Connect with us

Genel

İstanbul alarm veriyor! Yoğun bakımlar yetersiz kalabilir…

Published

on

blank

Mart ayının başından bu yana 386 bin 820 kişiye Covid-19 tanısı konulan Türkiye’de, salgının seyri ağırlaşıyor. Megakent İstanbul en yüksek vaka sayısıyla, salgının merkezi konumunda. İstanbul’daki vaka sayısının yüzde 62 arttığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye’deki hasta sayısının yüzde 40’a yakını İstanbul’da. Ağır hasta sayısı ise yüzde 30 civarında” diyor. Uzmanlar, hızla artan vaka ve ağır hasta sayıları sebebiyle İstanbul’daki yoğun bakımların yetersiz kalabileceğinden endişe ediyor.

Gazete Duvar’dan Aynur Tekin’in haberine göre yoğun bakım doluluk oranı, Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüsü verilerinin duyurulduğu turkuaz tabloda haftalık olarak açıklanıyor. Oran, hesaplanırken kamu hastaneleri ve özel hastaneler birlikte ele alınıyor ve tek bir veri olarak tabloya yansıtılıyor. Yalnızca ülke bazında paylaşılan yoğun bakım doluluk oranının, illere göre değişimi ise açıklanmıyor.

‘YATIŞ ORANINDA ARTIŞ VAR’

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, yoğun bakım doluluk oranlarında önemli bir artış olduğunu vurguluyor. Saip, “Net bir yüzde vermemiz mümkün değil. Hem ağır hasta sayısında, hem yatış oranında, hem evde izleme düşenlerde ciddi bir artış var” diyor.
Öte yandan 29 Temmuz tarihinden beri turkuaz tabloda entübe hasta sayısı verilmiyor. Bunun yerine ağır hasta sayısı paylaşılıyor. Yoğun bakım süreci ile ilgili en net bilgiyi entübe hasta sayısının verdiğini söyleyen Prof. Dr. Saip, şöyle konuşuyor:

“Sadece tam tanımı mümkün olmayan ağır hasta oranlarını veriyor. Bakanlık verilerinde artık günlük entübe hasta sayısı olmadığı için yoğun bakımdaki gerçek ağır hasta oranını takip etmemiz mümkün olmuyor.”

‘HASTA KABUL EDEMEYEN HASTANELER VAR’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Anadolu Yakası Şube Başkanı Erdal Güzel, yoğun bakım servislerindeki üst düzey doluluk sebebiyle bazı hastanelerin hasta kabul edemediğini söylüyor.

“Mesela geçen hafta Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 2-3 gün hasta kabul edemediğini öğrendik. Yataklar boşalınca tekrar hasta kabul etmeye başladılar. Tabii bu bilgileri resmi ağızlardan alamıyoruz. Gizliyorlar. Oysa ki bu tür durumlarda tüm bilgileri şeffaf bir şekilde paylaşarak tedbir alabiliriz.”

Yoğun bakım servislerindeki doluluğun, hali hazırda zor koşullar altında görev yapan sağlık çalışanlarının iş yükünü artırdığını belirten Erdal Güzel, “Sağlık çalışanlarının tükendiği artık bir sır değil, tükenmişlik içinde yaşayan insanları zorla çalıştırıyorlar” diyor. Erdal Güzel, artan iş yükü, sayıca yetersizlik, izin haklarının iptali gibi sorunları çözebilmek için atanamayan ya da KHK ile görevden çıkarılan sağlıkçıların salgın süresince kamu hizmetine alınması gerektiğini savunuyor.

‘SIKINTI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA ARTABİLİR’

Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof Dr. Kayıhan Pala, yoğun bakım yatak doluluk oranlarının açıklanandan daha yüksek olduğuna ilişkin sahadan bildirimler aldıklarını belirtiyor.

Gazete Duvar’a konuşan Pala, “Ağır hasta sayısındaki artışın çok ciddi boyutlarda olduğunu bugün artık sayın bakan da kabul etmek zorunda kalıyor. Benim yakından izlediğim Bursa, İstanbul, Ankara ve şimdi depremin de etkisiyle İzmir’deki durum, yoğun bakım yataklarında bir sıkıntının yaşandığını ve bu sıkıntının önümüzdeki haftalarda büyüyebileceğini gösteriyor” diyor.

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler