire, 13 tarihi türbe, 18 anıt ve 42 tarihi inanç merkezinin inşa edilmesi, bakım ve restorasyonuyla, iyileştirilen bir tarihi miras sürecini kentimizde yaşattık.”

“MÜZE GAZHANE, 2 YILDA 2 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYE ULAŞTI”

“Bu projelerden çarpıcı birkaç örnek vermem gerekirse; Müze Gazhane, 2 yılda 2 milyondan fazla kişiye ulaştı. Artİstanbul Feshane, henüz açılalı birkaç ay olmasına rağmen, olağanüstü sayılara, 350 bin kişi ziyaretçisine ulaştı. Özellikle burada bulunan birçok misafirimize, İstanbul’a geldikleri anda, son tasarımı ve restorasyonuyla Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret etmeden dönmemelerini ve mutlaka o deneyimi yaşamalarını dilerim. İstanbul’un her noktasını iyileştiren çalışmalarımız ve çabalarımız, gerçekten özel görüntüler ve insanların ilgi gösterdiği bir süreci bize yaşattı. İskelelerimiz… Eğer kültüre ve tarihe hizmet ettiğinde, nasıl bir ilgi gördüğünü yaşadık Moda’da, Kadıköy’de, Beşiktaş’ta. Tabii aynı zamanda şehrimizi ziyaret eden misafirlerimizin ilgisini çekecek festivaller, etkinlikler, performanslar ve sportif faaliyetlerin de kentimize özel bir süreci yaşattığını sizlerle paylaşmak isterim. İşte tam bu moralle ve ortaya koyduğumuz vizyonla, 2027 Avrupa Oyunları ve 2036 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’nı İstanbul’umuza, şehrimize kazandırma noktasında girişimlere başladık.”

“7,5 MİLYON METREKARELİK YENİ AKTİF YEŞİL ALANI KENTİMİZE KAZANDIRDIK”

“Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz 4 günlük uluslararası bisiklet turnuvası ‘Tour of İstanbul’, çok keyifli, başarılı bir organizasyona dönüştü. Aynı zamanda Kasım ayındaki İstanbul Maratonu, yine iki kıta arasındaki muazzam bir atletizm deneyimiyle beraber, inanılmaz bir keyfi hem İstanbullulara hem de ilgi duyan sporculara yaşatmaya devam ediyor. İstanbul’un yeşilini güçlendirmek, çevresini daha sürdürülebilir bir kent pozisyonuna kazandırmak adına, 7,5 milyon metrekarelik yeni aktif yeşil alanı kentimize kazandırdığımız misafirlerimizle paylaşmak bizim için bir gurur. Tabii ki bu çalışmalarımız sürüyor. Ve daha sürdürülebilir, daha çevreci, iklim değişikliğiyle mücadelesini üst seviyede tutan bir kenti var etme konusundaki çabalarımızın sürdüğünü yine sizlerle paylaşmak isterim. Özellikle, İstanbul’un 15 ayrı bölgesinde oluşturduğumuz Yaşam Vadilerinin, kilometrelerce, şehir içerisinde, doğayla iç içe bir alanı kentimize kazandırmasının, bir aktif yeşil alan kadar, bunların kültür-sanat etkinlikleriyle beraber bir doğal mekana dönüştürdüğünü de sizinle paylaşmak bir gurur.”

“İBB, HER KONUDA İŞ BİRLİĞİNE HAZIR”

“Kent içi rotaların belirlenmesinde, kent içi yönlendirmelerin standardizasyonu gibi pek çok alanda, projelerimizle turizmi destekliyoruz. Özellikle, insana saygılı bir turizm anlayışının geliştirilmesi noktasında çok renkli, çok kültürlü, sürdürülebilir bir turizm destinasyonu yaratılması için yoğun çaba içerisindeyiz. Kuşkusuz bütün bunların, sadece ülkemiz ve şehrimiz için değil, aynı zamanda dünyanın en büyük sivil havacılık etkinliği olan Routes World adına da inanılmaz fırsatlar sunduğunu da bilmenizi isterim. İstanbul Turizm Platformu’na destek veren tüm bileşenlerin, yakından tanıdığım için gayet iyi biliyorum ki, şehrimizde sizlerle her alanda iş birliği yapacak ve sizlere yardımcı olmak üzere son derece yetenekli, çok hazır bir sektörümüz vardır. Kabiliyeti yüksek bir sektör altyapısının olduğu bu kentte, belediyemiz ve yönetimimizin de sizlerle her alanda iş birliği yapabilecek bir pozisyonu olduğunu duyurmak isterim.”

“YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ”

“Ülkeleri birbirine bağlayan fiziksel ve duygusal bütün yollar, çok ama çok değerlidir ve özen ister” diyen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Dört bir yanında, ne yazık ki büyük acılar ve savaşların ortasında bir barış ve istikrar kaynağı olan ülkemizin yurttaşları olarak, bunu çok iyi biliyor ve bu sorumluluğumuzu taşıyor, bu sorumluluk da siz kıymetli sektör temsilcilerinin de sağlam bir paydaşımız olmanızı diliyorum. ‘Yurtta barış, dünyada barış’, 100’ncü yılını kutladığımız Cumhuriyet’imizin temel ilkelerinden ve vazgeçilmez prensiplerinden biridir. Ve hep öyle olacaktır. Milletçe bu prensibin, dünya var oldukça, temsilcileri olacağız. İşte İstanbul, bu hoşgörünün ve bir arada kardeşçe yaşamanın simgelerinden birisi olacak ve öyle kalacaktır. Routes World 2023 Konferansı’nın ülkeler ve insanlık arasında, yeni ve daha güçlü bağlar kuracağına, fayda sağlayacağına inanıyorum.”

Konuşmaların ardından Bakan Uraloğlu, Vali Gül ve İmamoğlu stantları birlikte gezdi.

Genel

Erol Aydın’ın “Proje Tanıtım” Toplantısına Sarıyerlilerden yoğun ilgi

Published

on

blank

CHP Sarıyer Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Erol Aydın, Proje Tanıtım Toplantısıgerçekleştirdi. Korupark İstanbul’daki toplantıya Sarıyerliler yoğun ilgi gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Erol Aydın, 2 Aralık Cumartesi günü Koruparkİstanbul’da gerçekleşen Proje Tanıtım Toplantısı’nda halkla kucaklaştı.

SARIYERLİLER YOĞUN KATILIM GÖSTERDİ

“Hayata geçireceğimiz projelerle ülkemizin ve İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Sarıyer’imizi modern bir cazibe merkezine dönüştüreceğiz” mesajını veren Erol Aydın’ın Proje Tanıtım Toplantısı’na çok sayıda Sarıyerlikatıldı.

“SARIYERLİ VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARININ FARKINDAYIZ”

Yaklaşık bin kişinin katıldığı toplantıda Erol Aydın, Sarıyerli vatandaşların sorunlarının farkında olduklarını vurgulayarak; “Bu sorunların çözümlerini biliyoruz ve her gün daha da fazla çözümlerin üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda mevcutta aktif olan projelerin sayılarını artırarak geliştireceklerinin altını çizen Erol Aydın;Sarıyerlikomşularımızın bütün haklarının sonuna kadar takipçisi ve çözüm merkezi olacağımızdan hiçbirinizin tereddüttü olmasın. Varımız yoğumuz Sarıyer, müjdelerle geliyoruz”şeklinde konuştu.

“ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ

“Sarıyer’i ortak akılla hep birlikte yöneteceğiz. Bu inançla bu güzel yola çıkıyoruz” diye ekleyen Aydın, şöyle devam etti:

“Sevdalısı olduğum Sarıyer’i modern dünyanın yaşanabilir kentlerinden biri yapabilmek için bir yola çıkıyoruz. Bu bayrağı güzel bir yerde alıp, kazanımlarımızı koruyarak çıtayı daha yükseğe koymak istiyorum.”

“ALANINDA UZMAN EKİPLERLE YÖNETECEĞİZ”

Doğal afet yönetimi, mülkiyet sorunu, eğitim, sağlık, ulaşım, kalkınma, yaşam, spor, kültür ve turizm, kadınlara yönelik birçok proje açıklayan Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Erol Aydın, Alanlarında uzman ekiplerimizle Sarıyer’e uygun akılcı bir yönetim anlayışımız olacak. Çalıştığımız projeleri alternatifleriyle birlikte mahallelinin görüşüne sunacağız, Sarıyerli vatandaşlarımızı işin içine katarak, hep beraber Sarıyer’i yöneteceğiz. diyerek sözlerini tamamladı.

İlçenin gelişmesi için yapılacak projeleri sinevizyonla tanıtanErol Aydın’ın öne çıkan projeleri şöyle:

BARINMA PROJELERİ

Hak Sahipliği Tespit ve Bilgilendirme Ofisi

Tapu Hakkı

İmar Planı

Yerinde Dönüşüm

AFET PROJELERİ

Afet Yönetim Merkezi

Acil Toplanma ve Barınma Merkezleri

Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi

KALKINMA PROJELERİ

Sarıyer Güneş Enerji Sistemi Projesi

Balıkçılar Çarşısı

SPOR PROJELERİ

Spor Kompleksleri

SAĞLIK PROJELERİ

Alzheimer Okulu ve Hobi Merkezi

Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Engelli Birey Bakım Evi

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Mahalle Meydanları

Yeni Bahar Evi

Katılımcı Planlama Projesi

Çorba Çeşmesi

Kadın Sığınma Evi

ULAŞIM PROJELERİ

Metro Bağlantılı Teleferik Hatları

BARINMA PROJELERİ

Hak Sahipliği Tespit ve Bilgilendirme Ofisi

Tapu Hakkı

İmar Planı

Yerinde Dönüşüm

DİĞER PROJELER

Engelli Parkı

Botanik Parkı

Sarıyer Rüzgar Enerji Sistemi Projesi

Evde Sağlık Projesi

Mahalle Kreşleri

Kız ve Erkek Yurtları

Geri Dönüşüm Sevgi Çiçeği Kulübü

Organik Tarım

İftar Programları & Ev Ziyaretleri

Aşevi

Şeffaf Belediyecilik

Devlet Okullarına Temizlik Seti

Belediyede Güleryüzlü Hizmet

Evlilik Öncesi SMA Tarama Testi Desteği

Yenidoğan Bebek

Yeni Evli Çiftler

Taziye Hizmetleri

Doğum Günü Kutlamaları

blank blank

Continue Reading

Genel

Karafazlı: Amacım sorunları çözülmüş bir Sarıyer’de demokrasinin gelişimine katkı sunmak

Published

on

blank

Yerel seçimlere yaklaşık 4 aylık bir süre kaldı. Bir yandan siyasi partilerin seçimlerde izleyecekleri yollar yavaş yavaş belli olurken, bir yandan da aday adayları kendilerini göstermeye başladı. Bunlardan biri de CHP’den Sarıyer belediye başkanı aday adaylığını açıklayan Dilek Karafazlı oldu. CHP’nin ve Sarıyer’in ilk kadın aday adayı olan Karafazlı, belediye başkanı olursa ve seçilirse Sarıyer’e çok farklı bir çehre kazandıracak.

2010 yılından beri Sarıyer CHP İlçe Örgütünde aktif üye olarak görev alan Karafazlı ayrıca Parti Okulu Eğitmenliği de yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nda çeşitli birimlerde şef olarak görev yapmış, İBB’nin Sivil Toplum Kuruluşları ile ilişkilerini kuran müdürlükte etkin görevler üstlenen Dilek Karafazlı, aday adaylığı başvurusunu CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Kubat’a teslim etti.

“DEMOKRATİK, ÇAĞDAŞ, KAPSAYICI YÖNETİM İÇİN SARIYER’E KADIN BAŞKAN”

Demokratik, Çağdaş, Kapsayıcı bir yönetim için Sarıyer’ e KADIN Başkan sloganıyla yola çıkan Karafazlı, Sarıyer Belediyesi’nin daha çağdaş, interaktif bilgiye dayalı bir yönetimi hak ettiğini düşünüyor. Karafazlı, “Sarıyer Belediyesi Kadın Merkezi’nin kurucusuyum ve 5 yıl yöneticiliğini yaptım. Sarıyer’de Şiddete karşı kadın dayanışması adına ilk kadın yürüyüşünü gerçekleştirdim. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüklerinde çeşitli projelere koordinatörlük yaptım.

Belediye adına pek çok kurumsal işbirlikleri gerçekleştirdim. Belediyecilikte olan tecrübemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde üstlendiğim aktif görevlerle iyice pekiştirdim. Bir Sarıyerli olarak ilçemi tanıyor ve seviyorum. Amacım sorunları çözülmüş bir Sarıyer’de demokrasinin gelişimine katkı sunmak, semt kültürünün varlığını korumak, toplumun huzurunu önceleyen, dayanışmayı artıran anlayışım ile yurttaşlarımızın mutluluğunu öncelemektir” dedi.

TOPLUMUN HER KESİMİNE DOKUNUYOR

Deprem yönetmeliğinden sosyal belediyeciliğe, kadın politikalarından çevre ve şehircilik alanında çok sayıda proje hazırlayan Karafazlı, özellikle öğrenciler başta olmak üzere Sarıyer’in hemen her kesimi için özel projeler hazırladı.

Modern su ürünleri pazarı ve balıkçılık çarşısı kurulması, öğrenciler için yurtların artırılması, gençler için sosyal alanların çoğaltılması, yeni kreşler açılması, STK’ların en çok ihtiyacı olan mekan sorunlarının çözülmesi, kriterleri belirlenmiş ve buna uygun olanların faydalanabileceği Sarıyer Sivil Toplum Merkezi kampüsü kurulması Yurttaşların her mahallede spor yapabilecekleri spor merkezlerinin kurulması, engelliler için her alanda erişilebilirliğin sağlanması için çözümler geliştiren Karafazlı, faaliyetlerini tamamen sürdürülebilir belediyecilik prensibi üzerine kuruyor.

Yurttaşların karar alma süreçlerinin bir öznesi haline getirileceği, sivil toplum kuruluşları ile etkin ve etkili işbirliğini önceleyen, yurttaş memnuniyeti çalışmaları ile hizmette sürekli iyileştirme ve yenilikçi bakış tarzının esas alınacağı “Sarıyer İnovasyon Merkezi” ise en önemli projesi.

blank

Continue Reading

Genel

Başkan Genç, iş insanlarıyla buluştu

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ekonominin nabzını tutan iş insanlarıyla bir araya geldi. Sevgi ve Barış teknesinde düzenlenen yemeğe İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifi, İkitelli OSB Kooperatifi başkanları ve yönetimi katıldı.

Ülke ekonomisinin gelişiminde üreticilere büyük rol düştüğünün altını çizen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ev sahipliği yaptığı yemekte yaptığı konuşmasında, “Sizler üretiyorsunuz, istihdam sağlıyorsunuz. Üretmek şu an en büyük gündemimiz. Hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirirse ülkenin geleceği için daha faydalı oluruz. Bu nedenle yaptığınız işlerin görünmesi lazım. Farkındalık oluşturulması, desteklenmeniz lazım. Sizin desteklenmeniz, ülkenin gelişmesi demektir. Her zaman yanınızdayız” dedi.

Continue Reading

Popüler