Connect with us

Genel

İmamoğlu: Konut yapmak için kanala gerek yok

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 33’ncü ziyaretini Bahçelievler Belediyesi’ne gerçekleştirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, “Bizim yeni bir alan üretmeye, 1 milyon daha nüfus yaratmaya değil, şu an mevcut olanı koordine etmeye ihtiyacımız var.” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 33’ncü ziyaretini Bahçelievler Belediyesi’ne gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Hakan Bahadır’dan sunum alan İmamoğlu, gazetecilerin sorularını saha incelemesi yaptığı spor tesisi şantiyesinde yanıtladı. İmamoğlu, gazetecilerin, “Sayın Cumhurbaşkanı, grup toplantısında, ‘Kanal İstanbul aynı zamanda kentsel dönüşümdür’ dedi. Siz, Kanal İstanbul’u bir kentsel dönüşüm projesi olarak değerlendiriyor musunuz?” sorusuna, “Ben, değerlendirmediğimi söyledim zaten. Değerlendirmiyorum. Bir kentsel dönüşüm değildir. Bizim ne zaman depremle karşılaşacağımız belli değil. Farklı çözümleri konuşmamız lazım. İstanbul’da 1 milyon 300 bin konut stoku fazlası var. Bizim yeni bir alan üretmeye, 1 milyon daha nüfus yaratmaya değil, şu an mevcut olanı koordine etmeye ihtiyacımız var” yanıtını verdi.

“KONUT YAPMAK İÇİN KANAL YAPMAK GEREKMEZ”

Bu sırada araya giren Bahadır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o konuşmasında şehrin deprem hattı olan güneyden, kuzeye taşınması gerektiğini söyledi. Bahadır, “Orada, Kanal İstanbul’un kenarında değil; ama uzağında bir şehrin faydalı olacağını düşünüyorum” görüşünü ortaya koydu. Sözü tekrar alan İmamoğlu ise “Bu, başka bir tartışma konusu. Başkanımla bunu uzun uzun konuşuruz. Ama bu alana girersek, çıkamayız işin içinden. Böyle güçlü bir yapı stoku varken, ‘Bu şehre ben, 1 milyon ya da 1,5 milyonluk nüfusluk daha konut yapıyorum’ demek, çözüm aramak anlamına gelmez. Konut yapmak için, kanal yapmayı da gerektirmez” ifadelerini kullandı.