Connect with us

Genel

İmamoğlu 77 günde tamamlanan köprü üzerinde konuştu: İstanbul güzel bir meydana kavuşacak

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, söz verilen tarih olan 31 Temmuz’da tamamlanan ve hizmet vermeye başlayan Unkapanı Kavşağı Köprüsü’nde incelemelerde bulundu. 77 günde bitirilen köprü üzerinde konuşan İmamoğlu; İSKİ ve Fen İşleri’nin bölgedeki çalışmalarının devam edeceği bilgisini paylaştı. İmamoğlu, şu anda Alibayköy-Cibali arasında faaliyet gösteren tramvay hattının Eminönü’ne uzatılmasıyla beraber güzel bir meydanı İstanbullulara kazandıracaklarının müjdesini verdi. İmamoğlu, tüm bu anılan imalatların, 2022 Temmuz’unda bitirileceğini aktardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, söz verildiği tarih olan 31 Temmuz’da tamamlanan Unkapanı Kavşağı Köprüsü’nde incelemelerde bulundu. İmamoğlu, tamamlanan ve devam eden çalışmalarla ilgili olarak İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay, Fen İşleri Daire Başkanı Recep Korkut ve İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu tarafından bilgilendirildi. İmamoğlu, inceleme gezisiyle ilgili değerlendirmesini de yenilenen köprü üzerinde yürürken gerçekleştirdi.

“İSKİ’NİN 90 GÜNE YAKIN İŞİ VAR”

Tarihi yarımadanın girişi konumunda bulunan Unkapanı Kavşağı Köprüsü’nün yıllardır ihmal edilmiş bir alan olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

“Buradan bir Eminönü-Alibeyköy tramvay hattımızın geçişi var. Zor bir işti. Ama arkadaşlarım, buradaki emekçiler, yüklenici firmamız güzel bir iş çıkarttı. Söylediği tarihte bitirdi. 31 Temmuz’da burası hizmete girdi. Bugün onu tespite geldik. Fakat konu bitmedi henüz. Burada epey bir işimiz var. Şimdi bu tramvayın geçişinin sağlanacağı tünel devam ediyor. Buradaki yağmur sularının deplaseleri devam ediyor. Bütün bu işler kademeli, birbirini takip eden sistemde devam ediyor. 90 güne yakın İSKİ’nin işi var. Aynı anda Fen İşleri’miz yoluna devam edecek. Tramvay hattımızın rayları döşenmeye başlandı. Pırıl pırıl bir hale geldiği dönem, yaklaşık olarak Temmuz 2022. Ama şu an trafik aksamıyor. Bir miktar içinde bu farklı farklı işler yapılırken, yine ufak tefek bağlantı yollarında yol kesilecek, tekrar açılacak. Ama Temmuz 2022’de, on yıllarca İstanbul’a hizmet eden bu kavşak tümden hizmete girmiş olacak.”

“BETON KALICI SANAT ESERLERİYLE DEĞERLENECEK”

Kavşağın beton görüntülerinin olduğu noktaları kalıcı sanat eserleriyle değerlendirmek istediklerini dile getiren İmamoğlu, “Bu tarihi izi, burada en güzel şekliyle yıllara yaygın bir biçimde bir iz olarak bırakmak istiyoruz. Buna da ayrıca arkadaşlarım çalışacaklar. Güzel bir emek verildi. Özellikle tramvayın buradaki geçişinin olacağı bölüm devam ediyor. O çok önemli. Bir an önce Cibali’ye kadar getirdiğimiz bu çalışma, bir an önce Eminönü Meydanı’na ulaşsın istiyoruz. Güzel bir meydanla İstanbul’u buluşturalım çabası içindeyiz. Bu yönüyle arkadaşlarım, emeğini devam ettiriyor, ben de keyifle izliyorum. İstanbulluya da böyle bir bilgi verdik güzel pazar gününde. İstanbul’a hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“YANGINLAR, TAHMİN EDİLEMEZ SÜRPRİZ İŞLER DEĞİL”

Ülke olarak zor günlerden geçtiğimize vurgu yapan İmamoğlu, sözlerini şu mesajlarla noktaladı:

“İklim değişikliği, küresel ısınma, yangınlar… Bunların hepsi tahmin edilmez, sürpriz işler değil. Bütün bunlar aslında yangının ne zaman, ne şekilde olabileceği riski, ülkeler tarafından biliniyor. O bakımdan doğayla güreş yapmamak, doğayla boğuşmamak, doğayı tahrip etmemek çok kıymetli bir şey. Bunu niye ucuna ekledim? Şehirlerin ihtiyacı var, kırsalın ihtiyacı var. Gerçek ihtiyaçlardan, insani talepler üzerinden yürüyelim ama memleketi harap edecek işler yapmayalım Bir de bu tür afetlere hazırlıklı olalım. Biz de bir yandan buna çok yoğun çalışıyoruz. Niye bir yandan itfaiye eri alıyoruz? Niye bir yandan zabıta alıyoruz? Çünkü işte bu tür anlarda lazım olacak. Allah korusun. Her türlü afete hazırlıklı olmalıyız. Bir yandan bu eksikleri kapatmalıyız. Bir yandan da şu anda yürüyen yangınla ilgili süreçleri, bir an önce söndürüp tamir etmeliyiz. Hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. İnşallah bir an önce yangınları söndürürüz. O afeti de bertaraf ederiz.”

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank