Connect with us

Genel

Mehmet Deniz: Sarıyer’de ithal aday seçimi zora sokar

Published

on

blank

CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Deniz, gazetemizin sorularını yanıtladı. Deniz, “Belediye başkanlığımı bir dönemlik yapmak istiyorum. Uzun süreli bir belediye başkanı olmak istemiyorum. Sarıyer’de ithal aday seçimi zora sokar.” ifadelerini kullandı.

6.5 yıl CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı yapan ve CHP’den 31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı olan Mehmet Deniz, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Çetin Ali Aytaç’ın sorularını yanıtladı.

İşte Mehmet Deniz ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

CHP’den Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı oldunuz. Bu adaylığı uzun süredir mi düşünüyordunuz? Yoksa partide yaşanan değişim sürecinden sonra mı karar verdiniz?

Hayatın şartları sürekli değişiklik göstermektedir. İnsanlar yaşamında bazı şeyleri tasarlar, olmaz. Bazı şeyler ise yaşamınızda tasarlamadan oluşur. Siyasette gelecek için bir plan yaparsınız; ama şartlar uymaz. Benim bu adaylık düşüncem ise 1994 yılına kadar uzanmaktadır. O dönemde meclis üyesi seçildikten sonra hep aklımın bir köşesinde belediye başkan adayı olmak vardı. Tabi, o süreç içerisinde şartlar uygun değildi. Aday olmak bugüne kısmetmiş. Uzun süre düşündüğüm, olmazsa olmaz diye düşündüğüm bir şey değildi. Siyaset, yaşamın her şeyi demek değildir. İnsanın yaşamında önem arz eden başka unsurlarda vardır. Ancak şu anda Sarıyer siyasetinin yapısı aday olmama müsait oldu ve bende müracaat ettim.

Adaylık şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Aday adayı olan tüm arkadaşlarımıza başarılar dilerim. Herkes kendisini şanslı görüyor ki, buraya müracaat etmiş. Bende kendimi en az onlar kadar şanslı görüyorum.

“SÜREKLİ ÖN SEÇİMİ SAVUNAN BİRİSİYİM”

Ön seçim veya temayül yoklaması için düşünceniz nedir?

Örgüt içerisinde sürekli ön seçimi savunan birisiyim. Daha önceki dönemlerde ilçe başkanı olduğum süreçte, ilçe yönetimimden karar alıp il başkanlığına ve genel merkeze ön seçim olması için müracaat etmiştim. Ön seçimin olmazsa olmazını savunan birisiyim. Zaten genel başkanımızın da ön seçimle ilgili bir sözü vardı. Yani kesinlikle ön seçim yapılmalıdır. Belediye başkanlığı veya meclis üyeliği diye ayrım yapmadan tüm kademelerde yapılmalıdır. Ve delegelik sistemi de kaldırılmalıdır. Parti içi seçimlerin de üye bazlı yapılması gerekir. Bu düşünceler benim yaşamıma, sosyal demokrat bakış açıma uygun düşüncelerdir. Aksi bir düşünce benden beklenemez. Partimizin üst kurullarının bu konuda örgüt adına en iyi kararı vereceğini düşünüyorum.

“BELEDİYE BAŞKANLIĞIMI BİR DÖNEMLİK YAPMAK İSTİYORUM”

Nasıl bir belediye başkanı olmak istiyorsunuz?

Belediye başkanlığımı bir dönemlik yapmak istiyorum. Uzun süreli bir belediye başkanı olmak istemiyorum. Bir makamda uzun süre kalmayı uygun bulmuyorum. 5 yıl zaten uzun bir süredir. Yaşamın içerisinde işte doğuyorsunuz, büyüyorsunuz, iş hayatı, evlilik derken orta yaşlara geliyorsunuz. Enerjiniz bir süre sonra yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Doğal olarak belirli yaşlardan sonra her insanın yaşam enerjisi git gide azalmaya başlıyor. Buradan yola çıkarak, 2 dönem, 3 dönem belediye başkanlığı yapılmasını, aynı makamda oturulmasını doğru bulmuyorum. Zaten görevinizde 1 dönem başarılıysanız, bir üst göreve gelmeniz gerekir. Sarıyer Belediyesi’nde 1 dönem boyunca çok başarılı bir performans gösterirseniz, bir sonraki dönem büyükşehire aday olursunuz. Yani başarınızı oraya taşımış olursunuz. Siyaset yaparken her zaman daha büyük düşünmek zorundasınız, yoksa yerinizde saymaya devam edersiniz. 50 yıllık Sarıyerliyim. Sarıyer’in sokaklarını, demografik yapısını, kültürel durumunu, sorunlarını, kısacası her şeyini bilen biriyim. Gerek yaşam tecrübem, gerek Sarıyer’in yakın tarihini iyi bilen biri olmam, gerekse iş tecrübelerimden de yola çıkarak Sarıyer’e bir dönem boyunca çok büyük değer katmak istiyorum.

Yaşamım boyunca siyaseti gelir kaynağı olarak gören biri olmadım. Sarıyer Belediye Meclis Üyeliğim dönemimde, İBB Meclis Üyeliği dönemimde ve ilçe başkanlığım süresince hiç bu düşüncede olan biri olmadım. Zaten parayla pulla pek işi olan biri değilim. Parayı da hiç sevmem. İhtiyacım kadarı hayatımda hep bana yeterli olmuştur. Çalışıyoruz ve Allah karşılığımızı veriyor. Sarıyer içinde 5 yıl boyunca çok iyi bir çalışma yürüteceğiz. Sarıyer’in sorunlarını en iyi çözecek kişi olduğumu düşünüyorum ve bunu çözecek de bir yeteneğim var. Toplumun her kesimiyle ve kamunun her kademesiyle çok iyi iletişim kurabilen biriyimdir. Sarıyer’in sorunlarını iletişim kanallarımızı da kullanarak, Karadenizli olmamın verdiği pratiklikle de en kısa sürede çözeceğiz.

“ŞÜKRÜ BAŞKANIN SEÇİLMESİNDE ÇOK EMEĞİM VAR”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i başarılı buluyor musunuz?

Şükrü başkanın 2009 yılında belediye başkanı seçilmesinde çok emeği olan kişilerden biriyim. O yıllarda takdir ettiğimiz, beğendiğimiz, adaylaştırdığımız bir ağabeyimizdi. 2009 yılında AK Parti’den belediyeyi çok iyi bir çalışmayla aldık. Karşımızda Sedat başkan MHP’den adaydı. Cengiz Alp hoca yine DSP’den adaydı. Böyle zor bir seçimde Sarıyer’i kazandık. Şükrü başkan bu ilk döneminde çok başarılıydı. Halk günleri yapardık. Birçok önemli projeye o dönemde imza atıldı. Ancak ikinci dönemden sonra başarı çıtası hep küçüldü. Buna artık bir süre sonra güç zehirlenmesi diyebiliriz. Biraz önce de belirttiğim gibi, bir belediye başkanı için 5 yıllık süreç aslında yeterlidir. Şu anda bu durum AK Parti iktidarında da yaşanmaktadır. Sürekli aynı yerde bir şey kazanıyorsanız, bir süre sonra o kazanç size heyecan vermemeye başlıyor ve bir süre sonra istekli çalışmamaya, üretememeye başlıyorsunuz. İlk zamanın heyecanıyla, sonraki süreçlerin heyecanı arasında çok büyük farklar vardır. Göreve ilk geldiğiniz zaman büyük bir zevkle çalışıp, kafanızdaki üretken planları hayata geçirmek istersiniz. Ancak bir süre sonra aynı yerde kalmaya devam edince, insan yapısının doğasında olduğu gibi hantallaşmaya, iş üretememeye başlıyorsunuz. Heyecanınızın azalmaması için başarılıysanız eğer ya başka görevlere, daha üst görevlere talip olacaksınız, ya da kenara çekileceksiniz.

“SARIYER BELEDİYESİ 15 YILDA KADRO YETİŞTİREMEDİ”

Ayrıca Sarıyer Belediyesi son 15 yılda maalesef ki, bir kadro yetiştirememiştir. Kadro konusunda ciddi sıkıntılar çekmektedir. Ne teknik, ne siyasi, ne de bürokratik bir kadro yetiştirilemedi. Siyasetçiler, kendi kadrolarını yetiştirmelidir. Eğer yetiştiremezseniz, geleceği planlayamazsınız. Partizanlık yapmak doğru değildir. Ancak işini yapanların haricinde başka parti mensuplarından oluşan yapılarla belediyeyi yönetirseniz, insanlar sokakta size tepki gösterir. Kadrosunu kuramamış bir belediyeye kendi seçmeni güven duymayabilir. CHP’de kişiler değil, kadrolar, ekipler önemlidir. Sarıyer Belediyesi’nin en büyük eksiği, siyasal olarak kadrolaşamamasıdır. Gençlerimiz yetiştirilmemiş, yalnız bırakılmıştır. Bu da çok büyük bir eksikliktir. İlk 5 yılda belki bazı aksaklıklar olmuş olabilir; ama dile kolay 15 sene yönetilmiş bir belediyede hala kadro oluşturulamamışsa, burada büyük bir sorun var demektir.

3 dönemdir CHP iktidarının yaşandığı Sarıyer Belediyesi’nde en başarılı bulduğunuz proje hangisidir?

Belediye binası ve evlendirme dairesi hep söyleniyor ve başarılı; ama bunlar zaten olmazsa olmaz şeylerdir. Tabi ki yapılması gerekiyordu ve çok güzel yapıldı. Ancak yeterli değil. Anadolu’nun da ücra bir köşesine gittiğinizde çok güzel belediye binalarına rastlayabiliyorsunuz. Olması gereken bir şeydi ve yapıldı. Sarıyer Belediyesi’nin en başarılı projesi olarak Sarıyer Akademi’yi çok rahatça söyleyebilirim. Çünkü eğitime çok önem veren biriyim ve eğitim alanında belediyemiz çok güzel çalışmalar yapmaktadır. Eğitime yaptığınız yatırımın gelecekte çok fazlasıyla karşılığını alacaksınız. Üniversiteye hazırlanan çocukların ücretsiz kurs görmeleri ve çok başarılı sonuçlar almaları oldukça önemlidir. Benim belediye başkanlığım dönemimde Sarıyer Akademi’yi daha da geliştireceğiz. Şu anda akademiye sınavla öğrenci alınıyor. Benim dönemimde sınav olmayacak. Ekonomik gelir seviyesi açısından zor durumda olan ailelere ağırlık vereceğiz. Bizim ölçümüz sınav değil, ekonomik gelir seviyesi olacaktır. Bahçeköy’deki öğrenci yurdu da çok önemlidir. Ancak yetersizdir. Üniversitelerin yoğun olduğu bir Sarıyer’de mevcut yurdun on katı fazla kapasitede de bir öğrenci yurdu yapılmalıdır. SAGEMler ve yaşam evleri de önemli projeler arasında yer almaktadır.

“SARIYER MEYDANI’NI YENİLEYECEĞİM”

31 Mart 2024’te belediye başkanı seçilirseniz, göreve gelir gelmez ilk yapacağınız proje nedir?

Göreve gelir gelmez Sarıyer Meydanı’nın ve Piyasa Caddesi’nin yenilenmesi, çok modern bir hale gelmesi için harekete geçeceğim. Sarıyer’in bu iki önemli yerinin ucubeleşmiş bir halden kurtulması gerekir. Sarıyer’e bu manzara gerçekten hiç yakışmıyor. İlçe başkanlığım dönemimde de Şükrü başkana defalarca söylemiştim. Kentler meydanlarıyla meşhurdur. Ancak Sarıyer için bunu maalesef söyleyemiyoruz. Göreve gelir gelmez Sarıyer’e modern bir meydan kazandıracağız. Yine kafamda balıkçılık haliyle ilgili bir proje var. Sahile 1 ay içerisinde balıkçılık halini yapacağız. Ayrıca Sarıyer Belediyesi’nin çalışanlarında bir korku var. Biz geldiğimizde o korku ortadan kalkacak. Hiçbir çalışanımıza ayrım yapmayacağız.

AK Parti’nin Sarıyer’de çıkaracağı aday, yarıştaki durumunuzu etkiler mi?

Sarıyer’in demografik yapısını incelediğinizde, ağırlıklı olarak Karadenizli seçmenin olduğunu görürsünüz. Sosyo ekonomik şartları iyi olan kesimler tarafından da göç alan bir ilçede yaşıyoruz. İki adaylı bir yarışta partimiz adına bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ancak 3 adaylı bir yarışta merkez sağ oylarında yaşanacak bir bölünme, oy kayması, seçimi zor hale getirebilir. Yerel seçimlerde kişiler de çok önemlidir. Mesela 0.5 oy alan bir parti, Anadolu’da bazı belediyeleri kazanabiliyor. Mesela CHP yeni kurulduğunda yerel seçimde yüzde 4.5 oyu vardı. Ancak Samsun’da Muzaffer Önder diye bir ağabeyimiz yüzde 45 oyla belediyeyi kazanmıştı. Ve iki dönem kaldı. Her kesimden oy alacak bir isimle seçimin sıkıntıya gireceğini düşünmüyorum. Sarıyer’de merkez sağ oyları sol oylardan biraz öndedir. Çıkaracağınız aday, sağ kesimden de oy alabilecek biri olmalıdır. Her kesimden oy alabilecek biri olduğumu da belirtmek istiyorum.

“SARIYER’DE CHP SEÇİMİ YİNE KAZANACAKTIR”

Sarıyer’de 31 Mart 2024 akşamı nasıl bir seçim sonucu ön görüyorsunuz?

Sarıyer’de CHP seçimi yine kazanacaktır. Ancak hata yapmadan kazanmasını temenni ederim. Çünkü 2009’da biz burayı AK Parti’den aldık. O seçimde AK Parti hata yapmıştı ve biz seçimi kazandık. Bu sefer de biz hata yaparsak, seçimi kaybederiz. O dönemde AK Parti Sarıyer dışından birini aday göstermişti ve seçimi biz kazanmıştık. Aday, Sarıyerli, Sarıyer’i bilen, tanıyan, tanınan bir isim olmalıdır. Ve ne kadar çok oy farkıyla burası kazanılırsa, İBB seçimlerine de o kadar oy yansıtmış olacağız. Bu açıdan da önemlidir. Mesela Ekrem başkan mecliste yeterli çoğunluğa sahip olamadığı için bazı kararları meclisten geçiremiyor. Önümüzdeki dönem İBB’yi meclis çoğunluğuyla beraber almalıyız. Sarıyer’de de en yüksek oy farkı ile kazanmak zorundayız. Sarıyer’de ithal aday seçimi zora sokar. İBB’yi de zora sokar.

Genel

Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan Seyit Torun’a Oktay Aksu tepkisi

Published

on

blank

Tarabya’nın efsane muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, cami avlusunda partinin önemli isimlerinden Cengiz Alp ve Erol Aydın’ın tepkisiyle karşılaştı.

CHP Sarıyer’de belediye başkan adaylığı tartışması sürmeye devam ediyor… 94 yaşında hayatını kaybeden Tarabya’nın 64 yıllık muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun’a Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan sert Mustafa Oktay Aksu tepkisi geldi.

“ANKETLERDE EN SONUNCU ADAY”

Alp ve Aydın Seyit Torun’a, “Sarıyer halkının sesini dinlemediniz. Seçilme kriteri en düşük ve anketlerde en sonuncu olan adayı Sarıyer halkına rağmen aday yaptınız. Sarıyer’de CHP’nin çok rahat alacağı seçimi ciddi anlamda riske soktunuz. Kimsenin istemediği bir adayı dayatmaya hakkınız yok. Hiçbir kritere uymayan bu adayı neye dayanarak aday gösterdiniz? Sarıyer halkı bunun hesabını seçim sonrasında sizden soracaktır.” diyerek çok sert tepki gösterdi. Cengiz Alp’in ve Erol Aydın’ın bu tepkileri karşısında Seyit Torun ise sorunu çözeceğiz diyerek bulunduğu ortamdan hızlıca uzaklaştı.

Continue Reading

Genel

Şükrü Genç’ten Bahçeköy ziyareti

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, Bahçeköy Mahallesi esnafını ziyaret etti. Esnafın sorunlarını ve taleplerini dinleyen Başkan Genç’e, Sarıyer Belediyesi başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda Sarıyerli gönüllü eşlik etti.

Sarıyerlilerin her zaman yanında olan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, esnaf gezisinde ekonomiden etkilenen esnafın, Sarıyer için öneri ve taleplerini dinledi. Başkan Genç’e, Bahçeköy Mahallesi esnafı ve halkı yoğun ilgi gösterdi.  Ziyareti sırasında kendisini yolda gören vatandaşlar ve gençlerle fotoğraf çektiren Başkan Genç, Bahçeköy buluşmasının ardından, Çayırbaşı Özden sitesindeki vatandaşlarla bir araya geldi.

Continue Reading

Genel

Hüseyin Coşkun’dan KURSDER’e ziyaret

Published

on

blank

Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan Adayı Hüseyin Coşkun, KURSDER İstanbul’u ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Meridyen Eğitim Kurumları Meridyen Ortaokulu Yerleşkesinde Sarıyer’de faaliyet gösteren Özel Okul ve Kurs kurucuları ve yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunan Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, eğitimcilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

KURSDER İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve EGİDER Genel Sekreteri aynı zamanda Meridyen Eğitim Kurumları kurucularından Abdullah Alp ve Mustafa Akyasan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmeye, Meridyen Eğitim Kurumları, Kolezyum Eğitim Kurumları, Zekeriyaköy VİP Final Kurs, Zekeriyaköy Kampüs, Özel İlgi Okulları, Tarabya Çözüm Okulları, Pozitif Kurs Merkezi, Modüler Kurs Merkezi, İstinye Vega Kurs Merkezi, Sarıyer Oğuz Fen Bilimleri, Sarıyer VİP Final Kurs Merkezi ve diğer Kurum Kurucuları ve yöneticileri katıldı. Görüşmede Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Müdürü Temel Köroğlu, Eğitim Bir Sen Sarıyer Şube Başkanı Halil İbrahim Kahraman ve Ak Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Yusuf Korkmaz’da hazır bulundu.

Sarıyer özelinde eğitim öğretimde yaşanan sorunları, Sarıyer’in maddi imkanı yetersiz dezavantajlı gençlerinin sosyal belediyecilik anlayışı ile eğitime ulaşabilmeleri ile ilgili çözüm önerilerini dinleyen Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, ‘Halkın teveccühüyle göreve geldiğimizin ilk ayında eğitim konusundaki konuları görüşmek üzere sizlerle belediyede toplantı yapacağız’ açıklamasını yaparken talepleri not aldı ve çözümü noktasında gereğinin yapılacağını belirtti.

KURSDER İstanbul Yönetim kurulu başkanı ve EĞİDER genel sekreteri ve Meridyen Eğitim Kurumları kurucusu Abdullah Alp, ziyaretinden ve sorunlarını dinleyerek çözüm sözü vermesinden ötürü Hüseyin Coşkun’a teşekkür ederken, seçim çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Popüler

blank