Connect with us

Genel

İstanbul’un yerel yönetimleri kapanma sürecindeki hizmetleri masaya yatırdı

Published

on

blank

İBB ile ilçe belediyeleri, 17 günlük kapanma sürecindeki yatırım ve hizmetlere yönelik koordinasyon toplantısında bir araya geldi. Toplantıda, İstanbul’da tam kapanma sürecinde belediyelerin eliyle yürütülen yatırım ve hizmetlerin koordine edilmesi görüşüldü. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, bu süreyi birçok altyapı ve üstyapı sorununu çözecek şekilde planladıklarını belirtti. İlçe belediyeleri ise; sosyal yardımlar, asfaltlama çalışmaları, vektörlerle mücadele ve sokak hayvanlarının bakımı konularında talep ve önerilerde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında online olarak gerçekleştirilen toplantıya; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ile 27 ilçenin başkan yardımcısı katıldı. Toplantıda İBB Genel Sekreter Yardımcıları İbrahim Orhan Demir, Şengül Altan Arslan, Murat Yazıcı ve Mahir Polat ile İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban da hazır bulundu.

İBB Genel Sekteri Can Akın Çağlar, ülke olarak olağanüstü koşullarda hizmet etmenin mücadelesini verdiklerini ve siyasetin ötesinde kamusal sorumluluk ile çalıştıklarını belirterek, “Bu 17 günlük tam kapanma sürecini, İstanbul’un altyapı ve üstyapı sorunlarının çözümü için bir fırsat olarak gördük. Çalışamayan ailelere yönelik sosyal yardımlarımızı da bu günlerde olabildiğinde artırıyoruz. Şehrimizdeki hizmetlerin ve yardımların, kaymakamlıklar ve ilçe belediyeleri ile koordineli bir şekilde yürütülebilmesini önemsiyoruz” diye konuştu.

İstanbul trafiğinin hareketli olduğu zamanlarda girilemeyen alanlardaki altyapı ve üstyapı sorunlarını çözmek için ciddi bir planlama yaparak uygulamaya koyduklarını belirten Can Akın Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerel yönetimler olarak bu şehrin sorunlarını hep birlikte hissediyoruz ve yükleniyoruz. Bu süreçte hizmetlerin daha hızla yapılabilmesi ve sosyal yardımların ihtiyaç sahiplerine en doğru şekilde dağıtılabilmesi için işbirliği yapmamız büyük önem taşıyor. İBB olarak, ilçe belediyelerinden her alanda gelen talep ve önerileri hassasiyetle takip ederek, sorunları birlikte çözmek için büyük gayret sarf edeceğiz.”

Toplantıda söz alan ilçe belediye başkanları ve başkan yardımcıları da İBB’den yol genişletme, asfaltlama çalışmaları, vektörlerle mücadele, sokak hayvanlarının bakımı ile soysal yardımların koordineli bir şekilde dağıtılması konusunda talep ve önerilerde bulundu.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir ise, TÜYAP üstgeçidi yenileme ve yol genişletme çalışması, Eyüpsultan Silahtarağa ve Sancaktepe Ebubekir Caddesi gibi birçok yol çalışmasını hızlandırdıklarını belirterek, “İSKİ, Fen İşleri ve Yol Bakım daire başkanlıklarımızın da birçok alanda altyapı çalışmaları yürüyor. Ulaşım yatırımları çok ciddi maliyetler ve bilgilendirmeler gerektiriyor. İlçelerimizin bizden taleplerini aldık ve hepsini planladık. Projelerin imalatlarını önem sırasına göre gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bütün talepleri not aldıklarını ve birlikte çözüme kavuşturmak için çalışacaklarını belirten İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan da veri paylaşımı ve hizmetlerin koordinasyon içinde dağıtılması için Bilgi İşlem Daire Başkanlığının ortak bir yazılım çalışması başlattığını söyledi. İBB tarafından geliştirilecek bir dijital uygulamayla sosyal yardımların koordineli bir şekilde dağıtılması için de çalışma başlatacaklarını aktaran Arslan; üniversitelerle oluşturdukları bilim kurulunun diğer canlılara zarar vermeden sivrisineklerle mücadele konusunda biyolojik etki çalışması yürüttüğünü söyledi.

İBB’nin, 6 bin sokak ile 350 tiyatrocuyu 17 milyonluk bir kaynakla desteklemeye başladığını hatırlatan Arslan, online etkinliklerle İstanbullulara kapanma sürecinde kültür ve sanat etkinleri sunduklarını vurguladı.

İBB’nin cenaze ve sokak hayvanlarına yönelik bakım hizmetlerinin pandemi sürecinde üçe katlandığına dikkat çeken İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı da ilçe belediyelerin bu konudaki katkılarının geliştirilebileceğini söyledi. İBB olarak her gün yüz binlerce sokak hayvanına bir ton mama dağıttıklarını, ancak bunun yeterli olmadığını tespit ettiklerini ifade eden Yazıcı, “İlçe belediyelerinden şehir dışına cenaze götürme hizmetleri ile sokak hayvanlarının bakımı konusunda kapasite artırımı rica ediyoruz” dedi.

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank