Connect with us

Genel

Mehmet Deniz: Katar Katar satış

Published

on

blank
blank
Haritada görmüş olduğunuz cadde öyle sıradan bir cadde değil, Türkiye’nin ve dünyanın en değerli gayrimenkul fiyatlarının en yüksek olduğu yerdir. Burası Maslak, mahalleden başlayan cadde İstinye’ye kadar iniyor.
***
2000’li yılların başında buraya İstinye Park adı altında bir AVM inşaatı yapılmaya başlanır. İnşaatın tam karşısında İstanbul teknik üniversitesi (İTÜ) ve arazisi vardır. AVM inşaatı yapılırken inşaat bildiğiniz yola yapılıyor, yol ise İTÜ’nün arazisine kaydırılıyor. Zamanın meclis üyesi olarak burada birkaç arkadaşla her ne kadar mücadele etsek de, maalesef belediye başkanı, güç odaları ile birlikte, bu işi başarıyor.
***
İTÜ arazisinin bitişiğinde İstanbul menkul kıymetler borsası(İMKB), borsanın devamında meşhur Emirgan korusu var.
***
2015 yılında bu cadde İBB’de meclis kararı ile Katar caddesi adını alıyor.
***
Adamlar ilk önce çocuğun adını koydular, şimdi ise hem İstinye Park’ı, hem de İMKB’nin hisselerinin bir kısmını satın aldılar. Yani şimdi; yol, yola yapılan AVM ve İMKB Katar’ın oldu. Anlaşılan proje yıllara yaygın kapsamlı ve sistemli bir şekilde yürüyor.
***
Korkarım; Katar Katar satış devam etmesin!
***
Çünkü bundan birkaç yıl önce o meşhur Emirgan korusunun, TOKİ tarafından imara açılıp, satışı bile bazı gazeteler de dillendirilmişti.
***
Bir başka sıkıntı da, bölge halkını yakından ilgilendiriyor; bu tür satışlardan sonrası, hemen bitişikte yer alan ve yerinde dönüşüm bekleyen Reşitpaşa, Emirgan’nın bir kısmı ve FSM’de yaşayan vatandaşların durumunun daha da zorlaşacak olmasıdır.

Genel

İstanbul’da vaka sayısı arttı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) haftalık vaka sayısı verilerine göre, İstanbul’da bir önceki haftaya göre dikkati çeken artış gözlendi. Haritada İstanbul’un rengi kırmızı oldu.

27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan her 100 bin kişideki vaka sayıları, İstanbul’da 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu. Bir önceki haftaya (20-26 Şubat) ait her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayıları İstanbul’da 89,90, Ankara’da 39,84, İzmir’de ise 53,42 olarak belirlenmişti.

Üç büyükşehrin Kovid-19 vaka sayılarındaki artış dikkati çekerken bölgesel bazda da Karadeniz Bölgesi’ndeki iller en yüksek oranlara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller ise en az vaka sayılarına sahip olmayı sürdürdü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 8 Mart yürüyüşü

Published

on

blank

Sarıyer’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için önce çelenk sunma töreni, ardından yürüyüş gerçekleştirilecek.

Sarıyer Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Sarıyer Merkez’deki Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve sonrasında Sarıyer Merkez’den Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek. Program 11:00’de başlayacak ve 13:00’te sona erecek.

Continue Reading

Genel

İşte 1 Haziran’da Türkiye’yi bekleyen koronavirüs tablosu…

Published

on

blank

1 Haziran’da Türkiye’yi nasıl bir Covid tablosu bekliyor? sorusunun cevabı merak edilirken ABD’den dikkat çeken bir araştırma sonuçları geldi.

Mutasyona uğramış virüsün yayılmasıyla Türkiye’de günlük vaka sayıları bir süredir 10 binin üzerinde seyrediyor.

Özellikle Ankara’da vaka oranlarının 3’te 2’sinin mutant olduğuna dair raporlar var.

Mevcut tabolda yatak doluluk oranının bu hafta yüzde 49,1’e, yüzde 63,2’ye yükseldiği; buna karşın hastalarda zatürre oranının bu hafta yüzde 3,6’ya, ventilatör doluluk oranının da yüzde 28,3’e düştüğü görülüyor.

Ancak ABD’de Washington Üniversitesi’ne bağlı “The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)” tarafından Türkiye için yayımlanan yeni projeksiyon umut verici.

Gazete Oksijen’in aktardığına göre üç ay sonra, yani 1 Haziran’da Türkiye’de beklenen durum şöyle öngörülüyor:

– Aşılama bu hızla devam ederse günlük vefat sayısı 1 Haziran’da 22’ye kadar gerileyecek. Hatta sıcak havalarda maske kullanımında rehavete kapılmazsak bu sayısı 17’ye kadar gerileyebilir.

– Türkiye’de 27 Kasım’da açıklanmaya başlanan günlük vaka sayısı o zaman 30 binli rakamlardaydı. Aşılama ve kısıtlamalar ile 1 Haziran’da günlük vaka sayısının şu anki trendin sürmesi durumunda 3 bin 406’ya gerileceği öngörülüyor. Eğer maske kullanımı da sıkı bir şekilde devam ederse 2 binli rakamlara ulaşmak mümkün olacak. Ancak varyantların etkisini değerlendiren kötü senaryoda vaka sayısının 1 Haziran’da bile 6 bin 680 olabileceği tahmin ediliyor.

– Alınan önlemlerin tam etkisini göstermesi için en önemli kriterlerden biri maske kullanımı. Bu konuda uluslararası standart nüfusun yüzde 95’inin maske kullanımı konusunda kararlı olması. Ancak Türkiye’de yüzde 87’lerde olduğu tahmin edilen maske kullanım oranının yaz rehavetiyle 1 Haziran’da yüzde 83’e kadar gerilemesi bekleniyor.

– Türk sağlık sistemi Covid yoğunluğunu 1 Haziran’da tamamen geride bırakmış olacak. Yoğun bakım ve normal yatak kullanımı kapasitenin 10’da birine kadar gerileyecek.

Continue Reading

Popüler