Connect with us

Genel

İmamoğlu’ndan toplumsal cinsiyet eşitliği mesajı: Kurumsallaştırmak istiyoruz

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor İstanbul tarafından düzenlenen “İBB Kadınlar Günü” etkinliğine katıldı. “Yaparım Bilirsin” başlıklı etkinlikte konuşan İmamoğlu, “Toplumsal cinsiyet eşitliği meselesini hem spor kulüplerimizde hem de diğer kurum ve kuruluşlarımızda kurumsallaştırmak istiyoruz. Ama esas, toplumda kurumsallaştırmak ve yaşamın çok önemli bir parçası haline getirmek istiyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kurum iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen “İBB Kadınlar Günü” etkinliğine katıldı. Bakırköy Yenimahalle’deki Cem Karaca Kültür Merkezi’nde “Yaparım Bilirsin” başlıklı etkinlikte, İmamoğlu’na eşi Dilek Kaya İmamoğlu eşlik etti. Etkinlikte  sırasıyla; İBB Spor Kulübü Başkan Vekili Şirin Mine Kılıç ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan konuşma gerçekleştirdi. Kılıç ve Arslan’ın ardından söz alan İmamoğlu, “Kadın, eğer toplumda her hususta en az kendi oranı kadar olmaz ise, o toplumda çağdaşlıktan, gelişmişlikten ya da geleceğe dair umuttan bahsetmek öyle çok da kolay değil. Sadece lafta kalır ve başarıya kavuşmaz” dedi.

“KADININ EŞİT HAKLARLA VAR OLMADIĞI BİR TOPLUM, EKSİK KALMIŞTIR”

Kadın haklarının, sadece kadınlar için değil, bir toplum için değerli ve önemli olduğunu vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Burada konuştuğumuz mesele kadını savurmak değil, toplumu savunmak, toplumun geleceğini düşünmek. Çünkü, kesinlikle kadının eşit haklarla var olmadığı bir toplum, eksik kalmış bir toplumdur. Sürecini tamamlayamamış bir toplumdur. Bu çok net. Kadınlar, siyasetten sanata, ekonomiden sağlığa, turizmden spora her dalda var olmalı ve var oldukça aslında o alanlara hem itibar kazandırıyorlar hem de daha mutlu, daha huzurlu, daha doğru kararların alındığı bir kısım ekosistemler oluşuyor. Bu anlamda ben, bu verilen mücadelenin tek taraflı olmadığını ifade edeyim. Sadece kadınlar için burada değiliz. Aslında toplumumuz için ve milletimizin geleceği için buradayız.”

“BAŞARIMIN EN ÖN SAFTAKİ KİŞİLERİ KADINLAR”

Sporda da kadının ayrımcılığıyla ilgili sürecin yaşandığına dikkat çeken İmamoğlu, “Çok yetenekli, sporcu olmak isteyen kadınlar, belki de hiç başlamadan hayattaki yönlerini başka bir yöne çevirdiler, çevirdiler ve o güzelliklerle, o mutluluklarla buluşamadılar. Spor, gerçekten işine tutkuyla bağlı, çalışkan, yetenekli, azimli insanların başarılı olabileceği bir yer. Bu söylediğim karakterde aslında kadınlar da var yani. O alanda birinci sıra kim başarılı olur? Tekrar işine tutkuyla bağlı olacak, çalışkan olacak, yetenekli olacak, azimli olacak. Kadınlar, benim kendi deneyimlediğim hayatımda hep öyle oldular” ifadelerini kullandı. Annesi Hava Hanım ve eşi Dilek İmamoğlu’nu “mücadeleci” kadınlara örnek olarak gösteren İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Bugüne geldiğimizde siyaset yaşamımda, belediyecilik yaşamımda da gerçekten kadın yöneticilerimiz, kadın siyasi arkadaşlarım, görevlerine tutkuyla bağlı, kendi kişisel hedeflerinin önünde ideallerini tutan ağırlıkta sürece bakan çok kıymetli yol arkadaşlarım oldu. Çok kıymetli kadın yol arkadaşlarım, benim bugünkü bir başarım var ise, o başarımın en ön saftaki kişilikleridir, kişileridir. Onlara minnet duygularımı iletiyorum buradan. O bakımdan kadınların mutlak sporda olmasını sağlamak şart.”

“FIRSAT SAĞLAYAN TESİSLERİ, ORTAMLARI, MEKANLAR HAZIR EDECEĞİZ

“Toplumsal cinsiyet eşitliği meselesini kurumumuzda kurumsallaştırmak istiyoruz” diyen İmamoğlu, hedeflerini şu sözlerle dile getirdi:

“Hem spor kulüplerimizde ve diğer kurum ve kuruluşlarımızda kurumsallaştırmak istiyoruz. Ama esas toplumda kurumsallaştırmak ve yaşamın çok önemli bir parçası haline getirmek istiyoruz. Bu politikalarla biz neyi hedefliyoruz aslında? Kesinlikle toplumda huzuru, mutluluğu, birbirine saygı duymayı, çocuklarımızın daha iyi yetişmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bugün de gerçekten spora ilgisi olan genç kızlarımıza, çocuklarımıza ilham verecek mükemmel kadın sporcularımız ve yine onlardan sorumlu kadın eğitimcilerimiz kendi anılarını, süreçlerini paylaşacaklar. Eminim ki ilham verici bir buluşma olacak. İlham veren bir sunumla çocuklarımız ve gençlerimiz daha çok genç kızlarımız daha çok spora ilgili olacaklar ve katılımda bulunacaklar. Biz de onlara bu fırsatı sağlayan tesisler, ortamlar, mekanları hazır edeceğiz.”

Konuşmaların ardından; İBB Spor Kulübü’nün kadın sporcuları buz hokeyde Alara Lökbaş, yüzmede Elif İldem, tekvandoda Kübra Dağlı, Nafia Kuş ile atletizmde antrenör Seda Erbay, Spor İstanbul Takım Sporları Sorumlusu Gülşah Akkaya ve Küçükçekmece Belediyesi E-Spor oyuncusu Ayça Yılan kendi spor öykülerini katılımcılarla paylaştı.

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank