Connect with us

Genel

İstanbul’da dikey bahçelerin sökülmesine karşı çıkan AKP, parka benzin istasyonu açacak

Published

on

blank

İstanbul’un dikey bahçelerinin yüksek maliyeti nedeniyle sökülmesine “yeşil yok ediliyor” diye tepki gösteren AKP’liler, Çekmeköy’deki 2 bin 900 metrekarelik parkı iptal ederek “akaryakıt istasyonu” alanı ilan etti. CHP’liler “Burası yatay yeşil alan. Aynı zamanda deprem toplanma alanı. Çocuk parkı olarak kalmalı” dediler.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre İBB Meclisi ekim ayı oturumunun ikinci bileşiminde gündeme gelen plan değişikliği ile Çekmeköy Belediyesi’ne ait 2900 metrekarelik park alanı iptal edilerek “Akaryakıt ve servis tesis alanı” olarak düzenlendi. İptal edilen park yerine de 2 km uzaklıkta “belediye hizmet alanı”nın bin 400 metrekaresi park ilan edildi. Plan değişikliğine, Yeşil Alanlar ve Tesisler Yapım Müdürlüğü donatı alanı miktarının azaltılması nedeniyle olumsuz görüş verdi. Ulaşım ve trafik yükünün artacağı gerekçesiyle de Ulaşım Planlama Müdürlüğü olumsuz görüş bildirdi. Plan değişikliği AKP-MHP grubunun oyları ile meclisten geçti.

“YATAY YEŞİL ALAN”

Oylama sırasında konuşan CHP’li İBB Meclis Üyesi Murat Cirav “Burası özellikle belirtmek istiyorum, yatay yeşil alan. Aynı zamanda deprem toplanma alanıdır. Aynı yer 8 Temmuz 2020 tarihinde Çekmeköy Belediye Meclis kararında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bina yapılmak üzere karar verildi. Şimdi aynı dosya akaryakıt istasyonu yapılmak üzere İBB’ye geldi. SGK’ya da tahsis edilmişti. SGK dolandırıldı mı dolandırılmadı mı ne oldu bilmiyoruz. Pazartesi günü dikey bahçelerden bahsetti arkadaşlar, yeşil alanı o kadar çok methettiler. Şimdi burada çocuk parkı var, yeşil alan var niye bunu akaryakıt istasyonu yapıyorsunuz?” diye sordu. Rant için böyle bir karar alındığını dile getiren Cirav, arazinin çocuk parkı olarak kalmasını önerdi.

“1994’TE CHP 28 AKARYAKIT DOSYASI GEÇİRDİ”

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Yüksel Akyol, 1994 yılında yerel seçim öncesi son meclis toplantısında CHP’nin bir günde 28 akaryakıt istasyonu dosyasını meclisten geçirdiğini söyleyerek kararı savundu. Akyol “Biz 12 yıldır bir ilke uyguluyoruz şahıslara akaryakıtla ilgili tek bir yer vermedik. Rant dediğimiz şey belediyeye kalacak olan bir yerdir” dedi.

“İFLAS ETMİŞ TÜCCAR” BENZETMESİ

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı “İflas etmiş tüccar döner eski hesaplara bakar. Yüksel beyin hesabı da böyle oldu. Bugün bir gerçek var önümüzde. Çocukların oynadığı park alanı akaryakıt istasyonunu yapıyor musunuz? Yapıyorsunuz. Söyleyecek başka bir şey yok” karşılığını verdi.

Genel

Sarıyer Akademi’de ders zili çaldı

Published

on

blank

Eğitimde fırsat eşitliğinin en güzel örneklerinden biri olan Sarıyer Akademi’nin 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Mart ayında gerçekleştirilen kabul sınavı sonrasında barajı geçen 12’inci sınıfa giden 320 öğrenci derse başladı.

Seçkin kadrosu, donanımlı sınıfları ve kapsamlı müfredatıyla yeni eğitim ve öğretim yılına başlayan Sarıyer Akademi’de 12’inci sınıf öğrencilerinin bir bölümü yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir araya getirildiği hibrit sistemle eğitim alacaklar. 2022-2023 eğitim öğretim yılının kendileri için özel bir yıl olduğunu ifade eden Genel Koordinatör Sami Görey, “Sarıyer Akademi hibrit eğitim modeliyle kapasitesini yüzde yüz arttırdı. Bu nedenle bu yıl bizim için özel bir yıl olacak. Kurumumuzda ilk olarak 12’inci sınıflar için derslerimiz başladı. Eylül ayının ikinci haftasına kadar haftada 120 saat yüz yüze eğitim alacaklar. Hibrit öğrencileri ise 2 hafta yüz yüze eğitim alacaklar. Okullar açıldığında ise haftada 14 saatlik eğitim, sınav ve etüt maratonu başlayacak” dedi.

Hibrit eğitim modelini hayata geçirdik

Sarıyer Akademi’nin hedeflerinden biri olan ve altyapısı tamamlanan hibrit eğitim modelini 2022-2023 eğitim öğretim yılında hayata geçirdiklerini belirten Görey, “Hibrit Eğitim Modeli’ne dahil olan 120 öğrencimiz haftalık 14 saatlik dersi kendi ev ortamlarında, kendileri için en uygun zaman döneminde alacaklar. Bu dersler tek bir öğretmenimiz tarafından değil, bütün öğretmenlerimizin katılımıyla hazırlanıyor olması nedeniyle A plus bir ders oluyor. Ayrıca hafta sonu 6 saat kurumumuzda yüz yüze ders alma imkanı olacak” şeklinde konuştu. Sınav maratonunu devam eden Sarıyer Akademi’nin 2022-2023 eğitim yılında mezun durumunda olacak öğrenciler için düzenlediği 24 Ağustos’ta yapılacak mezun grubu sınavı için başvuruların 19 Ağustos’ta sona ereceği belirtildi.

Continue Reading

Genel

İmamoğlu’ndan önemli uyarı: Saat 15’e kadar dışarı çıkmayın!

Published

on

blank

İstanbul’da hayatı felç eden sağanak yağış sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AKOM’da durum değerlendirmesi yaptı.

İBB Başkanı İmamoğlu, “Yağışın saat 15.00’e kadar sürmesi bekleniyor, lütfen mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın.” dedi.

Bu sabah saatlerinde etkisini gösteren sağanak, tüm İstanbul’u etkisi altına aldı. Birçok ilçede trafik yoğunluğu oluştu. İşe gitmek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşarken, bazı dükkan ve evleri ise su bastı. Özellikle tarihi Kapalı Çarşı’da esnaf, su basması nedeniyle zor anlar yaşadı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nden ve Afad’dan kritik uyarı!

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber kuvvetli yağan sağanak yağışa karşı tedbirli olunması konusunda uyardı ve acil olmadıkça dışarıya çıkılmaması çağrısında bulundu.

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber etkili olan kuvvetli sağanak yağışa karşı uyarılarda bulundu. Sarıyer Belediyesi, “Değerli Sarıyerliler, ilçemiz yoğun bir yağış altında. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Sizler de lütfen zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın ve özel araçlarınızı kullanmayın. Acil durumlarda 444 1 722 numaralı çağrı merkezinden kriz masasına ulaşabilirsiniz.” mesajını paylaştı.

AFAD’DAN HORTUM UYARISI

Sarıyer Belediyesi gibi Afad’da önemli uyarılarda bulundu. Afad’ın paylaştığı mesajda, “Istanbul icin kuvvetli yagisin devam etmesi bekleniyor. Sel, yildirim, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karsi dikkatli ve tedbirli olun.” denildi.

Continue Reading

Popüler

blank