Connect with us

Genel

İşte koronavirüsle mücadelenin fiyatı

Published

on

blank

Covid-19’la mücadele kapsamında zatürre ve grip aşısı olmak isteyen bir kişi en az 416 TL ödüyor. PCR testi ve diğer sağlık giderleri de eklendiğinde harcamalar 900 liraya kadar çıkıyor.

Birgün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte uzmanlar, siyasiler ve sağlık örgütlerinin yaptığı tüm aşı çağrılarına rağmen yurttaşlar kaderlerine terk edilmiş
durumda. Zatürre ve grip aşısı olmak için sağlık merkezlerinden umudunu kesip eczanelerde sıraya giren yurttaşlar, eğer bulabilirse bir zatürre aşısına 344 lira ödüyor. Özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalar için öneriliyor.

Ayrıca söz konusu aşıları olmak bir nevi ‘şans’ işi. Yurttaşlar, grip aşısı ve zatürre aşısı için ağustos ayından itibaren eczanelere isim yazdırmaya başladı bile.

Söz konusu işleyişle birlikte, ismini yazdıran kişi eğer sıra bir şekilde kendisine gelirse gidip ücretli bir şekilde aşısını olabiliyor. Ancak aile sağlığı merkezlerinde bu durum aşı eksikliğinden dolayı daha da güç. Bunun farkında olan vatandaşlar işini ‘sağlama’ almak için eczane listelerinde ilk sıralara girme yarışında.

ZATÜRRE AŞISI 344 TL

Hükümet tarafından desteklenmeyen, aşı ve testler konusunda yalnız bırakılan bir asgari ücretli, Covid-19’la mücadelede zatürre aşısı olmak isterse 344 lira para ödemek zorunda. Ortalama bir lira olan, uzmanlarca iki üç saatte bir değiştirilmesi gereken maskeden her gün en az iki kere kullanmak ise ayda 30-60 liraya tekabül ediyor. Yine bilim insanlarının çağrılarına kulak verip grip aşısı olmak isteyen bir kişi, eğer kendisine sıra gelirse geçen seneki fiyatıyla 72 TL ödüyor. Bunun yanı sıra koronavirüs testi yaptırmak da oldukça güç. Ülke genelinde ‘Günde 100 bin test kimlere yapılıyor? Ben yaptıramıyorum’ sorusu hâkimken, iktidara yakın milletvekillerinin düzenli test yaptırdığına dair tweetleri sorunun cevabını açığa çıkarıyor.

 

PCR TESTİ İÇİN ÖZEL HASTANEYE

Aynı kişi koronavirüs testi yaptırmak isterse, devlet hastanelerinde kolaylıkla test yaptıramadığı için özel hastanelere mecbur bırakılıyor. Özel hastanelerde yapılan PCR testi minimum 250 liradan başlıyor. Buna tomografi ve muayene ücretleri de eklenince fiyat 500’e kadar çıkabiliyor. Devletin sağlaması gereken ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanamayan bir kişi tüm bunlar için ortalama 900 TL para ödemek zorunda.

Pandemi ile mücadele ateş pahası

Zatüre aşısı :344 TL

Grip Aşısı (2019): 72 TL

Özel hastanede PCR Testi: 250-500 TL

Maske (aylık): 30-60 TL

Dezenektan (aylık): 25-50 TL

Siperlik: 10 TL

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

İstanbul’da vaka sayısı arttı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) haftalık vaka sayısı verilerine göre, İstanbul’da bir önceki haftaya göre dikkati çeken artış gözlendi. Haritada İstanbul’un rengi kırmızı oldu.

27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan her 100 bin kişideki vaka sayıları, İstanbul’da 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu. Bir önceki haftaya (20-26 Şubat) ait her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayıları İstanbul’da 89,90, Ankara’da 39,84, İzmir’de ise 53,42 olarak belirlenmişti.

Üç büyükşehrin Kovid-19 vaka sayılarındaki artış dikkati çekerken bölgesel bazda da Karadeniz Bölgesi’ndeki iller en yüksek oranlara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller ise en az vaka sayılarına sahip olmayı sürdürdü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 8 Mart yürüyüşü

Published

on

blank

Sarıyer’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için önce çelenk sunma töreni, ardından yürüyüş gerçekleştirilecek.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Sarıyer Merkez’deki Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve sonrasında Sarıyer Merkez’den Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek. Program 11:00’de başlayacak ve 13:00’te sona erecek.

Continue Reading

Genel

İşte 1 Haziran’da Türkiye’yi bekleyen koronavirüs tablosu…

Published

on

blank

1 Haziran’da Türkiye’yi nasıl bir Covid tablosu bekliyor? sorusunun cevabı merak edilirken ABD’den dikkat çeken bir araştırma sonuçları geldi.

Mutasyona uğramış virüsün yayılmasıyla Türkiye’de günlük vaka sayıları bir süredir 10 binin üzerinde seyrediyor.

Özellikle Ankara’da vaka oranlarının 3’te 2’sinin mutant olduğuna dair raporlar var.

Mevcut tabolda yatak doluluk oranının bu hafta yüzde 49,1’e, yüzde 63,2’ye yükseldiği; buna karşın hastalarda zatürre oranının bu hafta yüzde 3,6’ya, ventilatör doluluk oranının da yüzde 28,3’e düştüğü görülüyor.

Ancak ABD’de Washington Üniversitesi’ne bağlı “The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)” tarafından Türkiye için yayımlanan yeni projeksiyon umut verici.

Gazete Oksijen’in aktardığına göre üç ay sonra, yani 1 Haziran’da Türkiye’de beklenen durum şöyle öngörülüyor:

– Aşılama bu hızla devam ederse günlük vefat sayısı 1 Haziran’da 22’ye kadar gerileyecek. Hatta sıcak havalarda maske kullanımında rehavete kapılmazsak bu sayısı 17’ye kadar gerileyebilir.

– Türkiye’de 27 Kasım’da açıklanmaya başlanan günlük vaka sayısı o zaman 30 binli rakamlardaydı. Aşılama ve kısıtlamalar ile 1 Haziran’da günlük vaka sayısının şu anki trendin sürmesi durumunda 3 bin 406’ya gerileceği öngörülüyor. Eğer maske kullanımı da sıkı bir şekilde devam ederse 2 binli rakamlara ulaşmak mümkün olacak. Ancak varyantların etkisini değerlendiren kötü senaryoda vaka sayısının 1 Haziran’da bile 6 bin 680 olabileceği tahmin ediliyor.

– Alınan önlemlerin tam etkisini göstermesi için en önemli kriterlerden biri maske kullanımı. Bu konuda uluslararası standart nüfusun yüzde 95’inin maske kullanımı konusunda kararlı olması. Ancak Türkiye’de yüzde 87’lerde olduğu tahmin edilen maske kullanım oranının yaz rehavetiyle 1 Haziran’da yüzde 83’e kadar gerilemesi bekleniyor.

– Türk sağlık sistemi Covid yoğunluğunu 1 Haziran’da tamamen geride bırakmış olacak. Yoğun bakım ve normal yatak kullanımı kapasitenin 10’da birine kadar gerileyecek.

Continue Reading

Popüler