Connect with us

Genel

Mehmet Deniz: Melen! Ne melem şeymiş

Published

on

blank

Dünya salgın hastalıkla uğraşırken, çağımızın en büyük sorunlarından birisi de kuşkusuz susuzluktur. İstanbul’daki barajların doluluk oranı eski yıllara göre bu aylarla karşılaştırılınca alarm vermektedir.
İstanbul su ihtiyacının giderilmesi için sürekli çalışmalar yapılmış olup bunların en büyüğü ve en çok beklentisi yüksek olan projelerin Başında Melen projesi gelmektedir.

***

Size biraz bu projeden bahsetmek istiyorum. 1999-2004 yılları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeligim döneminde de bu çalışma ile yakınen ilgim olmuştu.

***

Melen çayı diye İstanbul için çok önem arzeden meşhur bir projemiz var.
Sakarya’nın Kocaali ilçesindeki melen suyunu toplayıp, baraj yapıp, İstanbul’a getirip, İstanbul’un su sorununu çözmek için yapılan çalışmanın adıdır.

***

Melen projesi, 1990 yılında  bakanlar kurulu kararı ile resmiyet kazanmıştır. Projeyi Devlet Su İşleri(DSİ) gerçekleştirecek, maliyetini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden tahsil edecek.

***
1999-2004 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyeligim döneminde, Veysel Eroğlu İSKİ Genel Müdürlüğü görevi yapıyordu. Projenin sunumları, heyecanı coşkusu hala hafızalarında duruyor. Bu proje yatırım faaliyetlerinde çok gündeme geldi. Birinci etabın yapımına 2001 yılında başlanmıştı. Projenin maliyeti 1,6 milyar Türk lirası ve kapasite olarakta 1 milyar 77 milyon metreküp suyu barajda biriktirip, İstanbul’a taşınacaktı.

PROJE YILAN HIKAYESINE DÖNDÜ

O dönem İSKİ Genel Müdürü olan Veysel Eroğlu, AKP’nin 2002’de iktidar olması nedeni ile DSİ Genel Müdürlüğü’ne atandı. Yıldızı parlayan müdür döneminde aslında İstanbul’un su ihtiyacını en iyi bilen birisi olarak süratle DSİ tarafından çözülmesi gereken Melen Projesi çözülemediği gibi, birçok sorunuda beraberinde getirdi.

***
Son olarak;
Projenin bitiş tarihi 7 aAralık 2016 olarak belirtilmiş bu tarihte bitirilmemiş, devamında 11 Ağustos 2018 tarihinde bitirilecek diye yeni bir ihale yapılmış, bu tarihte de bitmemiş…

***
Üstelik ;
Taşıma gücü hesaplamaları doğru yapılmadığından, risk hesapları iyi yapılmadığından, gerekli ilave sondaj çalışmaları eksik yapıldığından,
veya zemin ıslah edilmediğinden
barajda çatlaklar oluşmuştur.
Yapılan bu hatayı düzeltmek için, 500 milyon liralık tekrar bir ihale yapılmıştır. Şubat 2021’de bu ihalenin yapımına başlanacaktır.

***
Bu tadilat işinin 3,5-4 yıl süreceği öngörülmektedir. Tadilât bitince 1,5 yıl da barajın dolma süresi düşünülmektedir.
Yani Melen’den İstanbul’a en yakın ihtimalle 2025 yılında su gelecektir.
Ayrıca teknik olarak yapılan yanlışlar, çatlaklar önlenecek mi? Önleyemeyecek mi? Belli değil!

***
Daha da vahim olan, bu bölgenin deprem bölgesi olmasıdır. O da ayrı bir konu!

***

Bütün bu olanların yanında projeye 1,5 milyar TL ödenmiş, İSKİ’den 400 milyon TL kamulaştırma için para alınmış ve üstelik oluşan çatlaklar içinde şu an 500 milyon TL yeni ihaleye çıkılmıştır.

***
Şimdi oluşan bu kamu zararını kim ödeyecek?

***
İstanbul’un su sorunu nasıl giderilecek?

***
Yapılan yanlışların hesabını kim verecek?

***
Yarın İstanbul’un çeşmelerinden su yeterince akmayınca bunun sorumlusu kim olacak?

***
Diyorum ki, yağ bu Melen Projesi ne melem bir proje imiş be! Çözümsüzlükler, eşi benzeri olmayan ve belirsizliklerle dolu bir proje!

***
Dilerim ki, bu yanlış işlerinden doğan kamu zararı vatandaşın İSKİ faturalarına yansıtılmasın? Kamuyu zarara uğratanlardan tahsil edilsin.

***
Korkarım ki;
Yarın, bak işte CHP geldi, su sorunu başladı diyerek siyasi faturayı da hiç haketmediği halde, CHP’ye kesmeye çalışmasınlar…

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler