Connect with us

Genel

İSTANBULLU ÇALIŞANLAR SÖMÜRÜLÜYOR

Published

on

blank

Haziran ayının gelmesiyle havalar iyice ısındı ve yaz tatili sezonu başladı. Fakat ne yazık ki İstanbullular diğer dünya kentlerinde yaşayanlara göre daha az tatil yapıp daha uzun sürelerde çalışıyor.

Yılda 2.043 saat çalışan İstanbulluların ücretli izin günü hakkı 18 günle sınırlı. Bir Parisli ise yılda sadece 1.604 saat çalışıp 29 gün tatil yapıyor. Finans şirketi UBS tarafından yayımlanan “Fiyatlar ve gelirler 2015” raporuna göre, İstanbul 71 şehir arasında en çok çalışılıp en az ücretli tatil yapılabilen şehirler arasında yer alıyor.

Yapılan araştırmada izin şampiyonu yılda 34 gün ile Bahreyn’in başkenti Manama oldu. Bu Arap kentini, 32’şer izin günü ile Lüksemburg ve İtalya’nın başkenti Roma izledi.
İstanbul, yıllık çalışma saati sayısının çokluğu bakımından ise ortalama 2.043 saat ile 71 kent arasında 17’nci oldu. Bu alanda Hong Kong 2606 saat ile listenin başında yer aldı. Dünya ortalamasına göre çalışanlar haftada 40 saatten fazla çalışıp, 4.5 haftadan fazla ücretli izin kullanıyor.

BAYRAMLAR BİRAZ NEFES ALDIRIYOR

Resmi bayram ve tatil günleri bazı şehirlerdeki çalışanlara bir nebze de olsa nefes aldırıyor. Tayland’ın başkenti Bangkok’ta yıllık ücretli izin günü sayısı ortalama 9 gün ile sınırlıyken, 16 tatil ve bayram günü eklendiğinde ortalama tatil günü sayısı 25’e çıkabiliyor. Brezilya kenti Sao Paulo’da izin günleri ile resmi tatillerin toplamı yaklaşık 50 günü buluyor.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

blank
blank
blank