Connect with us

Genel

İstanbul’da elektrikli skuter işletmeciliği başladı

Published

on

blank

İstanbul sınırları içerisinde paylaşımlı elektrikli skuter işletmeciliği yapmak isteyen firmalar için başvurular başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 14 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrikli Skuter Yönetmeliği doğrultusunda Elektrikli Skuter (E-Skuter) Paylaşım Sistemi Yönergesi’ni hazırladı. 3 Mayıs tarihinde UKOME tarafından kabul edilen yönergeyle, İstanbul’da skoter işletmeciliği yapmak isteyen firmalar için başvuru şartları belirlendi.

Bu kapsamda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yetki belgesi almış firmaların, müracaatlarını belirlenen esaslar doğrultusunda İBB Ulaşım Daire Başkanlığı’na yapmaları gerekiyor. Başvuru süreci 15 Temmuz 2021 tarihinde sona erecek.

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı, İstanbul’da 38 ilçede toplam 75 bin 195 elektrikli skoter için firmalara izin verecek. UKOME kararı doğrultusunda; Adalar ilçesinde, diğer ilçelerin yayalaştırılmış alanlarında ve kaldırımlarda e-skuter kullanılamayacak.

Firmaların başvuru sırasında yetki belgesi ile birlikte İstanbul genelinde başvuruda bulunacağı ilçeleri, bu ilçelerdeki skuter sayısını ve her bir skuter için durak yerlerinin konumlarını belirten krokiyi de teslim etmeleri gerekiyor.

Planlanan E-Skuter Sayıları ise şöyle:

İlçeler E-Skuter Sayısı İlçeler E-Skuter Sayısı
1 Adalar 0 21 Gaziosmanpaşa 2,400
2 Arnavutköy 1,400 22 Güngören 1,400
3 Ataşehir 2,000 23 Kadıköy 2,400
4 Avcılar 2,000 24 Kağıthane 2,200
5 Bağcılar 3,500 25 Kartal 2,300
6 Bahçelievler 2,900 26 Küçükçekmece 3,900
7 Bakırköy 1,000 27 Maltepe 2,500
8 Başakşehir 2,300 28 Pendik 3,600
9 Bayrampaşa 1,350 29 Sancaktepe 2,200
10 Beşiktaş 880 30 Sarıyer 1,600
11 Beykoz 1,200 31 Silivri 1,000
12 Beylikdüzü 1,800 32 Sultanbeyli 1,700
13 Beyoğlu 1,100 33 Sultangazi 2,600
14 Büyükçekmece 1,200 34 Şile 190
15 Çatalca 375 35 Şişli 1,300
16 Çekmeköy 1,300 36 Tuzla 1,300
17 Esenler 2,200 37 Ümraniye 3,500
18 Esenyurt 4,700 38 Üsküdar 2,600
19 Eyüpsultan 2,000 39 Zeytinburnu 1.400
20 Fatih 1,900 Toplam 75,195

 

E-Skuter Yönetmeliği İçin Tıklayın… 

Genel

Yeniköy’de trafik kazası: 1 yaralı

Published

on

blank

Yeniköy’de yokuştan aşağı inerken bilinmeyen nedenle sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, çarptığı demir korkulukları sökerek alt yola düştü. Kazada yaralanan sürücü Evin Alagöz hastaneye kaldırıldı.

Kaza, saat 22.00 sıralarında Yeniköy Mahallesi Köybaşı Caddesi Sarı Asma Sokak’ta meydana geldi. Evin Alagöz’in kullandığı 34 BBE 25 plakalı otomobil, henüz bilinmeyen nedenle kontrolden çıkarak, demir korkuluklara çarptı. Korkulukları da söken otomobil, alt yola düştü. Sürücü Alagöz, yaralandı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralı kadın ilk müdahalesinin ardından sağlık ekiplerince özel bir hastaneye kaldırıldı. Yaralı kadının hayati tehlikesinin olmadığı öğrenilirken, polis kazayla ilgili soruşturma başlattı.

Continue Reading

Genel

Beyaz Martılar sahipsiz mi bırakıldı?

Published

on

blank

Kötü geçen bir sezonun ardından Olağanüstü kongreye giden Sarıyer Spor Kulübü’nde kongre, başkan adayı çıkmayınca ikinci kez ertelendi.

Beyaz Martılar, hayal kırıklıklarıyla dolu bir sezon daha geçirdi. 1. Lig bileti için bu sezon Play Off biletini bile alamayan Sarıyer Spor Kulübü’nde taraftarlar, yaşanan kötü sonuçların ardından yönetimi ve başkan Saffet Akkoyun’u topa tuttu. Akkoyun ise yaşanan tepkilere sessiz kalmadı ve Olağanüstü seçimli kongre kararını aldı. Kongrede aday olmayacağını açıkladı. Kulislerde ise Akkoyun’un hep aday olacağı konuşuldu. Ancak Sarıyer Spor Kulübü’nün kongresi, başkan adayının çıkmamasından ötürü ikinci kez ertelendi. Kayyumun devreye girmemesi için de, 10 Temmuz’a ertelenen kongrede mutlaka bir adayın çıkması gerekiyor.

AKKOYUN TEKRAR ADAY OLACAK

Sarıyer Spor Kulübü’nün kulislerinden edindiğimiz bilgiye göre, Saffet Akkoyun’un 10 Temmuz’a ertelenen kongrede aday olması için ikna edilmeye çalışıldığı ve Akkoyun’un da, tekrar aday olmaya sıcak baktığı öğrenildi. Eleştirilen ve genel olarak etkisiz yönetim kadrolarıyla çalışan Saffet Akkoyun dışında 81 yıllık mazisi bulunan Sarıyer Spor Kulübü’ne kimsenin sahip çıkmaması, Sarıyer camiasında büyük hayal kırıklığına neden olurken, sürpriz bir adayın çıkıp çıkmayacağı ise hala merak konusu…

Sarıyer Spor Kulübü’nün kaderini belirleyecek kongre, 10 Temmuz Cumartesi günü Sarıyer Spor Kulübü’nün Halı Saha Tesisleri’nde saat 17:30’da başlayacak.

Continue Reading

Genel

İmamoğlu koru nöbetinde: İBB’nin onayı olmadan hiçbir imalata girilemez

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 6 gündür eylemde olan “Validebağ Gönüllüleri” ile bir araya geldi. Süreci toplumsal barışla sonuca ulaştırmanın önemine dikkat çeken İmamoğlu, “Kanunun ve planların bize verdiği yetki ile burada, İBB’den izin almadan, bizim onayımızı almadan hiçbir imalata girilemez. Kararlı olacağız. Ama bir yandan da uzlaşmaya, konuşmaya ve süreci bir arada yönetebilmeye çalışma zorunluluğumuz var” dedi.

Üsküdar Acıbadem’deki Validebağ Korusu’nda 21 Haziran pazartesi günü başlanacağı açıklanan rehabilitasyon projesine karşı semt sakinleri, nöbet eylemi başlatmıştı. Validebağ Savunması ve Validebağ Gönüllüleri, proje ile korunun imara açılmak istendiğine dikkat çekmişti. Dosyayı inceleyen İstanbul 6. İdare Mahkemesi, 25 Haziran’da kararını açıklamış, yürütmesinin durdurulmasına oybirliği ile karar vermişti. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı, 6 gündür “koru nöbeti” tutan vatandaşlarla konakladıkları alanda bir araya geldi.

BELGİN: “AMACIMIZ; KORUNUN GELECEK NESİLLERE KALMASI”

Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin, 354 bin metrekarelik korunun savunmasıyla ilgili yaklaşık 23 yıldır sürdürdükleri hukuki süreci, kronolojik sırasına göre özetledi. 1999 yılında yaptıkları başvuru sonunda Koruma Kurulu’nun koruyu, 1. Derece Doğal SİT alanı ilan ettiği bilgisini paylaşan Belgin, amaçlarının alanın yeşil, doğal ve bir bütün olarak gelecek nesillere kalmasını sağlamak olduğunu vurguladı. Üsküdar Belediyesi’nin koruda, aralarında 500 araçlık otoparkın da bulunduğu bir kısım imalatlar gerçekleştirmek istediğini kaydeden Belgin, korunun doğallığını bozacak her eyleme karşı olduklarını ve bu kapsamda direndiklerini dile getirdi. 21 Haziran gününden bu yana nöbette olduklarını belirten Belgin, 2018’de bölge için İBB’ye, “Millet Bahçesi” projesi çizdirildiği bilgisini paylaştı. Belgin, koruda yapılmak isteneni, “Yarın, öbür gün, ‘Gördüğünüz gibi, ortada SİT falan kalmadı, aslında koru bile kalmadı. Buyurun; buraya rezidans, şuraya da AVM yapalım’ noktasına getirmek için bütün bunların yapılmak istendiğini düşünüyoruz ama 5 sene sonra ama 10 sene sonra” sözleriyle özetledi.

ŞAHİN: “DOĞANIN VE KORUNUN YAŞATILMASINI İSTİYORUZ”

Validebağ Savunması aktivisti Durna Şahin, bölge halkının çevre, ekoloji, doğa ve korunun yaşatılması konularında son derece duyarlı olduğunu vurguladı. Bu anlamda İmamoğlu’nun ziyaretini anlamlı ve değerli bulduklarını ifade eden Şahin, korunun, 2019 yılı öncesinde, 15 yıl boyunca İBB’ye tahsisli olduğunu hatırlattı. Şahin, “Ekrem Başkan’ın seçilmesinin öncesinde, burası İBB’den alınıp, Üsküdar Belediyesi’ne tahsis edildi. Üsküdar da burayı, kamusal alanları aslında ticarileştirmek istiyor. Doğayı, ekolojiyi yaşatma bakış açısıyla bakmıyorlar” görüşlerini dile getirdi. Koru savunması için yaptıkları ve farklı disiplinlerden akademisyenlerin de katıldığı çevrimiçi forumlar sonunda oluşturdukları raporu İmamoğlu’na sunan Şahin, “Hak ve hukuksal olarak İBB’nin ve sizin üzerinize düşen görevler neyse, bunu sonuna kadar kullanmanızı isteriz. Bilin ki; bölge halkı da İstanbul halkı da sizin yanınızda olacaktır. Biz, doğanın ve korunun yaşatılmasını istiyoruz” diye konuştu. Mahalle sakini Hikmet Durukanoğlu da bu konuda İBB’nin alacağı pozisyonun ne olacağını öğrenmek istediklerini bildirdi.

KURMAYLARINI YANINA ALDI

Validebağ sözcülerinin sözlerini dinleyen İmamoğlu, beraberinde bulunan İBB Hukuk Müşaviri Eren Sönmez, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün ve İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Başkanı Emrah Şahan’ı yanına davet etti. Bölge halkının Validebağ Korusu’ndaki çabalarını taktirle karşıladığını belirten İmamoğlu, “Burada ortaya konan korumacı tavır, İstanbul’un her yerinde vatandaş sorumluluğu olarak konmalıdır. Kurumların da vatandaşımızın bu tarz tavırlarını -bırakın yok saymayı- sürecin bir parçası haline getirip, ortak karar alma mekanizmasını en güçlü bir şekilde de ortaya koyma zorunluluğu vardır. Biz, böyle bakıyoruz sürece” dedi. İmamoğlu, Sönmez ve Akgün’den, kendilerinde bulunan kurumsal bilgileri Validebağ Gönüllüleri ile paylaşmalarını istedi.

SÖNMEZ: “YASAL SÜREÇTE YANINIZDA OLACAĞIZ”

İlk sözü alan İBB Hukuk Müşaviri Sönmez, koruyla ilgili dava süreçlerini yakından takip ettiklerini belirterek, Validebağ Gönüllüleri Derneği ile bu konuda iletişim halinde olduklarını aktardı. “Son olarak, imar planlarına karşı açılmış bir dava var; yürütmeyi durdurma kararı da verildi. O, henüz İBB’ye resmi olarak tebliğ edilmedi. Tebliğ edildikten sonra da iletişim halinde olacağımızı belirtmek isterim” dedi. Geçmiş İBB yönetimi döneminde hazırlanan “Millet Bahçesi” projesine karşı açılmış 2018 tarihli davayla ilgili bilgi veren Sönmez, “İBB’nin geçmiş dönem yönetimi, o davada Validebağ Gönüllüleri’nin karşısında davaya müdahil olmuştu. Biz, o müdahillikten çekildik. Bundan sonraki yasal süreçte, Başkanımızın talimatları yanınızda olacağız” diye konuştu.

GÜRKAN: “İBB’NİN ONAYINI ALMAK ZORUNDALAR”

Konuyla ilgili teknik bilgiler paylaşan İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Akgün ise, gelinen hukuki noktada, İBB’nin dahli ya da onayı olmadan, koruda ekolojik dengeyi bozacak hiçbir uygulamanın gerçekleşmeyeceğini vurguladı. Gürkan’ın sözleri üzerine araya giren İmamoğlu, Gürkan’a, “O zaman şöyle diyebilir miyiz? Kanunun ve planların bize verdiği yetki ile burada, bizden izin almadan, bizim onayımıza sunulup onayımızı almadan hiçbir imalata girilemez. Onu mu anlıyorum” sorusunu yöneltti. Gürkan’ın İmamoğlu’na yanıtı, “Onun da yürütmesi durmuş durumda. Bir yandan ‘Millet Bahçesi’ projesi de durduğu için, şu anda bir uygulama yapmak mümkün değil” oldu. Sürecin, kendi yönetim anlayışına uygun olarak, hiçbir yönetimi ve hiç kimseyi düşmanlaştırmadan, konuşarak başarılması gerektiğine vurgu yapan İmamoğlu, “Bu mevzuda, sizlerle ve bizlerle makul bir zeminde konuşmaya, tartışmaya ve bir yön bulmaya çalıştığı sürece, bizim en sağlıklı ortağımız kimse, bizim karşımızda değildir. Buna Üsküdar Belediye Başkanı da dahildir, Üsküdar Belediye Meclisi de dahildir, bütün siyasiler de dahildir. Çevre Bakanı da dahildir” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKLI DÜŞÜNÜP, DOĞRU BİR KARAR ALALIM”

Süreci toplumsal barışla sonuca ulaştırmanın önemine dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu, süreçte taviz veren taraf olacağız anlamına gelmiyor. Doğruyu, onlara da anlatabilmek anlamına geliyor. Benim bu konulardaki kararlılığımı, belki en iyi sizler biliyorsunuz. Kararlı olacağız ama bir yandan da uzlaşmaya, konuşmaya ve süreci bir arada yönetebilmeye çalışma zorunluluğumuz var. Çünkü, hep beraber yönetiyoruz. Bazen yetki birine geçiyor, bazen öbürüne geçiyor. Günün sonunda benim önerim şu: Burada, çok kıymetli bir süreç yöneten gönüllü arkadaşlarımız var. En büyük çıkarımızı savunuyorlar. Zaten yapmanız gerekeni yapıyorsunuz. İPA aracılığıyla, vatandaşla iş birliği süreciyle -ama mekânsal ama çevre ama eğitim- politikalar üretme merkezimiz var. İPA moderatörlüğünde, hızlıca sizlerle beraber yaptığınız çalışmaları sürecin içine katan, bir nihai teklif oluşturulsun. Bu teklif kime? Bize. İBB’ye. Bu teklifi, bize olduğu gibi, Üsküdar Belediyesi’ne, Şehircilik Bakanlığı’na; hatta buradan sonucu, bizzat kendim, Şehircilik Bakanı’na ve yetkililerine sunayım. Buraya katılacak başka arkadaşlarımız olacak. Park Bahçeler Daire Başkanlığımız var. İSKİ var. Başka başka ne varsa… Günün sonunda sakin olun. Derin nefes alalım. Sağlıklı düşünelim. Sağlıklı düşünce sonrası doğru bir karar alalım.”

Continue Reading

Popüler