Connect with us

Genel

İstanbul’dan Giresun’a tek yürek

Published

on

blank

Giresun’da yaşanan sel felaketinden sonra yaraları sarmak için İBB yetkilileri ve İstanbullu Belediye Başkanları tek yürek oldu. Bu bağlamda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ve İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer sel bölgesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. İncelemeler sonucunda bir rapor oluşturulacak ve çalışmalara başlanacak.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Giresun’a giden belediye başkanları ve İBB yetkilileri sel felaketinden olumsuz etkilenen tüm bölgelerde ayrıntılı incelemelerde bulundu. Rapor için gerekli bilgileri toplayan ekip, iki gün süren incelemenin ardından 11 kişinin kayıp, 7 kişinin de hayatını kaybettiği Giresun için nelerin yapılabileceği konusunda çalışmalara başlayacak.

Yedi ilçede sel ve heyelanın meydana geldiği bölgede 17 bina yıkıldı, 361 bina hasar aldı. 40’a yakın bina tahliye edilirken onlarca köprü ve menfez de çöktü. Dereli, Yağlıdere ve Doğankent ilçelerinde yaşanan sel felaketinin ardından bölgede ziyarette bulunan Büyükçekmece, Sarıyer ve Şişli Belediye Başkanları değerlendirmede bulundu.

“RİSKLERİ EN AZA İNDİRECEK ÖNLEMLERİ ALMALIYIZ”

Sağanak yağmur sonrası sel felaketi yaşayan Giresun’a giden Başkan Şükrü Genç, afet alanlarında incelemelerde bulundu. Genç, iki gün boyunca alanda yaptığı gözlemlerin altını şu başlıklarla çizdi: “Yaşanan felaket sürpriz değil. Gördüğümüz manzara büyük bir ibret ve dersler taşıyor. Burada sadece Giresun değil, Samsun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin illerinde bu felaketleri sürekli yaşıyoruz. Karadeniz illerine hayat veren derelerin felakete dönüşmesini engelleme yerine, buna zemin hazırlanıyor. İki gün boyunca incelemelerimizi yapacağız, sonrasında da bir raporlama ile Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve yetkili arkadaşları bilgilendireceğiz. Onlarda bölge için planlamalarını yaparak bundan sonra bir çalışma programı hazırlayacaklar. Biz maneviyatı yüksek bir toplumuz. Kaderciyiz ama her şeyi kadere bağlamak doğru değil. Aklımızı kullanarak kendimize göre bir yaşam alanı belirlemeliyiz. Karadeniz’in böyle olduğunu biliyoruz, buranın riski çok yüksek. Biz bu riskleri en aza indirecek şekilde önlemler almak zorundayız. Artık teknoloji çok gelişti bunun yanı sıra okumuş insanımız da artık çok fazla. Burada öncelikle acil ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. Geçmişte olduğu gibi 3 gün sonra bu vahim tablonun unutulması, vatandaşın, esnafın ve yerel yöneticilerin yalnız kalmaması gerekiyor.  İki konuyu vurgulamak istiyorum.  İnanılmaz derecede vatandaşımızın, esnafımızın kaybı var. Acil eylem planı ile zararlar karşılanmalı. Vatandaşlarımızın, yerel yönetici ve kuruluşlarımızın yaralarının sarılmasında gereken katkıyı sağlayacağız. Geçmiş olsun Giresun’um. Dereli’mizi, Yağlıdere’mizi, Doğankent’imizi, Karadeniz’imizi felaketlerle değil, doğal güzellikleri ile gündeme getirmeliyiz.”

“DOĞA BİZE BİR ŞEY YAPMADI”

Bölgede yer alan bir diğer isim ise Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün oldu. Akgün incelemelerini şu sözlerle aktardı: “Biz kendi ellerimizle buradaki vatandaşa bu zararı verdik, doğa bize bir şey yapmadı. Derenin akışı doğru yönde planlansaydı, buraya imar verilmeseydi hiç kimsenin burnu kanamazdı.”

“BU SORUNDAN KURTULMANIN TEK YOLU KÖKLÜ ÇÖZÜMLER”

Alanda bulunan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ise yaşanan doğal afete ilişkin şunları söyledi: “Buraya gelmeden önce düşündüğümüz, bildiğimiz bir tabloyla karşılaştık. Uzun yıllardır Karadeniz’in temel sorunu bu zaten. Biraz önce hem Sarıyer hem de Büyükçekmece Belediye Başkanlarımız çok net şekilde anlattı. Ben tekrar aynı yerlere girmek istemiyorum. Yöneticilik görmezden gelmek değildir. Bu tür yerlere bu tür izinleri verirseniz üç kuruş para kazanacağız diye halkın sorununu görmemiş olursunuz. Biz Ekrem Başkanımızın öncülüğünde buraya tüm yetkili kişilerle birlikte geldik. Neler yapabiliriz onu incelemek istedik. Bizim yapacağımız yardımlar elbette önemli ama bu sorundan kurtulmanın tek yolu köklü çözümler üretmektir.”

“GİRESUN İÇİN NE GEREKİYORSA YAPILACAK”

Afetten etkilenen bölgede yapılan incelemelere katılan bir diğer isim ise İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı oldu. Yazıcı, Belediye Başkanları ile birlikte yaptığı incelemelere ilişkin şu bilgileri paylaştı: “İstanbul’un duayen başkanları olayın gerçekleşme sebepleri üzerine güzel yorumlar yaptılar. Ben bu konulara girmeyeceğim. Biz niçin buradayız? Ben daha çok bundan bahsetmek istiyorum. Başkanımız Ekrem İmamoğlu ilk günden itibaren Giresun’a ilgisini gösterdi. Bize sözlü ve yazılı şekilde yapılması gerekenleri bildirdi. Giresun Valiliğine başvuru yaparak, İBB olarak yanlarında olduğumuzu her türlü yardımı yapacağımızı kendilerine bildirdik. Ama bununla yetinmeyerek, çok değerli belediye başkanlarımızla birlikte kalkıp buraya geldik. Olayları yerinde tespit etmek istiyoruz. Bu tespit sadece Dereli ilçesi ile sınırlı kalmayacak, diğer etkilenen yerleri de ziyaret edeceğiz. Oralarda da tespitlerde bulunacağız dönüşte de başkanımıza sunacağımız raporla birlikte ekiplerimiz burada neleri iyileştirebilecek, ne katkı verebileceğiz onun çalışmalarına başlanacak. Yalnız şu noktayı bir daha vurgulamak istiyorum buraya gösterilecek bir haftalık ilgiden sonra yine dönüp hayatımıza devam edersek biz bu sorunları yaşamaya devam ederiz.”

blank

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank