Connect with us

Genel

Mehmet Deniz: Denge ve Sistem

Published

on

blank

Hayatta gerek insan ilişkilerinde gerek kurumsal ilişkilerde, en önemli unsur dengeyi kaçırmamak.

***

Günde “8” saat çalışmak insan vücudu için normal bir süre olarak kabul edilir. Sizin bu çalışma süresini “16”  saate çıkarabileceğiniz gibi, sıfır(0) çalışma ile hiç çalışmadan yan gelip yatabilirsiniz de, ancak her iki durumda da fiziki olarak vücudunuzun dengesi bozulur, zamanla bazı organlarınız işlev yapmamaya başlar, daha ilerki yaşlarda sisteminiz çöker. Hiçbir fonksiyonunuzu yerine getiremez hale gelirsiniz.

***

Kantarın bir tarafına 100 kg malzeme koyun, diğer tarafa 10 kg koyarsanız, ağırlığı fazla olan taraf dibe vurur, hafif olan tarafsa tavan yapar, aşırı bir dengesizlik oluşur.

***

Sosyal bilimlerde de durum aynıdır, siz zannedersiniz ki; çok mal, çok para ve çok kariyer beni göklere çıkarır, bütün bunların yanında diğer tarafta erdem ve haysiyet insan olma özelliklerini kaybetmişseniz, o çok para, çok mal, çok kariyer sizi yerin dibine sokar. Öyle ya da böyle, haklı veya haksız çok şeyler elde etmiş olabilirsiniz, bunları, erdemle, ahlakla, mütevazi ile dengeleyemeseniz sistem bir gün mutlaka çökecektir, sizin için Çöküş kaçınılmaz son olacaktır.

Karşılıklı insan ilişkilerin de de denge kavramı çok önemlidir;

Şöyle bir örnekle bunu açıklamaya çalışayım; aylık 5.000 TL geliri olan bir kişiden, 50.000 TL, borç isteyebilir veya onun hakkında bir alacak davası açabilirsiniz.

***

Veya Aylık 15-20 bin TL geliri olan birisinden 200-300 Bin TL borç para isteyebilir ve bu kadar alacak davası açabilirsiniz. Çünkü o kişi ancak masraflarını, giderlerini karşıladıktan, yaşamını devam ettirdikten sonra bu kadar bir birikimi olabilir.

***

Aylık 15-20 Bin geliri olan bir kişiden, 10 milyon 15 milyon borç istemek veya 10 milyon 15 milyonluk davalar açmak, akıl ve mantık dışıdır. Olağanüstü dengesizlik vardır. Üstelik isteyen de alacağına inanıyor ve de böyle de bir talepte samimi ise durum daha da vahimdir; çünkü bizim bilmediğimiz başka başka denklemler ve dengesizlikler var demektir.

Denge unsurunu kurumlar arası ilişkilerle anlatalım;

Diğerine göre güçsüz borç içerisinde olan bir kurum, kendisinden daha güçlü başka kurumlara menkul, gayrimenkul veya para bağışı yapıyorsa ve bunu sürekli alışkanlık haline getirmiş ise burada da bir dengesizlik söz konusudur. Böyle durumlarda ya bir korku panik vardır, ya da toplumdan gizlenen ilişkilerde bir dengesizlik söz konusudur.

Güçlü güçsüzü tahakkümü altına almış;

ABD  Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını uygulamaya koyma gayreti içersinde, bu ne anlama geliyor ?

ABD ükemize bana itaat edeceksin,

Güçlü olmayacaksın,

Benim verdiğim kadarı ile yetinip, bölgede benim silahımı kullanacaksınız,

Benim verdiğim silahla birbirinize karşı savaşacaksınız; ancak birbirinizi yok etmeyeceksiniz. Çünkü yok olursanız benim işime yaramazsınız diyor;

Biz bunu yadırgıyormuyuz? Hayır…

***

Çünkü kendi içimizdeki ilişkilerimizde tepeden tırnağa aynı sistemle yürüyor.

***

Genelden yerele ben ne dersem onu yaparsan, sana dokunmam, bana itaat edersen kavga ediyormuş gibi görünür işlerimizi saman altından yürütürüz, sana bir şey olmaz birlikte yaşar gideriz.

***

Bu sefer sıra geliyor vatandaşa; genelle sorunu kalmamış, işlerini çözmüş rahatlamış o kudretli edasıyla dönüyor alttakilere;

Bana bakın, bana itaatte kusur etmeyeceksiniz,

Aklınızı bana kiraya vereceksiniz,

Eleştiri istemiyorum,

Ben ne dersem tamam efendim, olur efendim diyeceksin,

Eğer bunları yapmasan, ne aş, ne iş ve hiçbir hak yok. Hak, hukuk, adalet  zaten yok.

Sistem bu,

Tek tip insan,

Teslimiyetçi bir toplum,

Birbirine benzeşen yapılar yapılar ve partiler…

***

Arzu edilen sistem bu maalesef; bir tarafı boşaltılmış, diğer tarafı ağırlaştırılmış dengesiz bir sistem!

***

Ancak umut var, bu sistemin sürekliliği yok, çökecek…

Genel

Erhan Vergili yetim ve öksüzlerin yüzünü güldürüyor

Published

on

blank

İşadamı Erhan Vergili tarafından başlatılan ve hayırseverlerin katkılarıyla yapılan yetim-öksüz çocuklara bot ve mont yardımı başladı. Yardımla ilgili konuşan Vergili, “Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır” dedi.

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle adından sıkça söz ettiren hayırsever işadamı Erhan Vergili, hayırseverlerin de katkılarıyla bu kez yetim ve öksüz ilkokul ile ortaokul öğrencilerinin yüzünü güldürdü. Alınan bilgilere göre, mont ve bot dağıtımı önümüzdeki günlerde de devam edecek.

“Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erhan Vergili, “Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanı olduğum dönemde verdiğim söz üzerine yetim ve öksüz öğrencilere bot ile montların dağıtımına başladık. Her ne kadar görevden ayrılsam da verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. İçerisinde bulunduğumuz zorlu şartlarda yavrularının ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanan ailelerimize bir nebze nefes olup, çocuklarımızın yüzünü güldürüyoruz. Bu hayra vesile olan tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Bizim burada yaptığımız yardım siyaset üstüdür. Her bir hayırseverimizin siyasi düşüncesi farklı olabilir. Fakat mevzu vatandaşa hizmet, çocukları mutlu etmek olunca farklılıklarımızı bir kenara bıraktık, ortak bir paydada buluştuk. Bot ve mont yardımlarının yanı sıra Sarıyerli çocuklara önümüzdeki süreçte önemli sürprizlerimiz de olacak. Ailelerimizin şahsi sosyal medya hesaplarımı ve Beklenen Geliyor Sarıyer isimli sosyal medya gruplarımızı takip etmelerini rica ediyorum. Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır. Bundan sonra yapacağımız projelerde de kendisinden ilham almaya devam edeceğiz. Ben ve arkadaşlarım Ahmet Davutoğlu’nun bize gösterdiği yolda, belirlediği hedefte, çizdiği yol haritasında yorulmadan yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Yeniköy’de bir okulun bağış kutusu çalındı

Published

on

blank

Yeniköy’de bir okulun bağış kutusu çalındı. Kutunun çalındığını fark eden okul yetkilileri durumu polise bildirdi. Bağış kutusunu çalan 2 şüpheli polis ekiplerince yakalandı.

Sarıyer’in Yeniköy Mahallesi’ndeki bir okulun bağış kutusu çalındı. Kutunun çalındığını fark eden okul yetkilileri durumu polise bildirdi. Okulun şikayeti üzerine inceleme başlatan polis, güvenlik kamera kayıtlarını inceledi. Görüntülerde şüphelilerin M.A.M.(18) ve E.G.(20) olduğunu belirledi. Polis ekiplerince yapılan çalışmalarda, şüphelilerin çaldıkları paraları bir benzin istasyonunda, kağıt para olarak değiştirdikleri tespit edildi. Polis, 2 şüpheliyi Sarıyer’deki evlerinde yakalayarak gözaltına aldı. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Boğaz’ın en güzel manzaralı kütüphanesi açıldı

Published

on

blank

Zengin kitap koleksiyonu ile hizmete açılan Büyükdere Kütüphanesi, konforlu çalışma alanları ve eşsiz Boğaz manzarası ile Sarıyerlilerin yeni gözdesi oldu. 14 Kasım’da açılan kütüphane daha birinci ayını doldurmadan 3 bin 500 müdavimini ağırladı. Özellikle gençlerin akın ettiği kütüphane ziyaretçilerin iyi vakit geçirebilecekleri bir yaşam alanı olarak tasarlandı.

Sarıyer’e değer katan projeler arasında yer alan Büyükdere Kütüphanesi, modern ve çeşitli kitap koleksiyonu ile birçok öğrenci ve yetişkinin yeni gözde merkezi oldu. Daha önce eski başkanlık binası olarak kullanılan bina, aynı anda 80 kişilik çalışma kapasitesine sahip bir kütüphaneye dönüştü.

İçerisinde 10 bin 199 kitap ve 25 bin 713 elektronik kitap bulunan kütüphane 3 kattan oluşuyor. Üç adet yetişkin kitaplığı ve çalışma salonu, 1 adet çocuk kitaplığı, okuma ve dinlenme alanı, toplantı odası ve kış bahçesi bölümleri bulunuyor. 7’den 70’e tüm yaş gruplarını ağırlayan kütüphanede öğrenciler araştırmalarını yapıp ders çalışırken, kadınlar okuma saati yapıyor. Ufak bir mola vermek isteyenler ise yeşillikler içerisinde bulunan kış bahçesinde muhteşem manzaraya karşı çaylarını yudumluyor, sohbet ediyor.

ARADIĞINIZ KİTABI SANİYELER İÇERİSİNDE BULUN

Kütüphanede YORDAM Kütüphane Otomasyon programı kullanılıyor. Tüm kitaplar otomasyon programında kayıtlı. KİOSK (Katalog tarama cihazı) sayesinde kullanıcılar aradığı kitabı saniyeler içerisinde bulabiliyor. Kullanıcılar kütüphaneye gelmeden internet üzerinden de kitap ismi, ISBN, yazar adı gibi birçok farklı seçenek üzerinden katalog taraması yapabiliyor.

ÜYE OLUP, ÖDÜNÇ KİTAP ALABİLİRSİNİZ

Ödünç kitap alabilmek için ise üye olmak zorunlu. Üye olmak isteyen kullanıcılar kimlik bilgilerini içeren belge ile kütüphaneye gelip üye formunu doldurmalılar. 18 yaşından küçük kullanıcılar ilk başvurularını velisi ile birlikte yapmalı. 11 yaş altı kullanıcılar ise kütüphaneden velileri eşliğinde yararlanabilir.  Aynı zamanda bir kullanıcı aynı anda 3 adet kitabı 15 gün süreyle ödünç alma hakkına sahip. Her bir kitap için 7 gün uzatma hakkı tanınıyor.

SARIYER DİJİTAL KÜTÜPHANE

Geleneksel kütüphanelerin teknoloji ile birleşmesi sonucunda ortaya çıkan dijital kütüphane ile Sarıyer bölgesinde ikamet eden vatandaşlar istedikleri yerden (tablet, telefon, bilgisayar) aracılığıyla dijital kütüphane uygulamasına erişim sağlayabilir. Dijital kütüphanede 25 bin 713 adet elektronik kitap yer almaktadır.

Continue Reading

Popüler

blank