Connect with us

Genel

İstanbul trenlerinde kadın sürücü sayısı artıyor

Published

on

blank

Metro İstanbul tarafından düzenlenen 25. Dönem Tren Sürücüleri Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayan 88 kadın tren sürücüsü, brövelerini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan alacak. 2020 yılında işe alımlarının yüzde 92’si kadınlardan oluşan Metro İstanbul’daki kadın sürücü sayısı 99’a yükselecek.

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistemler işletmecisi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul’un düzenlediği 25. Dönem Tren Sürücülüğü Eğitimleri tamamlandı. Şubat ayında başlayan eğitimleri başarıyla tamamlayan 88 kadın tren sürücüsü 10 Eylül Perşembe günü saat 11:00’de, Metro İstanbul Genel Müdürlük Yerleşkesinde düzenlenecek törenle brövelerini alacak.

Zorlu bir eğitim ve değerlendirme sürecinden geçtiler

25. Dönem Tren Sürücülüğü Eğitimlerine katılan adaylara ortalama 368 saatlik eğitim verildi. Covid-19 önlemleri kapsamında eğitime ara vermek yerine eğitimlerin bir kısmına online olarak devam edildi. Her bir aday ortalama 17 saat 45 dakika tren kullanarak 216,2 kilometre yol kat etti. 1 Ocak 2020 itibariyle Metro İstanbul’da 11’i kadın olmak üzere 684 tren sürücüsü görev yapıyordu. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan 88 yeni sürücümüzle birlikte toplam tren sürücüsü sayısı 772’ye, kadın tren sürücüsü sayısı ise 99’a çıkmış olacak.

101 yeni personelin 93’ü kadın…

Kadın istihdamını artırma hedefi doğrultusunda hareket eden Metro İstanbul, 2020 yılında 93’ü kadın olmak üzere 101 kişiye istihdam yarattı. Şirketin 2019’un Eylül ayında yayınlanan tren sürücülüğü ilanına yaklaşık 7.500 başvuru yapıldı. İlana başvuran 88 kadın; sağlık değerlendirmesi, sınav, mülakat ve eğitim gibi zorlu elemelerden geçerek brövelerini almaya hak kazandı.

“Kadınların sayısı her yerde artsın, eşitlensin hayat!”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2019’un Ağustos ayında düzenlenen törende bröve alan 66 tren sürücüsünden yalnızca 4’ünün kadın olduğunun altını çizerek, o gün “Kadınların sayısı her yerde artsın, eşitlensin hayat” demiştim. Çok mutluyum, çünkü bu sene 88 kadın tren sürücüsüne brövelerini vereceğiz. Hedefimizi gerçekleştirme yolunda büyük adımlarla ilerlemenin gurunu yaşıyorum” dedi.

Koronavirüs salgını süreci başından itibaren, İBB’nin kesintisiz ulaşım hizmeti vermeye devam ettiğinin altını çizen İmamoğlu, “Dünyada ki tüm ülkeler gibi Türkiye’miz de çok zorlu bir süreçten geçiyor. Bu süreçte sağlık çalışanlarının yanı sıra ulaşım hizmetlerindeki kahramanların rolü büyük. Son derece özverili çalışarak çok zor bir iş yapıyorlar. Allah hepsini ve ailelerini korusun” diye konuştu.

“Binlerce insan bize emanet”

Metroları her gün 2 milyondan fazla İstanbullunun kullandığına dikkat çeken Metro İstanbul AŞ Genel Müdürü Özgür Soy da 158 istasyonda, 844 araçla, tek seferde 1000-1500 civarında yolcu taşıdıklarını söyledi. Tren sürücülerinin çok zorlu ve kişisel yeteneklerin ön plana çıktığı bir değerlendirme ve eğitim sürecinden geçtiğini ifade eden Soy, “Bu program İBB’nin önemli inisiyatiflerinden bir tanesi. Biz kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını istiyoruz. Kadınların özellikle İBB’de çok daha iyi pozisyonlara gelmesini hedefliyoruz. Tren sürücülüğü de yüklendiği sorumluluğu göz önünde bulundurursak son derece çok önemli bir meslek” dedi.

“Kesintisiz hizmet vermeye devam ediyoruz”

Metro İstanbul’un pandemi süresince kesintisiz bir şekilde hizmet vermeye devam ettiğinin altını çizen Soy, “Salgın sürecinin olumsuzluklarına rağmen yeni hatlar açarak hizmet kapasitemizi artırmaya ve istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Tüm bu özverili çalışmalarımız neticesinde Capital 500 ve Fortune 500 gibi Türkiye’nin en prestijli şirketlerinin bulunduğu listelerde yer alıyoruz” diye konuştu.

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler